راه ترقی

آخرين مطالب

حضرت فاطمه(س)؛ طلایه دار دفاع از حریم ولایت فرهنگی

حضرت فاطمه(س)؛ طلایه دار دفاع از حریم ولایت
  بزرگنمايي:

راه ترقی- تاریخ بشر همواره شاهد شخصیت های بزرگی بوده است که عطر گفتار و کردارشان، این گیتی پهناور را عطرآگین و همگان را در برابر عظمت گفتار و رفتار خویش حیرت زده کرده اند. حضرت فاطمه(س) از جمله برگزیدگان پروردگار بی همتا به شمار می رود که نامش سده هاست که همچون نگینی درخشان بر تارک جهان اسلام می درخشد.

بزرگ بانویی که در 20 جمادی ‌الثانی سال پنجم بعثت دیده به جهان گشود و بعدها بانوی بزرگ دوعالم لقب گرفت. اهمیت مقام والای حضرت فاطمه(س) سبب شد تا سالروز تولد ایشان به منظور ارج نهادن به تلاش های بانوان این دیار کهن به عنوان روز «زن و مادر» نامگذاری شود.

از لقب های یگانه دختر پیامبر(ص) می توان به «زهرا، صدیقه، طاهره، بتول، راضیه و مرضیه» اشاره کرد و «ام الحسین، ام الحسن، ام الائمه و ام ابیها» از جمله کنیه های آن حضرت به شمار می رود.

گزارش‌های تاریخی نشان از آن دارد که پس از آشکار شدن دعوت پیامبراکرم(ص)، حضرت زهرا(س) در برخی موارد شاهد خشونت‌های مشرکان علیه پدر بزرگوار خویش بود. علاوه بر این، سه سال از دوران کودکی ایشان، در شعب ابی طالب و تحت فشارهای اقتصادی و اجتماعی مشرکان علیه بنی‌هاشم و مسلمانان گذشت. حضرت فاطمه(س) در کودکی، مادر خود حضرت خدیجه(س) و عموحضرت ابوطالب را از دست داد و همچنین تصمیم قریش مبنی بر قتل پیامبر(ص) و خروج شبانه ایشان از مکه و هجرت به مدینه را مشاهده کرد.

حضرت فاطمه (س) از نظر اجتماعی و سیاسی شخصیتی بسیار تاثیرگذار و کنش مند بود. هجرت به مدینه، مداوای پیامبر(ص) در جریان جنگ احد، رساندن آذوقه برای حضرت محمد(ص) در جنگ خندق و همراهی ایشان در فتح مکه از جمله فعالیت‌های وی پیش از رحلت آخرین فرستاده حق محسوب می شود اما بیشتر فعالیت‌های سیاسی فاطمه(س) مربوط به دوران کوتاه زندگی‌ این بانوی والامقام پس از رحلت حضرت محمد(ص)است.

این بانوی برگزیده همچنین همسری نمونه برای علی ابن ابیطالب(ع) و مادری مهربان برای فرزندان خویش محسوب می شد و آنان را به گونه ای پرورش دادند که هر کدام با ایفای نقش بی بدیل خود، درس عزت، سربلندی، جهاد، مبارزه، ایثار، گذشت و ... را از خود به جهانیان آموختند و تاریخ بشر جاودانه شدند.

حدود 135 آیه در 49 سوره به نوعی درباره حضرت زهرا(س) است. البته این تعداد غیر از آیاتی محسوب می شود که در منابع شیعه بیان شده و همچنین 2 سوره دهر و کوثر به طور کامل در شأن زهرای مرضیه(س) نازل شده است.

سوره کوثر در بردارنده بشارتی عظیم برای پیامبر(ص) در مقابل نسبت‌های زشت و توهین مشرکان به شمار می رود. در واقع این سوره پاسخی قطعی و محکم در مقابل جسارت وقیحانه دشمنان محمد مصطفی(ص) و خیال واهی آنان بود که تمام محاسبات و پیش‌بینی‌های ظاهربینانه آنها را باطل کرد.

محدثه یکی از لقب های حضرت زهرا(س) به معنای تحدیث محسوب می شود که یعنی از عالم غیب مطالبی به قلب ایشان الهام می شده است. همانطور که علامه حسن زاده آملی در تفسیر سوره قدر می گوید لیله القدر همان قلب حضرت فاطمه(س) و سوره های قرآن کریم به قلب ایشان نازل شده است. این موارد تفسیرهای بلند عرفانی به شمار می روند که حکیمان، عالمان و فلاسفه اسلامی درباره بانوی آب و آینه می گویند.

مطالعه خطبه های حضرت فاطمه(س) می تواند مقام علمی و دانش بالای ایشان را نسبت به مسایل روزگار خویش به خوبی نشان دهد. در بسیاری از آثار علمی و فقهی آمده که حضرت زهرا(س) دارای صحیفه فاطمیه بوده است که این بانوی برگزیده مطالب گوناگون را در آن جمع آوری می کرد. زهرای مرضیه(س) همیشه در مسیر کسب دانش و معرفت گام بر می داشت و با اندیشه و تفکر در مسایل زمان و با بازگویی آن مطالب، مردم را هدایت و ارشاد می کرد.

مدت کوتاهی پس از وفات حضرت محمد(ص)، حضرت زهرا(س) پس از تحمل سختی های فراوان به شهادت رسید و حضرت علی(ع) بنابر سفارش ایشان پیکر مطهر این بانوی بزرگوار را به صورت پنهانی به خاک سپرد. باید دانست در تاریخ شهادت حضرت فاطمه(س) چند روایت وجود دارد که سوم جمادی الثانی 11 هجری روایتی صحیح تر از تاریخ 13 جمادی الاولی است.

توجه به ویژگی های کاربردی شخصیت حضرت زهرا(س) برای تمامی افراد جامعه به ویژه زنان می تواند مفید و کارگشا باشد. ایشان مادر امامان معصومی(ع) بودند که اینک با گذشت سده ها از زعامتشان به عنوان الگو و اسوه انسان در مسیر دستیابی به سعادت حقیقی ارج نهاده می شوند. شخصیت زهرای مرضیه(س) تنها معطوف به زن و مادربودن نیست و برای اینکه الگوگیری از ایشان باید راه های پیروی را را به خوبی جست وجو کرد زیرا این بانوی بزرگوار الگویی بی همتا برای همه بشریت به شمار می رود. افراد در جامعه امروزی برای اینکه بتوانند به سیره ایشان نزدیک شوند، باید نگاهی اعتقادی، عقاید و معرفتی داشته باشند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield