راه ترقی

آخرين مطالب

هشدارهای انتخاباتی وزیر کشور و دادستان کل کشور سياسي

هشدارهای انتخاباتی وزیر کشور و دادستان کل کشور
  بزرگنمايي:

راه ترقی- رفته رفته به آغاز ثبت نام از داوطلبان انتخابات مجلس نزدیک می شویم و در همین حال اصلاح‌طلبان اعلام کردند که در حوزه‌هایی که نامزد آنها تایید صلاحیت نشود، لیست ارائه نخواهند کرد و دنبال نامزد اجاره‌ای نمی‌روند. وزیر کشور هم در جلسه ستاد انتخابات کشور هشدار داد که هیچ فرد و نهادی نباید دخالت فراقانونی در انتخابات داشه باشد. ضمن اینکه دادستان کل کشور و رئیس ستاد مرکزی پیشگیری و رسیدگی به جرایم و تخلفات انتخاباتی کشور با صدور اطلاعیه‌ای با برشمردن تخلفات انتخاباتی، اعلام کرد که جرایم و تخلفات انتخاباتی به صورت فوق‌العاده و خارج از نوبت رسیدگی می‌شود.

مهم ترین اخبار انتخاباتی این روزها را در ادامه می خوانید؛

هشدار انتخاباتی وزیر کشور
وزیر کشور در جلسه ستاد انتخابات کشور هشدار داد که هیچ فرد و نهادی نباید دخالت فراقانونی در انتخابات داشه باشد.
عبدالرضا رحمانی‌فضلی گفت: «هیچ از یک مدیران و صاحبان جایگاه‌ها و تریبون‌ها اعم از بخش‌های حاکمیتی، دولتی، شهرداری‌ها، ائمه‌جمعه و نیروهای مسلح حق ندارند ورود فراقانونی به عرصه انتخابات داشته باشند و در عرصه اجرای انتخابات بدون هماهنگی با مجری قانونی انتخابات دخالت کنند.»
وی همچنین با یادآوری مسئولیت قانونی وزارت کشور و فرمانداران به عنوان مجری قانون انتخابات، اظهار کرد: «دستگاه‌ها و بخش‌های مختلف کشور، باید حریم و مسئولیت قانونی وزارت کشور در انتخابات را به رسمیت بشناسند و به قانون احترام بگذارند.»

هشدارهای انتخاباتی دادستان کل کشور
دادستان کل کشور و رئیس ستاد مرکزی پیشگیری و رسیدگی به جرایم و تخلفات انتخاباتی کشور با صدور اطلاعیه‌ای با برشمردن تخلفات انتخاباتی، اعلام کرد که جرایم و تخلفات انتخاباتی به صورت فوق‌العاده و خارج از نوبت رسیدگی می‌شود.
محمدجعفر منتظری در این اطلاعیه تصریح کرد که استفاده تبلیغاتی از امکانات دولتی و موسسات عمومی غیردولتی، انجام تبلیغات انتخاباتی در زمان ممنوعیت تبلیغات، نصب اقلام تبلیغاتی روی تابلوها، خودروها و سایر تجهیزات و تاسیسات دولتی و عمومی و نیز بر روی اماکن خصوصی بدون رضایت ذی‌حق، استفاده از کاروان‌های تبلیغاتی و بر هم زدن اجتماعات قانونی و تعرض به ستادهای انتخاباتی نامزدها، هتک حرمت، اغوا و فریب مردم، اظهار مطالب خلاف واقع و تخریب اقلام تبلیغاتی نامزدها از جرایم انتخاباتی محسوب می‌شود.
وی تاکید کرد که مراجع قضایی ضمن هماهنگی با ناظرین شورای نگهبان و هیات‌های اجرایی، اقدامات لازم را به منظور پیشگیری از وقوع جرم، در محدوده مقررات انجام می‌دهند و به تخلفات و جرائم انتخابات هم، به صورت فوق‌العاده و خارج از نوبت رسیدگی می‌کنند.

