راه ترقی

آخرين مطالب

ساماندهی متکدیان و کودکان کار اجرا شدنی است/ همه نهادها در ساماندهی کودکان کار و متکدیان مسئول هستند اجتماعی

ساماندهی متکدیان و کودکان کار اجرا شدنی است/ همه نهادها در ساماندهی کودکان کار و متکدیان مسئول هستند
  بزرگنمايي:

راه ترقی- سید جواد زمانی، عضو هئیت تطبیق مصوبات دولت با قانون، مدیرکل پارلمانی اتاق بازرگانی و نمایندهٔ دورهٔ هشتم مجلس شورای اسلامی و سخنگوی کمیسیون اجتماعی در مجلس هشتم می باشد.
سید جواد زمانی، در رابطه با راهکار های ساماندهی و جمع آوری متکدیان و کودکان کار در تهران به خبرنگار آریا گفت: وضعیت متکدیان و کودکان کار در حال حاضر در وضعیت نامطلوبی قرار دارد و ساماندهی و جمع آوری این افراد کاری عاقلانه است، بنابراین حل این معضل نیازمند همکاری همه ارگان ها می باشد. اگر به عنوان مثال در حوزه ای مثل ساماندهی کودکان کار قانونی وجود نداشته باشد هیچ سازمانی نمی تواند ادعا کند که حل آن مسئله به آن سازمان مربوط نمی شود، مثلا بهزیستی و یا شهرداری و نیروی انتظامی نمی توانند ادعا کنند که مسئله جمع آوری کودکان کار و متکدیان به آنها ارتباطی ندارد، زیرا این مسئولیت به نحوی به همه این سازمان ها مربوط می شود.
عضو هئیت تطبیق مصوبات دولت با قانون، با بیان این که حل این مسئله باید بصورت ساختاری باشد، ادامه داد: به عنوان مثال اگر نیروی انتظامی افرادی را از یک چهارراه جمع آوری کند، فردای آن روز در چهارراه دیگری تجمع می کنند، همچنین شیوه برخورد با هر گروه از این افراد باید به گونه ای مناسب صورت پذیرد، فلذا بایستی تمام سازمان ها با اتحاد یکدیگر مسئولیت حل این معضل را بر عهده گرفته و به این مسئله رسیدگی نمایند.
زمانی، در رابطه با این که 82 درصد کودکان خیابانی از اتباع خارجی هستند، افزود: این موضوع نتیجه ی عملکرد حاکمیت است و نه یک ارگان خاص. همه ما در یک کشتی حرکت می کنیم، اینکه گفته شود مسئولیت وضع پیش آمده تنها بر عهده وزارت کشور، شهرداری و یا بهزیستی و سایرین می باشد صحیح نیست، قطعا همه این سازمان ها و نهادها به نوبه خود در وضع موجود سهیم هستند.
مدیرکل پارلمانی اتاق بازرگانی، با تاکید بر وجود اراده برای حل این مسئله، یادآور شد: هنگامی مشکل ساماندهی متکدیان و کودکان کار حل می شود که یک اراده ملی وجود داشته باشد نه اینکه تنها به دنبال مقصر بود، ضمنا سازمان های مربوطه لازم است با تشکیل جلساتی برای هماهنگی و قوت بیشتر در مسئله جمع آوری متکدیان و کودکان کار از خود اراده بیشتری نشان دهند.
نمایندهٔ دورهٔ هشتم مجلس شورای اسلامی، در خصوص اینکه مشکل ساماندهی کودکان کار و متکدیان قانونی است یا اجرایی، اظهار داشت: باید این سئوال را پرسید که آیا هنگامی که کودکان اتباع خارجی به صورت غیر قانونی وارد کشور می شوند قانونی برای مقابله با آن ها وجود ندارد؟ در پاسخ شفاف است که قطعا قانون برای مقابله با تمام افرادی که بصورت غیر قانونی وارد کشور می شوند وجود دارد و مشکل ساماندهی متکدیان و کودکان کار و همینطور برنامه های مربوط به عودت کودکان اتباع خارجی قابلیت اجرا شدن دارد و مشکلی در قانون دیده نمی شود، در حقیقت معتقدم مشکل ساماندهی متکدیان و کودکان کار اجرایی است و نه قانونی.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield