راه ترقی

آخرين مطالب

مصرف غذاهای ارگانیک و کاهش خطر ابتلا به سرطان مقالات

مصرف غذاهای ارگانیک و کاهش خطر ابتلا به سرطان
  بزرگنمايي:

راه ترقی - پژوهشی جدید نشان داده مصرف غذاهای ارگانیک ممکن است از خطر ابتلا به سرطان بکاهد؛ اما جزئیات مطالعه چیز دیگری نشان می‌دهند.

آفت‌کش‌ها مهم‌ترین عامل خطرساز مرتبط‌با غذاها هستند. مردم نگران‌اند مواجهه با آفت‌کش‌های موجود در غذاها موجب افزایش خطر ابتلا به سرطان در آن‌ها شود. در روده، این وضعیت کاملا مشخص است: وقتی غذاهایی مصرف می‌کنیم که آفت‌کش‌ها روی آن‌ها استفاده شده‌اند، ما نیز مقادیر بسیار کمی از این موادشیمیایی را مصرف می‌کنیم و بسیاری از این ترکیبات به‌عنوان عوامل سرطان‌زای احتمالی شناخته شده‌اند. پس چگونه می‌شود مصرف بیشتر آفت‌کش‌ها موجب افزایش خطر ابتلا به سرطان نشود؟ البته، هنوز شواهد دردسترس کاملا با این نتیجه‌گیری به‌ظاهر آشکار مطابقت ندارند. برای مثال، در سال 2014 مطالعه‌ی 10 ساله‌ای روی بیش از 500،000 زن بریتانیایی نشان می‌داد احتمال ابتلا به سرطان در افرادی که همیشه غذای ارگانیک مصرف می‌کردند با افرادی برابر بود که از این نوع رژیم غذایی پیروی نمی‌کردند. بااین‌حال، امسال مطالعه‌ای فرانسوی منتشر شد که نتایج آن برخلاف پژوهش مذکور بود. پژوهشگران رژیم‌های غذایی حدود 70،000 نفر را تجزیه‌و‌تحلیل کردند و به این نتیجه رسیدند که مصرف بیشتر غذاهای ارگانیک با کاهش خطر ابتلا به سرطان همراه است. سرانجام، مطالعه‌ای آنچه را نشان داد که همه‌ی مردم از قبل می‌دانستند: خوردن غذاهای ارگانیک ممکن است خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد. با تمام این‌ها، جزئیات این مطالعه حکایت دیگری می‌کنند. قبل از اینکه به این موضوع بپردازیم، اجازه دهید به باوری مرتبط اشاره کنیم: مصرف مقادیر بیشتر میوه و سبزیجات خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهد.
چرا مصرف میوه و سبزیجات خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهد؟
براساس برنامه‌ی نظارت بر آفت‌کش‌های سازمان غذا و داروی آمریکا، ازنظر مقدار مواجهه با آفت‌کش‌ها، میوه و سبزیجات غیرارگانیک بیشترین سهم را در رژیم غذایی دارند. پس، هرچه بیشتر میوه و سبزیجات غیرارگانیک مصرف کنید، احتمال مواجهه‌ی شما با آفت‌کش‌ها بیشتر می‌شود و این آفت‌کش‌ها موجب سرطان می‌شوند، درست است؟ باوجوداین، برخی از مطالعات نشان می‌دهند افرادی که مقدار بیشتری میوه و سبزی مصرف می‌کنند، شیوع سرطان در آن‌ها کمتر است، حتی اگر از میوه‌ها و سبزیجات معمولی استفاده کنند. برای مثال، در مطالعه‌ای طولانی‌مدت که روی حدود 200،000 زن انجام شد، نشان داده شد احتمال ابتلا به سرطان سینه در افرادی که در روز 5 وعده یا بیشتر میوه و سبزی مصرف می‌کردند درمقایسه‌با افرادی که 2.5 وعده یا کمتر مصرف می‌کردند، 10 درصد کمتر بود. 10 درصد کاهش خطر مقدار نسبتا متوسطی است. در مطالعات دیگر، ارتباط ضعیفی بین مصرف میوه و سبزیجات و خطر ابتلا به سرطان مشاهده شده است. در مطالعاتی نیز اصلا ارتباطی مشاهده نشده است. این امر موجب تعجب بسیاری از افراد شده است. درباره‌ی مواد فیتوشیمیایی ضدسرطانی موجود در میوه‌ها و سبزیجات بسیار صحبت می‌کنیم. شما هم حتما فکر می‌کنید اثرهای ضدسرطانی آن‌ها زیاد باشد؛ اما ارتباط بین مصرف میوه و سبزیجات و خطر بُروز سرطان شاید غیرمستقیم باشد. مصرف مقدار بیشتر میوه و سبزیجات ممکن است کمک کند وزنتان را در محدوده‌ی سالم‌تری حفظ کنید و این موضوع آشکارا با خطر ابتلا به سرطان ارتباط دارد. باوجوداین، نکته‌ی مهم این است که اگر مواجهه با آفت‌کش‌ها موجب افزایش خطر ابتلا به سرطان می‌شود، باید انتظار داشته باشیم شیوع سرطان درمیان مردمی که مقادیر زیادی میوه و سبزیجات معمولی مصرف می‌کنند، به‌دلیل مواجهه‌ی بیشتر آن‌ها با آفت‌کش‌ها بیشتر باشد. این درحالی‌ است که به‌نظر نمی‌رسد چنین چیزی واقعا وجود داشته باشد. درحالی‌که مصرف مقدار بیشتر میوه و سبزی ممکن است به‌اندازه‌ای که انتظار دارید، از خطر ابتلا به سرطان کم نکند، مصرف آن‌ها یقینا موجب افزایش بُروز سرطان نمی‌شود. حال، با درنظرگرفتن این موضوع به جزئیات مطالعه‌ی فرانسوی اشاره می‌کنیم.
خرید موادغذایی ارگانیک از مواجهه‌ی شما با آفت‌کش‌ها کم می‌کند؟
نویسندگان همچون بسیاری از مصرف‌کنندگان فرض کرده‌اند افرادی که مقادیر زیادی از غذاهای ارگانیک مصرف می‌کنند، به‌‌دلیل مواجهه‌ی کمتر با باقی‌مانده‌های آفت‌کش‌ها ازنظر شیوع سرطان کمتر در خطر قرار دارند. برای آزمودن این فرضیه، پژوهشگران با سنجه‌ای به‌نام «امتیاز غذای ارگانیک» دست به‌کار شدند. برای محاسبه‌ی این سنجه، آن‌ها از شرکت‌کنندگان درباره‌ی دفعات مصرف 16 گروه غذایی ارگانیک سؤال کردند. اگر معمولا یک گروه از غذاهای ارگانیک را مصرف می‌کنید، دو امتیاز می‌گیرید. مصرف گاه‌گاه غذاهای ارگانیک یک امتیاز دارد و اگر هیچ‌گاه غذای ارگانیک مصرف نمی‌کنید، امتیاز شما صفر خواهد شد. حالا، امتیاز برای تمام گروه‌های غذایی باهم ترکیب می‌شود تا نمره‌ای از صفر تا 32 به‌دست آید. البته در محاسبه‌ی امتیاز، تمام گروه‌های موادغذایی ارگانیک وزن برابری داشتند؛ ولی آن‌ها ازلحاظ بار آفت‌کش‌ احتمالی معادل نیستند. برای مثال، دو گروه از 16 گروه (محصولات لبنی و تخم‌مرغ) غذاهایی هستند که معمولا بقایای آفت‌کش تشخیص‌پذیر نداند. پرسش درباره‌ی اینکه هر فرد چند بار به‌جای غذاهای سنّتی، غذاهای ارگانیک انتخاب می‌کند، حقیقتا چیزی درباره‌ی این موضوع نمی‌گوید که هر فرد چقدر از این غذاها مصرف می‌کند. برخی از گروه‌های غذاهای ارگانیک گروه‌هایی هستند که ممکن است در مقادیر کم گاهی اوقات مصرف شوند، مانند چاشنی‌های غذایی یا چای گیاهی یا مکمل‌های ویتامینی. گروه‌های دیگر، مانند نان و شیر، غذاهایی هستند که با فراوانی بیشتر و روزانه مصرف می‌شوند. چگونه می‌توان این گروه‌ها را در امتیاز غذای ارگانیک یکسان درنظرگرفت؟ مقاله‌های مرتبط:
آفت‌کش‌ها در بشقاب غذای ما: آیا ما غذای سالمی مصرف می‌کنیم؟ هرآنچه باید درمورد محصولات ارگانیک بدانید مصرف غذاهای ارگانیک خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهد
اگر فقط نوشیدنی‌های ارگانیک و ویتامین‌های ارگانیک مصرف کنید؛ اما هرگز از میوه و سبزیجات ارگانیک استفاده نکنید، نمره‌ی شما مشابه نمره‌ی کسی است که فقط از میوه‌ها و سبزیجات ارگانیک، اما از مارمالادها و قهوه‌ی معمولی استفاده می‌کند. نویسندگان مقاله قصد داشتند فرضیه‌ی خود بیازمایند. فرضیه‌ی آن‌ها عبارت بود از: کاهش مواجهه با آفت‌کش‌ها با کاهش خطر ابتلا به سرطان همراه است. بااین‌حال، امتیاز غذای ارگانیکی که آن‌ها تعریف کردند، معیار بسیار ضعیفی از مواجهه با آفت‌کش‌ها است. شاید افرادی که بیشتر غذاهای ارگانیک می‌خرند، به‌دلایل نامرتبط به آفت‌کش‌ها خطر سرطان کمتر تهدیدشان کند. نمرات بالا در امتیاز غذای ارگانیک شاید منعکس‌کننده‌ی درآمد بیشتر و آگاهی بیشتر از سلامت و نگرانی درباره‌ی غذا و سلامتی باشد که همه‌ی این‌ها به‌نوبه‌ی خود با دیگر عادات سالم در ارتباط هستند. پژوهشگران این مقاله در عنوان خود به این موضوع اشاره کردند که خطر ابتلا به سرطان در افرادی که بیشترین امتیاز غذای ارگانیک را داشتند، درمقایسه با افرادی که حداقل امتیاز را گرفته بودند، 25 درصد کمتر است. باوجوداین، نگاهی دقیق به داده‌های این مطالعه نشان‌دهنده‌ی نتایج عجیبی است. اگر مصرف غذاهای ارگانیک یا مواجهه با آفت‌کش‌ها با خطر ابتلا به سرطان همراه باشد، انتظار دارید نوعی «اثر مقدار» را شاهد باشید: هرچه غذای ارگانیک بیشتری مصرف کنید، مقدار خطر کم خواهد شد. البته، برای انواع خاصی از سرطان‌ها این درست بود. برای مثال، درباره‌ی سرطان پوست با افزایش امتیاز غذای ارگانیک، خطر ابتلا کم می‌شد. بااین‌حال، برای دیگر انواع سرطان نظیر سرطان کلورکتال و پروستات و سرطان سینه‌ی قبل از یائسگی، افرادی که امتیاز غذای ارگانیک متوسطی داشتند، درمقایسه‌با کسانی که امتیاز غذای ارگانیک کمی داشتند، درمعرض خطر بیشتری قرار داشتند. نمودار زیر شاید به درک بهتر موضوع کمک کند.
شاید عجیب‌ترین نکته، لنفوم غیرهاجکین باشد. خطر ابتلا به سرطان در افرادی که در بالاترین رده قرار داشتند با متوسط امتیاز غذای ارگانیک 19، درمقایسه‌با افرادی که در پایین‌ترین رده حضور داشتند با امتیاز غذای ارگانیک کمتر از یک، 86 درصد کمتر بود. باوجوداین، خطر ابتلا در کسانی که در گروه رده‌ی دوم قرار داشتند و میانگین نمره‌ی آن‌ها 10 بود، درمقایسه‌با افرادی که امتیاز کمتر از یک داشتند، 20 درصد بیشتر بود. این امر نشان می‌دهد یک جای کار می‌لنگد. اگر به این موضوع توجه کنید که چگونه امتیاز غذای ارگانیک محاسبه شده، مشاهده‌ی چنین ارتباطی بین آن امتیاز و خطر ابتلا به سرطان دورازانتظار نیست. پرسش از مردم درباره‌ی اینکه چندبار نوشیدنی یا قهوه‌ی ارگانیک می‌خرند، راه مؤثری در‌زمینه‌ی ارزیابی میزان مواجهه‌ی آن‌ها با آفت‌کش‌های موجود در غذا نیست.
همچنین، این پژوهشگران یک امتیاز ساده را براساس 6 گروه از غذاهایی محاسبه کردند که معرف منابع عمده‌ی مواجهه با آفت‌کش بود: میوه‌ها، سبزیجات، محصولات سویا، حبوبات، نان‌ها و غلات و آرد. متأسفانه نتایج این تجزیه‌و‌تحلیل ثانویه نیز همان‌قدر مشکل‌ساز بود: افرادی که امتیاز ارگانیک بیشتری داشتند (مواجهه‌ی کمتر با آفت‌کش‌ها)، خطر ابتلا به سرطان بیشتر تهدیدشان می‌کرد. حرف آخر
با وجود هیاهویی که این مطالعه ایجاد کرده، این نتایج بعید است بتواند ارتباط حقیقی بین مصرف غذاهای ارگانیک و خطر ابتلا به سرطان را نشان دهد. مطمئن‌ترین پژوهش‌ها در‌این‌زمینه نشان داده‌اند مصرف مقدار زیادی میوه و سبزی (معمولی یا ارگانیک) اثر محافظت‌کننده‌ای دارد. البته، ممکن است دلایل قانع‌کننده‌ی دیگری نیز برای مصرف محصولات ارگانیک وجود داشته باشد، مانند کاهش مقدار آفت‌کش‌های مصنوعی که حیات‌وحش و کشاورزان با آن مواجه می‌شوند یا حمایت از کشاورزان محلی که محصولات ارگانیک پرورش می‌دهند. به‌هر‌حال، اگر غذاهای ارگانیک همچون محصولات سنّتی در‌دسترس و ارزان و تازه باشند، آن‌ها را بخرید. یادتان باشد هرگز به‌خاطر ترس از آفت‌کش‌ها از مقدار مصرف میوه و سبزی خود کم نکنید. اگر هم درباره‌ی خطر ابتلا به سرطان نگران‌اید، بهتر است انرژی خود را بیشتر برای حفظ وزن ایده‌آل و رعایت سبک زندگی فعال صرف کنید.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سرمقاله کیهان/ مهندسی قدرت در مکتب سلیمانی

