راه ترقی

آخرين مطالب

نگاه واقع بینانه به درآمدها در بودجه 98 داشته باشیم مديريت

نگاه واقع بینانه به درآمدها در بودجه 98 داشته باشیم
  بزرگنمايي:

راه ترقی- رییس جمهوری لایحه بودجه 98 را روز چهارم دی ماه تقدیم مجلس کرد، بنابراعلام هیات رییسه مجلس، بررسی لایحه بودجه سال آینده از روز شنبه 27 بهمن ماه در خانه ملت آغاز می شود.
لایحه بودجه سال آتی بر اساس شرایط خاص تدوین و تلاش شده که توجه به معیشت مردم به ویژه اقشار کم درآمد در اولویت قرار گیرد؛ موضوعی که نمایندگان مجلس نیز بر آن تاکید دارند.
در همین زمینه حمید رضا فولادگر نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی لایحه بودجه سال 1398 کل کشور را در مقایسه با سال های گذشته عملیاتی دانست و به خبرنگار سیاسی ایرنا گفت: این لایحه نگاه واقع بینانه ای به درآمدها دارد، اما کلیت بودجه خوش بینانه است و باید در بررسی آن واقع بینانه عمل کنیم.
وی افزود: نمی توان ساختار بودجه را چندان دگرگون کرد؛ لایحه بودجه سال آینده در مقایسه با بودجه سال قبل با اصلاحاتی همراه بوده که این نشان می دهد دولت در جهت عملیاتی شدن بودجه گام های مهمی برداشته است.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نگاه واقع بینانه به درآمدها را از نقاط مثبت این لایحه برشمرد و یادآور شد: با وجود تفاوت های لایحه بودجه سال آینده با لوایح گذشته همچنان اشکالات و ایرادات ساختاری وجود دارد که برطرف کردن آنها به دلیل زمان کم- از زمان ارائه لایحه بودجه تا بررسی آن در مجلس- امکان پذیر نیست.
فولادگر دولت محوری را از ایرادات وارده به لایحه بودجه به ویژه بودجه 98 عنوان کرد و افزود: سهم بودجه های عمرانی هنوز کمتر از بودجه های جاری است و دو سوم بودجه به شرکت های دولتی و موسسات انتفاعی دولت و بنگاه ها، اختصاص دارد که هنوز این ایرادات در بحث بودجه رفع نشده است.
وی تصریح کرد: با توجه به ایرادات مطرح در لایحه بودجه 98؛ مجلس تنها می تواند کمتر از 10 درصد در برخی احکام ماده واحده آن و کمتر از پنج درصد در اعداد و ارقام اعمال نظر کند.
عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس باردیگر با تاکید بر این که لایحه بودجه سال آتی خوش بینانه است، اظهارداشت: باید ایرادات ساختاری بودجه را در زمان خاص خود برطرف کنیم زیرا در تنگنای وقت، امکان پذیر نیست؛ اگر چه لایحه بودجه 98 در مقایسه با گذشته به ویژه درموضوع درآمدها واقع بینانه است، اما در مجموع، خوش بینانه بوده و بنابراین در حداقل هایی که برای ما امکان پذیر است.
فولادگر تاکید کرد: باید نگاه واقع بینانه ای به موضوع داشته باشیم؛ اگر درآمدهای نفتی افزایش یافت، می توان برخی مصارف را پیش بینی وبه آن اضافه کرد.

**ارزآوری غیرنفتی را در بودجه 98 لحاظ کنیم
فاطمه ذوالقدر نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون تلفیق بودجه 98 نیز به خبرنگار سیاسی ایرنا گفت: در بررسی لایحه بودجه سال آتی باید نگاه ملی به بودجه حفظ شود و کمک کنیم که معیشت مردم و برقراری عدالت اجتماعی در اولویت باشد.
وی افزایش حقوق کارمندان و کارگران را از الزامات بررسی بودجه عنوان کرد و افزود: نوسانات اقتصادی در چند ماه اخیر، معیشت این گروه ها را تحت تاثیر قرار داده و بر این اساس انتظار می رود که افزایش حقوق این سطح درآمدی، در اولویت های بودجه لحاظ شود.
پروژه های عمرانی، مسکن مهر و خدمات رسانی در حوزه زیرساخت های ضروری، موارد دیگری است که عضو فراکسیون امید آنها را در ردیف اولویت های مهم در بررسی لایحه بودجه سال آتی برشمرد و اظهار داشت: توجه به بازسازی مدارس و تجهیز فضاهای آموزشی، گازرسانی به شهرستان ها و روستاهای محروم در این زمینه، ضروری به نظر می رسد.
ذوالقدر افزود: ایجاد و تقویت زیرساخت های گردشگری در بررسی بودجه ضروری است؛ نباید ارز آوری را فقط به نفت محدود کنیم رونق و توسعه صنعت گردشگری امکان ارز آوری بیشتر را برای کشور فراهم می کند.

** یارانه پنج دهک درآمدی بالا در بودجه 98 قطع شود
همچنین ولی ملکی نماینده مردم مشکین شهر و سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان این که باید تورم بالا را در کشور بپذیرم، به نرخ برخی شاخص های اقتصادی در کشور اشاره کرد و به خبرنگار سیاسی ایرنا گفت: تورم نقطه به نقطه آبان 40 درصد است و تا پایان سال به 50 درصد می رسد؛ نرخ اعلام شده بیکاری 12.2 درصد و خط فقر نیز دو میلیون و 700 هزار تومان است؛ بر این مبنا باید لایحه بودجه 98 را بررسی و قانون بودجه را تصویب کنیم که بر این اساس چه تغییرات اتفاقاتی رخ می دهد.
وی افزود: با توجه به این که در شرایط جنگ اقتصادی و تحریم قرار داریم، ملاحظاتی را در بودجه در نظر گرفته ایم؛ فروش نفت بالای دو میلیون بشکه بودجه که ممکن است این رقم به 50 درصد برسد؛ با این شرایط اگر بودجه سال آینده را تصویب کنیم، قطعا کسری بودجه آشکار خواهیم داشت؛ برای اینکه در جامعه التهاب ایجاد نشود باید عوامل مختلف تحقق بودجه را لحاظ کنیم.
نماینده مردم مشکین شهر با بیان این که برای مقابله با کسری بودجه، در عین حال که هزینه های اجتناب ناپذیر را لحاظ کنیم باید در مورد منابع نفتی، واقع بین باشیم، گفت: برای جبران کسری بودجه به مانند دیگر کشورهای دیگر، مدیریت پنهان بودجه را اعمال کنیم؛ در کشور مجموعه ای از هزینه های پنهان و اجتناب پذیر وجود دارد که اگر دقیق بررسی شود، می توان نزدیک به 30 هزار میلیارد دلار از محل آن ها صرفه جویی کرد.
ملکی با تاکید بر این که دولت قاطعانه، یارانه دهک های بالای درآمدی را برای جبران کسری بودجه، قطع کند، ادامه داد: مجلس تصویب کرده که یارانه پنج دهک درآمدی بالا قطع شود، اما این موضوع هنوز عملیاتی نشده است.

** پرداخت حقوق کارکنان دولت و تامین معیشت مردم را در بودجه 98 مدنظر قرار دهیم
سید ناصر موسوی لارگانی نماینده مردم فلاورجان و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به خبرنگار سیاسی ایرنا گفت: با توجه به احتمالاتی که در باره کاهش فروش نفت مطرح است، اولویت نخست در دربررسی لایحه بودجه 98 را باید بر پرداخت حقوق کارکنان دولت و همچنین معیشت و ارزاق عمومی مردم قرار دهیم.
عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس، بخش بهداشت و درمان را نیز از الزامات مهم در اولویت بندی بودجه 98 دانست که باید با نگاه واقع بینانه و عملیاتی به بودجه 98، این موارد را در بودجه سال آینده لحاظ کنیم.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مدار ثانویه رآکتور اراک راه اندازی می‌شود

جذب در اندیشکده‌ها؛ راهکار شورای عالی انقلاب فرهنگی برای بورسیه‌ها

طراحی پروژه‌های مشترک میان وزارت نیرو و شهرداری

سلیمی: سرنوشت طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس به نظر رئیس مجلس بستگی دارد

44 درصد بیکاران لیسانس به بالا هستند

مخالفت شورای نگهبان با لغو ممنوعیت عرضه قلیان در قهوه‌خانه‌ها

حضور رئیس‌جمهور در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها

وزیر صنعت: از گردنه جنگ اقتصادی عبور کردیم

ربیعی: حذف یارانه‌ها برای طبقه متوسط نیست

بیش از هزار مجری انتخابات مجلس آموزش دیده‌اند

بودجه پژوهش در دانشگاه‎ها حدود 30 درصد است

دستاورد سامانه جامع روابط کار؛ سلامت اداری و سهولت در دسترسی‌های نظارت

مسئولان به نام انسجام، نباید دوقطبی سازی کنند

طرح استیضاح وزیر نیرو تقدیم هیات رئیسه مجلس شد

سیستم‌های اطلاعاتی به طور کامل در مرزها فعال هستند

نمایندگان با الحاق یک تبصره به قانون مبارزه با پولشویی موافقت کردند

وزارت آموزش و پرورش مکلف به واگذاری املاک مازاد خود در مناطق تجاری شد

وزیر علوم درگذشت دانشجویان و دانش‌آموختگان دانشگاه خواجه نصیر را تسلیت گفت

آموزش محیط زیست در دانشگاه‌ها تخصصی می‌شود

پارک‌های فضاپایه گردشگری را رونق می‌دهد

توصیه پلیس به متقاضیان تحصیل و اقامت در خارج

وزیر راه و شهرسازی از طرح تعریض گردنه صلوات‌آباد سنندج بازدید کرد

قضات در رسیدگی به جرائم سیاسی تفسیر مضیق از قانون را مبنا قرار می دهند

تغییر جلسات هفته آینده مجلس برای حضور نمایندگان در راهپیمایی اربعین

فساد محصول اقدام یک شبه و یک روزه نیست

فرصت‌های همکاری با ارمنستان در بخش فناوری اطلاعات تشریح شد

حذف رانت و امضاهای طلایی اولویت سیاستگذاری دارویی کشور است

در حال آماده‌سازی خود برای جذب فناوری 5G هستیم

لغو مجوز صندوق‌های پژوهش وفناوری با عملکرد نامناسب

استارتاپ‌ها تزریق کننده نیروی متخصص به اکوسیستم نوآوری کشور هستند

طرح تشکیل «هیات هماهنگی و نظارت بر زندان‌ها» تقدیم هیأت رئیسه شد

توضیحات لاریجانی در خصوص جلسه غیر علنی صبح مجلس

خط اعتباری 40 میلیارد تومانی برای دانش‌بنیان‌های حوزه سلامت

مرکز رشد واحدهای فناور هوا فضا با حضور وزیر علوم افتتاح شد

وزیر امور خارجه امروز به مجلس می‌رود

کمالوندی: گام های بعدی تهران درصورت عدم اقدام طرف‌های مقابل در راه است

اداره امور شهرها نیازمند تدبیر و آموزش است

گزارش صالحی از توسعه صنعت هسته‌ای/ بررسی طرح تعطیلی روز پنجشنبه

ایده‌های برتر حوزه دفاع سایبری اجرایی می‌شوند

هیات نظارت شکایت سلحشوری از 2 نماینده مجلس را بررسی می‌کند

اعضای هیات‌علمی دانشگاه‌ها از شمول حداکثر حقوق 7 برابری مستثنی شدند

فقط استاد تمام و دانشیار بازنشسته با دانشگاه‌ها همکاری می‌کنند

تذکرات کتبی نمایندگان به مسوولان اجرایی کشور

تعاملات علمی دانشگاه‌های حاشیه خزر زمینه ساز پیشرفت‌های عملی است

لاریجانی: دستورات لازم برای اجرایی شدن سیاست‌های ابلاغی رهبری داده شده است

آیا عملکرد همه نهادهای قانونگذار برای مردم شفاف خواهد شد؟

اصل بر استفاده از فیلتر دوده در خودروهای دیزلی است

دیپلماسی دولت به روابط علمی عمق بیشتری داده است

مراکز اهدای سلول های بنیادی در تمام استان ها راه اندازی می شود

یک فوریت طرح شفافیت آرای نظام تقنینی تصویب شد