راه ترقی

آخرين مطالب

معافیت از تحریم‌های نفتی ایران تمدید می‌شود اقتصاد

معافیت از تحریم‌های نفتی ایران تمدید می‌شود
  بزرگنمايي:

راه ترقی- نتایج نظرسنجی پلاتس از ده‌ها تحلیلگری که سیاست تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران را دنبال می‌کنند، نشان داد احتمالاً دولت ترامپ به چین، هند، کره جنوبی و ترکیه اجازه خواهد داد به واردات نفت و میعانات ایران به مدت شش ماه دیگر ادامه دهند، در حالی که معافیت از تحریم‌ها برای ایتالیا، یونان، ژاپن و تایوان منقضی خواهد شد.

یک منبع آگاه از برنامه‌های دولت ترامپ به پلاتس گفت: آمریکا به چین اجازه خواهد داد واردات نفت ایران را در حدود 500 هزار بشکه در روز حفظ کند، در حالی که از هند خواهد خواست وارداتش را از 350 به 300 هزار بشکه در روز کاهش دهد و سقف واردات ترکیه نیز به حدود 75 هزار بشکه در روز محدود می‌شود. هم‌چنین کره جنوبی باید خرید میعانات ایران را 10 درصد دیگر کاهش داده و به حدود 18 هزار بشکه در روز برساند.

اما منابع آگاه متعددی اظهار کرده‌اند که برنامه‌های دولت ترامپ درباره تحریم‌های ایران مدام در حال تغییر است. معافیت شش ماهه فعلی برای واردات نفت ایران، قرار است اوایل ماه مه به پایان برسد.

تحت معافیت فعلی، صادرات نفت و میعانات ایران در سه ماهه اول سال 2019 به حدود 1.3 میلیون بشکه در روز رسید که 170 هزار بشکه در روز بالاتر از سه ماهه چهارم سال 2018 بود که خرید نفت ایران به دلیل ابهامات پیرامون تحریم‌های آمریکا کاهش پیدا کرده بود. دولت ترامپ به طور علنی درباره صدور معافیت تا زمان اعلام آن‌ها در دوم نوامبر حرفی به میان نیاورد.

بنا بر آمار کشتیرانی، صادرات نفت ایران در فوریه به حدود 1.51 میلیون بشکه در روز رسید که شامل صادرات 572 هزار و 500 بشکه در روز به چین بود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield