راه ترقی

آخرين مطالب

تهران - توکیو؛ فصل جدید روابط سياسي

تهران - توکیو؛ فصل جدید روابط
  بزرگنمايي:

راه ترقی- یکی از مهمترین اهداف سفر رییس مجلس شورای اسلامی به ژاپن گسترش همکاری های پارلمانی میان دو کشور و همچنین رایزنی در مورد مسائل مورد علاقه تهران و توکیو به ویژه در موضوعاتی مانند مبارزه با تروریسم و ایجاد امنیت در فضای همکاری های دو جانبه و اقتصادی است.
از آنجا که ارتباطات پارلمانی میان کشورها بر حوزه های فرهنگی و اقتصادی نیز تاثیر گذار است، طبیعی است که هر چقدر این زمینه گسترش یابد، تهران و توکیو قادر خواهند بود بر اساس مبنای حقوقی و سیاسی و از طریق مجالس، راهکارهایی نیز برای عرصه های اقتصادی، تجاری و فرهنگی داشته باشند.
شاید در همین راستا بود که رییس مجلس شورای اسلامی ایران در توکیو گفت: ایران بر روی همکاری های دانشگاهی فرهنگی و مذاکره با ایرانیان مقیم تمرکز می کند.
رییس مجلس شورای اسلامی در فرودگاه توکیو و در بدو ورود به این کشور تاکید کرد روابط رو به گسترش ایران و ژاپن از اهمیت فراوانی برای دو طرف برخوردار است و نیاز است تعاملات و روابط اقتصادی بین دو کشور افزایش یابد.
لاریجانی با اشاره به همکاری های ایران و ژاپن در بخش های مختلف بیان کرد: در گذشته نیز دو کشور در بخش های مختلف همکاری های قابل قبولی داشته اند و این سفر می تواند در گسترش روابط تاثیرگذار باشد.
رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ایران و ژاپن در بخش‌ها و حوزه‌های مختلف از جمله حوزه اقتصادی همکاری های خوبی را دنبال کرده اند و تقویت و گسترش روابط با ژاپن برای ما بسیار مهم و حائز اهمیت است.
او که به دعوت "داته" رئیس مجلس مشاوران (سنا) ژاپن به منظور توسعه روابط همه جانبه به این کشور سفر کرده است ، یکی از بلند پایه ترین مقام های کشور است که در شرایطی حساس به ژاپن سفر کرده است و ملاقات هایی که با مقام های ژاپن داشته، برای کشور از اهمیت فراوانی برخوردار است.
"ناکاتا واشی" تحلیلگر مسایل ژاپن و ایران در مورد روابط تجاری ایران و ژاپن به ایرنا گفت: ایران یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نفت جهان است و ژاپن یکی از بزرگترین واردکنندگان به حساب می آید ولی حجم واردات ژاپن به دلیل تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران روبه کاهش است.
او تاکید کرد: ژاپن که فاقد هر گونه منابع طبیعی است در تمام این سال‌ها تلاش کرده رابطه خوبی با کشورهای تولیدکننده انرژی خاورمیانه برقرار کند و ایران که چهارمین کشور بزرگ تولیدکننده نفت و دومین کشور بزرگ دارای ذخایر گازی است، یکی از این کشورها است با این حال تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران بر روابط ژاپن و این کشور نفت‌خیز تاثیرات نامطلوبی گذاشته است.
به گفته وی ژاپن در روابط خود با ایران در عرصه انرژی همواره یک واردکننده صرف است واردات از ایران در سال 2017، 400 میلیارد ین تخمین زده شده است 98 درصد این میزان را سوخت‌های معدنی نظیر نفت خام تشکیل داده است.
او تصریح کرد: صادرات ژاپن به ایران در سال 2017 میلادی 98.5 میلیارد ین بوده و در مجموع شامل 35.5 درصد تجهیزات حمل و نقل، 20.4 درصد ماشین آلات و 11.4 درصد فولاد و اقلام فلزی بوده است.
این تحلیلگر تاکید کرد: ایران به عنوان کشوری با جمعیت 80 میلیونی، بازار بالقوه خوبی برای کشورهای اروپایی و آسیایی و البته ژاپن است.
به گفته وی در جولای 2015 با امضای برجام و برداشته شدن تحریم‌های اقتصادی علیه ایران، ژاپن هم شروع به برنامه‌ریزی برای توسعه تجارت با ایران کرد با این حال با روی کار آمدن ترامپ و خروج او از توافق هسته‌ای بار دیگر شرایط مبهم شد.
با توجه اینکه طرفین توانسته اند بر 40 سال رابطه با ثبات دو کشور به خوبی مدیریت کنند و با نظرداشت اینکه سران دو کشور بارها در چند سال گذشته با یکدیگر دیدار کرده اند و با توجه به عزم راسخ دو دولت برای توسعه روابط ، ضروری است روابط ژاپن و ایران با عبور از فراز و فرودهای تاریخی کماکان سیر رشد خود را طی کند.
نباید فراموش کرد ژاپنی ها جزو اولین کشورهایی بودند که پس از بازگشت تحریم های آمریکا علیه کشورمان، بسرعت و پس از یک وقفه کوتاه، واردات نفت از ایران را از سر گرفتند و سفر رییس مجلس شورای اسلامی و هیات همراه در این برهه زمانی برای سرعت بخشیدن به این همکاری ها، تضمین توافقات طرفین و استفاده از نقش پارلمان ها برای پیشبرد برنامه های مشترک با اهمیت تر از هر زمانی می نماید.
از سوی دیگر نیز رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان ژاپن با تاکید بر اهمیت روابط ایران و ژاپن اظهار داشت: همکاری های پارلمانی تاثیر مهمی در توسعه روابط دو کشور دارد.
"یاسوهیده ناکایاما" افزود: با توجه به اینکه امسال نودمین سالگرد روابط سیاسی دو کشور است امیدوارم همراه با سایر نمایندگان بتوانیم گام های موثری در توسعه روابط تهران - توکیو برداریم.
سفر لاریجانی نشان دهنده تعهدی دیگر از سوی جمهوری اسلامی به جامعه بین المللی برای همکاری با کشورها بر اساس اصول همزیستی مسالمت آمیز و بر اساس احترام به منافع متقابل است و اینکه ایران به گسترش روابط با کشورهای خاور دور و شرق آسیا اهتمام می ورزد.
بر این اساس آنچه در دیدارهای هیات پارلمانی ایران با طرف های ژاپنی مورد تاکید قرار گرفت اینکه دو کشور به غیر از زمینه های سیاسی و همکاری های مجالس، توان آن را دارند که سطوحی بالاتر از همکاری ها در عرصه انرژی، اقتصاد و سرمایه گذاری، فرهنگ و فناوری های نوین و پیشرفته را دنبال کنند.
کوبایاشی سفیر ژاپن در ایران پیشتر گفته بود: بعد از برجام ما برای تقویت روابط دوجانبه اقتصادی تلاش کردیم و امیدواریم با شروع کار گروه دوستی، این روابط گسترش یابد.
او اعلام کرد که ژاپن و ایران به رغم هر تحولی دارای روابطی مطلوب و دوستانه در طول تاریخ بوده اند و بر اساس همین زیربنای خوب است که آنها می توانند با چالش ها مقابله کرده و راه گسترش همکاری های آینده را بازتر کنند.
رییس مجلس شورای اسلامی ایران در جریان سفر دو روزه خود به ژاپن با روسای مجلس سنا و مجلس قانون گذاران ژاپن، "شینزو آبه" نخست وزیر و رئیس گروه دوستی پارلمانی دو کشور دیدار و گفت و گو کرد.
علیرضا رحیمی نماینده تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس، شهباز حسن پور بیگلری نماینده سیرجان، اسدالله قره خانی نماینده علی آباد کتول، حسن خسته بند نماینده بندرانزلی و قاسم جاسمی نماینده کرمانشاه دکتر لاریجانی را در این سفر همراهی کردند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رئیس‌جمهور: حماسه بی‌نظیر زائران اربعین موجب قدرت‌نمایی بیشتر اسلام و یأس دشمنان شد

امارات 700 میلیون دلار از پول های بلوکه شده ایران را آزاد کرده است

استراتژیست سابق ترامپ از احتمال استیضاح او در 6 هفته آتی خبر داد

انتخابات نمایندگان احزاب متقاضی در کمیسیون ماده 10 برگزار می‌شود

صالحی: پشتیبان و مدیر لایقی را از دست دادم

روحانی: راهپیمایی بزرگ و باشکوه اربعین معجزه ماندگار تاریخی است

رسول منتجب‌نیا: وجود مشکلات در کشور به دلیل نبود احزاب واقعی است

نزدیک شدن به اتمام تعهدات برجامی ایران و عصبانیت دولت ترامپ

نفت‌مان را می‌فروشیم/ ریشه مشکلات فعلی در خارج و راه‌حل آن در داخل است

جهانگیری: توجه به حقوق معلولین و نابینایان باید در جامعه نهادینه شود/ همه در این باره مسئولند

لاریجانی: همکاری اقتصادی با طرف صربستانی بررسی شد/ رئیس‌جمهور صربستان ماه آینده به تهران می‌آید

جت آموزشی و پیشرفته تمام ایرانی «یاسین» رونمایی شد

رئیس دفتر رئیس جمهوری سه طرح آموزشی دانشگاه گرمسار را افتتاح کرد

دستور جهانگیری برای تسهیل صادرات محصولات کشاورزی

لاریجانی: دولت و مجلس تلاش کنند فشارهای اقتصادی بر مردم کشور کم اثرتر شود

وزیر خارجه آفریقای جنوبی با ظریف دیدار کرد

روحانی: سرنوشت و ‌آینده کشور را انتخابات تعیین می‌کند

لاریجانی: دوستی ایران و هند تاکتیکی نیست

لاریجانی: ایران در عراق نیرو و دخالتی ندارد/توسعه و امنیت عراق برای ایران منفعت بسیار دارد

ظریف: تهاجم به سوریه پایان یابد

عده‌ای در کشور با بهانه جویی و نق زدن بذر ناامیدی در جامعه می‌پاشند

لاریجانی بر گسترش همکاری های ایران و صربستان تاکید کرد

ظریف: حمله به نفتکش ایرانی توسط یک یا چند دولت انجام شده است

دولت با تعطیلی پنجشنبه‌ها مخالفت کرد

روحانی: آمریکا مرتکب جنایت ضد بشری علیه ملت ایران شده است

لاریجانی: با توجه به ناهنجاری‌های ترامپ، رهبران دنیا باید به هم اعتماد بیشتری کنند

"روح الله زم" سرشبکه آمدنیوز توسط سازمان اطلاعات سپاه دستگیر شد

رئیس‌جمهوری مصوبه اقدامات اجرایی گسترش فرهنگ عفاف و حجاب را ابلاغ کرد

عیادت رهبر معظم انقلاب از حضرت آیت الله مکارم شیرازی

هیاتی از متخصصان انگلیسی برای مدرن‌سازی راکتور اراک وارد تهران شده است

وزیر کشور: میزان طلاق در دو سال گذشته کاهش یافته است

درخواست مستثنی شدن پرسنل شهرداری‌ها از قانون ممنوعیت عضویت در موسسات و شرکت‌های وابسته

بازدید وزیر اطلاعات از پایانه مرزی شلمچه

روحانی در نشست خبری فردا چه خواهد گفت؟

همایش علمی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی فردا برگزار می‌شود

ابزار نظامی پیشرفته و به‌روز را ابداع و تولید کنید

عمران خان: ترامپ از من خواست تسهیل کننده گفت و گو میان ایران و آمریکا باشم

روحانی: به هرگونه حسن نیت پاسخ شایسته خواهیم داد

نماینده شیراز: حذف یک جناح، سبد آرای جناح دیگر را تقویت نخواهد کرد

ماموریت عمران‌خان در تهران؛ میانجی گری برای گفتگوی ایران و عربستان

لایحه «پروتکل اصلاحی اساسنامه ریسکام» به مجلس رفت

لاریجانی با پرواز عادی تهران را به مقصد بلگراد ترک کرد

عمران‌خان عازم ایران شد

وزیر کشور: زائران اربعین زمان رفت و برگشت خود را مدیریت کنند

روحانی 10 عضو شورای عالی آموزش و پرورش را منصوب کرد

جزئیات ارسال نیرو و تجهیزات آمریکا به عربستان/ ادعای آمریکا؛ هدف مقابله با «تهدیدهای ایران» است

شمخانی: شرارت در آبراه‌های بین المللی بدون پاسخ نمی‌ماند

از "جراحی ‎با ربات" تا "بومی‌سازی مغز نیروگاه‌"

توافق آدانا راهی بهتر برای دستیابی به امنیت است

ماجراجویی علیه نفتکش ایرانی