راه ترقی

آخرين مطالب

انسیه جهان‌آرا: سریال «کیمیا» چهره جهان‌آرا را مخدوش کرد فرهنگ و هنر

انسیه جهان‌آرا: سریال «کیمیا» چهره جهان‌آرا را مخدوش کرد
  بزرگنمايي:

راه ترقی - مهر / انسیه جهان‌آرا تهیه‌کننده سینما ضمن انتقاد از بی‌توجهی سینما و تلویزیون به اسطوره‌های دفاع مقدس، تصویر ارائه‌شده از شهید محمد جهان‌آرا در اثری مانند سریال «کیمیا» را مخدوش توصیف کرد.
انسیه جهان‌آرا برادرزاده شهید محمد جهان‌آرا و تهیه‌کننده سینما درباره لزوم ساخت آثاری درباره خرمشهر گفت: در این چند سال متاسفانه برخی به بهانه اینکه دولت به کسانی که فیلم‌های دفاع مقدسی می‌سازند، کمک می‌کند، فیلم‌هایی ساخته‌اند که چندان موثر نبوده و اصلا تصویر درستی ارایه نداده‌اند. این در حالی است که در آمریکا هرچند اسطوره‌ای در این زمینه‌ها وجود ندارد مدام اسطوره‌سازی می‌کنند و روی افکار عمومی تاثیر می‌گذارند.
وی در تشریح انتقادات خود به تصویر ارائه شده از قهرمانان جنگ در سینما و تلویزیون گفت: برای مثال در سریال «کیمیا» چهره عموی من به معنای واقعی کلمه مخدوش شد و خانواده ما درباره این سریال بحث‌های زیادی داشتند. در این سریال کسی در نقش محمد جهان‌آرا ظاهر شد که چیزی از وی نمی‌دانست. در یکی از سکانس‌های این سریال دیالوگی از زبان بازیگر نقش جهان‌آرا بیان می‌شود که می‌گوید: «من نمی‌توانم معجزه کنم» در حالی که عموی من معتقد بود جنگ و مقاومت چهل روزه مردم خرمشهر یک معجزه است. پس چطور ممکن است که چنین جمله‌ای از زبان او بیان شود؟
این سینماگر افزود: محمد جهان‌آرا کسی بود که اجازه نمی‌داد حتی ذره‌ای از ناراحتی‌هایش را کسی ببیند اگر وصیت‌نامه او را بخوانید متوجه می‌شوید که در بخشی از آن نوشته است «من شب‌ها گریه می‌کردم اما نمی‌گذاشتم بچه‌های من ناراحتی من را ببینند». ما اسطوره‌هایمان را چنین مخدوش به نمایش می‌گذاریم. حتی یادم است با تهیه‌کننده «کیمیا» بحثم شد. به هرحال وقتی می‌خواهید کسی را به نمایش بگذارید که یک ملت او را می‌شناسند باید با حساسیت کار کنید این را به خاطر این نمی‌گویم که محمد جهان‌آرا عموی من است بلکه باید تصویر درستی از هر شهید دیگری ارایه داد.
هر سال همزمان با آزادسازی خرمشهر، مراسم‌هایی گرفته می‌شود که اصلا حاصلی برای مردم خرمشهر ندارد و شرایطشان بهتر نمی‌شود. پدربزرگم همیشه می‌گفت عشقی که به جهان آرا وجود دارد به واسطه مردم است پس باید به آن‌ها کمک شود. معتقد بود که کاری به مسئولان نباید داشت و خودش باید خودجوش به خرمشهر رسیدگی کندجهان‌آرا مطرح کرد: اگر با خانواده‌های شهدا صحبت کنید متوجه می‌شوید که 90 درصد آن‌ها از فیلم‌هایی که درباره فرزندانشان ساخته می‌شود راضی نیستند چون شخصیت‌های وارونه‌ای از آن‌ها ارایه می‌شود. برای مثال وقتی با نویسنده و کارگردان «کیمیا» صحبت کردم، به من گفتند ما می‌خواستیم مردم خرمشهر را به تصویر بکشیم چون همه جهان‌آرا می‌شناسند. در حالی که باید بگویم اصلا شهدا به ما نیاز ندارند.
این تهیه‌کننده در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت: پیش از اینکه محمد جهان‌آرا فرمانده سپاه خرمشهر شود و او را بشناسند، همه پدربزرگم را می‌شناختند چون او یک فرد خیر بود. از آن زمان مردم روز به روز بیشتر با کارهای پدربزرگم آشنا شدند. خوشبختانه در آن زمان اینستاگرام هم نبود که افراد تا دست به هرکاری می‌زنند سریع در این شبکه‌ها به اشتراک بگذارند بلکه مردم به خودی خود پدربزرگم را می‌شناختند اصلا کدام یک از خانواده‌های شهدا وقتی کمکی به کسی می‌کنند آن را در شبکه‌های مجازی به اشتراک می‌گذارند؟ یک عمر پدربزرگ من سالی 300 دختر را به خانه بخت فرستاد. این کار را به مدت 20 سال انجام داد اما در شبکه ای نیامد.
وی با اشاره به اینکه کمکی به خرمشهر نمی‌شود، توضیح داد: خرمشهر آزاد شد اما آباد نه. تنها کسی که به آبادسازی خرمشهر کمک کرد آقای قالیباف بود و به همین دلیل پدربزرگم ارادت ویژه‌ای به او داشت. در حالی که قالیباف شهردار تهران بود و وظیفه‌ای نداشت اما این شهر هنوز هم شرایط خوبی ندارد و مردمش در فقر به سر می‌برند. به یاد دارم اولین سالی که آقای روحانی، رییس جمهور شد پدربزرگم نامه‌ای به وی نوشت تا به خرمشهر رسیدگی شود، اما آقای روحانی پاسخ داد «مقدور نمی‌باشد»!
جهان آرا عنوان کرد: هر سال همزمان با آزادسازی خرمشهر، مراسم‌هایی گرفته می‌شود که اصلا حاصلی برای مردم خرمشهر ندارد و شرایطشان بهتر نمی‌شود. پدربزرگم همیشه می‌گفت عشقی که به جهان آرا وجود دارد به واسطه مردم است پس باید به آنها کمک شود. معتقد بود که کاری به مسئولان نباید داشت و خودش باید خودجوش به خرمشهر رسیدگی کند.
این تهیه‌کننده سینما درباره تجربیات خود در زمینه ساخت فیلم‌های دفاع‌مقدسی گفت: همکاری من و خانم سمیه زارعی‌نژاد 9 سال پیش با فیلمی در حوزه جنگ و درباره کردستان آغاز شد. تمام کسانی که در حوزه جنگ و مقاومت کار می‌کردند آن را دوست داشتند ولی به دلیل اینکه فیلم در آن سال در جشنواره فیلم فجر شرکت نکرد، دیده نشد با این وجود سرآغازی شد تا در سال‌های بعد برخی در حوزه کردستان کار کنند.
وی ادامه داد: موضوع فیلم ما درباره بمباران شیمیایی بود اما بدون توپ و تانک و تفنگ، به موضوع مردم پرداختیم. یعنی قصه زنی را روایت کردیم که از عراق به سمت مرزهای ایران می‌آید و در این مسیر عزیزان خود را از دست می‌دهد. نکته جالب این است که در آن سال‌ها هنوز مردم به این وسعت چهره حاج قاسم را نمی‌شناختند. ما در مرز ایران و عراق بودیم و دچار مساله‌ای شدیم، در آن زمان پدربزرگم ایشان را به من معرفی کرد و گفت من دوستی به نام قاسم سلیمانی دارم چنانچه به مشکلی خوردید از او کمک بگیرید. من هم آن زمان شناخت ویژه‌ای از حاج قاسم نداشتم و فقط می‌دانستم فرماندهی است که پدربزرگم بارها نزد ایشان رفته و حاج قاسم همیشه کمک‌هایی به خرمشهر داشته است. من با حاج قاسم تماس گرفتم که با هماهنگی‌های ایشان، مساله ما حل شد، توانستیم کار را تمام کنیم و برگردیم.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

