راه ترقی

آخرين مطالب

سفر نخست وزیر ژاپن به ایران/ پیامی که ترامپ از کانال ژاپن برای ایران می فرستد؟ سياسي

  بزرگنمايي:

راه ترقی- بنا بر اعلام تلویزیون ملی ژاپن، مقام‌های دولت آن کشور در مراحل نهایی برنامه‌ریزی سفر شینزو آبه به تهران و دیدار با رهبران جمهوری اسلامی ایران قرار دارند.
شبکه بین‌المللی ان‌اچ‌کی به نقل از مقام‌های رسمی دولت ژاپن گزارش داد این سفر قرار است در میانه ماه ژوئن، دو هفته دیگر، انجام شود.
گفته می‌شود شینزو آبه در تهران با رهبر معظم ایران و رئیس‌جمهور این کشور دیدار و گفتگو خواهد کرد.
آخرین سفر یک نخست‌وزیر ژاپن به ایران به سال 1978 باز می‌گردد. تنها اندکی پیش از انقلاب بهمن 57، تاکئو فوکودا، به تهران رفته بود. اما در سال‌های گذشته مقام‌های ارشد دو کشور دیدارهایی در ژاپن و دیگر کشورها داشته‌اند.
این خبرگزاری در ادامه مدعی شد؛ سفر شینزو آبه از آنجایی که احتمال دارد او حامل پیامی از رئیس‌جمهوری آمریکا باشد و یا قصد میانجی‌گری بین تهران و واشینگتن را داشته باشد نیز اهمیت پیدا کرده‌است.

تاریخ سفر نخست‌وزیر ژاپن در حال هماهنگی است
سخنگوی دستگاه دیپلماسی پیرامون سفر قریب الوقوع نخست وزیر ژاپن به ایران گفته است: در خصوص تاریخ سفر طرفین در حال رایزنی هستند و امیدواریم در هفته‌های آینده این موضوع صورت بگیرد. قطعا این سفر مهم و نقطه عطفی در روابط میان ایران و ژاپن خواهد بود.
چند روز پیش موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در پاسخ به پرسش خبرنگاران در خصوص اخبار رسانه‌ها درباره سفر نخست وزیر ژاپن به ایران اظهار داشت: ایران و ژاپن از روابط تاریخی و دوستانه برخوردارند و همواره میان مقامات دو کشور گفتگو و تبادل نظر وجود داشته که نمونه بارز آن دیدار سران دو کشور در اجلاس‌های بین المللی و سفر اخیر وزیر امور خارجه کشورمان به ژاپن است.
وی افزود: در همین راستا آقای دکتر روحانی از آقای شینزو آبه از قبل، برای سفر به تهران دعوت بعمل آورده بودند که ایشان نیز در پاسخ گفته اند در زمان مناسب این سفر انجام خواهد شد؛ لذا برخی مطالب و گمانه‌زنی‌های منتشر شده دور از واقعیت است و اعتبار ندارد.
این گزارش در حالی است که روز گذشته سخنگوی دستگاه دیپلماسی در نخستین نشست خبری خود با اصحاب رسانه در خصوص سفر شینزو آبه و واکنش سخنگوی وزارت خارجه گفت: آنچه شما برداشت کردید تکذیب سفر نیوده، آنچه ما رد کردیم گمانه زنی‌ها بودند. تاریخ سفر در حال هماهنگی و فیکس کردن است.
وی در خصوص بحث میانجی‌گری نخست وزیر ژاپن گفت: طبیعی هست که کشورهای مختلف نگرانی‌های راجع به مسائل مختلف داشته باشند. ایران کشور قدرتمندی است. من از لفظ میانجی‌گری استفاده نمی‌کنم ولی ما شنونده نکات کشورهایی که موضوع را از روی حسن نیت دنبال می‌کنند هستیم. میانجی‌گری الزامات و مقدماتی دارد. تنش‌هایی که بین ایران و آمریکاست باید به ریشه آن توجه کرد. ریشه آن بدعهدی آمریکایی‌ها و تروریسم اقتصادی آمریکا است. کشورهای دیگر اوضاع را رصد می‌کنند و ما به نقطه نظرات کشورهای دوست گوش می‌کنیم. الان در مرحله میانجی‌گری نیستیم.

پیامی که ترامپ از کانال ژاپن برای ایران می فرستد؟
یک رسانه ژاپنی گزارش داده رئیس‌جمهور آمریکا از نخست‌وزیر ژاپن خواسته زمینه برگزاری دیداری میان مقام‌های ایران و آمریکا را فراهم آورد.
یک رسانه ژاپنی گزارش داده «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا در سفر اخیرش به توکیو از نخست‌وزیر این کشور درخواستی درباره ایران مطرح کرده است.
شبکه تلویزیونی FNN ژاپن به نقل از یک مقام دولتی گزارش داد ترامپ از «شینزو آبه»، نخست‌وزیر ژاپن خواسته «به زودی» زمینه برگزاری دیداری میان مقام‌های ایران و آمریکا را فراهم آورد.
«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا بامداد امروز (دوشنبه) از تمایل «آبه شینزو» نخست‌وزیر ژاپن برای میانجی‌گری بین ایران و آمریکا جهت کاهش تنش‌ها در منطقه حمایت کرد.
ترامپ در گفت‌وگو با خبرنگاران حین دیدار با آبه در توکیو، گفت: «می‌دانم که آقای نخست‌وزیر و کشور ژاپن روابط بسیار خوبی با رهبران ایران دارد، پس منتظر می‌مانیم تا ببینیم چه اتفاقی می‌افتد».
وی درباره سفر احتمالی نخست‌وزیر ژاپن به ایران نیز تصریح کرد: «آقای نخست‌وزیر درباره آن با من صحبت کرده و من معتقدم که ایران خواستار صحبت خواهد شد. اگر آنها بخواهند صحبت کنند، ما نیز خواستار گفت‌وگو خواهیم بود. خواهیم دید که چه می‌شود... کسی نمی‌خواهد شاهد وقوع اتفاقات بد باشد، مخصوصا من».

استقبال ترامپ از میانجیگری ژاپن برای حل تنش تهران و واشنگتن
هفته گذشته یک روزنامه ژاپنی نوشت: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از سفر آتی نخست وزیر ژاپن و ایفای نقش میانجیگر برای حل تنش میان تهران و و اشنگتن استقبال کرد.
به گزارش روزنامه یومیوری شیمبو، «شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن، تصمیم خود برای حل تنش میان ایران و آمریکا را با ترامپ در حین بازی گلف در روز گذشته مطرح کرده است.
این روزنامه به نقل از برخی منابع دولتی افزود: ترامپ در واکنش به سخنان نخست وزیر ژاپن از مواضع وی در مورد ایران حمایت و بر سفر هر چه زودتر او به تهران تاکید کرده است.
بنابر گزارش ها، آبه در راستای سفر آتی خود به ایران با «جان بولتون» مشاور امنیت ملی آمریکا و محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران نیز به گفت و گو پرداخته است.
به گزارش رویترز، ژاپن به عنوان یکی از متحدان اصلی آمریکا همیشه خواهان حفظ روابط دوستانه خود با ایران بوده است.
رویترز در ادامه نوشت، نخست وزیر ژاپن قرار است در ماه ژوئن(خردادو تیر) به ایران سفر کند.
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز اواخر اردیبهشت ماه گذشته با سفر به ژاپن با شینزو آبه نخست وزیر این کشور دیدار و گفت وگو کرده بود.

عقب نشینی ترامپ از مواضع تند ضدایرانی خود در ژاپن
هفته گذشته دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در کنفرانس خبری مشترک با شینزو آبه نخست وزیر ژاپن در اظهاراتی ضد و نقیض مدعی شد می‌توانیم با ایران به توافق برسیم.!
وی گفت: اعتقاد دارم که ایران می‌خواهد یک توافق (جدید) انجام دهد؛ به نظر من این از زیرکی آنهاست؛ همچنین معتقدم که حصول آن (توافق) ممکن است.
رئیس جمهور آمریکا در ادامه مدعی شد: مشاهده کنید از زمانی که توافق هسته‌ای ایران را نابود کردم، چه اتفاقی افتاده است؛ زمانی که من (ریاست‌جمهوری) را به دست گرفتم، ایران یک کشور تروریست بود.! اما اکنون ایران در حال عقب‌نشینی (از منطقه‌) است زیرا آنها در پی تحریم‌های گسترده، مشکلات اقتصادی جدی دارند.
دونالد ترامپ در ادعای عجیب گفت:  من در پی آسیب زدن به ایران نیستم من در پی آنم که ایران بگوید در پی هیچ سلاح هسته ای نیست. ما در حال حاضر در این جهان به اندازه کافی در ارتباط با تسلیحات هسته ای مشکل داریم. ما می خواهیم ایران نتواند به سلاح هسته ای دست پیدا کند. فکر می کنم ما به یک توافق دست پیدا می کنیم. من همچنین فکر می کنم ایران هم از ظرفیت های اقتصادی خارق العاده ای برخوردار است. من می خواهم آنها بار دیگر به صحنه بازگردند.
رئیس جمهور آمریکا که چند وقت قبل ملت ایران را تروریست نامیده بود با ژستی دلسوزانه مدعی شد: مردم ایران مردمان خارق العاده ای هستند. این کشور فرصت دارد تا یک کشور بزرگ با همین مقامات باشد. ما در پی تغییر رژیم نیستیم. می خواهم این موضوع را به صورتی شفاف اعلام کنم. اگر به این توافق نامه ای نگاه کنید که بایدن و رئیس جمهور اوباما امضا کرده اند, می بینید که آنها در یک دوره زمانی کوتاهی دسترسی آزادی به تسلیحات هسته ای خواهند داشت بدون این که این توافق نامه را نقض کنند. این چه نوع توافقی است؟ ما نمی توانیم شاهد چنین توافقی باشیم. من نمی گویم از چه کسی حمایت می کنم یا از چه کسی حمایت نمی کنم اما می توانم به شما بگویم که جو بایدن یک فاجعه بود. دولت او با رئیس جمهور اوباما یک فاجعه بود. چه در ارتباط با اقتصاد, چه در ارتباط با بخش نظامی و دفاعی آنها مشکلات زیادی داشتند.
ترامپ در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به خبرنگاران در ارتباط با احتمال میانجیگری ژاپن بین ایران و آمریکا گفت می دانم که آقای نخست وزیر و به طور کلی کشور ژاپن, با ایران روابط خوبی دارند. از این رو باید ببینیم چه اتفاقی رخ خواهد داد. نخست وزیر قبلا در این باره با من صحبت کرده است. من بر این باورم که ایران تمایل دارد صحبت کند.! اگر آنها تمایل دارند که گفتگو کنند, ما نیز تمایل به گفتگو داریم. من مشکلی در این باره ندارم. باید ببینیم چه اتفاقی رخ خواهد داد.
در ادامه کنفرانس خبری شینزو آبه نخست وزیر ژاپن اعلام کرد با آمریکا برای فرو نشاندن تنش ها بر سر ایران همکاری خواهیم کرد.
وی گفت: ما موضع خود را درباره برجام اعلام کرده‌ایم، صلح و ثبات در غرب آسیا برای ژاپن، آمریکا و تمام جهان مهم است و هرکاری که ژاپن بتواند برای ارتقا صلح و ثبات در منطقه انجام دهد، دریغ نمی‌کنیم. این تنش ها نباید به درگیری مسلحانه ختم شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دستور جهانگیری به برخی اعضای هیات دولت برای سفر و رسیدگی به مشکلات سردشت

سوال از «دژپسند» به دلیل تخلف در واگذرای ایران ایرتور کلید خورد

مردم ماسک نزنند،خدمات دولتی ارائه نمی‌شود/ابتلا به کرونا ننگ نیست

ایران در دکترین آمریکا تبدیل به دشمن شده است؟

رئیس جمهور فرا رسیدن روز ملی جمهوری بلاروس را تبریک گفت

اوج گیری روابط ایران و ترکیه در دوران ریاست جمهوری روحانی

لیگ فوتسال زنان از بلاتکلیفی درآمد

مشکلات هدایت تحصیلی با پیش‌نویس نظام جامع راهنمایی حل می‌شود

قلم راز دانایی و مانایی

قلمِ آزاد و قلمِ آزاده

همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان و دستگاه‌های اجرایی در پژوهش‌های فناورانه

آصفری: موضع مجلس همان صحبت‌های ظریف در شورای امنیت است

رشد تولید محصولات منتخب معدنی

دریافتِ مالیات از عایدی سهام در اولویت نیست

مروری بر بیماری‌های عفونی نوپدید سال‌های اخیر و علت آنها

پارچه ضد کرونا ساخته شد

«ظریف» در نشست بین‌المللی گفتگوهای مدیترانه‌ سخنرانی می‌کند

فدراسیون جهانی ژیمناستیک جدیدترین تاریخ جام جهانی قطر را اعلام کرد

لزوم برنامه ریزی جدید برای توجه به ورزش در فضای کرونا

امیرحسین قهرایی: می‌خواستم روی بنز مدیری یک کامیون آجر خالی کنم!

چهره ها/ بازی نوید محمدزاده در سریال هومن سیدی تمام شد

خانه ابدی سیروس گرجستانی در کنار آرامگاه منوچهر حامدی

ویدیٔو کلیپ رسمی قطعه «آشنایی‌ها» با صدای طاهر قریشی

عضو کمیته کشوری کرونا: 18 میلیون ایرانی کرونا گرفته‌اند

رصد یک کهکشان مارپیچی توسط تلسکوپ فضایی هابل

تاکید WHO بر لزوم کنترل کووید-19

4 نفتکش دیگر ایرانی در راه ونزوئلا آمریکا باز هم تهدید کرد

چهره ها/ سیاوش خیرابی از رُخ خودش خنده‌اش می‌گیرد

چهره ها/ بابک جهانبخش: مغرور که شدی به گورستان برو!

ترافیک سنگین در آزادراه قزوین-کرج-تهران

مصطفی رحماندوست: مسافرکشیِ فرهنگی می‌کردم!

صدور کد آنلاین بورسی غیرحضوری می‌شود؟

5 راهکار برای 6 چالش سال پایانی دولت روحانی

اهمیت ارزیابی‌های قبل و حین بارداری در تشخیص و کنترل دیابت بارداری

طراحی رباتی که سطح زمین را بسرعت ضدعفونی می‌کند

چهره ها/ گالری گردی آرزو افشار با دخترش

چهره ها/ نفیسه روشن از لحظه‌های زندگی‌اش نهایت لذت را می‌برد

چهره ها/ کیف کردن علی شادمان از همکاری با محمد کارت

حال و هوای منزل زنده‌یاد سیروس گرجستانی با حضور هنرمندان

آهنگ «شیرین و فرهاد» از مهرداد کاظمی خواننده سال‌های دور و زیبا

جزئیات توقیف یک دستگاه آمبولانس پلاک شخصی توسط پلیس

بازداشت 9 زن و مرد برای رمزگشایی از انفجار کلینیک

سکته مغزی ناشی از ویروس کرونا 8 برابر آنفلوانزا است

دو خط کتاب/ ما یک نسل گمشده و تباه‌شده‌ایم؟!

نامه‌های خصوصی ارنست همینگوی فاش شد!

سرمقاله آرمان ملّی/ مواضع مبهم مسئولان درباره حوادث اسفناک شهری

سرمقاله خراسان/ ایران و چین؛ اتحاد در پیچ تغییر نظم جهانی

سرمقاله کیهان/ افق «عراق مقاوم»

سرمقاله وطن امروز/ انقلاب مظلوم ما

سرمقاله شرق/ هژمونی از‌دست‌رفته