راه ترقی

آخرين مطالب

شبکه های اجتماعی؛ بستری برای تقویت وحدت اقوام ایرانی اجتماعی

شبکه های اجتماعی؛ بستری برای تقویت وحدت اقوام ایرانی
  بزرگنمايي:

راه ترقی- جهان کنونی که با تعبیرهایی همچون «دهکده جهانی» از آن یاد می شود، به شکل گسترده ای تحت تاثیر ابزار ارتباط جمعی قرار گرفته است که از مهم ترین ارکان اطلاع رسانی و فرهنگ سازی به شمار می روند؛ ابزاری که به روش های گوناگون به افراد جامعه کمک و جهت معین و با آگاهی و اطلاعات بیشتری حرکت کنند. باید دانست با اختراع ماهواره و اینترنت، ارتباطات بین المللی نقش جدی تری در حیات اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی جوامع گرفت، به گونه ای که اگر جهان امروزی را دنیای اینترنت و عصر حاضر را عصر ارتباطات بین المللی بنامیم، به خطا نرفته ایم.

شبکه های اجتماعی یکی از مهمترین ابزارهایی هستند که امکان ارتباط متنوع و بی سابقه ای را در اختیار کاربران خود قرار می دهند و نقش مهمی در جهت دهی به افکار مخاطبان بازی می کنند. ایران نیز بی تأثیر از تحولات حوزه ارتباطات نیست و در سال های اخیر شبکه های اجتماعی همچون تلگرام، واتساپ، فیسبوک، وایبر و دیگر شبکه های خارجی و داخلی در تحولات اجتماعی و سیاسی ایران نقش پررنگی ایفا کرده اند.

شبکه های اجتماعی محل گردهمایی صدها میلیون کاربر اینترنت است که بدون توجه به مرز، زبان، جنس و فرهنگ به تعامل و تبادل اطلاعات می پردازند. در واقع این شبکه ها برای افزایش و تقویت تعامل های اجتماعی در فضای مجازی طراحی شده اند زیرا از طریق اطلاعاتی که بر روی پروفایل افراد قرار می گیرد، مانند عکس، اطلاعات شخصی، علایق و ... برقراری ارتباط تسهیل می شود.

بدین ترتیب با افزایش ابزارهای ارتباطی و توسعه اینترنت بر بستر تلفن همراه و استفاده جوانان از اینترنت با توجه به محبوبیت شبکه های اجتماعی با سرعت چشمگیری در حال افزایش است که این مقوله جنبه های مثبت و منفی دارد.

با توجه به ایجاد چنین شرایطی مهمترین مساله را باید تضعیف و تقویت ارتباط میان اقوام گوناگون دانست که شبکه های اجتماعی نقش مهمی در آن ایفا می کنند زیرا به نظر می رسد، در سال های اخیر همراه با موج عظیم ایجاد و گسترش شبکه های اجتماعی در ایران، ضمن موارد بی شمار امکاناتی که برای تقویت وحدت ملی فراهم ساخته و شکل های گوناگونی در جهت تضعیف این وحدت نیز به کار رفته اند.

با اندک مطالعه و کنکاش در احوال اجتماعی مردم ایران در سال های اخیر درمی یابیم که به طور ناآگاهانه در فضای مجازی و در یک سطح وسیع، کاربران شبکه های اجتماعی در همراهی با موجی که ایجاد می شود، بدون لحظه ای اندیشیدن، مسایلی را مطرح و به یکدیگر ارسال می کنند که گاهی نقشی ویرانگر در تضعیف وحدت ملی و تخریب آن دارند.

شبکه های مختلف اجتماعی در سال های اخیر در برخی موارد باعث ایجاد شکاف هایی در وحدت قومیتی شده اند و از طرفی دیگر در مواردی که به پیروزی ها و افتخارات ملی مربوط بوده است، اتحاد و انسجام ملی را به همراه داشته اند. از جمله مواردی که شبکه های اجتماعی به تضعیف روابط قومی منجر شدند، می توان به ملی گرایی افراطی اشاره کرد که به بهانه های مختلف و تحریف های تاریخی در این شبکه ها شاهد آن بوده ایم. در صورتی که همه اقوام ایرانی که از گذشته ای دور تاکنون در کنار هم در شکل گیری ساختار فرهنگی- اجتماعی ایران دخیل بوده، اشتراکات فرهنگی همچون تاریخ، سرزمین و ... داشته اند و این امر باعث می شود که همه ما، ایران امروز را که حاصل روح بلند فرهنگ ایرانی در پذیرا بودن فرهنگ ها و زبان های مختلف و تلفیق آنها بوده است، ارج بنهیم و در تقویت روحیه تعاون و همرنگی برای داشتن ایرانی آباد بکوشیم.

نوعی ملی گرایی سست و بدون پشتوانه نظری در شبکه های اجتماعی و در میان عده ای از افراد خاص که به صورت مکرر هم از طرف برخی گروه ها در داخل و خارج از ایران تقویت می شود و عرصه را بر همگرایی و وحدت اقوام ایرانی تنگ می کند. این روایت غیرمستند از ملی گرایی و بی توجهی به چگونگی شکل گیری اینگونه تفکر در جامعه که سابقه ای چندین ساله دارد، باعث می شود در سال های اخیر، عده ای در همین فضای مجازی برخی اقوام ایرانی را مورد بی مهری قرار دهند. پراکنده شدن اینگونه پیام ها در شبکه های اجتماعی که به طرز محسوسی رو به افزایش است و همواره با تأکید بر عنصر خاص قومی، دیگر اقوام را نادیده و در مواقعی مورد توهین و تخریب قرار می دهد، پیامدهای ناگوار و غیرقابل جبرانی در برهم زدن وحدت ملی ایران خواهند داشت.

پیام هایی غیرمستند و جعلی منتسب به ایران باستان و شخصیت های تاریخی ایران زمین که آمیخته با انواع تحریف های تاریخی است نتیجه ای جز عقب ماندگی فرهنگی و از هم گسیختگی ملی به بار نخواهد آورد. چنین نگاهی به مسأله ملی گرایی به تصور نابرابری نژادها و برتری یک قوم بر قوم دیگر خواهد انجامید و در نتیجه عواقب سیاسی مهمی دارد که کشمکش های قومی از نتایج آن است. جنگ جهانی دوم و فرضیه نژاد عالی فاشیست ها و استمرار جنگ افروزی و کشتار از طرف صرب ها در شبه جزیره بالکان از جمله نمونه هایی هستند که از تأثیر چنین نگرش هایی بر حیات جوامع و اقوام حکایت دارد.

اگر چه عوامل مورد اشاره از موارد منفی بهره گیری از فضای شبکه های اجتماعی به شمار می روند اما وفاق و وحدت ایرانیان در سایه همین شبکه ها نیز مسبوق به سابقه است. در سال های گذشته بر سر موضوع نام خلیج فارس شاهد اتحاد بی سابقه ایرانیان همچون فارس، عرب، تُرک، بلوچ، لر، کُرد و ... در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی بوده ایم که چنان اعتراضی علیه این موضوع صورت گرفت و باعث شد به نتیجه برسیم.

هنگامی که نشریه نشنال جئوگرافیک برای نخستین بار در نسخه جدید در آبان 1383 خورشیدی نام جدیدی را در کنار نام بین‌المللی خلیج فارس قرار داد، خشم و اعتراض عمومی در میان فعالان اجتماعی و فرهنگی داخل و خارج نسبت به این تحریف غیرعلمی صورت گرفت و پس از ارسال هزاران ایمیل، نامه اعتراضی و یک طومار اینترنتی با بیش از 120 هزار امضاء به مؤسسه مذکور، مدیر این نهاد ضمن عذرخواهی از ملت ایران قول داد اشتباه خود را جبران کند. این موضوع بهترین بهانه برای همه ما در شبکه های اجتماعی و مجازی است تا با تکیه بر همین نقاط قوت از تفرقه بپرهیزیم و این عرصه را محلی برای بروز هر چه بیشتر اتحاد ملی قرار دهیم.

با توجه به این مسایلی که از ناحیه شبکه های اجتماعی ایجاد می شود، لازم است اقدام هایی در این زمینه صورت گیرد که مهمترین آن هدایت کاربران شبکه های اجتماعی در مسیری است که عوامل تفرقه افکنانه کنار گذاشته شود و این امر هم در وهله نخست مستلزم همکاری و توجه مسوولان حاکمیتی در این ارتباط و به راه انداختن مباحثی با محوریت تقویت کرامت همه اقوام ایرانی است.

