راه ترقی

آخرين مطالب

هدف جشنواره ترویج فرهنگ کارآفرینی دانش‌بنیان و تجاری‌سازی تحقیقات است انديشه

هدف جشنواره ترویج فرهنگ کارآفرینی دانش‌بنیان و تجاری‌سازی تحقیقات است
  بزرگنمايي:

راه ترقی- حمیدرضا الهیاری اظهار داشت: ارج نهادن به مقام پژوهشگران، نوآوران و فناوران کشور، فراهم آوردن بستری مناسب برای همکاری‌های علمی فناوری در سطح جهانی و شناسایی و معرفی استعدادها در زمینه‌های مختلف علمی و صنعتی و حمایت از برگزیدگان جشنواره، سایر اهداف و رویکردهای جشنواره است.

وی ادامه داد: شرکت‌کنندگان در زمینه‌های مهندسی نرم افزار اطلاعات، مهندسی صنایع و مدیریت فناوری، زیست فناوری و علوم پایه پزشکی، مواد، متالوژی و انرژی‌های نو، کشاورزی و منابع طبیعی، طرح موفق در تولید ملی، فناوری‌های شیمیایی، معماری و شهرسازی، برق و کامپیوتر، محیط زیست، فناوری نانو، مکاترونیک، علوم پایه، مکانیک، هوافضا، عمران و هنر به رقابت می‌پردازند.

دبیر این جشنواره تصریح کرد: مهلت ارسال آثار 16 شهریور ماه پایان یافته و شرکت‌کنندگان در 18 گروه تخصصی طرح ارسال کرده‌اند که به مدت سه ماه توسط کارگروهی در حال ارزیابی است و در هفته پژوهش (آذرماه) از طرح‌های برگزیده قدردانی می‌شود.

وی در ادامه عنوان کرد: پژوهش‌های بنیادی و کاربردی، طرح‌های توسعه‌ای، نوآوری و ابتکار؛ محورهای پژوهشی این دوره است که جشنواره در این دوره با استقبال بیشتری مواجه شده و 10 درصد افزایش طرح‌ها را داشته‌ایم.

الهیاری اظهار داشت: در21 دوره برگزاری جشنواره در وزارت علوم در هر دوره به کیفیت طرح‌ها اضافه شده است. همچنین حضور شرکت‌های دانش‌بنیان و مراکز پژوهشی باعث شده تا جوان‌ها در عرصه فنی و علمی بیش از پیش با موفقیت عمل کنند و با حمایت از آن‌ها انگیزه ایجاد شود.

دبیر جشنوارره جوان خوارزمی تصریح کرد: این جشنواره برای افراد زیر 30 سال برگزار می‌شود که طرح بسیار ارزنده‌ای برای ایجاد انگیزه در میان جوانان است، همچنین 7 طرح این دوره متعلق به شرکت‌های دانش بنیان، مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری بوده است.

الهیاری تصریح کرد: جوایز جشنواره بین‌الملل خوارزمی اعم از لوح تقدیر رئیس جمهور، لوح تقدیر وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، تندیس جشنواره بین المللی، اهدای جوایز نقدی، استفاده از تسهیلات بنیاد ملی نخبگان، معرفی به سازمان سنجش برای استفاده از تسهیلات، معرفی برگزیدگان به پارک های علم و فناوری، مراکز رشد، صندوق های حمایتی و بنگاه‌های اقتصادی برای افزایش تعامل و همکاری است.

جشنواره خوارزمی چهره حقیقی کشور را نشان می‌دهد

وی در خصوص سی و سومین جشنواره بین‌المللی خوارزمی نیز عنوان کرد: ثبت نام الکتریکی و ارسال طرح‌ها در این بخش تا 15 مهر ماه سال جاری تمدید شده است. تا کنون 25 کشور از قاره های اروپا و آسیا طرح‌های خود را ارسال کرده‌اند و با بازگشایی دانشگاه‌ها در مهر ماه حضور شرکت‌کنندگان افزایش پیدا می‌کند.

الهیاری عنوان کرد: متقاضیان می‌توانند با مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی www.Khwarizmi.ir نسبت به ثبت نام الکترونیکی در سامانه جشنواره‌های خوارزمی-بین‌المللی اقدام کنند.

وی با بیان اینکه سال گذشته از 45 کشور دنیا به جشنواره طرح ارسال شده است، اظهار داشت: زمانیکه اساتید سایر کشورها به عنوان برگزیده وارد کشور می‌شوند با سطح علمی اساتید و دانشگاه‌های ایران آشنایی پیدا می‌کنند که در نشان دادن چهره صحیح و حقیقی کشور در سطح بین‌المللی موثر است.

دبیر جشنواره جوان خوارزمی افزود: همچنین اساتید برگزیده خارجی به مدت یک هفته در کشور اقامت دارند که با حضور در دانشگاه‌های پایتخت و سایر شهرها و برگزاری سمینارهای علمی به تبادل و به روزرسانی دانش با اساتید داخلی می‌پردازند.

وی اظهار داشت: در این جشنواره از برگزیدگان جشنواره‌های بین‌المللی و جوان خوارزمی در دوره‌های پیشین که موفق به تولید محصول در مقیاس صنعتی شده‌اند نیز تقدیر می‌شود.

تسهیلات نظام وظیفه برای برگزیدگان خوارزمی

وی همچنین در خصوص تسهیلات نظام وظیفۀ تخصصی بنیاد ملی نخبگان برای دانش آموختگان برتر دانشگاهی و فناوری گفت: بنیاد ملی نخبگان برای پشتیبانی از تلاش های تخصصی دانش‌آموختگان برتر دانشگاهی و فناوران جوان که به فعالیت‌های فناورانه در شرکت‌های فعال حوزه فناوری اشتغال دارند، تسهیلات نظام وظیفه تخصصی در نظر گرفته است.

الهیاری ادامه داد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با هدف تسهیل زیست بوم کسب و کارهای دانش بنیان و به منظور پشتیبانی نهادهای فناورانه و دانش آموختگان برتر فناور، تسهیلاتی فراهم کرده است تا دانش آموختگان برتر و فناور بتوانند دوران نظام وظیفه خود را در قالب اجرای طرح‌هایی به صورت "پروژه جایگزین خدمت نظام وظیفه در صنایع دفاعی و کشوری" در چهارده ماه یا " امریه شرکت‌های دانش‌بنیان" طی بیست و چهار ماه  انجام دهند.

وی تصریح کرد: برگزیدگان جشنواره‌های بین‌المللی و جوان خوارزمی بر اساس آئین‌نامه‌ها و جداول درج شده در قسمت" تسهیلات نظام وظیفه تخصصی" وبگاه www.daneshbonyan.ir می‌توانند در صورت حائز شرایط بودن و با امتیازهای قابل احراز از طریق سامانه سینا به نشانی sina.bmn.ir درخواست خود را ارسال کنند و از تسهیلات نظام وظیفه تخصصی بهره‌مند شوند.

دبیر جشنواره جوان خوارزمی اظهار داشت: مهمترین مصادیق فعالیت‌های نخبگان برای بهره‌مندی از این تسهیلات عبارتند از برگزیده شدن در جشنواره‌های علمی پژوهشی فناوری ادبی و هنری مورد تایید بنیاد ملی نخبگان (نظیر جشنواره‌های بین‌المللی و جوان خوارزمی)، موفقیت علمی در دانشگاه، فعالیت‌های نوآورانه (اختراع برگزیده) و اشتغال در شرکت‌های دانش بنیان یا فناور (به عنوان مدیر عامل، عضو هیات رئیسه و فعالیت تمام وقت در شرکت...) است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ظفر؛ پیام مردم ایران را به فضا می‌برد

امضای قرارداد همکاری ایران و آلمان در زمینه تحقیقات دریایی

ایران انحصار آمریکا را در ساخت موتور فضایی شکست

میزان روغن و نمک در فرآورده‌های سرخ‌شده بازار

تقویت حافظه هنگام خواب

ثبت پتنت نانوذرات بهبود دهنده بیماری‌هایی نظیر آلزایمر

دستگاه تسریع جوانه زنی با امواج میکروفرکانسی ثبت اختراع شد

پروبیوتیک‌ها چقدر در درمان یا کنترل بیماری‌های شایع کودکان تاثیر دارند؟

گسترش همکاری‌های علمی علوم پزشکی شهید بهشتی و دانشگاه‌های فرانسه

طراحی و ساخت نانوسرنگ‌هایی برای تزریق سلولی دارو

استاد یا دانشجو؟ مسئله این است

تاثیر اخبار بد را چگونه خنثی کنیم؟

اختراع دانشجوی ساوجی، طرح برگزیده جشنواره ملی نوآوری ساخت و ساز شد

22 درصد تولیدات علمی کشورهای اسلامی مربوط به ایران است

آیا لیتیوم، نفت بعدی خواهد بود؟

آیا اشتغال زنان، رضایت از زندگی زناشویی را بیشتر می‌کند؟

کمک به تکامل سیستم تنفسی نوزادان نارس با یک فناوری جدید

اجرای پایلوت نانو عایق‌های حرارتی فوق‌آب گریز در صنعت نفت

تازه‌های نشر دانشگاه‌های علوم پزشکی در اولین ماه زمستان

دلنوشته ظریف در رثای جانباختگان پرواز پی‌اس 752

برگزاری دومین المپیاد بین‌المللی فناوری نانو در سال 2021

برچسبهای امنیتی ضدجعل تولید شدند/جلوگیری از محصولات تقلبی به کشور

درباره سلطان قابوس ‌

پایداری سلول‌های زنده تا دو هفته با استفاده از نانو ذرات

ساخت دستگاهی برای اندازه‌گیری حد استاندارد گاز سمی در نفت خام

ازدواج زودهنگام و آسیب‌هایش

کسب "جایزه بوکالتر کیهان‌شناسی 2019" توسط دو دانش آموخته‌ دانشگاه شریف

بیش از 100 بیماری غیر عفونی با میکروبیوتا ارتباط دارند

جراحی کاهش وزن خطر سرطان پوست را کاهش می دهد

غلبه بر استرس شغلی به کمک گیاهان آپارتمانی

هوش مصنوعی یا انسان؛ کدام یک قاضی بهتری هستند؟

توییت‌های ترامپ انفعالی و فرار رو به جلو است

ضرورت توسعه دوره های کوتاه مدت آموزشی در دانشگاه علمی کاربردی

وقوع سیکل تکراری در اکوسیستم استارتاپی ایران

ایران به جمع پیشگامان شارژ بی‌سیم خودروهای برقی پیوست

کسب رتبه نخست مسابقه کشوری تفسیر اطلاعات سلامت توسط دانشگاه علوم پزشکی اراک

آب شیرین‌کن اتمی نیاز کشور به آب ورودی را کاهش می دهد

الهام از گیاهان برای استفاده در سیستم‌های خنک کننده

خط تولید ایده در کارخانه استارت آپ سازی

سه شرط بهبود وضعیت درآمدی بیمارستان ها

کاهش اندازه جنین در اثر آلودگی زیست‌محیطی

چالش مهم آینده هوش مصنوعی علیه هوش مصنوعی است

نمکی: سازمان سلامت در هر استان تشکیل می‌شود

فناوری‌هایی که در سال 2019 به پایان عمر رسیدند

مذاکره در خفا احمقانه است

ورزش منظم احتمال ابتلا به 7 نوع سرطان را کاهش می دهد

دستگاه پروتز عصبی حرکتی پاراسایکلینگ با حضور سورنا ستاری رونمایی شد

مراقب تاثیر تصمیم غلط بر آینده خود باشیم

ساخت نانوفیلتر با قابلیت جذب دوده خودروهای دیزلی از سوی محققان ایرانی

چگونه فرزندان را از تهدید آفلان و آنلاین اینترنت برهانیم؟