هیچ سازمان یا دستگاهی مجاز به دخالت در انتخابات نیست
دبیر و سخنگوی ستاد انتخابات کشور در پایان هشتمین دوره از برنامه آموزشی مجریان و دست اندرکاران انتخابات با اشاره به ضرورت رعایت قانون و پایبندی به آن، اظهار داشت: وزارت کشور مأمور اجرای قانون انتخابات و مسئول حسن جریان انتخابات است. بر اساس همین قانون به جز شورای نگهبان، دیگر سازمان ها و دستگاه ها حق ندارند در امر انتخابات دخالتی داشته باشند.
سیداسماعیل موسوی مدیرکل دفتر انتخابات وزارت کشور در پایان هشتمین دوره از همایش های آموزشی مجریان و دست اندرکاران انتخابات با اشاره به ضرورت رعایت قانون و پایبندی به آن، اظهار داشت: وزارت کشور مأمور اجرای قانون انتخابات و مسئول حسن جریان انتخابات است. بر اساس ماده 25 همین قانون به جز شورای نگهبان، دیگر سازمان ها و دستگاه ها حق ندارند در امر انتخابات دخالتی داشته باشند.
سخنگوی ستاد انتخابات کشور افزود: وزارت کشور از حقوق انتخاب کنندگان و انتخاب شوندگان دفاع می کند و در این راه از هیچ کوششی دریغ نخواهد داشت.
موسوی با اشاره به لزوم دقت در موضع گیری ها پیرامون انتخابات گفت :دشمنان ما همواره در پی ایجاد شبهه در خصوص انتخابات هستند و می خواهند القاء کنند که انتخابات مهندسی می شود اما ما باید مراقبت کنیم تا اسیر نقشه دشمنان نشده و از دامن زدن به این شبهات و تکرار شیطنت آنان پرهیز کنیم.
وی ادامه داد: وزیر محترم کشور در تمام نشست ها و دیدارها با دست اندرکاران انتخابات بر بی طرفی و قانونمداری مجریان انتخابات تأکید می نمایند؛ بنابر این تأکیدات ایشان به عنوان راهبرد اصلی، سرلوحه کار ماست و از آن عدول نخواهیم کرد.
سید اسماعیل موسوی سخنگوی ستاد انتخابات کشور در پایان ضمن تبریک سالروز آغاز امامت و ولایت حضرت صاحب الزمان(عج) عنوان داشت: دوره هشتم آموزش انتخابات با حضور رؤسا و اعضای ستاد انتخابات و فرمانداران استان های مرکزی، ایلام و لرستان برگزار شد. علاوه بر آن ها، دبیران ستاد انتخابات و بخشداران استان های آذربایجان شرقی، کردستان، کرمانشاه و فارس نیز در این برنامه شرکت نمودند و به امید خدا دوره نهم در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه 22 و 23 آبان برگزار خواهد شد.

همراهی انجمن اسلامی مدرسین با شورای عالی سیاستگذاری
محمود صادقی در جلسه مشترک اعضای شورای مرکزی انجمن اسلامی مدرسین و دبیران استان‌ها  اظهار کرد که «انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها همچون گذشته با سیاست‌های شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان هم‌راستا خواهد بود و مواضع انجمن را طی مصاحبه‌هایی متعاقبا اعلام خواهد کرد.»

بادامچیان: مردم از اصلاح‌طلبان ناراضی هستند
دبیرکل حزب موتلفه اسلامی درباره میزان احتمال پیروزی اصولگرایان در انتخابات مجلس چنین ابراز عقیده کرد: «مشخص است که مردم از اصلاح‌طلبان و دولت، مجلس و شورای شهر راضی نیستند. این را همه می‌دانند ولی باید منتظر رای و تصمیم مردم در انتخابات ماند. البته از نظر ما اصل برگزاری انتخابات مهم‌تر از پیروزی جناح‌هاست.»

جبهه پیروان از لیست اصولگرایان حمایت می کند
سیدکمال سجادی اعلام کرد که جبهه پیروان خط امام و رهبری برای انتخابات مجلس لیست جداگانه ارائه نکرده و از لیست اصولگرایان حمایت می کند.
سخنگوی جبهه پیروان خط امام و رهبری در پاسخ به این پرسش که آیا این جبهه لیست انتخاباتی هم ارائه خواهد کرد، تصریح کرد: «اعضای جبهه پیروان خط امام و رهبری، اعضای حقوقی هستند و آنها می‌توانند برای انتخابات لیست ارائه کنند ولی تاکنون این گونه نبوده است که جبهه پیروان در انتخابات لیست معرفی کند؛ زیرا ما در قالب جریان اصولگرا فعالیت کرده و از لیست اصولگرایان حمایت می‌کنیم ولی در عالم سیاست غیرممکنی وجود ندارد اما  تا الان معمول نبوده است که جبهه پیروان لیست مستقلی ارائه کند.»

احتمال حضور قالیباف در سرلیستی اصولگرایان از تهران
حمیدرضا ترقی احتمال کاندیدشدن قالیباف و جلیلی از مشهد را رد کرد.
دبیر حزب موتلفه اسلامی در خراسان رضوی گفت:«من تاکنون نشانه خاصی از نامزدی قالیباف و جلیلی از شهر مشهد ندیده‌ام. اگر قرار باشد این دو از مشهد در انتخابات شرکت کنند، باید در این شهر حضور یابند و مرتب برنامه داشته باشند. من تا الان در محافل سیاسی مشهد هم چیزی درباره نامزدی این دو از مشهد چیزی نشنیده‌ام. جلیلی حضوری در مشهد ندارد اما چون مشهد زادگاه قالیباف است، وی به این شهر رفت و آمد دارد اما این رفت و آمد معمولی بوده و جلوه انتخاباتی ندارد.»
این احتمال وجود دارد که قالیباف سرلیست اصولگرایان در تهران باشد.

اعتمادملی در حال بررسی و شناسایی نامزدهای اصلاح‌طلب
حزب اعتمادملی در حال بررسی و شناسایی نامزدهای اصلاح‌طلب برای حمایت از آنهاست.
اسماعیل گرامی مقدم سخنگوی این حزب اظهار کرد:«در حال بررسی هستیم که در هر استان چه تعداد اصلاح‌طلب آماده ورود به انتخابات هستند و چه تعداد از این افراد عضو اعتماد ملی هستند یا مایل‌اند که اعتماد ملی از آنها حمایت کند...کمیته انتخابات حزب فعال است و در قالب شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان فعالیت می‌کند. ما در حزب ارزیابی‌های خود را انجام داده و افراد را ترغیب و تشویق می کنیم تا در انتخابات نامزد شوند، ولی در نهایت در قالب شورای عالی سیاستگذاری اقدام خواهیم کرد.»

اصلاح‌طلبان و حوزه‌های بدون نامزد
موسوی لاری اعلام کرد که در حوزه‌هایی که اصلاح‌طلبان نامزد ندارند، کسی را معرفی نخواهند کرد.
نایب رئیس شورای عالی جبهه اصلاح طلبان تاکید کرد:«به دنبال کاندیدای اجاره‌ای نخواهیم رفت. در جایی که کاندیدا نداریم فردی را معرفی نمی کنیم.» عارف هم پیش از این گفته بود در انتخابات مجلس امسال دنبال ائتلاف نخواهند بود. این گزاره ها می تواند به معنای پایان همکاری اصلاح‌طلبان با معتدلین و حامیان دولت باشد.

تعامل پایداری ها با اصولگرایان به معنای همکاری رسمی نیست!
حجت‌الاسلام ناصر سقای بی ریا می گوید که جبهه پایداری در حال حاضر با سایر تشکل‌های اصولگرا تعامل دارد، ولی این تعامل و همکاری رسمی نیست.
سخنگوی جبهه پایداری با بیان اینکه تعامل ما با دوستان اصولگرا به معنای اینکه ما عضو و جزئی از شورای ائتلاف اصولگرایان یا هر تشکل دیگری باشیم، نیست، تصریح کرد: هیچ روندی فعلا از سوی ما (جبهه پایداری) به عنوان رویکرد مجموعه اصولگرایی تأیید نشده است.

کارگزاران و اعتماد ملی با تصمیم شورای عالی سیاستگذاری مخالفت کردند
شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان با تصویب طرح «سرا» تصمیم‌گیری درباره لیست‌های انتخاباتی را به بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان واگذار کرد یعنی بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان شامل اعضای احزاب اصلاح‌طلب و همه فعالان سیاسی و مدنی اصلاح‌طلب با عضویت در یک سامانه رای‌سنجی می‌توانند در گزینش نامزدهای اصلاح‌طلبان برای انتخابات مجلس شرکت کنند.کرباسچی مخالفت خود با این طرح را اعلام کرد و در توییتی خطاب به اعضای شورای عالی سیاستگذاری نوشت که «بگویید در مجلس یازدهم چه می‌کنید تا مردم درباره رای دادن و ندادن به شما تصمیم بگیرند. برای مردم اهمیتی ندارد که چگونه نامزد شده‌اید، مهم این است که چه می‌کنید.»
حزب اعتماد ملی نیز در مخالفت با طرح سرا، اسماعیل گرامی مقدم رئیس کمیته تعامل اعتمادملی را مامور بررسی خروج این حزب از شورای عالی سیاستگذاری کرد.

علی مطهری: هنوز معلوم نیست در انتخابات شرکت کنم یا نه!
علی مطهری هنوز برای شرکت در انتخابات مجلس به جمع‌بندی نرسیده است.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا از لیست اصلاح طلبان کاندیدا می‌شود یا لیست اصولگرایان گفت: «هنوز به جمع بندی نرسیدم که اصلاً در انتخابات شرکت کنم یا نه.»

یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی روز دوم اسفند برگزار می شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نارضایتی های مردم به حق است/ مردم ما به فرد رای نمی دهند، به نظام رای می دهند

جلسه فوق‌العاده مجلس برای بررسی افزایش قیمت بنزین تشکیل شود

مطالبات اصلی را فراموش نکنیم

افزایش حمایت لاتین تبارهای آمریکا از استیضاح و عزل ترامپ

کارگروه‌های تخصصی تنقیح قوانین و مقررات آغاز بکار کرد

بررسی بسته حمایتی برای سرویس مدارس، تاکسی‌ها و آژانس‌های مسافری

شوی تبلیغاتی در نابودی سرکرده داعش دشمنان را از جنایت در منطقه تبرئه نمی‌کند

طرح دو فوریتی مجلس برای لغو افزایش قیمت بنزین/ افزایش قیمت خلاف برنامه ششم و قانون بودجه

احراز صلاحیت شورای نگهبان باید باشد

انتقاد نتانیاهو از اتحادیه اروپا برای خودداری از تحریم‌ ایران

باید چهره نظام را از اقداماتی همچون نان و کباب دادن به مردم پاک کنیم

روحانی: مسائل منطقه باید توسط مردم منطقه حل و فصل شود

مرحله دوم بیمارستان فاطمه‌زهرا(س) میاندوآب با حضور «جهانگیری» افتتاح شد

دشمن می‌داند که ناوهای هواپیمابرش دیگر در هیچ جای دنیا امنیت ندارد

لاریجانی تاکید کرد: ضرورت توسعه خطوط ریلی با اتحادیه شرکت‌های داخلی

موسوی: از همه توان‌مان برای ایجاد فضای گفت‌وگو بین کشورهای منطقه استفاده می‌کنیم

60 میلیون نفر مشمول احتمالی دریافت حمایت‌های اجتماعی معیشتی

دفاع قاطع وزیر خارجه از گام‌های هسته‌ای ایران در پایتخت قزاقستان

معاون اول رئیس جمهوری وارد تبریز شد

کدخدایی: شورای نگهبان باشگاه سیاسی نیست

روحانی: نمی توانم در مسأله انتخابات واقعیت‌ها را نگویم

روحانی تضمینی برای گلابی‌هایFATF نمی‌دهد/برجامیان فرافکنی می‌کنند

عراقچی: آمریکا جرات تعرض به ایران ندارد / هدف از کاهش تعهدات "حفظ برجام" است

دنیس راس: توافق ترامپ با ایران در آستانه انتخابات 2020 محتمل است

اطلاعیه شماره 2 ستاد انتخابات کشور/ آغاز ثبت‌نام داوطلبان نمایندگی مجلس از 10 آذر

آغاز جلسه شورای اداری استان کرمان با حضور رییس جمهور

بیانیه تروئیکای اروپایی درباره اقدامات برجامی ایران

نشست منطقه‌ای کلوپ آستانه افتتاح شد

ظریف: در حال استفاده از اقدامات جبرانی برجام هستیم

گفت‌‎‌وگوی صالحی با آسوشیتدپرس درباره مقدار غنی‌سازی اورانیوم

عراقچی: کشورهای منطقه درحال بررسی" صلح هرمز" هستند/ تهران و ریاض دو بازیگر مهم تمام مسائل هستند

حقوق بشر در ایران با تضمین حق تعیین سرنوشت مورد توجه جدی ملت و دولت است

روحانی: سال آینده تحریم تسلیحاتی ایران برداشته می‌شود

وزیر کشور: بیش از 20 دستگاه اجرایی در برگزاری انتخابات مشارکت دارند

تعاریف شاخص‌های حکمرانی «بانک جهانی» مورد قبول ما نیست

ظریف تهران را به مقصد آستانه ترک کرد

رییس جمهوری وارد رفسنجان شد

ستاد انتخابات کشور افتتاح شد

موسوی: اروپا برای بدعهدی‌اش پاسخ مناسبی نداده است/ در برابر اسنپ‌بک انتخاب‌های زیادی داریم

ابتکار صلح هرمز؛ طرح امید

روحانی: متولیان برخورد با فساد، از فسادهای میلیارد دلاری بگویند

روحانی: نگذاریم خواسته آمریکا از حنجره عده‌ای خاص برآورده شود

جهانگیری مبالغ جدید جزای نقدی فعالیت‌های ضدرقابتی را ابلاغ کرد

گروه ها و جناح های سیاسی با هوشیاری به دشمن اجازه سوء استفاده ندهند

آیین‌نامه «مدیریت اموال و دارایی‌های منقول و غیرمنقول دولت» در انتظار تصویب هیئت وزیران

رییس جمهور وارد یزد شد

فهرست قم و ابهامات حضور مدرسین و معتدلین

ائتلاف‌های آمریکایی باعث ناامنی در مناطق مختلف جهان شده است

ظریف: ترتیبات تکمیلی درون منطقه‌ای اکو باید عملیاتی شود

کمالوندی: برای ایجاد توازن میان تکالیف و حقوق، تعهداتمان را کاهش دادیم