بدون تردید تقویت رویکرد وحدت اقوام ایرانی در وهله نخست مبحثی سیاسی محسوب می شود که باید مورد توجه قرار گیرد. بنابر همین سیاست پیشنهاد می شود حاکمیت به عنوان بالاترین مرجع بیش از پیش به آن بپردازد زیرا توجه حاکمیت به این عرصه تأثیر بسزایی در نوع نگاه ملت پیرامون اقوام ایرانی خواهد داشت و با انتقال این دیدگاه به مردم، به تدریج بخش هایی از اختلاف های قومی فروکش می کند و در گفت وگوهای ملی و مردمی بحث تقویت اتحاد ملی می شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فعالیت‌های اقتصادی منجر به پیشگیری از جرم می‌شود

تغییر مدیران در شهرداری تهران امری طبیعی است

تاثیر هنر پنجم بر سلامت روان

شهردار تهران: هیچ عقل سلیمی موافق افزایش کرایه‌های حمل و نقل عمومی نیست

روایت فرمانده ناجا از سهمیه‌بندی بنزین و اتفاقات پس از آن

کارگران چند شیفت در روز کار می‌کنند

روحیه بیماران تحت تاثیر فرسودگی شغلی پرستاران

واکنش دیوان عدالت اداری به اعتراض دولت به ابطال مصوبه تعیین محل‌های تجمعات مردمی

برای اعتمادسازی بیشتر از همه ظرفیت‌های جامعه استفاده کنیم

پیمانکاران شهرداری‌ها به بهره‌کشی از کودکان پایان دهند

توضیح استاندار تهران درباره تعداد بازداشت‌شدگان و اظهارات فرماندار شهر قدس

لایحه «تضمین آزادی­ اجتماعات و راهپیمایی­‌ها» آماده طرح در دولت

قاچاق دارو از کشور افزایش یافته است

رونمایی از اپلیکیشن های مختلف در حوزه شهر هوشمند/ حرکت به سمت شهر هوشمند بر مبنای چالش ها و نیازهای تهران

لایحه تامین امنیت زنان، موثر اما ناکافی

آلودگی هوا افسردگی را تشدید می‌کند

ثبت تهران به عنوان یکی از آلوده‌ترین شهرهای جهان

بی‌توجهی به استانداردهای زیست محیطی از دلایل اصلی آلایندگی در کلانشهرهاست

ورود مجمع تهران به آلودگی هوای پایتخت/ادارات تعطیل شوند

افراد واجد شرایط حتما واکسن آنفلوآنزا بزنند

اورژانس در میادین اصلی شهر تهران مستقر شد

ابتکار: با تحقق رشد اقتصادی می‌توان با ناامنی مقابله کرد

مشاور وزیر بهداشت منصوب شد

شهرداری از روزمرگی و کرختی رنج می برد

توضیحات استاندار تهران در خصوص خسارات و دستگیرشدگان ناآرامی‌های اخیر

آموزش پزشکی در کشور باید جامعه محور شود

مبنای شناسایی مشمولان دریافت یارانه حمایت معیشتی اعلام شد

حناچی: خسارت اغتشاشات اخیر در تهران ناچیز است

زنان چگونه سرعت پوکی استخوان را مهار کنند؟

برگزاری اجتماع بزرگ مردم تهران

جاماندگان از حمایت معیشتی در سامانه‌ای دیگر ثبت‌نام کنند

اعلام جزئیات ثبت‌نام داوطلبان انتخابات یازدهمین دوره مجلس

247 هزار زن خانه‌دار تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی قرار دارند

رییس جمهوری عزادار شد

پیام وزیر بهداشت به مناسبت هفته بسیج

روزانه به طور متوسط 300 اتوبوس تهران خراب می‌شوند

دولت هیچگاه مخالف جریان آزاد اطلاعات نبوده است

مسائل با آزاداندیشی و نشاط علمی حل می‌شود

اطلاعیه وزارت رفاه در خصوص خانوارهایی که مشمول سبد حمایتی نشده‌اند

برای برخورد با عاملان افزایش غیرقانونی قیمت‌ها آمادگی داریم

قرار داد جدید بیمه تکمیلی بازنشستگان تامین اجتماعی نهایی شد

در صورت مشاهده افراد بی‌خانمان با 137 تماس بگیرید

نمکی: پرونده تخلف 16 میلیون یورویی در تجهیزات پزشکی به قوه قضاییه رفت

اعضای شورای شهر تهران به یکپارچگی تهران معتقدند نه جدایی

جنیدی: پیشرفت محسوسی برای پیگیری پرونده های فساد وجود ندارد

مهم ترین خدمات نظام وظیفه عمومی به دفاتر پلیس+10 واگذار شد

لایحه تعارض منافع، زیرساختی و در راستای مبارزه با فساد است

انتشار لیست بدهی‌های شهرداری/ در مساله‌ آلودگی هوا شهرداری تصمیم‌گیرنده نیست

چندهمسری به استحکام خانواده ضربه می‌زند

ابتکار: مقاوم‌سازی واحدهای مسکونی ضرورت پیشگیری از خسارت زلزله است