راه ترقی

آخرين مطالب

فرهنگی

تصویب آیین‌نامه هیات امنایی شدن 21 مجموعه ملی در هیات وزیران ‌

راه ترقی- وزیر میراث‌فرهنگی گفت: آئین‌نامه اصلاحی ماده 5 قانون تشکیل سازمان میراث‌فرهنگی و گردشگری با موضوع نگهداری و اداره 21 مجموعه ملی در قالب اماکن، محوطه‌های تاریخی و کاخ‌موزه‌ها به‌شکل هیات امنایی تصویب شد.

حضرت مهدی(عج)؛ الگویی مجسم از کمالات انسانی

راه ترقی- حضرت مهدی(عج) کشتی نجات امت، عصاره نبوت و ثمره ولایت محسوب می‌شوند. به گونه‌ای که حضور ایشان در نظام آفرینش تداعی‌بخش و یادآور دوره حیات رسول اکرم(ص) است

رستاک در شب سیزدهم نوروزخانه

راه ترقی- در شب سیزدهم از کنسرت‌های آنلاین ویژه‌ برنامه (نوروزخانه)، گروه رستاک برای هنردوستانی که در خانه‌ ماندن گزینه خردمدارانه این روزهایشان است، در برج میلاد و مقابل صندلی‌های خالی روی صحنه رفت

دعای افتتاح، مدرسه عالی انتظار است

راه ترقی- استاد حوزه علمیه اصفهان از دعای افتتاح به عنوان مدرسه عالی انتظار یاد کرد که آمادگی روحی و قلبی منتظران را برای همراهی امام زمان (عج) افزایش می دهد.

جهانگیری مصوبه بخشودگی کامل اجاره بهای اماکن و فضاهای گردشگری را ابلاغ کرد

راه ترقی- معاون اول رییس جمهوری مصوبه هیات وزیران در خصوص استمهال یا بخشودگی کامل اجاره بهای اماکن واگذارشده به بخش خصوصی در طول دوره تعطیلی شیوع کرونا را به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ابلاغ کرد.

کنسرت دوازدهم نوروزخانه؛ اجرایی که تقدیم پرستاران شد

راه ترقی- در شب دوازدهم از کنسرت‌های آنلاین ویژه‌برنامه (نوروزخانه)، سینا سرلک برای هنردوستانی که در خانه‌ ماندن گزینه خردمدارانه این روزهایشان است، در برج میلاد و مقابل صندلی‌های خالی روی صحنه رفت و اجرای خود را تقدیم پرستاران ایران کرد که این‌روزها از جان خود گذشته‌اند تا پاسدار سلامتی هموطنانشان باشند.

روزنامه یعنی چاپ

راه ترقی- مهدی رحمانیان، مدیر مسئول روزنامه «شرق» معتقد است: روزنامه یعنی چاپ؛ وقتی جلوی چاپ را بگیرید، مفهوم آن تعطیل شدن است؛ وقتی از روزنامه صحبت می‌کنیم یعنی از یک «رسانه مکتوب» سخن می‌گوییم، وقتی جلوی رسانه مکتوب گرفته می‌شود، یعنی تعطیل شدن

وزارت علوم و آموزش و پرورش باید آموزش سکویی را جدی بگیرند

راه ترقی- در نشست مشترک کمیسیون آموزش مجلس با وزیر و معاونان آموزش و پرورش در محل این وزارتخانه مسائلی مانند زمان برگزاری کنکور و دایر شدن مدارس، تغییر تقویم آموزشی، آموزش سکویی و ضمن خدمت فرهنگیان مطرح شد.

نتیجه هدایت تحصیلی به اطلاع دانش‌آموزان می‌رسد

راه ترقی- مدیرکل امور تربیتی گفت: با وجود تعطیلی طولانی مدارس برای پیشگیری از شیوع بیماری کرونا، خانواده ها نباید نگرانی برای هدایت تحصیلی دانش‌آموزان داشته باشند و در صورت ادامه تعطیلی ها، طی روزهای آینده تصمیمات مقتضی به اطلاع جامعه فرهنگیان و دانش‌آموزان خواهد رسید.

استاد دانشگاه: چیزی جای روزنامه چاپی را نمی‌گیرد

راه ترقی- یک استاد دانشگاه عقیده دارد: فناوری‌های جدید نقش مقوم و تکمیل‌کننده دارند و نه نقش جایگزین؛ بنابراین چیزی جای روزنامه چاپی را نمی‌گیرد و نمی‌تواند بگیرد.

درخشش نام تئاتر آنلاین در کنار کنسرت‌ها

راه ترقی- در شب‌های خانه‌نشینی ایرانیان در زمان شیوع ویروس کرونا، در کنار برگزاری کنسرت‌های آنلاین تماشای زنده هنر بزرگ و اصیلی چون تئاتر نیز به چشم می‌خورد.

از موسیقی دم‌دستی تا پایتختی که ناتمام ماند

راه ترقی- یک منتقد و مدرس دانشگاه با ناموفق خواندن عملکرد تلویزیون در نوروز 99، تصریح کرد: «امسال تلویزیون نتوانست از فرصت طلایی ایجاد شده به واسطه‌ی حضور مردم در خانه استفاده کند و این ربطی به مساله کرونا ندارد!» «مگر بازی و شوخی است که قسمت آخر یک سریال بعدا ساخته شود؟!

شهرآشوب در شب نهم نوروزخانه

راه ترقی- مهدی یغمایی برای علاقه‌مندانش و تمام هموطنانی که در خانه‌ماندن را برای حفظ سلامتی خود انتخاب کردند، در برج میلاد و مقابل صندلی‌های خالی به روی صحنه رفت و با اجرایی شاد و سرشار از انرژی که قطعه «شهرآشوب» یکی از قطعات اجرایی این کنسرت بود، از طریق فضای مجازی مهمان خانه‌های ایرانیان شد.

ذی‌نفعان تعلیم و تربیت به آموزش مجازی عادت ندارند

راه ترقی- معلم با سابقه آموزش و پرورش گفت: ما - معلم، دانش آموز، خانواده ها- به این آموزش مجازی عادت نداریم. در واقع معلم ها بدون کمترین آموزشی و با آزمون و خطا وارد این عرصه شدند.

چالش های آموزش و پرورش در پایان روزهای کرونایی چه خواهد بود

راه ترقی- این روزها که پایان روزهای کرونا در کشور مشخص نیست و به دنبالش آغاز بازگشایی مدارس در ابهام است، آموزش و پرورش از طرح هایی رونمایی می کند که عموما زیرساختهایش مهیا نیست.

بوی شالیزار در شب هشتم نوروزخانه

راه ترقی- همزمان با هشتمین شب از کنسرت‌های آنلاین ویژه‌برنامه نوروزخانه، گروه گیل و آمارد برای تمام هموطنانی که در خانه‌ماندن را برای حفظ سلامتی خود انتخاب کردند، در برج میلاد و مقابل صندلی‌های خالی روی صحنه رفت و موسیقی گیلان را اجرا کرد

حمید عسگری و اجرای پرحرارت در شب هفتم نوروزخانه

راه ترقی- همزمان با هفتمین شب از کنسرت‌های آنلاین ویژه برنامه (نوروزخانه)، حمید عسگری و گروهش برای علاقه‌مندانش و تمام هموطنانی که در خانه‌ماندن را برای حفظ سلامتی خود انتخاب کردند، در برج میلاد و در مقابل صندلی‌های خالی به روی صحنه رفت.

آیین‌های مردمی نوروز

راه ترقی- آیین‌های مردمی نوروز، در دوران اساطیری تا همین امروز، همراه ما آمده‌اند، برخی از این آیین‌ها را بشناسیم

سه تغییر در یک شب؛ اوج بی‌برنامگی در نوروزخانه

راه ترقی- طبق برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده، قرار بود همزمان با ششمین شب از کنسرت‌های آن‌لاین ویژه برنامه (نوروزخانه)، گروه رستاک در برج میلاد کنسرت آن‌لاین خود را برگزار کند اما در ساعت اولیه صبح دیروز( چهارشنبه 13 بهمن) مشخص شد که کنسرت این گروه لغو شده است

تغییر برنامه ها در نوروزخانه؛ لیان به جای رستاک در شب ششم

راه ترقی- طبق برنامه ریزی‌های انجام شده قرار بود همزمان با ششمین شب از کنسرت‌های آنلاین ویژه برنامه (نوروزخانه)، گروه رستاک در برج میلاد کنسرت آنلاین خود را برگزار کند اما دقایقی قبل مشخص شد که کنسرت این گروه لغو شده و به جای آن گروه لیان از بوشهر امشب برنامه خود را در برج میلاد برگزار خواهد کرد.

ریتم و شادی در شب چهارم نوروزخانه

راه ترقی- همزمان با چهارمین شب از کنسرت‌های آنلاین ویژه برنامه (نوروزخانه)، اجرای «وحید اسداللهی» و گروهش در برج میلاد برای علاقه‌مندان موسیقی آذری‌که در خانه ماندن را برای حفظ سلامتی خود انتخاب کردند با اجرایی سراسر ریتم، ملودی و انرژی در مقال صندلی‌های خالی برگزار شد.

استاد دانشگاه: سواد رسانه‌ای خود را بالا ببریم

راه ترقی -یک استاد دانشگاه عقیده دارد: مردم تلاش کنند که آگاهی رسانه‌ای‌شان را افزایش دهند تا از رسانه‌های درست بهره ببرند؛ اخبار بی‌ریشه را نه گوش کنند و نه به اشتراک بگذارند.

شب سوم و اجرای «اتفاق» مقابل صندلی‌های خالی «نوروزخانه»

ره ترقی- سومین شب از کنسرت‌های آنلاین ویژه برنامه (نوروزخانه)، با اجرای «روزبه بمانی» و گروهش در برج میلاد برای علاقه‌مندانی که در خانه ماندن را برای حفظ سلامتی خود انتخاب کردند با اجرای یکی از قطعات محبوب این خواننده به نام «اتفاق» برگزار شد.

وزیر فرهنگ از پویش ‫مشاهنر تقدیر کرد

راه ترقی- سیدعباس صالحی در صفحه شخصی خود در توئیتر با قدردانی از هنرمندان به خاطر اجرای پویش مشاهنر نوشت: خیزش هنرمندان ایران‌زمین در دوران کرونایی نشان از روح مسؤولیت مدار هنر است

حضرت عباس(ع)؛ راوی بزرگ حدیث ایثار و شجاعت

راه ترقی- حضرت عباس(ع) پرچمدار بزرگ اسلام و به عنوان نماد بصیرت دینی و ایثار در تاریخ اسلام شناخته می‌شود؛ علمداری که پاسدار حرم اهل بیت(ع) بود زیرا در سه برهه زمانی حکومت علوی(ع)،‌ حاکمیت حسنی(ع) و قیام حسینی(ع) با تمام وجود در کنار امام عصرش باقی ماند و این شجاعت گواه جانبازی او در راه اسلام است

امام حسین(ع)؛ چراغ فروزان آسمان امامت و ولایت

راه ترقی- صبحگاه سوم شعبان سال چهارم هجری، دومین فرزند امام علی(ع) و حضرت فاطمه (س) در مدینه دیده به جهان گشود. امام همامی که تجلی بخش نور یقین در میان پیروانان حقیقی اهل بیت(ع) بود و برای ماندگاری مکتب رسول اکرم(ص) از هیچ کوشش و جانفشانی دریغ نکرد.

رسوم باستانی نوروز

راه ترقی- چیدن خوان نوروزی و بخشیدن عیدانه، از قدیمی‌ترین رسوم نوروزی مردم ایران زمین است.

می توان قطب را جهنم کرد؛ پای دل در میان اگر باشد

روز پزشک، روز پرستار، روز مهندس و در همین روزهای پیش‌رو در بهار 99 و همراه با راه ترقی- اعیاد شعبانیه، روز پاسدار، روز جانباز، و دیگر روزهایی که در تقویم‌های ملی و جهانی ثبت شده‌اند، یادآوری برای پاسداشتِ ماهیت و کارکرد نامی است که بر آن روز سنجاق شده و 27 مارس مصادف با هشتم فروردین، روز جهانی تئاتر و روز ملی هنرهای نمایشی است

اندیشیدن، تخیل و مهارت؛ سه‌گانه روز ملی تئاتر زیر چتر قرنطینه

راه ترقی- هنرمندان نام‌آشنای تئاتر ایران به بهانه روز ملی هنرهای نمایشی از ضرورت توجه به اندیشه‌ورزی، دامنه تخیل و قدرت جریان‌سازی مهارت‌های فردی در حوزه تئاتر و نمایش‌های خانگی در روزهای خانه‌نشینی به دلیل شوع ویروس کرونا گفتند.

فرصت هم‌کلامی ایران را با وجدان‌های بیدار جهان از دست ندهیم

راه ترقی- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توئیتر با اشاره به شیوع ویروس کرونا در ایران همزمان با تحریم‌ها و رایزنی‌ مسئولان وزارت امور خارجه برای کاستن از آنها نوشت: این فرصت هم‌کلامی ایران را با وجدان‌های بیدار جهان از دست ندهیم.

همبستگی عراقی ها با هنرمندان ایرانی برای رفع تحریم ها

راه ترقی- مبارزه گسترده جمهوری اسلامی ایران با ویروس کرونا در برهه ای که آمریکا تحریم های اقتصادی و دارویی را بر ایران تشدید کرده، موجب محکومیت این اقدام دولت آمریکا در عراق و همبستگی ملت این کشور با مردم ایران شده است.

فروردین، ساعت مقدس چرخش گیتی

راه ترقی- فروردین، نوروز هستی و آغاز چرخش گیتی است و همواره پر از جشن و شادمانی بوده، آیین‌های بسیاری در این ماه و در روزهای آغاز و پایان آن برگزار می‌شده‌اند.

تئاتر؛ به مثابه مکانی مقدس

راه ترقی- «شاهد ندیم»، هنرمند حوزه نمایش اهل پاکستان در پیام روز جهانی تئاتر امسال، این هنر و فضای اجرای آن را مکانی مقدس توصیف کرده است.

سال 98 بر موسیقی کشور چه گذشت؟

راه ترقی- سال 98 با تاثر از حوادث طبیعی و انسانی در کشور، اتفاق‌های متفاوتی را برای تمامی حوزه‌های فرهنگی هنری و به تبع آن موسیقی رقم زد

دوران تفوق سیاست به سرآمده است

راه ترقی- رئیس پژوهشکده ارتباطاتِ گفت: زمان این که فکر کنیم سیاست بر همه چیز و بر همه حوزه‌ها غلبه دارد، گذشته است و ما در بحث کرونا به این باور رسیدیم که سیاست‌ورزی و اعمال سیاست در همۀ حوزه‌های زندگی و جامعه انسانی موفق نیست و باید به حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی هم بپردازیم.

قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی شد

راه ترقی- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حکمی قادر آشنا را به عنوان مدیرکل هنرهای نمایشی منصوب کرد.

ساير مطالب

باید به فکر حل مشکلات هنرمندان موسیقی باشیم/به‌زودی شکست کرونا را با هم جشن می گیریم

جشنواره ملی فیلم کوتاه «طلوع پارس» فراخوان داد

سهم من در مقابله با کرونا برپایی مسابقه قرآنی است

چهارشنبه‌سوری بدون سرخی آتش

کرونا و نبرد تن به تن وزارت میراث فرهنگی

پیام تسلیت رئیس قوه قضاییه در پی درگذشت آیت‌الله بطحایی گلپایگانی

دبیر هفدهمین جشنواره تئاتر مقاومت معرفی شد

آخرین برنامه‌ریزی‌ها برای حج سال آینده بررسی شد

چرا خیلی‌ها از رفتن به اماکن هنری می‌ترسند؟

شورای اطلاع رسانی استان‌ها را تشکیل داده ایم

مدارس شبکه اجتماعی داخلی راه‌اندازی کنند

کنسرت صندلی‌های خالی برای ملت عشق

پروین اعتصامی، نگین درخشان بر تاریخ ادب پارسی

چرا تلویزیون ملی همراه ملت نیست؟

تئاتر_تعطیل_نیست؛ شکوه هنرمندان نمایش در صحنه‌ای به وسعت ایران

رشد منفی گردشگری از نگاه WTO/ضرر 80درصد شرکت‌های گردشگری از کرونا

حیات هنری به آسیای شرقی باز می‌گردد

انصاف نیست کرونا را بهانه روحانیت‌ستیزی کرد

تمهیدات ویژه برای سفر بعد از مهار کرونا در نظر داریم

افزایش سواد رسانه‌ای ضرورت مقابله با اخبار جعلی مرتبط با کروناست

برنامه راهیان نور به محض برطرف شدن مشکلات و موانع از سر گرفته می‌شود

درباره فرهاد فخرالدینی

ورود به نجف از روز چهارشنبه ممنوع می شود

«حد» بهترین فیلمِ جشنواره‌ای آمریکایی شد

سروی که توفان کرونا حریف آن نمی‌شود

حیات نهضت حسینی، وامدار شجاعت حضرت زینب(س)

ارائه راهکارهای پیشگیری از کرونا در کانون‌های مساجد

موسیقی، تعالی‌بخش حس‌ جامعه درمقاطع بحرانی

خرده‌روایت‌هایی از فرهنگ تحت سلطه ویروس/ در انتظار جهان پساکرونا

اعلام جدول زمانی برنامه‌های درسی روز دوشنبه شبکه آموزش و شبکه چهار

برگزاری پویش «تندرست باش ای ایران» با مشارکت بزرگان فرهنگ

این حجم از نگاه یک سویه در یک برنامه سینمایی شگفت انگیز است

وزیر فرهنگ: پویش احسان کرونایی را گسترش دهیم

آموزش در این دانشگاه بدون تعطیلی درحال انجام است

برخی تیغ به دست درصدد جدایی دعا و دارو هستند

دستورالعمل وظایف کمیته‌های آموزش و پرورش در ستاد ملی مدیریت کرونا

دفتر آیت‌الله سیستانی اختصاص نصف سهم مبارک امام(ع) را در زمینه درمان کرونا مجاز دانست

برگزاری نماز جمعه در تمام مراکز استان‌ها لغو شد

سی‌وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر خرداد 99 برگزار می‌شود

انیمیشن ایرانی واجد شرایط اسکار 2021 شد

نمایشگاه قرآن در ماه رمضان برگزار نمی‌شود

رمز موفقیت مدیریت کرونا و مدرسه مجازی

حاجی میرزایی: معلمان در ارتباط دائم با دانش‌آموزان باشند

مدارس باید با روش های نوین آموزش را ادامه دهند

روزنامه‌نگاری بحران می‌تواند به بی‌اعتمادی‌ها پایان دهد اگر ...

سینماها با وجود کرونا، میزبان مرد نامریی شدند

بحران کرونا، همراهی بزرگان دین و توهمات مدعیان دینداری

خانه را به مدرسه تبدیل کنیم

اپرا؛ میراثی در جهان، تضمین فروش در ایران

نمایشگاه‌گردیِ آنلاین، راهی برای ورود به درهای بسته گالری‌ها

فرشته‌ها دوربرمان هستند. عطرشان را حس می‌کنیم

وزیر فرهنگ از جامعه پزشکان و پرستاران قدردانی کرد

خسارت تحمیلی کرونا به تماشاخانه‌های خصوصی جبران نمی‌شود

نبرد مطبوعات با کرونا

کتاب اسلام از منظر شیعه به زبان یونانی منتشر شد

تئاتر دینی جایگاه خود را در میان مردم باز کرده است

وقتی کرونا ویروس؛ قهرمان نمایش است

نیازسنجی فرهنگ قومیت‌ها در تالیف کتب درسی لحاظ شود

اگر دولت حمایت نکند تماشاخانه‌های خصوصی ورشکست می‌شوند

تبدیل کتابخانه‌ها از فضای سرد به چندمنظوره فرهنگی گرم

پرداخت مطالبات ناشران طی روزهای آینده

تغییر برنامه تئاترشهر از ویروس کرونا ترسناک‌تر است!

امور تربیتی زمینه رشد و تعالی دانش‌آموزان را فراهم می‌کند

خسارت به تئاتر و تماشاخانه‌های خصوصی ادامه‌دار است

احتمال تعویق اعتکاف ماه رجب به پایان رمضان

ایران در نمایشگاه گردشگری برلین شرکت می کند

نام‌نویسی برای سفر نوروزی به عتبات به تاخیر افتاد

بهار خودسازی را با ماه رجب آغاز کنیم

مدارس و دانشگاه‌ها تا پایان سال تعطیل شود

آموزش‌وپرورش هیچ کانال رسمی در شبکه‌های اجتماعی ندارد

انتقاد معاون مطبوعاتی فرهنگ به نشر اخبار کرونا از منابع نامعلوم هویتی

اتصال ریلی و هوایی دو راس مثلث گردشگری ایران

کرونا را می‌توان با مهر و همکاری زمین‌گیر کرد

صنعت گردشگری همواره مورد حمایت دولت

کنسرت‌ها تا آخر هفته لغو شد

تاکید رییس شورای صنفی نمایش بر تعطیلی سینماها

جشنواره‌های خصوصی هدفمند دلگرم‌کننده هستند

سفر به عتبات فعلا متوقف است/ دوشنبه تصمیم گیری می‌شود

روایتی از دشواری‌ها بانوان برای اجرای کنسرت‌ در استان‌ها

وزیر فرهنگ: شجریان ترنم باشکوه ایران است

برپایی نمایشگاه قرآن به افزایش تعاملات بین‌المللی منجر می‌شود

هفتادمین جشنواره فیلم برلین میزبان سینماگران ایرانی

از آذربایجان تا کردستان در شب موسیقی زنان

در ارزیابی عملکرد کارمندان باید به ایجاد انگیزه در آنان توجه کرد

حضور متفاوت گروه‌های مازندرانی در جشنواره موسیقی فجر

هنرهای تجسمی مأمنی برای اندیشیدن و مانایی است

ایرانیان در ایجاد تمدن بشری، اخلاق و فرهنگ سهم مهمی داشته‌اند

دولت زمینه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در گردشگری را فراهم می‌کند

دریافت پول بابت «عیدی» و «پیک نوروزی» ممنوع/دانش‌آموزان مهاجر، مشکل جدید آموزش و پرورش

بهترین‌های موسیقی ایران و ترنم «چکاوک»

جشنواره موسیقی فجر شب چهارم را چگونه گذراند؟

شتاب در رشد اجتماعی بانوان ایران محصول انقلاب اسلامی است

چند نکته درباره نشست خبری رئیس‌جمهور

جشنواره سی‌وهشتم تئاتر فجر؛ 11 گام در11 روز

اجراهای شب پنجم جشنواره موسیقی فجر، رستاک هفت رنگ و اتریشی بنفش

هشت گام موفق طی 9 ماه پیش از جشنواره تئاتر فجر

نگرانی همراه همیشگی دانش‌آموزان در مدارس غیراستاندارد

از امروز؛ آغاز به‌کار بخش پژوهش در جشنواره موسیقی فجر

شب استقبال دولتمردان از جشنواره موسیقی فجر

جوانان، مخاطب اصلی رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب/وجود نگاه آسیب گرانه در اندیشه انقلابیون