راه ترقی

آخرين مطالب

لاریجانی: طرف های دیگر برجام به تعهدات خود عمل کنند سياسي

لاریجانی: طرف های دیگر برجام به تعهدات خود عمل کنند
  بزرگنمايي:

راه ترقی- «علی لاریجانی» روز چهارشنبه در دانشگاه رنمین پکن و در جمع اساتید و دانشجویان این دانشگاه با اشاره به اینکه تاکنون 13 بار پایبندی کامل ایران به تعهدات خود توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی به اثبات رسیده است، تاکید کرد آمریکا با بهانه هایی ماجراجویانه از عمل به تعهدات خود در این توافق فرار کرده و با خروج خود از برجام، گستاخانه سایر طرف ها را نیز به ارتکاب چنین عملی تشویق می کند.
به گفته وی جمهوری اسلامی ایران قویاً از اصل عدم دخالت در امور داخلی کشورها، حفظ حاکمیت ملی کشورها و حق تعیین سرنوشت ملت ها تبعیت کرده و از آن حمایت می کند اما متاسفانه آمریکا در اشکال مختلف نظیر حمایت از تروریست های بین المللی و افراط گرایی برای سرنگونی دولت های مستقل و تحمیل رژیم های نامشروع در مناطق مختلف جهان تلاش می کند و این مداخله آمریکا در امور داخلی کشورها، خطری جدی است.
رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه 40 سال پیش، انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی(ره) ریشه سلطنت فاسد و آمریکایی را کند و آمریکا را از ایران بیرون کرد، افزود: تئوری امام زندگی مسالمت‌آمیزملت‌ها و حمایت از صلح و دفاع از مظلومان بود.
به گفته وی مقابله ایران با تروریست‌های آدم کش که به درخواست دولت عراق و سوریه صورت پذیرفت و خوشبختانه امروز با ضربه‌های جدی دچار ازهم‌پاشیدگی شده است به جهت ایجاد صلح و دفاع از انسان‌های مظلوم بود که باتدبیر رهبر معظم انقلاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تحقق یافت.
رییس مجلس شورای اسلامی، آمریکا را پشتوانه اصلی جریان تروریستی معرفی کرد که سال‌ها افغانستان، عراق و سوریه و سایر کشورها را دچار به‌هم‌ریختگی امنیتی کرده است.
به گفته وی برخی کشورهای منطقه نیز دچار این وسوسه فریبکارانه شده‌اند. اما جمهوری اسلامی از ابتدای بحران در این کشورها به ‌عنوان یک کشور مسئولیت‌پذیر از راه حال سیاسی حمایت نمود.
لاریجانی افزود: امروز رژیم صهیونیستی اسرائیل که نمی‌توان نام کشور بر آن نهاد، بلکه به یک بروکراسی شر شباهت بیشتری دارد، ماجراجویانه دنبال آشوب در منطقه خاورمیانه است تا حقوق ملت مظلوم فلسطین را تحت عنوان معامله بزرگ دوغین آمریکایی قرن پایمال نماید.
او گفت: مقابله با این گونه اقدام شیطانی نیازمند حرکت دستجمعی برای مقابله با آن است در غیراین صورت صلح و ثبات بین المللی به طور جدی به مخاطره خواهد افتاد.
وی افزود: آمریکا با اتخاذ رویکردی خصمانه نسبت به سایر ملت ها در اشکال مختلف اقتصادی نظیر اعمال تحریم های یکجانبه غیرقانونی و فراسرزمینی و اعمال تعرفه های تجاری بر محصولات صادراتی کشورها، قصد ضربه زدن به دیگر ملت ها منجمله مردم متمدن چین و ایران است البته موفق نخواهد شد.
به گفته وی در قرن 21 یکجانبه گرایی لجام گسیخته نزد ملت ها بویژه مردم تمدن ساز چین و ایران غیرقابل پذیرش بوده و هرگز آن را نخواهند پذیرفت.
او گفت: سیاست منطقه ای جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر ارتقاء صلح، توسعه پایدار و سعادتمندی ملت ها و حل و فصل اختلافات به شیوه ای مسالمت آمیز از طریق گفتگو و رایزنیهای مشترک می باشد و به سهم خود طی 4 دهه گذشته بیشترین کمک و نقش آفرینی را در عرصه های منطقه یی و بین المللی ایفا کرده است.
او افزود: ما آمادگی کامل داریم تا ظرفیت های منحصر بفرد کشورمان در حوزه های مختلف همکاری های کمربند- راه نظیر حوزه های اتصالاتی، زیرساختی، انرژی و غیره را در اختیار کشور دوست و برادر چین قرار دهیم.
لاریجانی همچنین به نیابت از ملت و نمایندگان مردم ایران آمادگی مجلس شورای اسلامی ایران برای استفاده از ظرفیت های پارلمانی دو کشور ایران و چین برای تحقق و نقش آفرینی مشترک در همکاری های کمربند- راه را اعلام کرد.
وی در بخش دیگری از سخنانش افزود: برخی کشورها در حال حاضر تلاش می کنند جهان را به سمتی پیچیده و خطرناک سوق دهند تا لرزه بر پایه های صلح و ثبات جهانی بیندازند.
به گفته وی آنان به دنبال تحمیل الگوهای منسوخ شده تاریخی به ملت های متمدن در قرن 21 و تحمیل خواست خودخوانه خود به دیگر ملت ها با هر بهایی هستند و به آسانی به حاکمیت حقوق و مقررات بین المللی بی اعتنایی و چندجانبه گرایی را که زائیده چندین قرن تجربه خردجمعی است، تخریب می کنند.
لاریجانی افزود: قدرت های مدعی با انکار حق تعیین سرنوشت ملت ها و مداخله در امور داخلی آنان، حاکمیت ملی کشورهای مختلف جهان را به چالش کشیده و با استفاده ابزاری از پدیده های شوم نظیر تروریزم، حمایت از افراط گرایی، کودتا و توسل ریاکارانه به استانداردهای بین المللی، بی ثباتی و هرج و مرج را برای این مناطق به ارمغان می آورند.
به گفته وی این کشورها ضمن آنکه از مسئولیت پذیری اقدامات خود در قبال سایر ملت ها فرار کرده و الگوی برد - باخت را در مناسبات اقتصادی با دیگران دنبال می کنند به منافع متقابل و بهره مند سازی اقتصادی سایر ملل هم هیچ باوری ندارند.
رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با این وجود یافتن راه حل و ایجاد گشایش برای برون رفت از شرایط بغرنج ایجاد شده توسط قدرت های سله گر، برای ملت های متمدن و باستانی ممکن است و آنان می توانند با رجوع به اصالت تاریخی و تمدن غنی خود، راهکارهای درستی را به بشریت عرضه کنند.
لاریجانی با بیان اینکه نمونه های تاریخی فراوانی برای اثبات این ادعا وجود دارد که قدرت های مدعی جهانی باید به مطالعه دقیق آن بپردازند از چین و ایران به عنوان دو کشوری یاد کرد که کشورهای دیگر باید به وزن و جایگاه تاریخی آنها پی ببرند.
رییس مجلس شورای اسلامی از احیای روح راه ابریشم باستانی در قالب ابتکار کمربند - راه توسط ملت متمدن و بزرگ چین به عنوان نمونه ای از این واقعیات تاریخی یاد کرد.
لاریجانی با اشاره به اینکه تفکرات مارکسیستی و لیبرالیسم هر کدام به دلایلی توفیقی در ایجاد صلح و توسعه نداشتند افزود: بر خلاف دو نظریه مذکور، نظریه یک جاده - یک کمربند "شی جین پینگ" رئیس جمهوری چین، صلح جهانی را در بستر توسعه همه‌جانبه و رقابت‌پذیری برای همه ملت‌های دنبال می‌کند و چون توسعه چین را با توسعه سایر ملت‌ها گره می‌زند از ظرفیت بالایی در ایجاد صلح برخوردار است.
رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد گرچه آمریکا با همه توان دنبال شکست این نظریه است اما به نظر من این نظریه توانایی شکست رفتارهای ماجراجویانه آمریکا را دارد چون سایر ملت‌ها را شریک این راه قرار می‌دهد.
او ابتکار کمربند - راه را یادآور روح راه ابریشم باستانی عنوان کرد که بر پایه "صلح، همکاری، گشایش، فراگیری، آموزش و سود متقابل" بنا نهاد شده و شکوه تاریخی ایجاد شده برای ملت های مسیر کمربند- راه را تداعی می کند.
لاریجانی تاکید کرد: راه ابریشم باستانی از طریق برطرف سازی نیازهای معیشی و اجتماعی ملل، برقراری گفت و گو و مفاهمه میان ملت ها و انجام سفرهای بازرگانان، به صلح جهانی و رشد تجاری و تقویت پیوندهای مردمی و همزیستی مسالمت آمیز بشری کمک شایسته کرده است.
لاریجانی افزود: امروز ابتکار کمربند- راه با محوریت 3 اصل مهم "رایزنی های مشترک، منافع مشترک، نقش آفرینی مشترک" به برقراری اتصالات و همکاری همه جانبه میان ملت ها، تاکید بر حاکمیت قانون و حمایت از چندجانبه گرایی، تامین منافع مقابل و همکاری های سودمند برد-برد اهتمام ورزیده و پاسخی شایسته به نیازهای عصر کنونی می دهد.
وی گفت: در حالی که برخی از قدرت های مدعی جهانی هیچ تلاش واقعی برای توسعه و ثبات ملت های در حال توسعه و یا کمتر توسعه یافته نمی کنند و صرفاً به تبلیغات و شعارهای سیاسی بسنده کرده اند کمربند- راه بر نیازهای واقعی ملت ها متمرکز شده و به ارتقاء توسعه زیرساخت های اساسی جوامع به عنوان اساسی ترین نیاز توسعه کنونی بشریت همت گماشته است.
لاریجانی تاکید کرد جهانیان نیز به خوبی به سودمندی متقابل این ابتکار پی برده و به نحو شایسته ای وارد این ابتکار شده اند.
لاریجانی تصریح کرد: در دنیایی که برخی از قدرت های بزرگ با انکار فهم و درک دیگر ملت ها به دنبال استیلاء فکری و ارزشی خود بر دیگران هستند و سعی دارند تبعیت از به اصطلاح ارزش های خود را به عنوان الگوی توسعه یافتگی سایر جوامع تجویز نمایند، کمربند- راه سعی دارد با برقراری "اتصالات ذهنی" میان ملت ها، راهی برای درک و فهم متقابل مشترک بشری ایجاد کند.
او تاکید کرد: نظریه کمربند-راه از بی مسئولیتی ملت ها نسبت یکدیگر فاصله گرفته و بشریت را نسبت به همدیگر مسئولیت پذیر می نماید و در مسیر شکل دهی به "جامعه ای با سرنوشت مشترک بشری" حرکت می کند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رئیس‌جمهور: حماسه بی‌نظیر زائران اربعین موجب قدرت‌نمایی بیشتر اسلام و یأس دشمنان شد

امارات 700 میلیون دلار از پول های بلوکه شده ایران را آزاد کرده است

استراتژیست سابق ترامپ از احتمال استیضاح او در 6 هفته آتی خبر داد

انتخابات نمایندگان احزاب متقاضی در کمیسیون ماده 10 برگزار می‌شود

صالحی: پشتیبان و مدیر لایقی را از دست دادم

روحانی: راهپیمایی بزرگ و باشکوه اربعین معجزه ماندگار تاریخی است

رسول منتجب‌نیا: وجود مشکلات در کشور به دلیل نبود احزاب واقعی است

نزدیک شدن به اتمام تعهدات برجامی ایران و عصبانیت دولت ترامپ

نفت‌مان را می‌فروشیم/ ریشه مشکلات فعلی در خارج و راه‌حل آن در داخل است

جهانگیری: توجه به حقوق معلولین و نابینایان باید در جامعه نهادینه شود/ همه در این باره مسئولند

لاریجانی: همکاری اقتصادی با طرف صربستانی بررسی شد/ رئیس‌جمهور صربستان ماه آینده به تهران می‌آید

جت آموزشی و پیشرفته تمام ایرانی «یاسین» رونمایی شد

رئیس دفتر رئیس جمهوری سه طرح آموزشی دانشگاه گرمسار را افتتاح کرد

دستور جهانگیری برای تسهیل صادرات محصولات کشاورزی

لاریجانی: دولت و مجلس تلاش کنند فشارهای اقتصادی بر مردم کشور کم اثرتر شود

وزیر خارجه آفریقای جنوبی با ظریف دیدار کرد

روحانی: سرنوشت و ‌آینده کشور را انتخابات تعیین می‌کند

لاریجانی: دوستی ایران و هند تاکتیکی نیست

لاریجانی: ایران در عراق نیرو و دخالتی ندارد/توسعه و امنیت عراق برای ایران منفعت بسیار دارد

ظریف: تهاجم به سوریه پایان یابد

عده‌ای در کشور با بهانه جویی و نق زدن بذر ناامیدی در جامعه می‌پاشند

لاریجانی بر گسترش همکاری های ایران و صربستان تاکید کرد

ظریف: حمله به نفتکش ایرانی توسط یک یا چند دولت انجام شده است

دولت با تعطیلی پنجشنبه‌ها مخالفت کرد

روحانی: آمریکا مرتکب جنایت ضد بشری علیه ملت ایران شده است

لاریجانی: با توجه به ناهنجاری‌های ترامپ، رهبران دنیا باید به هم اعتماد بیشتری کنند

"روح الله زم" سرشبکه آمدنیوز توسط سازمان اطلاعات سپاه دستگیر شد

رئیس‌جمهوری مصوبه اقدامات اجرایی گسترش فرهنگ عفاف و حجاب را ابلاغ کرد

عیادت رهبر معظم انقلاب از حضرت آیت الله مکارم شیرازی

هیاتی از متخصصان انگلیسی برای مدرن‌سازی راکتور اراک وارد تهران شده است

وزیر کشور: میزان طلاق در دو سال گذشته کاهش یافته است

درخواست مستثنی شدن پرسنل شهرداری‌ها از قانون ممنوعیت عضویت در موسسات و شرکت‌های وابسته

بازدید وزیر اطلاعات از پایانه مرزی شلمچه

روحانی در نشست خبری فردا چه خواهد گفت؟

همایش علمی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی فردا برگزار می‌شود

ابزار نظامی پیشرفته و به‌روز را ابداع و تولید کنید

عمران خان: ترامپ از من خواست تسهیل کننده گفت و گو میان ایران و آمریکا باشم

روحانی: به هرگونه حسن نیت پاسخ شایسته خواهیم داد

نماینده شیراز: حذف یک جناح، سبد آرای جناح دیگر را تقویت نخواهد کرد

ماموریت عمران‌خان در تهران؛ میانجی گری برای گفتگوی ایران و عربستان

لایحه «پروتکل اصلاحی اساسنامه ریسکام» به مجلس رفت

لاریجانی با پرواز عادی تهران را به مقصد بلگراد ترک کرد

عمران‌خان عازم ایران شد

وزیر کشور: زائران اربعین زمان رفت و برگشت خود را مدیریت کنند

روحانی 10 عضو شورای عالی آموزش و پرورش را منصوب کرد

جزئیات ارسال نیرو و تجهیزات آمریکا به عربستان/ ادعای آمریکا؛ هدف مقابله با «تهدیدهای ایران» است

شمخانی: شرارت در آبراه‌های بین المللی بدون پاسخ نمی‌ماند

از "جراحی ‎با ربات" تا "بومی‌سازی مغز نیروگاه‌"

توافق آدانا راهی بهتر برای دستیابی به امنیت است

ماجراجویی علیه نفتکش ایرانی