راه ترقی

آخرين مطالب

خسارت مادی مردم جبران خواهد شد مديريت

خسارت مادی مردم جبران خواهد شد
  بزرگنمايي:

راه ترقی- حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی امروز - سه شنبه - در جلسه ستاد مدیریت بحران کشور اظهار داشت: کار بزرگی در استان گلستان با توجه به سیل فراگیرانجام شده است، این که یک شهر مثلا آق قلا یا گمیشان به یک معنا زیر آب برود و یا بخش‌هایی از آن را آب بگیرد، کار بسیار سخت و سنگینی بوده است.
رییس جمهوری افزود: این که مردم همت بلندی دارند و همیشه داشتند و الان هم آقای جهانگیری از این مردم پرهمت این منطقه تجلیل می‌کند که «علی‌رغم همه مشکلات، با روحیه و تلاش دسته‌جمعی برای نجات شهرشان تلاش می کنند» بسیار ارزشمند است.
روحانی با اشاره به حضور مسئولان در جلسه گفت: از ارتش و سپاه می خواهم که برای تخلیه و کار مهندسی که هر دو در آن توانمندی بسیار خوبی دارند، اقدام کنند و بقیه دستگاه‌ها هم باید در این زمینه امکانات خود را بیاورند و سریعتر آب ازشهرها تخلیه شود.

** حفظ جان مردم اولویت ما است
روحانی گفت:مساله جان مردم در درجه اول اهمیت و اولویت برای ما است؛ نیروهای امدادی و درمانی باید تلاش کنند و کمک های لازم را انجام دهند.
رییس جمهوری بیان کرد: مساله دوم که باز هم برای ما حیاتی است مساله سدها است؛ پایداری سدها و حفاظت از سدها به عنوان یک اصل بسیار مهم برای ما است؛ اگر در سدها مساله ای پیش بیاید چیزی نیست که بتوان جبران کرد.
روحانی گفت: با اقداماتی که وزارت نیرو به طور منظم انجام می دهد امیدوارم هیچ گونه مشکلی در سدها نداشته باشیم، البته باید این اقدامات به طور منظم پیگیری شود، رها سازی و ذخیره سازی آب هم برای ما بسیار مهم است.
وی با بیان اینکه در این شرایط تمرکز مدیریت بسیار مهم است، گفت: ستاد بحران تمرکز مدیریت را به عهده دارد و همه باید با هماهنگی این ستاد کار کنند؛ این نکته ای که امیر صالحی (جانشین رییس ستاد کل نیروی های مسلح) اشاره کردند «بعضی موارد نا هماهنگ کار می شود» می تواند هم خطرناک و هم بی اثرکننده باشد و هم مشکل جدید ایجاد کند.
رییس جمهوری گفت: اگر کسی فکر می کند جاده را بشکافیم مشکل در این روستا حل می شود صحیح نیست، چرا که آن مشکل به روستای پایین دست می رود و مشکل حل نمی شود.راه حل اصلی این است که بتوانیم با لایروبی و یا هر کار دیگر، تحرک را در رودخانه های اصلی که آب را به دریا منتقل می کنند افزایش دهیم؛ البته این کار مشکلات اساسی دارد که بعدها وزارت نیرو باید دنبال کند.
روحانی بیان کرد:سال ها است متخلفان و عده معدودی در مصب رودخانه ها، حاشیه رودخانه ها، ساختمان و هتل ساخته و مشکلاتی هم برای محیط زیست و هم خطراتی برای این مواقع (مانند سیلاب) ایجاد کرده اند. دادگاه ها و قوه قضاییه کمک کنند با این افراد برخود شود.
رئیس جمهوری در ادامه این جلسه از وزیران راه و نیرو خواست همه تلاش خود را به کار بگیرند تا قطعی آب وبرق و جاده به حداقل ممکن برسد.
روحانی در بخش دیگر از سخنانش پیشنهاد کرد کارگروهی با مسئولیت وزارت نیرو در استان ها برای پیش بینی وقوع سیل تشکیل شود و گفت: در هر استانی گارگروه کوچکی تشکیل شود و در همان لحظه ای که بارندگی شروع می شود بتواند پیش بینی کند که این باران شدید آیا به سیلاب منتهی می شود یا نه و اگر می شود سیلاب به کدام سمت می رود.
وی خاطرنشان کرد: این هشدار و اطلاع دادن در همان لحظه بسیار مهم است؛ مثلا اگر در شیراز این گارگروه فعال بود شاید می توانست پیش بینی کند که این بارندگی به سیلابی در کنار دروازه قران منتهی شود و می توانست به مردم را تخلیه کند و این کار برای کشور ما ضروری است.
رئیس دولت دوازدهم همچنین با اشاره به اظهارات رضا اردکانیان وزیر نیرو گفت: ممکن است جایی باران ببارد مشکلی ایجاد نکند یا در جایی به یک سیلاب جزئی تبدیل شود و جای دیگری یک سیل بنیان کن شود. اگر کارگروه کوچکی در استان ها ایجاد شود شاید در همان ساعت که بارندگی شروع می شود هشدار دهد و مشکل را حل کند.
رئیس جمهوری در بخش دیگر از سخنانش گفت:مردم عزیز ما توجه داشته باشند همه نیروها اعم از دولتی و نیروهای مسلح از ابتدای امر پای کار بودند؛ بعضی ها شبانه روز تلاش می کردند و این ارزشمند است.عده ای نیایند درفضای مجازی کاری انجام دهند که هم اتهام و هم سخن ناروا است و هم مایوس کردن مردم است.
روحانی یادآورشد: خود مردم همه جا بسیار پرتلاش بودند و در خط مقدم قرار داشتند.کار مردم بسیار ارزشمند است و این به معنای وطن دوستی، ایمان و برادری مردم است و باید از همه سپاسگزاری کنیم.
رئیس دولت دوازدهم با تاکید بر اینکه خسارت مادی جبران خواهد شد، اظهارداشت: البته این خسارت ها در بخش کشاورزی و زیر بنایی ممکن است خیلی باشد.
وی با اشاره به اظهارات وزیر صنعت معدن و تجارت درباره آسیب دیدن دارهای قالی گفت:وقتی داربست قالی را آب می گیرد قالی از حیز انتفاع ساقط می شود و ادامه آن سخت است.ایشان (وزیر صنعت) گفت ده هزار دار قالی آسیب دیده که اگر دقیق باشد، رقم بسیار بالایی ست.
هر خسارتی در مسکن، شغل و زندگی مردم بوده ،این خسارت را جبران می کنیم .در بخش مسکن آنهایی که بازسازی کامل نیاز داشته باشد بنیاد مسکن وارد می شود و همیشه در این کارها بنیاد مسکن در زمان کوتاهی کمک کرده است.
روحانی با بیان اینکه فردا هم درباره خسارت نحوه تامین آن در دولت بحث می کنیم، افزود: مردم باید هوشیاری خود را در این ایام حفظ کنند و در عین حال مطئمن باشند که همه مقامات دولتی، نیرهای مسلح و امدادی در کنار مردم هستند و مردم همین طور که تا امروز با روحیه تلاش کردند، به تلاش خود ادامه دهند.
وی در پایان گفت: امیدواریم این حوادث روی قضاوت سال 98 ما اثر نگذارد. روزهای سختی داشتیم. خداوند باران رحمت خود را نازل کرده و در کنار این باران رحمت مشکلاتی هم داشتیم ان شاءالله تا پایان سال سال بسیار پربرکتی خواهد بود.
همچنین در این جلسه اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری با بیان این که جلسه فردا – چهارشنبه – هیات دولت درباره بحث خسارت های سیل تشکیل می شود، بیان کرد: کمیته ای با محوریت سازمان برنامه و بودجه مشخص شده که آقای نوری در جلسه امروز حضور دارند.
وی به حضور نمایندگان بنیاد مسکن و وزارت جهاد کشاورزی در این جلسه اشاره کرد و افزود: در سیل، اراضی و محصولات کشاورزی خیلی خسارت می بیند این بار باید به کشاروزی کمک ویژه ای بکنیم و به مردم باید در این شرایط کمک کنیم.
جهانگیری تصریح: همه اعضای دولت و دستگاه های اجرایی پای کار هستند و انشاالله با کمک مردم مشکلات را حل می کنیم.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