سرمقاله وطن امروز/ انگلیس گرداننده فتنه‌های داخلی ایران

سرمقاله رسالت/ دروغگو را «شیر» نکنید!

سرمقاله شرق/ روزهای خون‌ریزی داخلی کتاب و فرهنگ

سرمقاله ایران/ نام خلیج فارس را تاریخ مشخص کرده است

سرمقاله اعتماد/ خبر خوشایندی است

سرمقاله دنیای اقتصاد/ نقدی بر توصیه‌های اقتصادی

سرمقاله حمایت/ مهم‌تر از درهم کوبیدن عین الاسد

سرمقاله آرمان ملّی/ شورای نگهبان نگاه حاج قاسم سلیمانی را داشته باشد

سرمقاله خراسان/ اینک پروژه مهار تورم!

اندیشکده بروکینگز: دونالد ترامپ در مورد ایران چگونه فکر می‌کند؟

جنگ پشت‌پرده بر سر ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین

مشکل برنامه‌های فقرزدایی در ایران چیست؟

اهداف عربستان، مصر و امارات از تاسیس پایگاه‌ نظامی «برنیس» چیست؟

فارن پالیسی: ترور سردار سلیمانی شلیک به دیپلماسی منطقه بود

اینترسپت: معمار کلیدی جنگ عراق، طراح سیاست ترامپ علیه ایران شده است

آیا اماراتی‌ها و سعودی‌ها در ترور سردار سلیمانی دست داشتند؟

آیا رئیس جمهور آمریکا "دیوانه" است؟

خط لوله‌ گازی که قدرت ویژه‌ای به ترکیه و روسیه می‌دهد

فصل سرد روابط ایران و اروپا

نیویورک تایمز: همه از خشم ایران ترسیده اند

ورزش هم دایورت

وکلای سلبریتی در تیم حقوقی ترامپ

سیلاب را جدی بگیریم

پیش بینی قیمت نفت تا پنج سال آینده

گل به خودی AFC

نابلدیسم‌ اقتصادی

اقدامات خصمانه کشورهای اروپایی باید برای آنها هزینه داشته باشد

عماد افروغ: باید با جامعه وارد گفت‌وگو شد

بار سنگین بانک‌های خصوصی و موسسات اعتباری بر دارایی‌های مردم

طرح پوتین برای ماندگاری در قدرت

هیبت سردار «دیدبان» بی بی سی را گرفت

برای بنزین زدن باید ریاضیدان باشید

پرش بورس به ابرکانال 400

کارشناس اندیشکده شورای آتلانتیک: ترامپ می‌خواهد برجام برای جانشینش باقی نماند

نقش سردار سلیمانی در مقاومت غزه

«ضربه مغزی» در عین‌ الاسد

رانت قدرت؛ روایت «صبح‌نو» از ردصلاحیت 90‌ نماینده کنونی مجلس

نشر اصادیق!

دفاع مقتدرانه از فوتبال ملی

پنجاه مدرسه تهران درآستانه تخریب

حیات تندروها زیر سایه دوقطبی‌سازی

رها شدگان چهارراه استانبول

دولت اگر ترمز نشود اقتصاد کشور قدرتمند می‌شود

از تخریب صف‌اولی تا سرزنش رای مردم

مسکو و پکن برای بحران منطقه کف می‌زنند

آینده یک انتخابات مهم

کیهان منتشر کرد: گزارش رسانه عراقی از هلاکت 139 نظامی آمریکایی در عین‌الاسد

دروغ یا بی‌اطلاعی؟

فرار مالیاتی حساب‌های اجاره‌ای 100 هزار میلیارد تومان است