راه ترقی

آخرين مطالب

ایران در برجام آمریکا را در موضع بغرنجی قرار داده است انديشه

ایران در برجام آمریکا را در موضع بغرنجی قرار داده است
  بزرگنمايي:

راه ترقی- «محمدجواد ظریف» امروز- دوشنبه- برای پاسخ به سوال علی ادیانی نماینده قائم شهر درباره علت عدم اجرای کامل شرایط مطروحه 9 گانه از سوی رهبر معظم انقلاب و شرایط مندرج در مصوبه مجلس شورای اسلامی درخصوص برجام در مجلس حضور یافت.
وزیر امور خارجه در پاسخ به این سوال با تاکید بر این که برجام آمریکا را در دنیا منزوی کرد، اظهار داشت: پس از نامه رهبر معظم انقلاب هیات نظارت بر روند اجرای برجام تشکیل شد که این هیات مسئول رسیدگی به اجرای مفاد نامه ایشان است.
ظریف اظهار داشت: وزارت امور خارجه گزارش های خود را به صورت مرتب به هیات ارائه می کند و هیات براساس مصالح کشور تصمیم می گیرد که چگونه عمل کند.
وی درمورد اقدامات جمهوری اسلامی و وزارت امور خارجه درخصوص برجام تاکید کرد که در نامه های متعدد از ابتدای اجرای برجام تاکنون موارد بدعهدی و نقض توافق هسته ای از سوی آمریکا و سایر اعضای برجام را به اطلاع طرف مقابل رسانده و نسبت به آن اعتراض کرده است.
رییس دستگاه دیپلماسی افزود: اقداماتی که باید در این راستا انجام می شد در هیات نظارت مورد تصویب قرار گرفت و این اقدامات هم انجام شده است.
ظریف همچنین گفت: نقش وزارت امور خارجه در همین حدی است که بیان کردم، نقش آن گزارش دهی است
وی اضافه کرد: ما به صورت مرتب و هر سه ماه یک بار گزارش برجام را به مجلس ارائه کردیم و این موضوع در مجلس بررسی شد و اگر تصمیم گیری لازم بوده انجام شده است.
وزیر امور خارجه تصریح کرد: اعتقاد داریم از نظر منافع ملی با نظر گرفتن همه شرایط بهترین انتخاب انجام شده و این انتخاب آمریکا را در موضع بغرنجی قرار داده که امروز تمام تلاش خود را انجام می دهد تا از منزوی بودن خارج شود.
ظریف یادآور شد: ایراد گرفتن به دستاوردهای جمهوری اسلامی کار راحتی است اما نگاه کردن به شرایط واقعی و این که وزارت امور خارجه مجری تصمیمات نظام است، عین نیاز کشور است.
وی در ادامه از رییس مجلس خواست تا جلسه را غیرعلنی کند تا وی بتواند بحث های مهمی را مطرح کند.
وزیر امور خارجه گفت: بنده وظیفه دارم در برابر خارجی ها از منافع ملی دفاع کنم لذا نمی توانم همه نکاتی که لازم را مطرح کنم.
در این زمان علی لاریجانی گفت: اگر قرار است جلسه غیرعلنی شود، راهکارش این است که نمایندگان پیشنهاد غیرعلنی برگزار شدن این جلسه را ارائه کنند و ما در این زمینه رای گیری کنیم.
وی از ظریف خواست تا زمانی که پیشنهادی از سوی نمایندگان برای غیرعلنی برگزار شدن جلسه ارائه شود سخنانش را ادامه دهد.
ظریف نیز در ادامه سخنان خود گفت: برجام توانست آمریکا را در دنیا منزوی کند، در یک سال و نیم گذشته دولت آمریکا تمام تلاش خود را کرد تا از این عهدنامه که نماینده سوال کننده (ادیانی) آن را ترکمنچای خوانده به نحوی خارج شود، آیا طرف ترکمنچای هیچ وقت تلاش کرد از آن خارج شود.
وی با طرح این سوال چرا افتخارات ملی را به این نام می نامید، اظهارداشت: رهبر معظم انقلاب 9 شرط گذاشته بودند و هیات نظارت را نیز تعیین کردند، اگر شما می فرمایید ما چه تعهدی گرفته ایم، بروید و از کسانی که قرارداد نفتا را امضا کردند، بپرسید چه تعهدی گرفتند؟
وزیر امور خارجه یادآور شد: بالاتر از تصمیم کنگره آمریکا و امضای رییس جمهوری این کشور چیست که ترامپ از قرارداد نفتا هم خارج شد، بروید از کسانی که توافق پاریس را امضا کردند، بپرسید چه تعهدی از آقای ترامپ گرفتند که از آن هم خارج شد.
ظریف تصریح کرد: بروید از کسانی که عضو یونسکو هستند، بپرسید که چه توافقی از ترامپ گرفتند که از یونسکو هم خارج شد. بروید از کسانی که کمیسیون حقوق شورای بشر را ایجاد کردند، بپرسید که چه تعهدی از ترامپ گرفتند که به راحتی از آن خارج شد.
ظریف سوال کرد: چرا بدعهده دولت رژیم جنایتکار آمریکا را به اسم جمهوری اسلامی ایران تمام می کنید. چرا افتخار کشور را ترکمنچای می نامید؟
وی اضافه کرد: ما از طرف مقابل تعهد کافی گرفتیم، گزارش هم دادیم اما رژیم آمریکا از این تعهد خارج شد کما این که از هزاران تعهد دیگر هم خارج شده است.
ظریف گفت: این دولتی است که به اصول مسلم حقوق بین الملل هیچ احترامی نمی گذارد از این دولت چه توقعی دارید چه کسی می گوید ما براساس اعتماد عمل کردیم، ما تک تک اقداماتی که انجام دادیم اقدام متقابلش را هم گرفتیم و انجام دادیم.
وی اظهار داشت: ما تا اورانیم کیک زرد را وارد کشور نکردیم، اورانیوم غنی شده را از کشور خارج نکردیم، ما تا پی ام دی را حل نکردیم، درمورد اراک اقدامی انجام ندادیم.
وی گفت: تمامی اقدامات ما نه تنها نسیه نبود بلکه ما نقد گرفتیم و بعد انجام دادیم.
وزیر امور خارجه تاکید کرد: اگر دولت آمریکا بدعهدی و عهدشکنی کرده است شما بر سر دولت آمریکا بکوبید نه به فرزندان این ملت، مقاومت مردم ایران بود که باعث شد آمریکا و پنج قدرت دیگر مقابل 6 قطعنامه شورای امنیت بایستند وترامپ بگوید تا خرخره سرمان را کلاه گذاشته اند.
وزیر امور خارجه ادامه داد: چرا باور نمی کنید ،آقای ترامپ باید برجام را ترکمنچای بگوید نه شما، دستاوردهای ملت را این چنین ارزان نفروشید، اینها دستاوردهای دپیلماسی نیست بلکه دستاورد مقاومت بزرگ این ملت است، همان ملتی که بارها ترامپ را به زانو درآورد.
ظریف همچنین گفت: چهار بار ترامپ سعی کرد آنچه در برجام از دست داده را به دست آورد، ولی هر چهار بار شکست خورد. یک بار خودش به شورای امنیت رفت، یک بار وزیر خارجه این کشور را فرستاد. هم اکنون هم کاسه گدایی دست گرفته و دنبال این است که نشست لهستان را برگزار کند.
وی تصریح کرد: دو بار مجبور شد از برنامه ای که برای نشست لهستان گذاشته عقب نشینی کند به خاطر این که جمهوری اسلامی (همان کسانی که شا به آنها می گویید قرارداد ترکمنچای را منعقد کردند) آنان را مجبور به عقب نشینی کردند.
ظریف اضافه کرد: در سالگرد شکوهمند انقلاب اسلامی ایران دستاوردهای این ملت را ارج نهیم نه این که آن را خوار کنیم، این ملت بزرگ ایستاده است.
وی ادامه داد: ما این شرایط را اجرا کرده ایم و گزارش اجرا را به هیات نظارت دادیم هیات نظارت هم تصمیم گرفته که چه بکند.
وزیر امور خارجه ادامه داد: آنجایی که ما باید جواب می دادیم هیات نظارت بوده، به مجلس هم گزارش داده ایم، شما هم می توانستید، تصمیم بگیرید. ما گزارش اجرای برجام را به مجلس ارائه کردیم لذا شما تصمیم می گرفتید و اگر هر تصمیم هم بگیرید، ما انجام می دهیم.
وی اظهار داشت: ما مشکلی نداریم خیال می کنید برای بنده مشکلی است که از برجام خاج شوم تصمیم با من نیست تصمیم با کشور است و کشور باید این تصمیم را بگیرد. اما بدانید که برجام آنقدر برای این کشور منافع داشته که آقای ترامپ دو سال است که تلاش می کند این منافع را از بین ببرد و امروز در دنیا منزوی شده است.
پس از پاسخ های ظریف، ادیانی اعلام کرد که از پاسخ های وزیر امور خارجه قانع نشده است و آن را به رای مجلس گذاشت، نمایندگان نیز با رای خود اعلام کردند که پاسخ های ظریف به این سوال قانع کننده بود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بهره‌برداری از نانوکاتالیست ایرانی در پتروشیمی شیراز/تولید محصول استراتژیک صنعت خودروسازی

استفاده 140 مرکز علمی از میکروسکوپ نیروی اتمی ایران

بازدید ظریف از کارخانه نوآوری آزادی

ارتباط فعالیت بیش از اندازه مغز با کوتاهی عمر

راهکاری برای مقابله با کم تحرکی شهروندان

عصر حکمرانی داده‌ها

کنفرانس بین‌المللی"یکجانبه‌گرایی و حقوق بین‌الملل" با سخنرانی ظریف برگزار می‌شود

ضرورت پاک کردن نفت از دامان فرهنگ

ارائه لیست کامل اصلاح‌طلب برای انتخابات محتمل است

اجرای نانو نماد در مراحل نهایی است

جزئیات جدید از طرح فرانسه برای نجات توافق هسته ای ایران؛ گنجاندن «فرابرجام» در برجام!

شورای عالی آموزش و پرورش مرجع رسیدگی به حذف زبان انگلیسی در مدارس است

هشدار درباره مخاطرات یک فناوری دولت گریز

راهکار مقابله با دلالی رحم جایگزین/توصیه به زوجین نابارور

تولید لباس‌های ورزشی با قابلیت ماهیچه‌سازی/امکان ساخت الکترودهای منعطف در کشور میسر شد

شرکت‌های دانش بنیان ایرانی به سرعت در حال توسعه هستند

دانشگاه شریف میزبان کنفرانس بین‌المللی نانوساختارها/آخرین مهلت ارسال مقاله

مزایا و معایب استفاده از انرژی خورشیدی کدامند؟

آموزش زبان انگلیسی در مدارس و نظام جهانی

صنعت کشور باید همراه با پیشرفت فناوری‌های نوین حرکت کنند

پارک علم و فناوری دانشگاه تهران آغازگر «ریورس پیچ» است

معاونت فرهنگی دانشگاه‌ها بر سر دو راهی بودن یا نبودن

سومین نمایشگاه مدیریت سبز دانشگاه‌ها افتتاح شد

معرفی 77 محقق کشور به عنوان سرآمدان علمی

ظریف: منطقه ما به گفتمان درون منطقه ای نیازمند است

برندگان جایزه نوبل شیمی 2019 معرفی شدند

برنامه درسی دانشگاه امیرکبیر بازنگری می‌شود

حدود دو هزار نخبه ایرانی خارج از کشور عضو هیات علمی دانشگاه‌ها هستند

70 درصد ساکنان فلسطین اشغالی از بروز جنگ جدید وحشت دارند

نانومواد فضایی در صنعت پتروشیمی‌ کاربردی می‌شود/راهکاری برای افزایش ماندگاری لبنیات صادراتی

سهم دانش فضایی در توسعه کشور شفاف شود

محصولات برگزیده دانش‌بنیان در سومین نمایشگاه لیزر عرضه می‌شود

رشد اقتصادی مثبت در حوزه فناوری

رشد اقتصاد شرکت‌های دانش بنیان مشروط به حمایت سازمان‌هاست

خلق ثروت از ضایعات صنایع فولاد با روش‌های فناورانه

چالش های نشاط دانشجویی در دانشگاه

قرار دادن ماهواره در مدار تا 1400/تلاش برای اعزام فضانورد ایرانی

راهکارهای مقابله چابکتر با شرایط تحریمی

افتخار به همه دانش آموزان می‌کنم

دستیابی به داروی پیشگیری از عودِ میگرن توسط محققان اصفهانی

تکنولوژی منتظر درک ما نمی‌ماند

همکاری محققان ایرانی و آلمانی برای رفع بزرگترین چالش صنعت غذایی

چرخ را دوباره اختراع نکردیم

آزمایشگاه علوم‌شناختی دانشگاه علامه طباطبایی افتتاح شد

ترسیب کربن، مبارزه علیه فقر و بیابان‌زایی

فردا آخرین مهلت ثبت نام در فراخوان جذب هیات علمی

تحلیل صادق زیباکلام در خصوص طرح شفافیت آرای نمایندگان مجلس در گفتگو با آریا

تولید سنگ نمای ساختمانی که هرگز کثیف نمی‌شود

ارائه روشی جدید در دنیا برای تسخیر امواج ضربه‌ای در حل معادلات اویلر

اجرای موفق توافقنامه تجارت آزاد با اوراسیا نیازمند هماهنگی ملی است