راه ترقی

آخرين مطالب

نقدی بر صحبت‌های تازه احمدی نژاد در مورد موسیقی فرهنگ و هنر

نقدی بر صحبت‌های تازه احمدی نژاد در مورد موسیقی
  بزرگنمايي:

راه ترقی - خبرآنلاین / رئیس دولت نهم و دهم به‌تازگی جلوی دوربین نشست تا از هنر موسیقی سخن بگوید. هنری که در ریاست‌جمهوری هشت ساله او دوران خوبی را ندید؛ از محدودیت موسیقی بانوان گرفته تا لغو کنسرت‌ها و محرومیت هنرمندان.
محمود احمدی‌نژاد که متخصص فرار از پاسخ سرراست به پرسش‌ها است، با استفاده از جملات «من یادم نمی‌آید» و «سازمان‌های غیررسمی» از پاسخ‌گویی طفره می‌رود، اما از نقش خود برای برطرف کردن محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های هنرمندان لس‌آنجلسی می‌گوید: «با دسته ‌ندی هنرمندان با عناوین داخلی و لس‌آنجلسی مخالفم» اما فراموش کرده همان زمان معاون هنری وقت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، خبر مجوز به حبیب را تکذیب کرده بود. حمید شاه‌آبادی سال 1391 اعلام کرد: «خواننده‌ای که به ایران بازگشته از وزارت ارشاد مجوزی ندارد و آنچه گفته و شنیده شده شایعه است.»
هیچ هنرمندی انتخاب نمی‌کند که ممنوع‌الفعالیت شود. از بهرام بیضایی که در همان ‌سال‌ها مهاجرت کرد تا محمدرضا شجریان که هرگز اجازه اجرای صحنه‌ای نیافت و حسرت خواندنش در وطنی که به گفته احمدی‌نژاد حق انتخاب هر انسانی است، هم بر دل خودش ماند و هم بر دل مشتاقان و دوست‌دارانش. کورش یغمایی هم در دوران همین کسی ممنوع الفعالیت شد که محدودیت‌های حاصل سیاست‌های دولت خود را این‌گونه توجیه می‌کند: «بایکوت من هم در دوران خودم اتفاق افتاد.»
رئیس دولت نهم، در حالی‌که به قطعه «تفنگت را زمین بگذار» با صدای محمدرضا شجریان‌ گوش می‌داد و با آن زمزمه می‌کرد، گفت «موسیقی تفنگت را زمین بگذار، آرمان من است. آرزو دارم همه کارخانه‌های اسلحه‌سازی بسته شوند.» درست است که فراموشی خاصیت انسان است و او هم دوست دارد فراموش کند که این قطعه در مقطع کدام دولت ساخته شده است، اما شاید مردم به اندازه او فراموشکاری را دوست نداشته باشند.
احمدی‌نژاد ترفند سؤال در برابر سؤال را پیش می‌گیرد تا بتواند از پاسخ دادن طفره برود. او در پاسخ به چرایی مجوز ندادن به خوانندگی زنان، می‌پرسد: «مگر قانونی داریم برای ممنوعیت خوانندگی زنان؟» زمانی که مشکل فقهی را از گفت‌وگو کننده می‌شنود با اطمینان می‌گوید که «پس قانون نیست». اما گفت‌وگو کننده که انگار مانند او فراموشکار است نمی‌پرسد که مسئول اجرای قانون کیست و چه نقشی در این قضیه دارد؟ که در اسفند 1388 اجرای کنسرت گروه همنوازان حصار در تبریز به دلیل حضور دو نوازنده زن چرا لغو شد؟ مسأله‌ای که از سوی احمدی، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی، این‌گونه توجیه شد: «وزیر ارشاد این بخش را به عهده مدیران کل گذاشته است و گفته گروه مهم نیست و ما تشخیص می‌دهیم، به هرحال هر استان برای خودش حال و هوایی دارد.»
لغو کنسرت‌ها از اوایل سال 1391 شروع شد و همان زمان رسانه‌ها از آن به عنوان لغو زنجیره‌ای یاد کردند. رویه‌ای که سال‌های اولیه دولت حسن روحانی نیز ادامه داشت اما فرق این دولت با آن دولت این است که در دولت نهم و دهم از این لغوها حمایت شد، در حالی‌که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت یازدهم و دوازدهم به دفاع از مجوزها به‌پا خاست.
احمدی‌نژاد در این گفت‌وگو ادعای مقابله با لغو کنسرت ‌ها را دارد. در حالی‌که در آن دولت در مورد لغو کنسرت همایون شجریان در سال 1391 نه تنها وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را مرجع مجوز ندانستند، بلکه اعلام کردند: «هر یک از استان‌ها شورای فرهنگ عمومی دارد که دارای اختیارات قانونی است و اگر در شرایطی تشخیص دهد که برنامه‌ای باید لغو شود، این اختیار را دارد.»
احمدی‌ن‍ژاد در گفت‌وگوی جدید خود از لغو کنسرت گروه خارجی سخن می‌گوید؛ کنسرتی که به ادعای خودش دستور لغو به اسم او تمام شده بود. کنسرت گروه خارجی «دبو» دو ساعت مانده به اجرا به دستور وزیر انتخابی خود او لغو شد. همان زمان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد: «مشخصات اولیه‌ای که داده بودند درباره یک گروه اندونزیایی بود، ولی هنگام اجرا، بیشتر نوازندگان امریکایی بودند و در کل مشخصات ثانویه با مشخصات اولیه‌ای که داده شده بود، تطبیق نداشت.»
محمدحسین صفارهرندی در جایگاه وزیر انتخابی احمدی‌نژاد از عمل مدیرکل وقت دفتر موسیقی دفاع کرد و حالا رئیس همان دولت از دلجویی از این هنرمندان سخن می‌گوید و می‌خواهد همه فراموش کنند که وزرایش دستورات او را اجرا می‌کردند.
سخن درباره ادعاهای عجیب این رئیس‌جمهور سابق بسیار است اما مشکل اصلی این گفت‌وگو چالشی نبودن آن است. شاید دلیل اینکه خبرنگار احمدی‌نژاد را به چالش نمی‌کشد و اجازه می‌دهد او یک گفت‌وگوی‌ رسانه‌ای را به تریبون تبلیغاتی خودش تبدیل کند، این باشد که مشاوران احمدی‌نژاد، دو ماه در حال تدوین و تعدیل این گفت‌وگو بودند، شاهد آن‌که احمدی‌نژاد در جایی از گفت‌وگو اشاره می‌کند که «ماه رمضان است.» شاید در نتیجه همین حذف‌ها و سانسورها است که گفت‌وگو بیشتر به کلیپ‌های انتخاباتی شبیه شده است. خاصه آن‌که در نهایت، شعار تبلیغاتی خود را تکرار می‌کند: «بهار حقیقی که بیاید زندگی آن‌طوری می‌شود.» باید گفت در زمان دولت او هنر طوری بود که شاید هنرمندان آرزو می‌کنند دیگر «آن‌طوری» نشود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سه رمان جنایی از نویسندگان اسکاندیناوی

شاعرانه/"در وفای عشق تو مشهور خوبانم چو شمع" از حافظ شیرازی

آجودانیه؛ از عکاسباشی ناصری تا بوستان شطرنج

نتایج موفقیت‌آمیز داروی "آویفاویر" در درمان کووید-19

ربیعی: حق‌گویی خبرنگاران را فداکاری فرهنگی بزرگی می‌دانیم

بگویید من چه وظیفه‌ای دارم؟

سرمربی مس رفسنجان: دیدار سختی برابر حفاری خواهیم داشت

آیا ویتامین دی خطر ابتلا به افسردگی را کاهش می‌دهد؟

وزیر علوم:خبرنگاران زبان گویای جامعه‌اند

آیا قیمت طلا در ایران حباب دارد؟

خبرنگار باید حق‌گو و واقع‌گو باشد

وزیر ارشاد:بیمه کرونای خبرنگاران 2 هفته دیگر اجرا می‌شود

باید برای رسانه‌ها نقشی فراتر از رکن چهارم دموکراسی ترسیم کرد

جهانگیری: کمک به خبرنگاران مسئولیتی همگانی است

روحانی: ارج نهادن خبرنگار پاسداشت حقیقت است

چهره ها/ قنداق پیچ شدن دختر سیروس الوند

طرفدار رُک و خیلی صادق سارا خوئینی ها!

چهره ها/ نرگس محمدی با جان جانانش

اجرای «فیه ما فیه» در اولین شب از کنسرت آنلاین موسیقی دستگاهی

موزیک ویدیو لری حسام هاشمی به نام شونشینی

ادامه «کمک‌ های مومنانه» در آستانه عید بزرگ غدیر

13400 واحد به مالکان مسکن مهر پردیس واگذار می‌شود

خبرنگار، پل مستحکم عبور از کرونا

نوای آدمیت؛ هدیه متفاوت به کادر درمان

انفجار در بیروت؛ نیترات آمونیوم چرا خطرناک است؟

برف و خون برابر گرما و کسالت روزهای تابستانی؛ سه رمان جنایی از نویسندگان اسکاندیناوی

آبزرور: جنگ لیبی، جنگ نفت است

فقر آتشنشانی اهواز در حوزه تجهیزات

بیوگرافی گلاره عباسی بازیگر پرکار در نقش مکمل

شوخی با فیلم متری شش و نیم در برنامه دورهمی

‎در بازار آزاد خریدار دارند؟

موزیک ویدیوی «به من برگرد» از شهرام شکوهی

پیام دکتر کلانتری، معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست، به مناسبت روز خبرنگار

آتش‌سوزی گسترده در جنگل‌ های لس‌آنجلس

3 مانع اصلی مقابل نوسازی بافت فرسوده

حریق ایستگاه قطار "حرمین" عربستان مهار شد

لحظه پرت شدن زن خانه دار در انفجار وحشتناک بیروت

مرز میلک افغانستان پس‌از یک هفته تعطیلی بازگشایی شد

اوج گیری تورم در هلند و روسیه

بانک‌ها برای کسب سود خانه‌ها را خالی نگه می‌دارند

دردسر علاقه انسان ها به رند کردن اعداد از نظر مدیری!

«کاپیتان مارول» به یک کارگردان زن سیاهپوست رسید

چرا حمید فرخ‌نژاد و ویشکا آسایش در «خوب، بد، جلف 2» بازی نکردند؟

آهنگ جدید/ سرمست از گروه مانو

پیام تسلیت دکتر عیسی کلانتری، معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست، به مناسبت درگذشت استاد هنریک مجنونیان

افزایش 8 درجه ای دما در بخش‌هایی از کشور

منشاء اصلی نیمی از کلسیم جهان کشف شد

داستانک/ "تاکسی نوشت" از سروش صحت

میدل ایست آی: آینده عربستان هرگز تا این اندازه تیره نبوده است

انتقال انبار نفت موضوع جلسه مشترک وزارت نفت و شورای شهر