راه ترقی

آخرين مطالب

با هواپیمایی کاسپین آشنا شوید اقتصاد

با هواپیمایی کاسپین آشنا شوید
  بزرگنمايي:

راه ترقی - هواپیمایی کاسپین یکی از ایرلاین‌های ایرانی است که با همکاری بخش خصوصی و نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کند.

هواپیمایی کاسپین یکی از ایرلاین‌های خصوصی ایرانی است که فعالیت آن از حدود 25 سال قبل آغاز شد و در این مدت توانسته است ضمن تجهیز، توسعه و نوسازی ناوگان خود، در سایر بخش‌ها مانند بازرگانی، عملیات پروازی، آموزش، فنی-مهندسی و پشتیبانی نیز پیشرفت کند. اگر قصد خرید بلیط هواپیما از ایرلاین زاگرس یا سایر شرکت‌های هواپیمایی را دارید، می‌توانید ازطریق موتور جستجوی پرواز کجارو ، بلیط ارزان هواپیما به مقصد مورد نظر خود را یافته و به آسانی خریداری کنید.
تاریخچه هواپیمایی کاسپین
شرکت هواپیمایی کاسپین در سال 1372 تأسیس شد و به‌عنوان یکی از شرکت‌های هواپیمایی‌ خصوصی ایران تأسیس شد و قطب اصلی آن در فرودگاه مهرآباد قرار دارد. در حال حاضر، این شرکت با همکاری نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کند. در آغاز فعالیت، کاسپین پروازهای خود را با چهار فروند هواپیمای یاک 42 آغاز کرد و در سال 1379 با خرید پنج فروند هواپیمای ملکی توپولوف 154 نخستین گام را برای توسعه و نوسازی ناوگان خود برداشت. البته پس از ممنوعیت پرواز این نوع هواپیما در ایران، در سال 1388 تیم مدیریت کاسپین خرید هواپیمای MD را در دستور کار خود قرار داد و در پایان آن سال، ایرلاین کاسپین پنج فروند هواپیمای MD را در آشیانه‌اش جا داده بود. در ادامه این روند، در بهمن ماه سال 1392 کاسپین پنج فروند هواپیمای بوئینگ 400-737 نیز وارد ناوگان این شرکت شدند.
البته پیشرفت شرکت کاسپین محدود به نوسازی ناوگان نبوده و این شرکت اولین دارنده هواپیمای بوئینگ 737 ملکی عملیاتی در کشور، تنها مرکز نگه‌داری و تعمیرات بومی تایپ هواپیمای بوئینگ 737 و اولین مرکز آموزش این تایپ در سطوح خلبانی، مهمانداری و تکنسین فنی را در اختیار دارد. در حوزه سامانه‌های فناوری اطلاعات وارتباطات نیز شرکت هواپیمایی کاسپین از سال 1393 اقدام به طراحی و استقرار «سامانه یکپارچه سیمرغ» کرد. این سامانه تنها سیستم یکپارچه بومی در صنعت هوانوردی در کشور محسوب می‌شود که سامانه‌های مرتبط در زمینه‌های رزرواسیون و فروش، مدیریت پذیرش مسافر (DCS)، مدیریت ناوگان و کرو، نگه‌داری و تعمیرات، ترانسپورت و... را زیر پوشش قرار می‌دهد.
نام و لوگوی هواپیمایی کاسپین
نام شرکت هواپیمایی کاسپین برگرفته از نام قومی سفیدپوست به نام «کاسپیان» (یا کاسپی‌ها) است که همزمان با مادها و قبل از پارس‌ها در شمال باختر دریای هیرکان زندگی می‌کرده‌اند. این قوم به‌عنوان اولین ساکنان خطه گیلان و کرانه دریای خزر شناخته شده‌اند. ناوگان هوایی شرکت کاسپین
در حال حاضر، ناوگان شرکت هوایی کاسپین دارای شش فروند هواپیمای MD-83 و چهار فروند هواپیمای B737-400/500 (سه فروند فعال و یک فروند زمین‌گیر) با میانگین سنی 22.4 سال است. مقاصد داخلی هواپیمایی کاسپین
مقاصد خارجی هواپیمایی کاسپین
خدمات بار هواپیمایی کاسپین
شرکت هواپیمایی کاسپین نیز مثل سایر شرکت‌های هواپیمایی قوانین خاصی برای وزن بار مجاز در نظر گرفته است. این میزان برای پروازهای داخلی و خارجی متفاوت است. در سفرهای داخلی هر مسافر مجاز است تا 20 کیلوگرم بار و چمدان با خود همراه داشته باشد. در مورد پروازهای خارجی نیز وزن بار مجاز 30 کیلوگرم است و در صورتی که وزن بار مسافر بیش از این میزان باشد، مشمول جریمه اضافه بار خواهد شد. علاوه‌بر چمدان و بار، هر مسافر می‌تواند یک کیف دستی با خود به داخل کابین هواپیما ببرد. وزن مجاز برای کیف دستی حداکثر چهار کیلوگرم و مجموع ابعاد آن حداکثر 115 سانتی‌متر است.
سوانح هواپیمایی کاسپین
در ظهر روز چهارشنبه 88/4/24 نیز یک فروند هواپیمای مسافربری از نوع توپولف تی یو-154 به شماره پرواز 7908 متعلق به شرکت هواپیمایی کاسپین که عازم ارمنستان بود، دقایقی پس از بلند شدن از فرودگاه امام خمینی در 12 کیلومتری جنوب قزوین بین منطقه فارسیان و جنت آباد در بخش مرکزی قزوین سقوط کرد. این سقوط منجر به کشته شدن تمامی 169 سرنشین (مسافر و خدمه) این هواپیما شد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield