راه ترقی

آخرين مطالب

مطهری: موضع ایران در قبال بدعهدی آمریکا شجاعانه بود سياسي

مطهری: موضع ایران در قبال بدعهدی آمریکا شجاعانه بود
  بزرگنمايي:

راه ترقی- «علی مطهری» در نطق میان دستور جلسه علنی امروز یکشنبه مجلس شورای اسلامی گفت: تصمیم به موقع جمهوری اسلامی در باره برخی تعهدات خود در برجام از یک سو نشان داد که ایران در موضع ضعف قرار ندارد و از طرفی کشورهایی را به نکوهش آمریکا واداشت و از جانب سوم نیز آمریکا را دچار مواضع متناقض کرد به طوری که از یک طرف ناو هواپیما بر ارسال می کند و از طرف دیگر ترامپ التماس می کند که با من تماس بگیرید.
نایب رییس دوم مجلس شورای اسلامی ادامه داد: حرف ترامپ این است که مانند رژیم شاه تحت فرمان من باشید و اشغال فلسطین را به رسمیت بشناسید تا من به شما رفاه بدهم؛ پاسخ ما این است که «هیهات من الذّله» ما تن به خواری نمی‌دهیم و بدون نیاز به آمریکا با تلاش خود به رفاه هم می‌رسیم.
وی تصریح کرد: آمریکا باید بداند که دوره حکومت بر دنیا برای او پایان رسیده و قطب اسلامی در حال شکل گرفتن است و آینده خاورمیانه به دست مسلمانان رقم می‌خورد؛ غربی ها باید قبول کنند که در جنگ صلیبی شکست خوردند و دیگر از راه اشغال فلسطین دنبال انتقام‌گیری از مسلمانان نباشند.
این نماینده مجلس افزود: امروز دو عنصر مقاومت و وحدت می‌تواند ما را از شرایط سخت کنونی با سرافرازی خارج کند؛ ترامپ فریب اعتراضات دی ماه سال 96 را خورد و خیال می‌کرد با چند فشار اقتصادی مردم را مقابل حکومت قرار می‌دهد غافل از این که آن اعتراضات ریشه در درون خود حکومت داشت و ناشی از رقابت های سیاسی بود، امروز ترامپ برای انتخابات آینده خود به شدت نیاز به برگ ایران دارد و مقامات کشور می‌توانند از این فرصت به نحو مقتضی و عزتمندانه استفاده کنند.
مطهری ادامه داد: لازم است شورای عالی امنیت ملی نظیر تصمیم شجاعانه و مدبرانه‌ای که درباره برجام گرفت درباره سرنوشت محصوران خانگی انتخابات سال 88 نیز بگیرد که فردا دیر خواهد بود؛ اگر یکی از آنها در این حال از دنیا برود معضلی برای کشور ایجاد می‌شود.
عضو فراکسیون امید مجس شورای اسلامی اظهار داشت: توجه مجلس را به مسئله هیات عالی نظارت به اجرای سیاستهای کلی نظام که به صورت معضلی درآمده جلب می‌کنم، اگر این هیات که در دل مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار دارد به رویه اخیر خود ادامه دهد چیزی برای مجلس شورای اسلامی باقی نمی‌ماند.
وی تصریح کرد: این هیئت صرفا می‌تواند نظارت خود را درباره انطباق یا عدم انطباق طرح یا لایحه‌ای با سیاست های کلی نظام در حین بررسی آن طرح یا لایحه به مجلس اعلام کند اما تصمیم با نمایندگان است و آنچه که تصویب می‌شود صرفا باید برای بررسی انطباق یا عدم انطباق آن با قانون اساسی و شرع به شورای نگهبان برود.
وی گفت: هیات مذکور در مجمع تشخیص، به مثابه شورای نگهبان دوم مصوبات مجلس را از نظر انطباق یا عدم انطباق با سیاست های کلی نظام بررسی می‌کند و مانند شورای نگهبان نامه ارسال می‌کند که این ماده و آن ماده باید این‌گونه اصلاح شود و می‌دانیم با وجود صدها سیاست کلی، هر مصوبه‌ای از مجلس را می‌توان مورد ایراد قرار داد و به این ترتیب استقلال و اعتبار مجلس مخدوش و اختیارات آن به شدت محدود می‌شود.
وی ادامه داد: این آرزوی مجمع تشخیص اگر بخواهد تحقق یابد نیاز به تغییر قانون اساسی و تبدیل مجمع به مجلس سنا دارد و قانون اساسی فعلی چنین اجازه‌ای نمی‌دهد، مجلس شورای اسلامی تاکنون عکس‌العمل مناسب در مقابل این بدعت نشان نداده است؛ لازم است مجلس به این بدعت و تضعیف خود خاتمه دهد.
مطهری با بیان اینکه عدم انطباق با یک سیاست کلی به معنی عدم انطباق با قانون اساسی نیست، گفت: سیاستهای کلی بخشی از قانون اساسی یا متمم آن نیست؛ سیاست های کلی نه عین قانون اساسی و نه جزء آن است، بنابراین استناد شورای نگهبان به عدم انطباق با سیاست های کلی برای مغایرت با قانون اساسی، مخدوش و لااقل قابل تامل و بحث است.
وی پیشنهاد کرد: یک جلسه غیرعلنی با حضور کارشناسان برای تعیین تکلیف این موضوع و تعیین تکلیف هیئت عالی نظارت بر اجرای سیاست های کلی نظام تشکیل شود.
مطهری گفت: موضوع دیگر کم‌توجهی دولت به مسائل فرهنگی و تربیتی است، یک نمونه آن اتفاقی است که در برخی مدارس تهران افتاد و حاکی از تسامح و تساهل چند مدیر مدرسه در ترویج ابتذال میان نوجوانان به بهانه شادی و نشاط بود و هنوز منتظر پاسخ قانع‌کننده وزیر آموزش و پرورش هستیم.
وی اظهار داشت: نمونه دیگر اتفاقات تلخ در ورزشگاه آزادی در جریان مسابقه دو تیم پرسپولیس و سپاهان بود که نشان داد هم وزارت ورزش و جوانان و هم نیروی انتظامی هنوز نتوانسته‌اند انتظام لازم و رفتار درست را در ورزشگاه‌ها حاکم کنند و لات ها میدان‌دار می‌شوند و مثل نقل و نبات دشنام ناموسی می‌دهند و اموال ملت را تخریب می‌کنند.
مطهری ادامه داد: وزیر ورزش باید بگوید چه زمانی ورزشگاه های ما مانند ورزشگاه های اغلب نقاط جهان نظم و انتظام پیدا می‌کنند؟ تا مجلس به سؤال و استیضاح نرسد.
نایب رییس مجلس شورای اسلامی افزود: اجماع همه فقهاست که آن مرتبه از امر به معروف و نهی از منکر که مستلزم اعمال قانون است وظیفه دولت اسلامی است نه مردم، شرایط بد اقتصادی دلیل نمی‌شود که موضوع پوشش و حجاب به حاشیه رانده شود. در درجه اول ادارات دولتی و دانشگاه ها و سایر اماکن دولتی باید بر این امر نظارت داشته باشند، مسائل مربوط به عفاف از نظر قرآن برخلاف نظر غربی‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است.
مطهری گفت: قرآن این مسائل را فرض و واجب نموده است چنان که در ابتدای سوره نور که درباره این مسائل است می‌فرماید: سورة انزلناها و فرضناها.
وی اظهار داشت: وزارت کشور متولی اصل مسئله پوشش اسلامی در کشور است و وزیر کشور باید پاسخگو باشد قبل از آنکه مجلس دست به اقدام عملی بزند، اما از مشکلات این دولت، ضعف و سستی و تأخیر در تصمیم گیری است، مثلا لازم بود نرخ بنزین چند سال پیش افزایش یابد اما دولت آنقدر تعلل کرد که در شرایط امروز کار دشواری است و شاید صلاح نیست.
وی گفت: همین طور در تأمین حداقل کالاهای اساسی خانواده‌ها در قالب کوپن یا کالابرگ که دولت یک سال است تعلل می‌کند. این کار دو سود دارد، یکی این که خیال خانواده‌ها خصوصا اقشار کم‌درآمد از مواد مورد نیازشان راحت می‌شود و دیگر این که دشمن می‌فهمد که اراده مقاومت ایران برای درازمدت مستحکم است.
این نماینده مجلس خطاب به ملت ایران عنوان کرد: از همه ملت ایران می‌خواهم که شرایط سخت اقتصادی این روزها را با اخوت و برادری اسلامی آسان کنند، هر خانواده توانمندی دست دو خانواده کم‌توان را بگیرند و مثلا ماهی یک میلیون تومان به او کمک کنند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield