راه ترقی

آخرين مطالب

احتمال پیش‌بینی نجات بیماران مبتلا به سرطان تخمدان با هوش مصنوعی مقالات

احتمال پیش‌بینی نجات بیماران مبتلا به سرطان تخمدان با هوش مصنوعی
  بزرگنمايي:

راه ترقی - هوش مصنوعی توسعه‌داده‌شده به‌دست پژوهشگران امپریال کالج لندن و دانشگاه ملبورن ممکن است نرخ زنده‌ماندن بیماران سرطان تخمدان را با 4 برابر دقت بیشتر از روش‌های معمول پیش‌بینی کند. 

نرم‌افزار هوش‌ مصنوعی که پژوهشگران امپریال کالج لندن و دانشگاه ملبورن ساخته‌اند، می‌تواند میزان پیشرفت بیماری در بیماران سرطان تخمدان را با دقتی بیشتر از روش‌های موجود پیش‌بینی می‌کند. همچنین، این نرم‌افزار می‌تواند پس از تشخیص بیماری، مؤثرترین درمان برای این دسته از بیماران را پیش‌بینی کند. این پژوهش در بیمارستان همراشمیت، بخشی از ائتلاف بهداشت و درمان NHS امپریال کالج انجام و نتیجه‌ی آن در ژورنال ارتباطات طبیعت منتشر شد. پژوهشگران می‌گویند این فناوری جدید می‌تواند به پزشکان کمک کند تا بهترین درمان را در کمترین زمان ممکن به بیماران ارائه دهند و همچنین، راه را برای تعیین درمان پزشکی براساس نیاز هر شخص هموارتر کند. آن‌ها امیدوارند این فناوری به طبقه‌بندی بیماران مبتلا به سرطان تخمدان براساس تفاوت‌های ظریف بافت‌های سرطانی‌ها در سی‌تی‌‌اسکن به‌جای طبقه‌بندی براساس نوع سرطان یا مقدار پیشرفت آن کمک کند. پروفسور اریک آبوگی، نویسنده‌ی اصلی و پروفسور فارماکولوژی سرطان و تصویربرداری مولکولی در امپریال کالج لندن، در‌این‌باره گفت: نرخ زنده‌ماندن طولانی‌مدت برای بیماران سرطان تخمدان پیشرفته با وجود پیشرفت‌های درمان سرطان کم است. نیاز شدیدی برای یافتن راه‌های جدید درمان این بیماری وجود دارد. فناوری ما می‌تواند به پزشکان اطلاعات دقیق‌تر و با جزئیات بیشتری درباره‌ی چگونگی پاسخ بیماران به درمان‌های مختلف ارائه دهد که به پزشکان این توانایی را می‌دهد درمان‌های بهتر و هدفمندتری برای بیماران انتخاب کنند. پروفسور آندریا راکال، نویسنده‌ی همکار و مشاور متخصص افتخاری رادیولوژی در ائتلاف بهداشت و درمان NHS امپریال کالج، اضافه کرد: هوش‌ مصنوعی این ظرفیت را دارد که راه‌های بهداشت و درمان را تغییر دهد و نتایج حاصل از درمان بیماران را بهبود بخشد. نرم‌افزار ما مثالی از این ظرفیت است و امیدواریم این نرم‌افزار به‌عنوان ابزاری به‌منظور کمک به پزشکان با هدف انتخاب بهترین درمان برای بیماران سرطان تخمدان استفاده شود. سرطان تخمدان ششمین سرطان رایج میان زنان است و معمولا بعد از یائسگی، زنانی را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد که در خانواده‌شان سابقه‌ی این بیماری وجود دارد. هرساله در انگلستان، 6،000 بیمار جدید سرطان تخمدان وجود دارد؛ اما نرخ بقای طولانی‌مدت فقط 35 تا 40 درصد است؛ زیرا این بیماری معمولا در مراحل پیشرفته‌تر و زمانی‌ تشخیص داده می‌شود که نشانه‌هایی مانند نفخ مشاهده‌شدنی است. تشخیص زودهنگام این بیماری ممکن است باعث بهبود این نرخ شود. مقاله‌های مرتبط:
داروی جدیدی که 6 نوع سرطان را درمان می‌کند دو مهندس پیشین کوالکام با هوش مصنوعی به بهبود سیستم بهداشتی چین کمک می‌کنند
پزشکان با کمک راه‌هایی مانند آزمایش‌خون به‌منظور یافتن ماده‌ای به‌نام CA125 که نشان‌دهنده‌ی سرطان است، به‌همراه‌ سی‌تی‌اسکن که از اشعه‌ی ایکس و کامپیوتر برای ایجاد تصاویر دقیق از تومور تخمدان استفاده می‌کنند، این سرطان را تشخیص می‌دهند. این روش به پزشکان کمک می‌کند بفهمند بیماری چقدر در بدن فرد بیمار پخش شده و نوع درمانی که بیمار باید دریافت کند، مانند شیمی‌درمانی یا جراحی را تعیین کنند. باوجوداین‌، اسکن‌ها نمی‌توانند به پزشکان درک دقیقی از نتایج احتمالی کلی بیماران یا اثر احتمالی مداخله‌درمانی بدهند. بین سال‌های 2004 تا 2015، پژوهشگران از نرم‌افزاری ریاضی به‌نام TEXlab برای تعیین میزان پیشرفت تومور و نمونه‌بافت‌های 363 زن با سرطان تخمدان استفاده کردند. این نرم‌افزار 4 ویژگی بیولوژیکی از تومورها را که به‌طور درخورتوجهی روی زنده‌ماندن بیماران تأثیر می‌گذاشت، به‌منظور پیش‌بینی بیماری بررسی کردند. این 4 ویژگی عبارت‌اند از: ساختار، شکل، اندازه و آرایش ژنتیکی تومور. سپس، به بیماران یک نمره به‌عنوان بردار پیش‌بینی رادیومیک (Radiomic Prognostic Vector) داده می‌شد که به‌اختصار RPV نامیده می‌شود. این امتیاز شدت وخامت بیماری را نشان می‌داد که از خفیف تا شدید درجه‎‌بندی شده بود. پژوهشگران نتایج به‌دست‌آمده را با نتایج حاصل از آزمایش‌خون و نمره‌های پیش‌بینی فعلی مقایسه کردند که پزشکان به‌منظور تخمین میزان زنده‌ماندن بیمار از آن استفاده می‌کردند. آن‌ها دریافتند این نرم‌افزار بیشتر از 4 برابر از روش‌های استاندارد در پیش‌بینی مرگ‌ومیر دقیق‌تر بود. همچنین، این گروه پژوهشی دریافتند 5 درصد از بیماران با نمره‌های بالای RPV نرخ زنده‌ماندن کمتر از 2 سال داشتند. افزون‌براین، نمره‌های بالای RPV با مقاومت دربرابر شیمی‌درمانی و نتایج ضعیف حاصل از جراحی در ارتباط است. همه‌ی این موضوعات نشان می‌دهد RPV می‌تواند به‌عنوان نشانگری بالقوه برای پیش‌بینی نحوه‌ی پاسخ بیماران به درمان‌ها استفاده شود. هوش مصنوعی می‌تواند نرخ زنده‌ماندن را پیش‌بینی و بهترین شیوه‌ی درمان برای این دسته از بیماران را تعیین کند
پروفسور آبوگی پیشنهاد می‌دهد این فناوری می‌تواند برای تعیین بیمارانی استفاده شود که بعید است به درمان‌های استاندارد پاسخ دهند تا بتوان با شناسایی آن‌ها، از درمان‌های جایگزین استفاده کرد. پژوهشگران قرار است پژوهش گسترده‌تری انجام دهند تا ببینند این نرم‌افزار با چه دقتی می‌تواند نتایج جراحی یا درمان‌های دارویی را برای هر بیمار پیش‌بینی کند. حامی مالی این پژوهش مرکز پژوهش زیست‌پزشکی امپریال NIHR و مرکز پزشکی سرطان تجربی کالج امپریال و بانک بافت امپریال کالج لندن هستند. پژوهش اخیر نمونه‌ای از پژوهش‌هایی است که مرکز علمی علوم بهداشت و سلامت امپریال کالج ابتکاری مشترک بین کالج امپریال لندن و سه ائتلاف از بیمارستان NHS انجام داده است. هدف این مطالعه تبدیل مراقبت‌های بهداشتی ازطریق تبدیل اکتشافات علمی به پیشرفت‌های پزشکی به‌نفع مردم کشور و تمام دنیا در سریع‌ترین زمان ممکن است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سرمقاله کیهان/ مهندسی قدرت در مکتب سلیمانی

سرمقاله وطن امروز/ انگلیس گرداننده فتنه‌های داخلی ایران

سرمقاله رسالت/ دروغگو را «شیر» نکنید!

سرمقاله شرق/ روزهای خون‌ریزی داخلی کتاب و فرهنگ

سرمقاله ایران/ نام خلیج فارس را تاریخ مشخص کرده است

سرمقاله اعتماد/ خبر خوشایندی است

سرمقاله دنیای اقتصاد/ نقدی بر توصیه‌های اقتصادی

سرمقاله حمایت/ مهم‌تر از درهم کوبیدن عین الاسد

سرمقاله آرمان ملّی/ شورای نگهبان نگاه حاج قاسم سلیمانی را داشته باشد

سرمقاله خراسان/ اینک پروژه مهار تورم!

اندیشکده بروکینگز: دونالد ترامپ در مورد ایران چگونه فکر می‌کند؟

جنگ پشت‌پرده بر سر ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین

مشکل برنامه‌های فقرزدایی در ایران چیست؟

اهداف عربستان، مصر و امارات از تاسیس پایگاه‌ نظامی «برنیس» چیست؟

فارن پالیسی: ترور سردار سلیمانی شلیک به دیپلماسی منطقه بود

اینترسپت: معمار کلیدی جنگ عراق، طراح سیاست ترامپ علیه ایران شده است

آیا اماراتی‌ها و سعودی‌ها در ترور سردار سلیمانی دست داشتند؟

آیا رئیس جمهور آمریکا "دیوانه" است؟

خط لوله‌ گازی که قدرت ویژه‌ای به ترکیه و روسیه می‌دهد

فصل سرد روابط ایران و اروپا

نیویورک تایمز: همه از خشم ایران ترسیده اند

ورزش هم دایورت

وکلای سلبریتی در تیم حقوقی ترامپ

سیلاب را جدی بگیریم

پیش بینی قیمت نفت تا پنج سال آینده

گل به خودی AFC

نابلدیسم‌ اقتصادی

اقدامات خصمانه کشورهای اروپایی باید برای آنها هزینه داشته باشد

عماد افروغ: باید با جامعه وارد گفت‌وگو شد

بار سنگین بانک‌های خصوصی و موسسات اعتباری بر دارایی‌های مردم

طرح پوتین برای ماندگاری در قدرت

هیبت سردار «دیدبان» بی بی سی را گرفت

برای بنزین زدن باید ریاضیدان باشید

پرش بورس به ابرکانال 400

کارشناس اندیشکده شورای آتلانتیک: ترامپ می‌خواهد برجام برای جانشینش باقی نماند

نقش سردار سلیمانی در مقاومت غزه

«ضربه مغزی» در عین‌ الاسد

رانت قدرت؛ روایت «صبح‌نو» از ردصلاحیت 90‌ نماینده کنونی مجلس

نشر اصادیق!

دفاع مقتدرانه از فوتبال ملی

پنجاه مدرسه تهران درآستانه تخریب

حیات تندروها زیر سایه دوقطبی‌سازی

رها شدگان چهارراه استانبول

دولت اگر ترمز نشود اقتصاد کشور قدرتمند می‌شود

از تخریب صف‌اولی تا سرزنش رای مردم

مسکو و پکن برای بحران منطقه کف می‌زنند

آینده یک انتخابات مهم

کیهان منتشر کرد: گزارش رسانه عراقی از هلاکت 139 نظامی آمریکایی در عین‌الاسد

دروغ یا بی‌اطلاعی؟

فرار مالیاتی حساب‌های اجاره‌ای 100 هزار میلیارد تومان است