راه ترقی

آخرين مطالب

نحوه اجرای رتبه‌بندی معلمان درسال 98/سرانه غذایی 3500 تومانی دانش‌آموزان مدارس شبانه‌روزی! فرهنگی

نحوه اجرای رتبه‌بندی معلمان درسال 98/سرانه غذایی 3500 تومانی دانش‌آموزان مدارس شبانه‌روزی!
  بزرگنمايي:

راه ترقی- علی الهیار ترکمن در نشستی خبری با اصحاب رسانه درباره بودجه آموزش و پرورش در سال آتی اظهار کرد: بودجه علاوه بر کارکرد تامین منابع مالی، کارکردهای سیاست گذاری، اصلاحات ساختاری و تنظیم گیری دارد. توجه به کارکرد اصلاحات ساختاری از ویژگی‌های بودجه سال آتی است.

پیش بینی 2000 میلیارد برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در بودجه 98

اجازه وزارت ارتباطات برای هوشمندسازی مدارس

وی افزود: کاهش استفاده از درآمدهای ارزی، الزام صندوق ها به افزایش کارایی بنگاه‌های تحت پوشش و اصلاحات فرایندی در آموزش و پرورش در بودجه مورد تأکید قرار گرفته است. کاهش ادارات کوچک مقیاس کمتر از پنج هزار نفر در مراکز استان ها، پوشش سالانه 10درصد دانش آموزان از طریق خرید خدمات آموزشی، هدفمندی مصرف درآمدهای اختصاصی سازمان ها، ممنوعیت ایجاد مراکز آموزش عالی جدید و انتقال دانشگاه‌های وابسته به دستگاه‌ها به وزارت علوم، ممنوعیت ایجاد واحدهای اداری در استان ها و افزایش شفافیت بودجه‌ای نیز از دیگر مواردی هستند که در لایحه بودجه مورد توجه قرار گرفته است.

ترکمن با اشاره به تبصره های مهم ذیل مواد لایحه بودجه اظهار کرد: ساماندهی املاک مازاد، پاداش پایان خدمت بازنشستگان، پیش بینی دو هزار میلیارد برای مناسب سازی حقوق بازنشستگان، ممنوعیت اجرای بخشنامه هایی که بار مالی دارند اما بودجه آنها پیش بینی نشده است، پیش بینی 100 میلیارد تومان برای آب و برق و گاز مدارس از محل هدفمندی یارانه، اجازه به استانداران که یارانه سه دهک بالای درآمدی را حذف و از منابع حاصله برای تکمیل پروژه‌های نیمه تمام، اجازه به وزارت ارتباطات برای هوشمندسازی مدارس، سیاست گذاری برای مشارکت دولتی و غیردولتی در تکمیل طرح های نیمه تمام، تکالیف دولت برای استقرار بودجه ریزی عملیاتی، کاهش ادارات استانی به 62 مورد، تجمیع ادارات زیر پنج هزار دانش آموز ادارات آموزش و پرورش از این جمله هستند.

چرا هر برنامه اصلاحی در آموزش و پرورش سریعا تبدیل به تهدید می‌شود؟

معلمان به برخی مناطق دور دست نمی‌روند

وی درباره پیشنهاد پوشش سالانه 10 درصدی دانش آموزان از طریق طرح خرید خدمات آموزشی در لایحه بودجه و اظهارات اخیر رئیس جمهور درباره آموزش و پرورش گفت: رئیس جمهور به قیمت تمام شده هر دانش آموز اشاره کرده بود. دولت بیشترین رشد را به آموزش و پرورش داده اما اصلاحات ساختاری در لایحه مورد توجه قرار گرفته و باید از سیاست‌های اتخاذ شده استفاده کنیم. نباید این صحبت‌ها را تهدید تلقی کنیم. نمی‌دانیم چرا هر برنامه اصلاحی در آموزش و پرورش سریعا تبدیل به تهدید می‌شود؟.

وی ادامه داد: چرا به حقوق دانش آموزان کمتر توجه می‌شود؟ مناطق دور دستی داریم که معلم به آنجا نمی‌رود و در تامین نیروی انسانی مشکل داریم، اینجا حق دانش آموز نباید پایمال شود. سیستان و بلوچستان از طرح خرید خدمات استفاده کرده و معدل دانش آموزان یک منطقه تا 1.5 نمره بالا رفته است. این طرح هم تحت استانداردها و ضوابط اجرا می‌شود.

آموزش دانش‌آموزان مناطق صعب‌العبور با استفاده از  خرید خدمات آموزشی

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه علاوه بر توجه به حقوق معلمین باید در راستای تحقق حقوق دانش آموزان کشور نیز تلاش کنیم گفت: روستای پراکنده و صعب العبور داریم و می‌خواهیم آموزش را در این مناطق از طریق خرید خدمات انجام دهیم. البته لایحه است و باید در مجلس تصویب شود.

 معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش درباره بودجه نوسازی مدارس با توجه به آمار بالای مدارس ناایمن گفت: یپیشنهادهایی در برنامه ششم توسعه داشتیم اما در مجلس به شکل دیگری تصویب شد. با این حال سازمان نوسازی برنامه‌های ویژه‌ای دارد که اعلام می‌کند.

طرح جدید بیمه تکمیلی فرهنگیان

وی درباره طرح جدید بیمه تکمیلی فرهنگیان، با اشاره به تجارب ناموفق بیمه طلایی در چند سال قبل و قطع ارتباط شرکت‌های بیمه‌ای با آموزش و پرورش گفت: آموزش و پرورش ناگزیر به سمت روش صندوقی رفت و چندسالی با این روش پیش رفت. البته این طرح هم مشکلاتی داشت. ماهانه 27 هزار تومان حق بیمه دریافت می‌کردیم و نمی‌توانستیم یکباره به سمت مبالغ بالای پیشنهاد شده برویم و به همین علت طرح جدید ارائه شد.

الهیار ادامه داد: 13 خدمت پرکاربرد در طرح جدید نیز مبنا قرار گرفت که 9مورد بدون سقف است. چون رقم حق بیمه سنگین می‌شد دو طرح را مدنظر قرار دادیم که هم شکل صندوقی ادامه یابد و هم مدل بیمه گری مدنظر است.

بیشترین رشد بودجه در لایحه 98 از آن آموزش و پرورش شد

الهیار ترکمن با بیان اینکه وزارت آموزش و پرورش دارای بیشترین میزان رشد در لایحه بودجه 98 است گفت: در سال 97، 11.3 درصد از منابع عمومی به آموزش و پرورش اختصاص داشت که‌ به 13.9 درصد رسیده است.

وی افزود: 56 هزار و 309 میلیارد تومان بودجه آموزش و پرورش است که 29 درصد رشد در اعتبارات هزینه‌ای و 40.3 درصد رشد در حوزه تملک دارایی‌هایی سرمایه‌ای داشته است. در کل اعتبارات ما 29 درصد و بدون احتساب بودجه رتبه بندی، 25 درصد رشد داشته است. در بخش اعتبارات هزینه ای 60 هزار میلیارد تومان پیشنهاد دیده بودیم که با 47 هزار میلیارد تومان موافقت شد و در لایحه بودجه قرار گرفت.

رشد 10 درصدی سرانه دانش‌آموزی

سرانه غذایی دانش آموزان شبانه‌روزی روزانه 3500 تومان است

الهیار ادامه داد: 13 ردیف اعتباری داریم که با هدفمندی و با توجه به الزامات مشمول رشد شده‌اند. مثلا بودجه پرداخت حقوق کارکنان خرید خدمات 21 درصد، مدارس خارج از کشور 15 و سرانه دانش آموزی 10 درصد رشد دارد. این در حالیست که اعتبارات برای 12.3 میلیون دانش آموز دیده شده است.

وی افزود: تعداد کل کارکنان 957 هزار و 800 نفر و اعتبار حقوق و مزایا 40 هزار میلیارد تومان است. سرانه هر دانش آموز 25 هزار و800 تومان است.
800 میلیارد تومان برای توسعه آموزش در مناطق محروم اختصاص یافته است. سرانه غذایی دانش آموزان شبانه روزی کماکان پایین است و روزانه 3500 تومان پرداخت می‌کنیم درحالی که برای دانشجویان 16 هزار تومان است.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش افزود: سرانه ورزشی 7 هزار و 600 تومان، سرانه پیشگیری از آسیب های اجتماعی هزار تومان برای جامعه هدف، سرانه پرورشی 20 هزار تومان و سرانه ارتقای سلامت دانش آموزی 4000 تومان است.

اعتبار 74 میلیاردی آموزش نوآموزان مناطق دوزبانه

کسری‌های بودجه‌ای که به سال 98 و 99  منتقل می‌شود


وی با بیان اینکه 271 هزار نوآموز مناطق دوزبانه داریم اظهار کرد: 74 میلیارد تومان اعتبار برای آموزش این کودکان اختصاص دادیم.ردیف کیفیت بخشی نیز به 294 میلیارد تومان افزایش یافته است.

وی درباره میزان کسری بودجه آموزش و پرورش نیز گفت: هزار میلیارد تومان از کسری 4000میلیاردی امسال ما به سال آینده منتقل می‌شود که تا اردیبهشت ماه از محل منابع بودجه قابل پرداخت است. در سال 98 هم پیش‌بینی کسری 5000 هزار میلیاردی داریم که 4000 میلیارد تومان قابل تامین است و مجدد هزار میلیارد تومان به سال بعد از آن منتقل می‌شود.

شیرمدارس؛ اعتباری که از سال 96 تخصیص نیافته است

الهیار درباره شیرمدارس نیز گفت: برای شیر مدارس 200 میلیارد اعتبار در سال جاری پیش بینی شده بود که تا کنون تخصیص نگرفته است. در سال 96 هم تخصیصی نداشتیم و همچنان پیگیر هستیم.برای سال 98 هم همینطور است.

آموزش و پرورش از مدرسه کسب درآمد نمی‌کند

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش درباره پویشی تحت عنوان " مدرسه بنگاه نیست" که اخیرا در شبکه‌های اجتماعی راه افتاده است نیز گفت: تا حالا سوپرمارکت در مدرسه زده نشده یا اینطور نبوده دیوار و فضای مدرسه را اجاره بدهند. این موضوع مدنظر ما نیست و اقتصاد مدرسه را طبق الگوهای مشخص در دست پیگیری داریم که هدف آن مدرسه محوری است.درآمدهای آموزش و پرورش نیز مشخص است و از مدرسه درآمد کسب نمی کنیم.

ساماندهی املاک مازاد آموزش و پرورش در لایحه بودجه 98

وی درباره ساماندهی املاک مازاد آموزش و پرورش در لایحه بودجه 98 نیز اظهار کرد: ساماندهی املاک مازاد چندسالی است که در تبصره 9 پیش بینی می‌شود. برای سال آینده نیز در لایحه آمده است. قانون به ما اجازه فروش نمی‌دهد و اجازه تغییر کاربری داریم که هر وقت نیاز شد دوباره به حالت آموزشی برگردد.

وی ادامه داد: این طرح در استان های مختلف دنبال می‌شود و حدود 25 مورد موفق تغییر کاربری داشته‌ایم که برای سال آتی هم ادامه می یابد.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش درباره اصلاحات ساختاری، ادغام معاونت‌ها و کاهش ادارات کوچک در استان ها اظهار کرد: ساختار بر اساس مصوبه شورای عالی اداری در ستاد و استان ها باید تغییر کند. شش معاونت فعلی جاافتاده و مستقر شده اند و پیشنهاد ما این بود که در مجموع تغییری در معاونت ها ایجاد نشود و کوچک سازی ساختار را در باکس‌های زیرمجموعه دنبال کنیم که در دست بررسی است.

الهیار افزود: بر اساس آمار موجود از 760 منطقه آموزشی حدود 40 درصد از ادارات آموزش و پرورش ما زیر 5000 هزار دانش آموز دارند که این ادغام باید با هماهنگی سازمان اداری انجام شود. اگر این مورد در مجلس تصویب شد کارگروهی برای آن تشکیل خواهیم داد زیرا برخی مناطق ما استراتژیک هستند و باید به آنها توجه کرد.

وضعیت و چگونگی اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان در سال 98

وی درباره اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان نیز گفت: رتبه بندی در راستای ارتقای کیفیت در سال 98 اجرا می‌شود و هدف اصلی آن افزایش حقوق نیست بلکه ارتقای انگیزه معلمان در دستیابی به صلاحیت‌های بالاتر و ارتقای آموزش است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اطلاعات ما از شهر سوخته فقط 5 درصد است

«گذر قلم»؛ نمایشگاهی به مناسبت روز جهانی خودنویس

«ربع رشیدی» در مسیر جهانی شدن

زمینه حضور گردشگران علمی به یزد فراهم شود

روایت تلویزیون عراق از سیل سفر عاشقان به کربلا

پوشش زنان بازیگر در فضای رسمی نبوده است

هر گونه ارتباط زم با مرجعیت عالی عراق یا دفتر ایشان تکذیب شد

«اربعینی ها» انتخاب شده اند

بشریت از ازل تا ابد زیر لوای امام حسین (ع) است

پایان آذرماه آخرین مهلت ارسال اثر به جشنواره هنری «مهر مادر»

معاون اول رئیس‌جمهوری هنرستان زینبیه دماوند را افتتاح کرد

یونسکو به دنبال ترویج دسترسی آزاد به محتوا و فناوری است

بستری شدن آیت الله مکارم شیرازی در تهران

تنها ایرانی برنده جایزه گرمی در باره این مسابقه جهانی چه گفت؟

فراخوان نهمین سالانه هنر معاصر پرسبوک منتشر شد

هیچ نمایش وحدتی برتر از نمایش وحدت در اربعین حسینی(ع) وجود ندارد

ثبت ملی 6 اثر فرهنگی‌تاریخی استان فارس ابلاغ شد

کدام افراد بیشتر در راهپیمایی اربعین شرکت می‌کنند؟

اربعین ماندگاری حرکت امام حسین (ع) را مستمرتر کرده است

جاسمی: شرایط برای برگزاری راهپیمایی اربعین در عراق خوب است

تفاهم‌نامه‌های فرهنگی باهدف توسعه زیرساخت‌های فارس به امضا می‌رسد

ابلاغ دستورالعمل راهیان نور جهت حمایت از حماسه اربعین حسینی

ارزشیابی و تدریس در آموزش و پرورش کیفیت ندارد

هیات منصفه مطبوعات انتخاب شدند

ثبت بیش از 10 هزار درخواست درسامانه دسترسی آزاد به اطلاعات

هفتمین کنگره ادبیات پایداری برگزار می‌شود

80 درصد سوادآموزان بانوان هستند

خصوصی‌سازی تئاتر هویت گیشه را تغییر می‌دهد

شمار زایران ایرانی اربعین حسینی پنج برابر شده است

آنها که از عظمت اربعین به وحشت افتاده اند

رقابت سالم و عادلانه در همه زمینه‌ها موجب تحرک و پیشرفت است

بانک اطلاعاتی بناهای تاریخی ایجاد می‌شود

گردشگری ادبی در اصفهان، ظرفیتی ناشناخته اما پردرآمد

کودک شاد و امیدوار بهتر از کودک درس‌خوان است

مسیر عدالت آموزشی بدون معلمان به سرانجام نمی‌رسد

دروازه‌ها رو به کربلا باز است

رسانه‌ها از شیوه‌نامه جدید یارانه مطبوعات استقبال کردند

حضور وزیر کشور در آیین غبار روبی حضرت شاهچراغ (ع)

برگ‌تردد به جای گذرنامه و تاکید بر سامانه سماح برای زائرین اربعین

وزیر ارشاد درباره طرح گسستِ ملت‌های ایران و عراق هشدار داد

جزئیات بسته خدمات بیمه‌ای به زائران اربعین اعلام شد

لزوم ارتباط خانواده‌ها با دانشگاه

برگزیدگان پنجمین جایزه جهانی اربعین معرفی و تجلیل شدند

باید از اربعین بیش ازگذشته بهره‌برداری معرفتی و اجتماعی کرد

1700 لوح هخامنشی به موزه ملی ایران رسید/رونمایی الواح دهم مهر

سماع؛ آیین اصیل عارفانه یا پرفورمنس های تماشاگر پسند امروزی

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ: کاغذ به وفور در کشور هست

متون نمایشی؛ رُکن رَکین تئاتر دفاع مقدس

انتخاب موسیقی؛ اجباری از روی محدودیت، یا اختیاری بر اساس سلیقه‌

سفر اربعین چقدر هزینه برمی‌دارد؟