راه ترقی

آخرين مطالب

عوارض لوازم آرایشی تقلبی/از دستفروش‌ها خرید نکنید گفتگو

عوارض لوازم آرایشی تقلبی/از دستفروش‌ها خرید نکنید
  بزرگنمايي:

راه ترقی- دکتر ندا رونده بر لزوم آموزش به تمامی گروه‌های سنی و حتی اصناف مرتبط با لوازم آرایشی و بهداشتی تاکید کرد و با اشاره به وضعیت قاچاق در حوزه لوازم آرایشی و بهداشتی، گفت: تشدید جریمه و برخوردها نیز می‌تواند از آمار ورود لوازم آرایشی و بهداشتی قاچاق به داخل کشور کاهش دهد.

ایران دارای رتبه دوم مصرف مواد آرایشی در خاورمیانه

وی گفت: محصولات زیبایی و آرایشی به صورت گسترده‌ای در سطح دنیا استفاده می‌شوند و در حال حاضر ایران در شاخص مصرف، رتبه دوم را در خاورمیانه دارد و به عنوان و هفتمین وارد کننده مواد آرایشی مطرح می‌شود.

آمار دقیقی از قاچاق لوازم آرایشی به کشور وجود ندارد

وی با بیان اینکه آمار دقیقی از قاچاق این کالا به کشور وجود ندارد، تصریح کرد: رقم‌های اعلام شده در حد حدس و گمان است؛ چراکه فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی غیرمجاز و قاچاق از طریق مبادی غیرقانونی و بدون اخذ مجوزهای لازم جهت واردات از وزارت بهداشت و پروانه‌های بهداشتی و نظارت‌های مرتبط، وارد کشور می‌شوند.

عوارض و خطرات استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی قاچاق

دکتر رونده با اشاره به خطرات استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی قاچاق، عنوان کرد: خطرات مصرف فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی غیرمجاز قاچاق یا تقلبی علاوه بر آسیب‌های اقتصادی که به جامعه وارد می‌کند، منجر به بروز آسیب‌های جسمی و روحی نیز می‌شود. این قبیل محصولات از آنجاکه بدون اخذ مجوز و در شرایط نامناسب وارد کشور می‌شوند، لذا هیچگونه اطلاعاتی از مواد اولیه به کار رفته، شرایط تولید، نگهداری و حمل و نقل آنها در دسترس نبوده و اغلب از کیفیت مناسبی نیز برخوردار نیستند.

وی ادامه داد: با توجه به نوع محصول و موضع استفاده، عوارضی از قبیل عفونت پوست، زخم‌های پوستی، قرمزی و تورم پوست، آکنه و جوش‌های پوستی، شکنندگی و ریزش مو احساس سوزش در محل مصرف، پف آلودگی پلک‌ها، سوزش چشم و حساسیت پوستی در بدن مصرف کننده ایجاد می‌کنند. قابل ذکر است این عوارض ممکن است بعد از چند بار مصرف یا چندین سال مصرف و حتی برای بار اول روی دهند.

به گفته وی، همچنین می‌توان به مضرات فلزات سنگینی از جمله سرب که در برخی از فرآورده‌های آرایشی بخصوص رژ لب یافت می‌شود، اشاره شود که از جمله عوارض آن ورود به بافت‌های نرم نظیر مغز، کلیه، جانشینی کلسیم در مغز استخوان و عدم تولید هموگلوبین و افزایش فشار خون در بزرگسالان است.

این عضو هیأت علمی دانشگاه با اشاره به علل استقبال بالای بانوان از این محصولات با وجود هشدارهای داده شده، عنوان کرد: علت اصلی مصرف گسترده لوازم آرایشی قاچاق، ارزانی آنهاست و همین، دلیل تمایل مصرف کننده برای خرید است. دلیل بعدی نیز شاید عدم اطلاع رسانی صحیح باشد که باید دستگاه‌ها تمرکز بیشتری روی این موضوع داشته باشند.

محصولات آرایشی را از طریق تبلیغات اینترنتی و ماهواره‌ای خریداری نکنید

وی با بیان اینکه خرید این محصولات از طریق تبلیغات اینترنتی، ماهواره، مجله‌ها و پیک‌های تبلیغاتی به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود، گفت: قید عبارت «دارای مجوز بهداشت» در این گونه تبلیغات به هیچ وجه دال بر اطمینان از سلامت فر آورده نیست، ضمن آنکه در صورت بروز مشکل به هیچ عنوان شکایت قابل پیگیری نخواهد بود.

آموزش تشخیص کالای قاچاق از غیر قاچاق به شهروندان و اصناف

مدیر واحد نظارت بر فرآورده‌های خوراکی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی با اشاره به اقدامات دانشگاه در زمینه آموزش تشخیص کالای قاچاق از غیر قاچاق، اظهار کرد: کارشناسان واحد اطلاع رسانی و رسیدگی به شکایات، برنامه‌های آموزشی متنوعی با در نظر داشتن گروه‌های سنی خاص برگزار می‌کنند که این گروه‌ها شامل کودکان، بزرگسالان و به ویژه بانوان اعم از خانه‌دار و شاغل است و در این دوره‌ها برچسب اصالت کالا شناسانده شده و نحوه استعلام اصالت کالا از طریق برچسب و استعلام کالا از طریق سامانه تی تک نیز آموزش داده می‌شود.

تشدید جریمه و مجازات راهکار کاهش قاچاق محصولات آرایشی

وی ادامه داد: نکته مهم دیگر آموزش راه‌های شناخت کالای قاچاق به اصناف است که شاید تاکنون کمتر مورد توجه قرار گرفته که در همین راستا معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با برگزاری دوره‌های آموزشی مختلف برای اصناف آنها را با روش‌های استعلام کالا آشنا کرده‌اند. همچنین پخش پمفلت جهت مصرف کنندگان در مدارس‏، فرهنگسراها، زیرنویس‌های برنامه‌های تلویزیونی و… جهت اطلاع رسانی و آشنایی با تشخیص فرآورده سالم از ناسالم و عوارض مصرف کالای نامرغوب از دیگر کارهای معاونت است. در ضمن تشدید جریمه‌ها و مجازات قانونی متخلفین در سطح عرضه اقلام سلامت محور نیز می‌تواند کارساز باشد.

کشف 4031 قلم لوازم آرایشی و بهداشتی غیر مجاز

رونده در ادامه با اشاره به آمار بازرسی‌های انجام گرفته توسط این معاونت، عنوان کرد: به منظور نظارت بر عرضه محصولات و اقلام سلامت محور و در راستای مبارزه با پدیده شوم قاچاق، بازدیدهای مشترکی با حضور نمایندگان سازمان تعزیرات حکومتی، اداره کل گمرک، آگاهی، اموال تملیکی شهرداری، اصناف و کارشناسان معاونت‌های غذا و دارو دانشگاه‌های علوم پزشکی، در قالب گشت‌های روزانه در محدوده ناصر خسرو- مروی صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: در ابتدای امر با نصب بنر و سخنرانی و بازدیدهای تصادفی آگاهی لازم به فروشندگان در خصوص اجرای مانور نظارتی و توجیه آنان به منظور الزام در جمع‌آوری کالاهای قاچاق و تقلبی و صرفاً فروش کالا با برچسب اصالت و سلامت و نیز تهیه اقلام از منابع مجاز و دارای مجوز ورود و مورد تأیید وزارت بهداشت انجام می‌شود، سپس به صورت روزانه و حتی در ایام تعطیل این بازدیدها انجام گرفته و تا کنون نیز ادامه دارد. بر اساس آخرین آمار ارائه شده در 9 ماهه ابتدایی سال جاری 396 بازید از مراکز عرضه لوازم آرایشی و بهداشتی صورت گرفته است که در این بازرسی‌ها 4031 قلم لوازم آرایشی قاچاق کشف شده است.

نحوه نظارت بر فروش آنلاین و مجازی مواد آرایشی

این عضو هیأت علمی دانشگاه در رابطه با نحوه نظارت بر فروش آنلاین و مجازی مواد آرایشی و بهداشتی، تصریح کرد: اگر لوازم آرایشی و بهداشتی غیرمجاز در فروشگاه آنلاین به فروش رسید و شکایت شهروندان را در پی داشت کارشناسان با دریافت مشخصات کالا و دلیل شکایت، به محل تأمین کننده کالا مراجعه و پس از انجام بازرسی اقدامات لازم را انجام می‌دهند. همچنین بازرسی از سالن‌های زیبایی بانوان و پیرایشگاه‌های مردانه نیز به صورت منظم انجام می‌شود و در حین بازدید آموزش‌های لازم نیز داده شده و در صورت مشاهده تخلف حتماً برخورد می‌شود.

شکایت از دستفروش‌ها قابل پیگیری نیست

مدیر واحد نظارت بر فرآورده‌های خوراکی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی در خاتمه خطاب به شهروندان، گفت: توصیه ما همواره خرید از مراکز معتبر و مجاز بوده، لذا در صورت وجود مشکل تنها از این طریق می‌توان شکایت را پیگیری کرد و اگر کالا از مراکز غیر معتبر یا دستفروش‌ها خریداری شود و ایجاد مشکل کند، قابل پیگیری نیست.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

احتمال تک نرخی شدن بنزین در بودجه سال آینده

دولت پارادوکس‌ اقتصادی شدیدی دارد/آثارتورمی بنزین نگران کننده است

جمالی نوبندگانی: نگاه علمی به نارضایتی‌های اجتماعی داشته باشیم

مراقب سلامت شریک زندگی خود باشیم

مشکلات حقوقی زیادی در شهرداری داریم

نماینده مجلس: حذف یارانه‌ها زمینه فساد و رانت را از بین می‌برد

استیضاح «بیژن زنگنه» در دستور کار مجلس قرار گرفت

ستاری: از ورود فناوری به حوزه کشف جرایم حمایت می‌کنیم

مجلس در شرایط فعلی اصلا قابل قبول ملت نیست

اصول انقلاب را قبول دارم و برای آن جان می دهم/ نه اصولگرا هستم و نه اصلاح طلب

قانون برای مقابله با آلودگی هوا وجود دارد/باید به فکر تامین منابع مالی بود

زمینه سرعت بخشیدن به راه آهن چابهار - زاهدان فراهم شده است

جنیدی: میان امور مدنی و خشونت‌بار تفکیک قائل شویم

با رای ملت کلیدی که روحانی با آن درها را قفل کرد را پس می گیریم

وزیر کشور: یک مقدار افزایش قیمت‌ها،‌ در برابر افزایش قیمت بنزین طبیعی است

هاشمی: منشاء بو پیدا نشد

بی‌عملی اروپا موجب شده تا برجام با تنفس مصنوعی زنده باشد

برای حل مشکلات کشور و افزایش کارآمدی باید نوع نگاهمان را تغییر دهیم/ می خواهم اقدامات نیمه تمامم در حوزه انتخابیه را تکمیل کنم

در گام دوم انقلاب نیاز به پوست اندازی در ساختارهای مختلف حاکمیتی داریم/ متمایل به جریان نو اصولگرا هستم

دولت برنامه‌ای برای رونق تولید ندارد

بهشتی‌پور: موضع ایران در برابر تهدید اروپا به استفاده از مکانیسم ماشه، روشن باشد

هموطنان با گروه‌های خونی منفی، A و AB مثبت خون اهدا کنند

وزیرکشور: تاکنون 378 داوطلب برای انتخابات مجلس ثبت‌نام کردند

سازوکاری برای جبران خسارات پیش‌آمده در کشور بعد از تجمعات اخیر وجود ندارد

لاریجانی: راهکار تامین بودجه سال آینده اصلاح قیمت بنزین است

سهم دانش‌آموزان با نیازهای ویژه از خدمات حمایتی افزایش یافت

تهیه طرح دو فوریتی برای تک‌نرخی شدن بنزین

ابوترابی: مسئولین خسته و بی‌انگیزه مهم‌ترین مانع برای تولید کنندگان هستند

وظیفه اصلی برخورد با تخلفات انتخاباتی بر عهده نهادهای نظارتی است

اعضای فراکسیون ولایی با رییس قوه قضاییه دیدار کردند

عدم حساسیت شورای نگهبان در مسئله تخلفات انتخاباتی

نماینده مجلس: تداوم محدودیت دسترسی به اینترنت به صلاح نیست

دولت مقدمات پیش‌نویس لایحه «برپایی تجمعات» را فراهم کرد

وضعیت اعتیاد در کشور رو به بهبودی است/ تنها راه پیشگیری، «نه قاطعانه» به اعتیاد است

دارندگان فیش‌ حج تمتع اطلاعات خود را به‌روز کنند

معطل نگه داشتن لوایح مربوط به FATF در مجمع تشخیص برای جایگاه مجمع خوب نیست

کنعانی‌مقدم: حزب سبز ایران همگام با جبهه ایستادگی وارد انتخابات می‌شود

اقدامات دولت در ارتباط با رفاه و معیشت مردم، قابل دفاع نیست/ با کاهش مشارکت در این دوره انتخابات مواجه هستیم

دستگاه ها برای کاهش آلودگی هوا باید به صورت تلفیقی به راه حل برسند

گام چهارم هشدار جدی به اروپا و آمریکا است

اروپا بزرگترین بازنده فروپاشی برجام خواهد بود

ربیعی: طرح حمایت اجتماعی و معیشتی دولت آثار تورمی نخواهد داشت

خطر کارت قرمز یونسکو به ژئوپارک قشم!

ایران در خدمات لیزری خودکفا است

پیوستن به FATF نباید گرفتار اغراض سیاسی شود

انتقاد تند دستیار معاونت زنان از ترویج چندهمسری و قبح‌زدایی از آن

پیشنهاد ادغام نمایشگاه بین‌المللی و شهر آفتاب

سخنگوی حزب اعتماد ملی: ادامه همکاری با شورای‌عالی اصلاح‌طلبان را بررسی می‌کنیم

روند کاهش تعهدات برجام در صورت بدعهدی طرف‌ مقابل ادامه می‌یابد

توقف اعزام زائران ایرانی به عراق تا اطلاع‌ثانوی