راه ترقی

آخرين مطالب

مرگبارترین پروازهای تاریخ که سالم به مقصد نرسیدند مقالات

مرگبارترین پروازهای تاریخ که سالم به مقصد نرسیدند
  بزرگنمايي:

راه ترقی - سوانح هوایی وحشتتاکی در طول تاریخ رخ دادند که حتی تصور آن‌ها مو بر اندام سیخ می‌کند. در این مقاله 10 مورد از هولناک‌ترین آن‌ها را به شما معرفی می‌کنیم.

محتوای اصلی این مطلب متعلق به سایت کجارو بوده و صرفا در زومیت بازنشر شده است. در سال 1977 در فرودگاه Los Rodeos سابق (تنریف شمالی کنونی) که در جزایر قناری واقع است، بمبی منفجر شد که تقریبا جان 600 نفر را گرفت. در ادامه 10 مورد از مرگبارترین حوادث هوایی تاریخ را برای شما بازگو خواهیم کرد. 10. هواپیمایی آمریکا، ایالت ایلینوی، شیکاگو؛ 25 مه 1979، برابر با 4 خرداد 1358 (273 کشته)
در تاریخ 25 ماه مه سال 1979، سانحه‌ای در باند «لس‌آنجلس» فرودگاه «هواپیمایی آمریکا» و پرواز 191 رخ داد که طی آن تمامی سرنشینان کشته شدند. این حادثه درست بعد از بلند شدن هواپیما در فرودگاه بین‌المللی اوهر شیکاگو (Chicago"s O’Hare International Airport) رخ داد. در آن لحظه، موتور سمت چپ هواپیما از کار افتاد که موجب چرخیدن و درنهایت برخورد آن با زمین شد. هواپیما چند کیلومتر آن طرف‌تر از باند پرواز سقوط کرد و در شعله‌های آتش سوخت؛ زبانه‌های آتش و دود آن از فاصله‌ی 12 کیلومتری قابل مشاهده بود. تلفات جانی این حادثه شامل 271 نفر مسافر و خدمه‌ی هواپیما و دو نفر روی زمین بود. 9. هواپیمای نظامی ایران، ایران، شهداد؛ 19 فوریه 2003، برابر با 30 بهمن 1381 (275 شهید)
در تاریخ 30 بهمن سال 1381، چند تن از اعضای سپاه پاسداران انقلاب جمهوری اسلامی ایران، طی سقوط دلخراش هواپیمای نظامی ایلیوشین 2-76 (Ilyushin II-76) که از زاهدان به کرمان در حال پرواز بود، به شهادت رسیدند. این هواپیما در کوه‌های نزدیک کرمان سقوط کرد. گفته می‌شود وزش بادهای شدید، دلیل وقوع این سانحه‌ی هوایی بوده است. 8. هواپیمایی ایران ایر، ایران، تنگه هرمز؛ 3 ژوئیه 1988 برابر با 12 تیر 1367 (290 کشته)
یکی از غیرانسانی‌ترین سوانح هوایی تاریخ، شلیک موشک هدایت‌شونده از ناو یواس‌اس وینسنس (USS Vincennes) نیروی دریایی آمریکا به پرواز شماره 655 ایران ایر بود. این هواپیما در مسیر بندرعباس به دبی در حال پرواز بود. حادثه‌ی مذکور در تاریخ 12 تیر 1367 رخ داد و جان 290 تن از غیرنظامیان بی‌گناه، شامل 66 کودک را گرفت. 38 نفر از مسافران این هواپیما، غیر ایرانی بودند. طبق گفته‌ی دولت آمریکا، شلیک به هواپیمای 655 ایران ایر، خطا در تشخیص هدف بوده است. خدمه‌ی ناو آمریکایی ادعا کرده‌اند، هواپیمای مسافربری ایرانی را با یک جنگده‌ی تامکت F-14A اشتباه گرفته‌اند. متاسفانه هیچ‌کدام از خدمه‌ی ناو وینسنس تحت پیگرد قانونی قرار نگرفتند؛ حتی ویلیام راجرز، فرمانده‌ی ناو جنگی آمریکا در پایان خدمت خود مدال شجاعت گرفت. 7. هواپیمایی مالزی، اوکراین، هرابوو، ؛ 17 ژوئیه 2014 برابر با 26 تیر 1393 (295 کشته)
295 نفر در سانحه هوایی پرواز شماره 17 هواپیمایی مالزی جان باختند. این هواپیما به‌علت شلیک نیروهای جنگ‌طلب در تاریخ 14 ژوئیه سال 2014 سقوط کرد. هواپیمای شماره 17 در مسیر آمستردادم به کوالالامپور در حال پرواز بود که توسط تروریست‌ها در حوالی مرز اوکراین - روسیه سرنگون شد. این هواپیما در نزدیکی «تورز» اوکراین که در 40 کیلومتری مرز واقع شده، سقوط کرد. بعد از سقوط این هواپیما، روسیه و اوکراین یکدیگر را مقصر این حادثه دانستند. بررسی‌ها نشان داد که جنگجویان جدایی‌طلب مسئول این حادثه بودند. 6. هواپیمایی عربستان سعودی، عربستان، ریاض؛ 19 اوت 1980 برابر با 28 مرداد 1359 (301 کشته)
راهنمای خرید بلیط هواپیمای کجارو
بلیط چارتر چیست؟ بلیط Open Jaw چیست؟ چگونه بلیط هواپیما را کنسل کنیم؟ چگونه به‌راحتی بلیط هواپیما تهیه کنیم؟ چگونه بلیط هواپیما ارزان به اروپا رزرو کنیم؟ بهترین زمان برای خرید بلیط ارزان هواپیما چه زمانی است؟
یکی از ناگوارترین و ترسناک‌ترین سوانح هوایی در تاریخ 19 اوت سال 1980 اتفاق افتاد. این حادثه در پرواز 163 هواپیمایی عربی (عربستان) که از کراچی پاکستان به جده در حال پرواز بود، طی توقفی که در شهر «ریاض» انجام شد، رخ داد. پرواز این هواپیما از کراچی تا ریاض، حادثه‌ای را در بر نداشت اما کمی بعد از پرواز از فرودگاه ریاض، آتشی درون هواپیما شعله‌ور شد. این آتش در پی غذا پختن یکی از مسافران روی اجاق قابل حمل (پیک‌نیک) رخ داد. با اینکه ممکن است این موضوع برایتان عجیب جلوه کند، اما برخی از شرکت‌های هواپیمایی خاورمیانه در آن زمان انعطاف بیشتری نسبت به خواسته‌های مسافران خود نشان می‌دادند؛ انعطافی که در این مورد خاص مربوط‌به غذا پختن می‌شد! خدمه‌ی پرواز پیامی به کارکنان باند فرودگاه ریاض ارسال کردند تا شرایط را برای فرود اضطراری آن‌ها مهیا کنند. موضوع ناراحت‌کننده این است که هواپیما به انتهای باند فرودگاه هم رسید و سرنشینان را برای بیرون رفتن آماده کرد اما این هواپیما به یک‌باره منفجر شد. تمامی 301 سرنشین پرواز 163 جان خود را از دست دادند و جنازه‌های قربانیان به‌صورت تلمبارشده درکنار خروجی‌های اضطراری یافت شد. چندین دلیل برای نجات‌نیافتن حتی یک نفر در این حادثه وجود دارد. از اصلی‌ترین دلایل آن می‌توان به هجوم جمعیت به سمت درهای خروجی و نیز عدم پایین‌آوردن فشار کابین توسط خدمه اشاره کرد. (نکته: قبل از پرواز، همیشه هوای داخل هواپیما را با یک نوع گاز خاص تنظیم می‌کنند تا مسافران در ارتفاعات بالا احساس راحتی کنند. عدم تخلیه این گاز و تنظیم نکردن آن موقع فرود ممکن است موجب بروز مشکلاتی شود.) 5. هواپیمایی هند، آب های ساحلی ایرلند؛ 23 ژوئن 1985 برابر با 2 تیر 1364 (329 کشته)
یکی دیگر از حوادث هوایی ناگواری که تاریخ به چشم خود دیده، مربوط‌به سقوط پرواز آل 182 هند است که از مونترال کانادا به سمت لندن در حال پرواز بود. این هواپیما در ارتفاع 9500 متری پرواز می‌کرد و در فاصله 190 کیلومتری از ساحل کورک (آب‌های ساحلی ایرلند) سقوط کرد. تمامی سرنشینان هواپیما شامل 268 شهروند کانادایی (که بیشترشان اصالتی هندی داشتند) و 27 بریتانیایی و مسافرانی که از دیگر کشورها بودند، جان خود را در این سانحه از دست دادند. مقامات کانادایی، یک گروه جنگ‌طلب «سیخ» را مسئول این حادثه دانستند. فقط یک نفر به نام «ایندرجیت سینگ ریات» به‌خاطر این حادثه محکوم شد. بررسی‌ها و پیگردهای این پرونده تا 20 سال ادامه داشت که بنا بر گفته‌ها، پرهزینه‌ترین پرونده‌ی تاریخ کانادا نیز بوده است. 4. هواپیمایی ترکیه، فرانسه، جنگل های Ermenonville، 3 مارس 1974 برابر با 12 اسفند 1352 (346 کشته)
روز سوم ماه مارس سال 1974 به‌عنوان روزی تاریک در تاریخ صنعت هوایی دنیا به ثبت رسیده است. روزی که پرواز 981 هواپیمایی ترکیه از فرودگاه آتاترک به سمت فرودگاه هیترو لندن در حال پرواز بود. این هواپیما در فرودگاه اورلی پاریس توقفی داشت که بعد از پرواز دوباره‌اش در جنگل‌های Ermenonville این شهر سقوط کرد. این حادثه‌ی ناگوار در پی یک مشکل فنی رخ داد. در قسمت باربری در انتهای هواپیما ناگهان باز شد که موجب تخلیه هوا و فشار هواپیما شد؛ همین موضوع سبب شد تا کنترل کابین و هواپیما از دست خلبانان خارج شود. تمامی 346 سرنشین و خدمه‌ی پرواز 981 جان خود را در این حادثه از دست دادند. 3. هواپیمایی عربستان و قزاقستان، هند، دهلی نو؛ 12 نوامبر 1996 برابر با 22 آبان 1375 (349 کشته)
فاجعه‌ی دیگری به‌خاطر خطای انسانی در 12 نوامبر سال 1996 رخ داد. طی این حادثه دو هواپیما در آسمان روستای چرخی دادری هند با هم اصابت کردند. هواپیماهای نگون‌بختی که در این حادثه به‌هم خوردند، هواپیمای 763 عربستان و هواپیمای 1907 قزاقستان بودند. هواپیمای عربستانی به‌تازگی از دهلی نو حرکت کرده بود و هواپیمای قزاق در حال فرود در همان فرودگاه (دهلی نو) بود. محاسبات نادرست و عدم انجام وظیفه‌ی صحیح از سمت کارکنان باند فرودگاه موجب برخورد این دو هواپیما شد. این حادثه به مرگ تمامی سرنشینان هر دو پرواز منجر شد که در مجموع 349 کشته بر جای گذاشت. 2. هواپیمایی ژاپن، ژاپن، کوه اوسوتاکا؛ 12 اوت 1985 برابر با 21 مرداد 1364 (520 کشته)
پرواز 123 هواپیمایی ژاپن در 12 اوت سال 1985 سقوط کرد که با 520 کشته، یکی از مرگبارترین سوانح هوایی تاریخ را رقم زد. این هواپیما از فرودگاه هانه‌دا در توکیو به سمت اوساکا در حال پرواز بود که 13 دقیقه پس از بلند شدنش از توکیو دچار نقص فنی شد. همین‌که هواپیمای 123 به ارتفاع 7300 متری رسید، انفجاری در آن رخ داد که درنهایت به سقوطش در کوه اوسوتاکا منجر شد. دلیل بروز نقص فنی در این هواپیما به‌ علت تعمیر ناقصی بود که هفت سال پیش در پی حادثه‌ای در قسمت دم هواپیما رخ داده بود. سقوط پرواز 123 هواپیمایی ژاپن، مرگبارترین حادثه «تک‌گانه» در تاریخ سوانح هوایی است (منظور از حادثه تک‌گانه، سقوط یک هواپیما به‌تنهایی و بدون برخورد با یک هواپیمای دیگر است). 1. هواپیمای Pan Am، سانحه هوایی فرودگاه تنریف، جزایر قناری؛ 27 مارس 1977 برابر با 7 فروردین 1356 (583 کشته)
بدترین سانحه هوایی تاریخ در 27 مارس سال 1977 رخ داد که طی آن دو هواپیما با یکدیگر برخورد کردند و 583 نفر سرنشین و خدمه به کام مرگ رفتند. در همان روز بمبی در فرودگاه قناری منفجر شد که موجب شد کارکنان فرودگاه به حالت آماده‌باش درآیند و مسیرهای هوایی را تغییر دهند. همین موضوع باعث شد، پروازهای 4805 KLM و 1736 Pam Am مجبور به فرود اضطراری در فرودگاه کوچک لوس رودئوس (تنریف شمالی کنونی) در تنریف اسپانیا شوند. عواملی مثل مه غلیظ، نبود رادار و راهنماهای نشانگر در باند فرودگاه و عدم برقراری ارتباط صحیح بین خدمه‌ی پرواز و کارکنان برج مراقبت، موجب برخورد دو هواپیمای مذکور شد که هر دو بدون اطلاع در حال حرکت به‌سوی یکدیگر بودند. این فاجعه چنان دنیا را شوکه کرد که در پی آن اصلاحات بسیاری برای جلوگیری از وقوع دوباره‌ی چنین سوانحی صورت گرفت. انفجار بمبی که موجب بروز این حادثه بود، توسط نیروهای مسلح گوانچه کار گذاشته شده بود. این گروه را جدایی‌طلبانی تشکیل می‌دادند که مخالف حکومت دیکتاتور آن زمان یعنی فرانسیسکو فرانکو بودند. همیشه می‌توانید برای خرید بلیط هواپیما با استفاده از موتور جستجوی پرواز کجارو پایین‌ترین قیمت بلیط‌ها را از بین فروشنده‌های معتبر مشاهده کرده و بلیط سفر خود را ارزان‌تر از همه جا تهیه کنید.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آمریکا بزرگترین کانون شیوع کرونا

