راه ترقی

آخرين مطالب

ادامه واکنش ها به اظهارات گستاخانه ترامپ؛ عراق برده آمریکا نیست سياسي

ادامه واکنش ها به اظهارات گستاخانه ترامپ؛ عراق برده آمریکا نیست
  بزرگنمايي:

راه ترقی- برهم صالح رئیس جمهور عراق گفت دولت در انتظار توضیحاتی درباره شمار نیروهای آمریکایی و ماموریت آنها در عراق است.
برهم صالح افزود بغداد برای مشخص شدن شمار نیروهای نظامی آمریکا و ماموریت آنها منتظر خواهد ماند.
«برهم صالح» رئیس جمهور عراق، امروز دوشنبه به سخنان همتای آمریکایی خود واکنش نشان داد که گفته بود، نظامیان آمریکایی در عراق می‌مانند تا حواسشان به ایران باشد.
برهم صالح گفت: (دونالد) ترامپ از عراق اجازه‌ای نگرفته که نیروهای آمریکایی در خاک این کشور مراقب ایران باشند.
رئیس جمهور عراق توضیح داد که «نیروهای آمریکایی در عراق بر اساس توافق نظامی دو کشور در کشورش حضور دارند و مأموریت آنان مبارزه با تروریسم است. دولت منتظر است که درباره تعداد نیروهای آمریکایی و مأموریت آنان در عراق، توضیحاتی بشنود».

حکیم؛ اجازه نخواهیم داد عراق به سکویی برای تجاوز به کشورهای همسایه تبدیل شود
رئیس جریان ملی الحکمه عراق و رئیس ائتلاف اصلاح و سازندگی عراق: عراق نباید به میدانی برای تسویه حساب های منطقه ای و بین المللی تبدیل شود
سید عمار حکیم تاکید کرد: اجازه نخواهیم داد عراق به میدانی برای تجاوز به کشورهای همسایه تبدیل شود.
رئیس جریان ملی الحکمه عراق و رئیس ائتلاف اصلاح و سازندگی این کشور در توئیتی در صفحه شخصی خود در پایگاه اجتماعی توئیتر نوشت: عراق نباید به میدانی برای تسویه حساب های منطقه ای و بین المللی تبدیل شود. بنابراین با تبدیل شدن عراق به میدانی برای تسویه حساب های منطقه ای و بین المللی یا تبدیل شدن خاک کشور به محلی برای زیر نظر گرفتن کشورهای همسایه یا تحریک آنها یا تجاوز به این کشورها به شدت مخالفیم.
وی افزود: ما با استناد به قانون اساسی عراق که بر مخالفت با تبدیل شدن عراق به تهدیدی امنیتی برای ثبات منطقه و جهان تاکید دارد، با رویکردها برای تبدیل کردن خاک کشورمان به سکویی برای هدف قرار دادن کشورهای همسایه مخالفیم. چنین اقدامی تهدیدی برای منافع ملی و امنیت عراق است و عراق چنین اجازه ای نخواهد داد.

هشدار حیدرالعبادی به آمریکا
نخست وزیر سابق عراق اظهارات رئیس جمهور آمریکا را عامل ایجاد تزلزل در روابط واشنگتن و بغداد دانست.
به گزارش پایگاه اینترنتی سومریه نیوز؛نخست وزیر سابق عراق اظهارات روز یکشنبه رئیس جمهور آمریکا را عامل ایجاد تزلزل در روابط واشنگتن و بغداد دانست و از دولت آمریکا خواست موضع خود را تغییر دهد.
در بیانیه ای که دفتر رسانه ای حیدر العبادی، نخست وزیر سابق عراق دیروز منتشر کرد آمده است وی اظهارات دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، را مبنی بر اینکه نیروهای آمریکایی برای تحت نظر قرار دادن ایران در عراق هستند رد کرد و از دولت آمریکا خواست در این اظهارات که متزلزل کننده روابط واشنگتن و بغداد است، تجدید نظر کند.
در این بیانیه آمده است: این که گفته شود از پایگاه های آمریکا (در عراق) برای مقابله با کشورهای همسایه استفاده می شود با قانون اساسی عراق و توافقنامه های این کشور با آمریکا تعارض دارد؛ توافقنامه هایی که در هر دوره از حضور آمریکا در چارچوب ائتلاف بین المللی علیه داعش حاصل شده بود. عراق تاکید کرده بود حضور نیروهای آمریکایی در چارچوب ائتلاف بین المللی و بر اساس حاکمیت عراق و به منظور حمایت لوجستیکی، اطلاعاتی و آموزش نظامی صورت گیرد. و گفتن این مسئله که از پایگاه های آمریکا در عراق برای رویارویی استفاده می شود روابط با کشورهای همسایه را پیچیده می کند و روابط با آمریکا را نیز وارد بحران های پیش بینی نشده ای می کند و به حاکمیت و استقلال عراق خدشه وارد می کند.
العبادی در این بیانیه از دولت عراق خواسته است بر موضع ثابت این کشور مبنی بر اجازه ندادن برای استفاده از خاک عراق علیه یک کشور همسایه و یا هر طرف دیگری تاکید کند.

جنبش النجباء: عراق برده آمریکا نیست
 سخنگوی جنبش النجباء عراق گفت دولت باید به صراحت مواضع خود را در قبال اقدام دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و نقض حاکمیت کشور مشخص کند.
به گزارش به نقل از شبکه تلویزیونی المیادین، این جنبش افزود عراق برده آمریکا نیست و ما طرفداران جنگ نیستیم؛ اما از آن نیز هراسی نداریم.
جنبش النجباء عراق با تاکید بر این که دفاع از ملت و حاکمیت عراق حق ماست؛ افزود ­خواستار برگزاری جلسه پارلمانی در خصوص این موضوع هستیم تا مفهوم آزادی، حاکمیت و استقلال را به آمریکا بیاموزیم.

نیروهای آمریکایی را شبانه بیرون می کنیم
عراق نهادهای نظامی متشکل از ارتش، پلیس، نیروهای بسیج مردمی و دستگاه مبارزه با تروریسم در اختیار دارد که می تواند نیروهای آمریکایی را شبانه از عراق بیرون براند.
به گزارش پایگاه اینترنتی النشره لبنان، دبیرکل جنبش عصائب اهل الحق عراق گفت: نهادهای نظامی عراق می توانند نیروهای آمریکایی را شبانه از این کشور بیرون برانند.
«قیس خزعلی» دبیرکل جنبش عصائب اهل الحق عراق با اشاره به اظهارات اخیر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا که واقعیت طرح واشنگتن را در عراق فاش کرد، گفت: عراق پارلمانی دارد که می تواند تصمیم مناسب را در خصوص حضور نیروهای آمریکایی در این کشور اتخاذ کند.
وی افزود: عراق همچنین نهادهای نظامی متشکل از ارتش، پلیس، نیروهای بسیج مردمی و دستگاه مبارزه با تروریسم در اختیار دارد که می تواند نیروهای آمریکایی را که تعداد آنها پنج یا هفت یا حتی نه هزار نفر باشد شبانه از عراق بیرون براند.
قیس خزعلی تصریح کرد: اظهارات اخیر دونالد ترامپ ماهیت طرح آمریکا را در عراق فاش کرد زیرا واشنگتن با این طرح می خواهد کشورهای همسایه را هدف قرار دهد. برخی می گویند حضور آمریکا برای کمک به عراق است.
دبیر کل جنبش عصائب اهل الحق افزود: قانون اساسی این کشور مانع از هدف قرار دادن کشورهای همسایه می شود از این رو ترامپ باید بداند عراق از لحاظ نظامی، اجتماعی و سیاسی کشوری مقتدر است و خودش تصمیم گیرنده است.

برای خروج نظامیان آمریکایی از عراق زیاد منتظر نمی مانیم
سخنگوی نظامی گردان های حزب الله عراق تاکید کرد گروه های مقاومت برای تصویب قانونی به منظور خروج نیروهای آمریکایی از عراق، زیاد منتظر نخواهند ماند.
به گزارش شبکه تلویزیونی المیادین، جعفر الحسینی سخنگوی نظامی گردان های حزب الله عراق گفت اعلام دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا مبنی بر باقی ماندن نیروهای آمریکایی برای زیر نظر گرفتن ایران، به منزله نقض حاکمیت ملی عراق است.
وی در گفتگو با المیادین گفت نیروهای آمریکایی هدف قانونی مقاومت عراق هستند و باید هدف دستگاه های امنیتی نیز باشند.
وی با بیان این که مدت زمان مشخص شده برای خروج نیروهای آمریکایی بیشتر از چند ماه نخواهد بود؛ افزود گروه های مقاومت برای این که پارلمان عراق درباره خروج آمریکا از عراق تصمیم گیری کند؛ زیاد منتظر نخواهند ماند.
الحسینی گفت: «نیروهای آمریکایی هدف مقاومت هستند و باید هدف دستگاه های عراقی هم باشند. نیروهای آمریکایی نه تنها باید هدف این دستگاه ها باشند، بلکه باید در برابر این تجاوزگری آمریکا بایستند؛ زیرا این کار مغایر قانون اساسی عراق و همچنین رویکردهای دولت عراق و توافق امنیتی است.
از سوی دیگر، از نظر اعتقادی نیز با رویکرد کشور عراق تفاوت دارد، زیرا نباید از خاک این کشور برای تعرض به دیگر کشورها استفاده شود. از این رو، این نیروها فقط هدف مقاومت نیستند، بلکه به منزله چالشی برای کشور عراق هم هستند.»
وی افزود «قدرتی توانا برای خارج کردن نیروهای آمریکایی وجود دارد که می تواند مانع از قربانی شدن شمار بیشتری از مردم عراق و ظلم به آنها شود و می تواند کاری کند که عراق بار دیگر دارای حاکمیت شود. قدرتی وجود دارد که توانایی و آمادگی اجرای این کار را دارد. عراقی ها نباید در این باره زیاد نگران باشند.»
الحسینی گفت «ما به مدت سال ها در انتظار نخواهیم بود. بلکه مقاومت زمان مشخصی برای پارلمان تعیین کرده است تا چنین قانونی را تصویب کند. در غیر این صورت، مقاومت مواضع دیگری خواهد داشت. ما زیاد منتظر نخواهیم ماند تا نیروهای آمریکایی افزایش یابند و مردم عراق تحت ظلم بیشتری قرار بگیرند. این فرصت، در حد چند ماه است. نمی توانم زمان را به طور مشخص بگویم؛ اما این زمان طولانی نیست.»


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رئیس‌جمهور: حماسه بی‌نظیر زائران اربعین موجب قدرت‌نمایی بیشتر اسلام و یأس دشمنان شد

امارات 700 میلیون دلار از پول های بلوکه شده ایران را آزاد کرده است

استراتژیست سابق ترامپ از احتمال استیضاح او در 6 هفته آتی خبر داد

انتخابات نمایندگان احزاب متقاضی در کمیسیون ماده 10 برگزار می‌شود

صالحی: پشتیبان و مدیر لایقی را از دست دادم

روحانی: راهپیمایی بزرگ و باشکوه اربعین معجزه ماندگار تاریخی است

رسول منتجب‌نیا: وجود مشکلات در کشور به دلیل نبود احزاب واقعی است

نزدیک شدن به اتمام تعهدات برجامی ایران و عصبانیت دولت ترامپ

نفت‌مان را می‌فروشیم/ ریشه مشکلات فعلی در خارج و راه‌حل آن در داخل است

جهانگیری: توجه به حقوق معلولین و نابینایان باید در جامعه نهادینه شود/ همه در این باره مسئولند

لاریجانی: همکاری اقتصادی با طرف صربستانی بررسی شد/ رئیس‌جمهور صربستان ماه آینده به تهران می‌آید

جت آموزشی و پیشرفته تمام ایرانی «یاسین» رونمایی شد

رئیس دفتر رئیس جمهوری سه طرح آموزشی دانشگاه گرمسار را افتتاح کرد

دستور جهانگیری برای تسهیل صادرات محصولات کشاورزی

لاریجانی: دولت و مجلس تلاش کنند فشارهای اقتصادی بر مردم کشور کم اثرتر شود

وزیر خارجه آفریقای جنوبی با ظریف دیدار کرد

روحانی: سرنوشت و ‌آینده کشور را انتخابات تعیین می‌کند

لاریجانی: دوستی ایران و هند تاکتیکی نیست

لاریجانی: ایران در عراق نیرو و دخالتی ندارد/توسعه و امنیت عراق برای ایران منفعت بسیار دارد

ظریف: تهاجم به سوریه پایان یابد

عده‌ای در کشور با بهانه جویی و نق زدن بذر ناامیدی در جامعه می‌پاشند

لاریجانی بر گسترش همکاری های ایران و صربستان تاکید کرد

ظریف: حمله به نفتکش ایرانی توسط یک یا چند دولت انجام شده است

دولت با تعطیلی پنجشنبه‌ها مخالفت کرد

روحانی: آمریکا مرتکب جنایت ضد بشری علیه ملت ایران شده است

لاریجانی: با توجه به ناهنجاری‌های ترامپ، رهبران دنیا باید به هم اعتماد بیشتری کنند

"روح الله زم" سرشبکه آمدنیوز توسط سازمان اطلاعات سپاه دستگیر شد

رئیس‌جمهوری مصوبه اقدامات اجرایی گسترش فرهنگ عفاف و حجاب را ابلاغ کرد

عیادت رهبر معظم انقلاب از حضرت آیت الله مکارم شیرازی

هیاتی از متخصصان انگلیسی برای مدرن‌سازی راکتور اراک وارد تهران شده است

وزیر کشور: میزان طلاق در دو سال گذشته کاهش یافته است

درخواست مستثنی شدن پرسنل شهرداری‌ها از قانون ممنوعیت عضویت در موسسات و شرکت‌های وابسته

بازدید وزیر اطلاعات از پایانه مرزی شلمچه

روحانی در نشست خبری فردا چه خواهد گفت؟

همایش علمی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی فردا برگزار می‌شود

ابزار نظامی پیشرفته و به‌روز را ابداع و تولید کنید

عمران خان: ترامپ از من خواست تسهیل کننده گفت و گو میان ایران و آمریکا باشم

روحانی: به هرگونه حسن نیت پاسخ شایسته خواهیم داد

نماینده شیراز: حذف یک جناح، سبد آرای جناح دیگر را تقویت نخواهد کرد

ماموریت عمران‌خان در تهران؛ میانجی گری برای گفتگوی ایران و عربستان

لایحه «پروتکل اصلاحی اساسنامه ریسکام» به مجلس رفت

لاریجانی با پرواز عادی تهران را به مقصد بلگراد ترک کرد

عمران‌خان عازم ایران شد

وزیر کشور: زائران اربعین زمان رفت و برگشت خود را مدیریت کنند

روحانی 10 عضو شورای عالی آموزش و پرورش را منصوب کرد

جزئیات ارسال نیرو و تجهیزات آمریکا به عربستان/ ادعای آمریکا؛ هدف مقابله با «تهدیدهای ایران» است

شمخانی: شرارت در آبراه‌های بین المللی بدون پاسخ نمی‌ماند

از "جراحی ‎با ربات" تا "بومی‌سازی مغز نیروگاه‌"

توافق آدانا راهی بهتر برای دستیابی به امنیت است

ماجراجویی علیه نفتکش ایرانی