وزارت آموزش و پرورش مکلف به واگذاری املاک مازاد خود در مناطق تجاری شد

وزیر علوم درگذشت دانشجویان و دانش‌آموختگان دانشگاه خواجه نصیر را تسلیت گفت

آموزش محیط زیست در دانشگاه‌ها تخصصی می‌شود

پارک‌های فضاپایه گردشگری را رونق می‌دهد

توصیه پلیس به متقاضیان تحصیل و اقامت در خارج

وزیر راه و شهرسازی از طرح تعریض گردنه صلوات‌آباد سنندج بازدید کرد

قضات در رسیدگی به جرائم سیاسی تفسیر مضیق از قانون را مبنا قرار می دهند

تغییر جلسات هفته آینده مجلس برای حضور نمایندگان در راهپیمایی اربعین

فساد محصول اقدام یک شبه و یک روزه نیست

فرصت‌های همکاری با ارمنستان در بخش فناوری اطلاعات تشریح شد

حذف رانت و امضاهای طلایی اولویت سیاستگذاری دارویی کشور است

در حال آماده‌سازی خود برای جذب فناوری 5G هستیم

لغو مجوز صندوق‌های پژوهش وفناوری با عملکرد نامناسب

استارتاپ‌ها تزریق کننده نیروی متخصص به اکوسیستم نوآوری کشور هستند

طرح تشکیل «هیات هماهنگی و نظارت بر زندان‌ها» تقدیم هیأت رئیسه شد

توضیحات لاریجانی در خصوص جلسه غیر علنی صبح مجلس

خط اعتباری 40 میلیارد تومانی برای دانش‌بنیان‌های حوزه سلامت

مرکز رشد واحدهای فناور هوا فضا با حضور وزیر علوم افتتاح شد

وزیر امور خارجه امروز به مجلس می‌رود

کمالوندی: گام های بعدی تهران درصورت عدم اقدام طرف‌های مقابل در راه است

اداره امور شهرها نیازمند تدبیر و آموزش است

گزارش صالحی از توسعه صنعت هسته‌ای/ بررسی طرح تعطیلی روز پنجشنبه

ایده‌های برتر حوزه دفاع سایبری اجرایی می‌شوند

هیات نظارت شکایت سلحشوری از 2 نماینده مجلس را بررسی می‌کند

اعضای هیات‌علمی دانشگاه‌ها از شمول حداکثر حقوق 7 برابری مستثنی شدند

فقط استاد تمام و دانشیار بازنشسته با دانشگاه‌ها همکاری می‌کنند

تذکرات کتبی نمایندگان به مسوولان اجرایی کشور

تعاملات علمی دانشگاه‌های حاشیه خزر زمینه ساز پیشرفت‌های عملی است

لاریجانی: دستورات لازم برای اجرایی شدن سیاست‌های ابلاغی رهبری داده شده است

آیا عملکرد همه نهادهای قانونگذار برای مردم شفاف خواهد شد؟

اصل بر استفاده از فیلتر دوده در خودروهای دیزلی است

دیپلماسی دولت به روابط علمی عمق بیشتری داده است

مراکز اهدای سلول های بنیادی در تمام استان ها راه اندازی می شود

یک فوریت طرح شفافیت آرای نظام تقنینی تصویب شد

لاریجانی از رهبر انقلاب برای ابلاغ سیاست‌های کلی قانون گذاری قدردانی کرد

برترین‌های آزمون استخدامی شرکت‌های دانش‌بنیان مشمول تسهیلات سربازی می‌شوند

سفرهای خارجی نمایندگان از مهرماه با درجه عادی انجام می شود

ابتکار تاکیدکرد: تلاش برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها با رعایت مسایل شرعی

مشکلات دیپلماتیک مانع حل مسائل 12 دانشجوی ایرانی است

72 مدرسه مناطق زلزله‌زده با حضور وزیر آموزش و پرورش امروز افتتاح می‌شود

ره‌آوردهای روحانی از سازمان ملل

شیوه‌نامه انضباطی برخورد قهری با دانشجویان ندارد

مجلس با کلیات طرح تشکیل وزارت تجارت و خدمات بازرگانی موافقت کرد

مجلس از تدبیر دولت در برداشتن گام سوم حمایت می‌کند

"ابتکار صلح هرمز" طرحی در مقابل ائتلاف شکست خورده آمریکا

تلاش برای نهادینه کردن دانشگاه ایرانی و اسلامی از طریق رشد قانون‌گرایی و تکیه بر اعتدال

هشدار سازمان جهانی هواشناسی درباره سرعت گرفتن تغییرات اقلیمی

طرح بحث آزمون اجتهاد انتخابات مجلس خبرگان در جلسه شورای نگهبان

ورود مجلس به بررسی موانع و مشکلات اقتصاد دانش بنیان در حوزه قانونگذاری

کلیات بودجه دانشگاه آزاد برای سال جدید تحصیلی تصویب شد