وزیر نیرو: تلفات شبکه توزیع برق برای نخستین بار تک رقمی شد

ابعاد جدید قرارداد «فاجعه» سرمربی تیم ملی فوتبال ایران

گسل‌های کشور زیر ذره‌بین مدیریت بحران

شرایط بازار بورس در کشور، باعث ورود سرمایه گذاران خارجی می‌شود

دولت از مجلس واقع‌گرایی می‌خواهد

دیدارهای انتخابی جام جهانی 2022 مهر و آبان‌ماه برگزار می‌شود

مولکول‌های هوشمند، کلید ساخت رایانه‌هایی با حافظه 100 برابر بیشتر

5 دانشگاه ایران در میان 100 دانشگاه برتر آسیا ایستادند

بهره‌برداری از 58 سد در دولت تدبیر و امید

افتتاح 2 هزار میلیارد تومان طرح‌های آب و برق در 2 استان کشور

هنوز بسیاری با سیمای عرفانی و ادبی امام (ره) آشنایی ندارند

امام خمینی(ره) به ایجاد نظام سیاسی باثبات و غیروابسته می‌اندیشید

3 درصد مبتلایان کرونا به سکته مغزی دچار می‌شوند

جان باختگان کرونا در کشور به 8071 نفر رسید

ربیعی: هنرمندان و نخبگان برای ثبت حماسه مقابله با کرونا به میدان بیایند

روحانی: مردم از سفرهای غیرضروری پرهیز کنند

رییس مجلس پاکستان از قالیباف برای سفر به اسلام‌آباد دعوت کرد

روحانی: بلندکردن انجیل برای قتل بی‌گناهان شرم‌آور است

سکانسی از فیلم «شب‌های روشن»؛ همزمان با تولد 41 سالگی هانیه توسلی

چهره ها/ محمدرضا گلزار در حال بازی تنیس

«بی همه چیز» پروانه ساخت گرفت

چهره ها/ روشنک گرامی با تیپ ضد کرونا

چهره ها/ کامران تفتی زیر باران آهن ها

«امیر جدیدی» و «رعنا آزادی ور» بازیگران قطعی فیلم فرهادی شدند

چهره ها/ دستیار کارگردان در کنار دختر کارگردان

چهره ها/ کمال کامیابی نیا با رویاهای بزرگ

چهره ها/ مهران مدیری در کنار هوادار کوچکش

آهنگ درخواستی/ طرفداران محسن چاوشی «دل من» تقدیم به شما

ناراحتی آوا مشکاتیان از تخریب خانه پدرش پرویز مشکاتیان

کشف انبار نوشیدنی های فاسد در شرق تهران

ریزش تنها پل خط راه آهن شمال به جنوب در روسیه

زیر و بم طرح بازنشستگی غیرحضوری بیمه شدگان تامین اجتماعی

کرونا تمام نشده است؛ به فامیل‌ها و آشناهایتان رحم کنید!

جاده‌های شمال زیر بار ترافیک!

ماجرایی مغفول مانده به نام "مهاجران داخلی"

پشت پرده تغییر کاربری پادگان 06 تهران چیست؟

پیش بینی رگبار پراکنده باران در برخی استان ها

کشف بیش از 150 قبضه سلاح غیرمجاز در استان خوزستان

جمع‌آوری کمک‌های نقدی برای احیای خائیز کلاهبرداری است

تکمیل بیش از 90 درصد کاروان‌های حج تمتع

برنامه زمانی مدرسه تلویزیونی برای پنجشنبه 15 خرداد

مسجدسلیمان لرزید

روح الامینی: قطعا کاندیدای ریاست کمیسیون بهداشت و درمان هستم

آزمایش داروی آنتی بادی برای درمان کرونا آغاز شد

رتبه نخست ایران در تولید علم بین کشورهای اسلامی

«شریف باش» از زبان عرفان نظرآهاری

شاعرانه/ آمیزه‌ای از شعرِ ترِ حافظ و سعدی

کنترل بحران آمریکا در دست کیست؟

گاردین: کار پلیس آمریکا تنها اعمال "برتری سفیدپوستان" است

کرنش زاکربرگ برابر ترامپ کارمندان فیسبوک را شوراند