راه ترقی

آخرين مطالب

رابطه دانشجویان موسیقی با جشنواره فجر چگونه است؟ فرهنگی

رابطه دانشجویان موسیقی با جشنواره فجر چگونه است؟
  بزرگنمايي:

راه ترقی- دانشجویان همه ساله پای ثابت جشنواره موسیقی فجر هستند و اجراهای متعددی از آنها به روی صحنه می‌رود و در مقام تماشاگر به تماشای بسیاری از کارها می‌نشینند؛ با این حال تعداد زیادی از دانشجویان موسیقی هم هستند که شاید به هیچ عنوان با این جشنواره آشنا نباشند و تا به حال حتی یک اجرا هم در جشنواره موسیقی فجر ندیده‌اند.

به همین منظور سری به سه دانشکده موسیقی زده ا یم تا میزان آشنایی دانشجویان این رشته با جشنواره موسیقی فجر را در گزارشی منعکس کنیم.

جشنواره موسیقی فجر از نگاه دانشجویان دانشکده هنرهای زیبا

در قدم اول سری به دانشکده هنرهای زیبای تهران می‌زنیم. وارد دانشکده موسیقی می‌شویم. دانشجویان عمدتاً در تکاپو هستند و یا اینکه در اتاق‌های تمرین در حال ساز زدن و تمرین کردن هستند. عده‌ای از دانشجویان نیز پشت در اتاق‌های تمرین منتظر ایستاده‌اند تا نوبت آنها شود و به اتاق تمرین بروند. با این حال تعداد دانشجویان حاضر در دانشکده زیاد نیست چراکه به گفته هم‌دانشکده‌ای هایشان بعضی از آنها در جشنواره موسیقی فجر اجرا دارند و به همین خاطر سر تمرین هستند.

یک دانشجوی ترم آخر موسیقی ایرانی که عود می‌نوازد درباره جشنواره فجر می‌گوید: «تقریبا به طور کامل با جشنواره موسیقی فجر آشنا هستم. هر سال نیز تعداد زیادی از اجراها را می‌دیدم و به نظرم کیفیت کارها بد نبوده است. ولی امسال برای دیدن هیچ اجرایی در جشنواره نرفتم و تنها اجراهای برخی از دوستانم در جشنواره را از طریق ویدئو دیده‌ام. به نظرم کیفیت کارها همانند سال‌های قبل بود و تغییر خاصی نداشته است.»

در ادامه به سمت اتاق‌های تمرین می‌رویم. برخی از دانشجویان ایستاده و برخی هم نشسته‌اند. عده‌ای دیگر نیز پشت درهای تمرین هستند. یکی از دانشجویان ترم شش موسیقی کلاسیک که پیانو می‌نوازد می‌گوید که خیلی وقت نمی‌کند اجرای دوستانش در جشنواره را ببیند و امسال نیز تنها یک اجرا را دیده و به نظرش اجرا بد نبوده است.

همچنین یکی از دانشجویان دیگر رشته موسیقی کلاسیک که ویولن می‌نوازد در پاسخ بیان می‌کند: «سال‌های گذشته در جشنواره به همراه ارکسترهای دانشجویی شرکت کرده‌ام و به نظر من کیفیت کارها در سطح دانشجویی خوب بوده است. امسال نیز همانند سابق اخبار جشنواره را دنبال می‌کنم و در روز افتتاحیه به اجرای ارکستر ملی رفته‌ام. البته یکی از دوستانم امسال در جشنواره شرکت کرده و از هماهنگی برنامه‌ها گله‌مند بوده است.»


در سالن اصلی دانشکده موسیقی عده‌ای از نوازندگان ویولن ایستاده‌اند و در حال صحبت هستند؛ به سمت آنها می‌رویم و درباره جشنواره موسیقی فجر از آنها سوال می‌کنیم. تعدادی از آنها نیشخند می‌زنند و می‌گویند که جشنواره موسیقی فجر به درد نمی‌خورد و جمع را ترک می‌کنند. با این حال یکی دیگر از آنها با خنده بیان می‌کند که حتماً باید جواب بدهم؟ سپس می‌گوید: «سال‌ها قبل جشنواره موسیقی فجر را دنبال می‌کردم ولی الان اصلاً با آن آشنا نیستم و آن را دوست ندارم چون کیفیتش پایین است.»

در ادامه تعدادی از دانشجویان رشته موسیقی ایرانی ترم چهار را می‌بینیم. به سمتشان می‌رویم و از آنها درباره جشنواره موسیقی فجر سوال می‌کنیم. بیشتر آنها می‌گویند که با جشنواره آشنا نیستند و تا به حال اجرایی از آن را ندیده‌اند و تعدادی دیگر از آنها نیز حاضر به جواب دادن نمی‌شوند و جمع را ترک می‌کنند.

با این حال عده دیگری از دانشجویان رشته موسیقی بیان می‌کنند که اغلب به خاطر دعوت دوستان و یا استادانشان به تماشای اجراهای جشنواره موسیقی فجر نشسته‌اند و نظر خاصی درباره جشنواره ندارند.

از ساختمان دانشکده موسیقی دانشگاه تهران خارج می‌شویم و به سمت محوطه دانشکده می‌رویم. دو نفر از دانشجویان موسیقی سنتی که تار می‌نوازند در حال صحبت با یکدیگر هستند. به سمتشان می‌رویم و درباره جشنواره موسیقی فجر از آنها سوال می‌کنیم. یکی از آنها بیان می‌کند: «امشب بنا بر درخواست خود جشنواره در سالن نیاوران همراه با ارکستر دانشگاه تهران اجرا داریم. ولی نمی‌دانم چرا سالن رودکی را در اختیار بچه‌های دانشگاه هنر قرار داده و به ما نیز اجازه اجرا در آنجا را ندادند. امسال زمان‌بندی اجراها خیلی بد بود و سایت فروش بلیط هم درست عمل نمی‌کرد. همچنین خیلی از بلیط‌های اجرا را به مهمانان خود داده‌اند و این باعث شده که ما فروش کافی نداشته باشیم.»

این دانشجوی موسیقی از بی‌نظمی جشنواره موسیقی فجر شکایت می‌کند و اضافه می‌کند که امسال بار اولی است که در این جشنواره شرکت کرده و اجرای دیگری را ندیده، چراکه درگیر تمرین برای کنسرت بوده است.


جشنواره موسیقی فجر از نگاه دانشجویان دانشگاه هنر

از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران خارج می‌شویم و سری هم به دانشجویان موسیقی دانشگاه هنر می‌زنیم تا نظر آنها را نیز بدانیم.

دو نفر از دانشجویان رشته موسیقی کلاسیک و سنتی که یکی از آنها پیانو می‌نوازد و دیگری سنتور، در حال صحبت با یکدیگر هستند. یکی از آنها در پاسخ می‌گوید: «تا حدودی با ساز و کار جشنواره آشنا هستم و اغلب سعی می‌کنم اجرای دوستانم و یا آشنایانم که می‌دانم کارشان خوب است را در جشنواره ببینیم. امسال نیز تعدادی از اجراها را دیدم ولی سالن نیاوران در نحوه برگزاری و زمان اجرا بی‌نظمی داشت.»

همچنین دانشجوی نوازنده سنتور بیان می‌کند که سال‌هاست که به اجراهای جشنواره فجر سر نمی‌زده و علاقه‌ای هم به شرکت در آن نداشته ولی با این حال امسال اجرای برگزیدگان جشنواره موسیقی جوان را دیده است. او با شکایت از بی‌نظمی‌ها، ادامه می‌دهد: «اجراهای شب گذشته خوب بودند و حتی می‌توانم بگویم که فوق‌العاده بودند. همچنین بخش دوم کنسرت نیز خیلی خوب بود ولی زمان اجرای آنها را نصف کردند به همین دلیل بچه‌ها کاملاً شوک شده بودند.»

در ادامه یکی از دانشجویان نوازنده سنتور را می‌بینیم که در حال مطالعه است. او در جواب به سوالات ایسنا می‌گوید: «شاید سالی یکی دو اجرا را ببینم. امسال نیز یکی از اجراهای ایوان شمس به نام «خنیاگران مهر» را دیده‌ام ولی خوشم نیامد. جشنواره موسیقی فجر هر سال مثل قبل است. همه اجراها معمولی هستند و کیفیت لازم را ندارند.»

در ادامه از دو دانشجوی بخش کلاسیک نیز سوال می‌کنیم. این دو دانشجویان امسال در جشنواره شرکت کرده‌اند و می‌گویند که جشنواره دچار باند بازی‌های زیادی شده به همین دلیل نیز امسال کیفیت آن پایین‌تر است.

جشنواره موسیقی فجر از نگاه دانشجویان دانشکده موسیقی علمی کاربردی

پس از صحبت با دانشجویان رشته موسیقی دانشگاه هنر، سری به دانشکده موسیقی علمی کاربردی واحد 46 می‌زنیم و از تعدادی از دانشجویان این دانشکده نیز سوال می‌کنیم.

یکی از دانشجویان رشته موسیقی کلاسیک که نوازنده پیانو است درباره جشنواره موسیقی فجر می‌گوید: «خیلی با آن آشنا نیستم و علاقه‌ای هم به آن ندارم؛ چراکه می‌دانم کارهای خوب و قوی در آن اجرا نمی‌شود ولی با این حال شاید سالی یک یا دو اجرا را بروم؛ البته امسال هنوز هیچکدام از اجراها را ندیده‌ام ولی فکر نمی‌کنم با سال‌های گذشته تفاوتی داشته باشد.»

جمعی از دانشجویان موسیقی را می‌بینیم و به سمت آنها می‌رویم. بیشتر آنها در پاسخ می‌گویند که علاقه خاصی به جشنواره موسیقی فجر ندارند چون چیز خاصی از آن بیرون نیامده است. همچنین یکی از نوازندگان گیتار بیان می‌کند: «چند سال قبل یک اجرای سولو گیتار در جشنواره داشتم. ولی مدیریت جشنواره به طور کلی از کیفیت خوبی برخوردار نیست و ترجیح می‌دهم دیگر در آن شرکت نکنم.»

در پایان دو نفر از نوازندگان گیتار نیز درباره جشنواره موسیقی فجر بیان می‌کنند: «اطلاعات خاصی از جشنواره موسیقی فجر نداریم و چیز خاصی از آن نمی‌دانیم.»


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فراگیری موسیقی به تکامل مغز کودکان کمک می‌کند

نخستین جایزه «موسیقی و رسانه» از کِی و کجا آمد؟

همکاری سازمان جهانی گردشگری با ایران توسعه می‌یابد

رئیس سازمان حج و زیارت برای مذاکره درمورد تمتع 99 عازم عربستان شد

ابهام در تعداد موسسات قرآنی و ضرورت تشکیل بانک اطلاعات

تبدیل تمام هسته‌های مشاوره دانش‌آموزی به مراکز مشاوره

تزریق نگاه حرفه‌ای به فعالیت صنفی با تشکیل کانون فراگیر فرهنگ و هنر

ترس بازماندن از تحصیل دغدغه‌ی بزرگ والدین دانش‌آموزان معلول

مجلس سازوکار مالیاتی را تعیین می‌کند/سلبریتی‌ها باید مالیات بدهند

هنر که فقط سلبریتی و کنسرت‌های آنچنانی نیست!

معاون وزیر ورزش: هنر را قربانی نکنیم

لغو روادید روسیه با ایران

قرارداد جدید بیمه تکمیلی فرهنگیان شرایط بهتری دارد

معرفی ارس دومین ژئوپارک ایران به جهان در 2020

همایش بین‌المللی «جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام» برگزار می‌شود/ فراخوان آثار

ابونصر فارابی و عطار نیشابوری در فهرست گرامی‌داشت یونسکو

رتبه‌بندی کیفیت آموزشی و معیشت معلمان را افزایش می‌دهد

دعوت مونسان از سرمایه‌گذاران چین برای مشارکت در صنعت گردشگری

انجمن صنفی سراسری فرهنگ و هنر، منشور تعالی فرهنگ جامعه است

تمام فیلم‌های درحال تولید کشور در جشنواره فیلم فجر ثبت‌نام کردند

سند گردشگری عشایر تهیه و تدوین می‌شود

تبلیغات؛ یکی از هزاران حلقه گمشده تئاتر

رتبه بندی ملی دانشگاهها از سال آینده کلید می خورد

مدیر انجمن تورگردانان روسیه: علاقه گردشگران روس به ایران افزایش یافته است

وزیر فرهنگ: دیپلماسی قرآنی کشور از شاهراه مسابقات بین‌المللی قرآنی می‌گذرد

وضعیت فروش بلیت تئاتر بهبود یافته است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: سهم پول‌های کثیف در سینما بالا نیست

درباره کیهان کلهر | کمانچه‌نواز افسانه‌ای و سفیر هنری ایران در جهان

آیین اختتامیه سومین جشنواره ملی فانوس برگزار شد

تئاتر خیابانی؛ اجرایی برای تمام فصول

وزیر ارشاد: 100 هزار عنوان کتاب در دولت تدبیر و امید منتشر شد

سی‌ و سومین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی آغاز شد

کتابفروشی‌ها نهادی موثر برای ترویج فرهنگ مطالعه کتاب هستند

همایش بین‌المللی «یاران صلوات»، فردا در سالن اجلاس سران برگزار می شود

هشدار وزیر ارشاد برای بحران کتاب‌نخوانی

ثبت ملی کوچ ایل سنگسری به عنوان اثر ناملموس فرهنگی

موسیقیِ جدی، حامی ندارد

سبک زندگی مردم ایران در دوران باستان

مطالبات رییس انجمن زرتشتیان یزد از مشاور رییس‌جمهور

افراط‌گرایی و خشونت امروز جهان، حاصل دوگانه باوریِ بشر است

برنامه‌های هفته قرآن و عترت به دانشگاه‌ها ابلاغ شد

دفتر دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران بسته شد

گزارش عملکرد فرهنگستان­‌ها در اختیار عموم قرار گیرد

راهکارهایی برای کم کردن هزینه‌های اصلی سفر

درخشش ستاره‌های جنوب در شب‌های موسیقی کرمان

ورزش عنصر اساسی در نظام تعلیم و تربیت است

کویر لوط و شکست سکوت

عضویت اصفهان در شبکه شهرهای خلاق، فرصتی برای گردشگریِ صنایع دستی

استاد دانشگاه شیراز دانشمند برتر آکادمی علوم جهان شد

اطلاعیه آموزش و پرورش درخصوص شرایط حضور موسسات در مدارس