ویروس کرونا در هوا باقی می‌ماند؟

خیز ترکیه برای نفت دیرالزور به جای شکست ادلب

اجرای ضوابط قرنطینه خانگی و سازمانی در جزیره کیش

نیروی انسانی؛ سرمایه اصلی کشور برای قوی شدن

سی ان ان: کرونا ما را به عنوان یک گونه تغییر خواهد داد؟

افشای طرح خطرناک آمریکا برای آتش افروزی تازه در منطقه

4 فرار از زندان در یک هفته‌

آتلانتیک: بحران کرونا می‌تواند 18 ماه به طول انجامد

کرونا و سردرگمی استراتژیک ما

نفع ایران از تعویق المپیک توکیو

کرونا چه تاثیری بر آینده خاورمیانه خواهد داشت؟

واشنگتن پست: ترامپ سیاست های اشتباهش در قبال ایران را اصلاح کند

نیویورک تایمز: شیوع کرونا در نیویورک احتمالاً بدتر از ووهان و لمباردی خواهد بود ‌

خاورمیانه و اقدامات مخرب ترامپ در سایه کرونا

دانشگاه سیدنی مطرح کرد: طرح فاصله‌گذاری اجتماعی می‌تواند کرونا را مهار کند

با موافقت شریعتمداری ؛ پروانه کار اتباع خارجی تمدید شد

قوی شدن در فضای مجازی انتخاب است یا ضرورت؟

کرونا یکی از بخش‌های فوق محرمانه «شاباک» را افشا کرد‎

چرا مقایسه شیوع کرونا در کشور‌های مختلف خطرناک است؟

ادامه حواشی پایتخت 6

منصوری : المپیاد ملی کد نویسی و تولید محتوای دیجیتال دانش آموزی بر گزار می شود

پیام وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی به مناسبت ولادت سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) و روز پاسدار

پیام تبریک وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی به مناسبت ولادت حضرت ابوالفضل العباس(ع) و روز جانباز

چین: تحریم های یک جانبه علیه کشورهای درگیر کرونا لغو شوند

واعظی اعیاد شعبانیه و روز پاسدار را تبریک گفت

نخستین دستگاه تست سیار کرونا رونمایی شد

ظریف : هموطنان ما را آزاد کنید

نامه یازده سناتور آمریکایی به ترامپ برای لغو موقت تحریم‌های ایران در پی شیوع کرونا

جهانگیری: افزایش و یا کاهش محدودیت‌ها منوط به همراهی مردم است

ویروس کرونا از اوایل بهمن در ایران چرخش داشته است

روحانی: دولت ٩٠ درصد هزینه‌های بیماران کرونایی را پرداخت می‌کند

احتمال تغییر نحوه تفکیک پسماند از ١6 فروردین ماه

آمریکا در وضعیت قرمز

پیش بینی "وکس" از مدت زمان مبارزه با کرونا

ساعت طرح ترافیک جدید اعلام شد

راهکار نهایی AFC برای لیگ قهرمانان آسیا؛ تک بازی به میزبانی یک کشور

آغاز طرح ترافیک 99 از 16 فروردین / اجرای طرح از ساعت 8 الی 17

کسب دانش‌فنی تولید کیت‌های استخراج و تشخیص کرونا در کشور

جهانگیری از بخش کرونای بیمارستان امام حسین (ع) بازدید کرد

مجید انصاری: تعطیلی تجمعات برای پیشگیری از کرونا عقلانی و شرعی بود

هواتو دارم

رونمایی از تنها لیگ دنیا که کرونا آن را تعطیل نکرد

آزمون‌های مرحله دوم المپیادهای علمی دانش‌آموزان به تعویق افتاد

رشد نرخ 26 ارز رسمی در هفته دوم فروردین ماه 99

برگزاری دوره مجازی تربیت مدرس زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان

همبستگی برای سلامتی کادر درمان و پزشکی برای شکست کرونا

لزوم حمایت از زنان سرپرست خانوار در شرایط بحران کرونا

قاسمی: تحریم کنندگان باید مسوولیت مرگ هزاران انسان بی‌گناه را بپذیرند

کرونا و اقتصاد