راه ترقی

آخرين مطالب

OpenAI نسخه کامل هوش مصنوعی تولیدکننده‌ی متن GPT-2 را منتشر کرد اقتصاد

OpenAI نسخه کامل هوش مصنوعی تولیدکننده‌ی متن GPT-2 را منتشر کرد
  بزرگنمايي:

راه ترقی - لابراتور تحقیقاتی OpenAI با وجود هشدارهایی مبنی‌بر خطرناک‌بودن GPT-2، نسخه‌ی کامل سیستم هوش مصنوعی تولیدکننده‌ی متن خود را منتشر کرد. 

لابراتور تحقیقاتی OpenAI نسخه‌ی کامل سیستم هوش مصنوعی تولیدکننده‌ی متن به‌نام GPT-2 را منتشر کرده است. این موفقیت در حالی‌ حاصل شده است که کارشناسان هشدار دادند این سیستم هوش مصنوعی می‌تواند برای اهداف مخرب استفاده شود. GPT-2 مخفف واژه‌های Generative Pretrained Transformer است. حرف G مخفف واژه‌ی Generative به‌معنای «تولیدکننده یا زایا» و حرف P مخفف واژه‌ی Pretrained به‌معنای «پیش‌آموزش داده‌شده» و حرف T مخفف واژه‌ی Transformer به‌معنای «مبدل یا ترنسفورمر» است. در فوریه‌ی سال جاری، مؤسسه‌ی تحقیقاتی OpenAI فناوری خارق‌‌العاده‌ی GPT-2 را رونمایی کرد که می‌توانست با کمترین دخالت انسانی، متونی منسجم شامل چندین پاراگراف را از خود بنویسد. حتی در توضیحات گاردین این‌گونه آمده بود که این سیستم هوش مصنوعی متون چندکلمه‌‌ای تا یک‌صفحه‌‌ای را به‌‌عنوان ورودی دریافت می‌‌کند و می‌‌تواند چندین جمله را باتوجه‌به پیش‌‌بینی‌‌های خود درادامه‌ی آن بنویسد. بااین‌همه، OpenAI به‌‌‌دلیل نگرانی‌‌های ناشی‌‌ از سوءاستفاده‌‌های احتمالی ازقبیل انتشار اخبار جعلی و هرزنامه‌ها و اطلاعات نادرست، نسخه‌‌ی کامل این فناوری را منتشر نکرد. از آن زمان نسخه‌های کوچک‌تر و کمتری از GPT-2 منتشر شده است و پذیرش آن‌ها مطالعه شده است. برخی دیگر نیز GPT-2 را نیز بارها آزمایش کرده‌اند. درنهایت، لابراتور تحقیقاتی OpenAI این هفته در پستی در وبلاگ خود نوشت: هیچ مدرک محکمی درباره‌ی سوءاستفاده و مخرب‌بودن GPT-2 وجود ندارد؛ ازاین‌رو، نسخه‌ی کامل این فناوری منتشر شده است.
نمونه‌ی تولید متنی از الگوریتم مدل‌سازی زبان OpenAI GPT-2 هوش مصنوعی زبانی GPT-2 بخشی از نسل جدیدی از سیستم‌های تولید متن است که متخصصان را تحت‌تأثیر توانایی خود برای تولید متن منسجم با دراختیارداشتن حداقل داده‌ها قرار داده است. به‌طور خاص، OpenAI هوش مصنوعی GPT-2 را برپایه‌ی داده‌های متنی دریافت‌شده آموزش داده است که کاربران و نویسندگان ارسال کرده‌اند. تمام داده‌های گرفته‌شده از لینک‌های وب و متن بودند؛ به‌همین‌دلیل، به دیتاست به‌دست‌آمده WebText گفته شد. بیش از 40 گیگابایت داده‌ی اینترنتی به‌همراه تقریبا 1/5 میلیارد پارامتر از ساختارهای متنی برای آموزش GPT-2 به‌کار گرفته شده است. به‌عنوان مثال، می‌توانید تنها با دادن عنوانی جعلی، از GPT-2 بخواهید مطلبی درباره‌ی آن بنویسد یا فقط با ارائه‌ی مصرعی از یک شعر، کل شعر را از GPT-2 تحویل بگیرید. مقاله‌های مرتبط:
چگونه OpenAI هوش مصنوعی GPT-2 را توسعه داد؟ هوش مصنوعی هم‌اکنون می‌خواند، می‌نویسد و ترجمه می‌کند
پی‌بردن به عملکرد هوش مصنوعی زبانی GPT-2 از روی خروجی داده‌های آن بسیار دشوار است؛ اما این مدل زبانی اغلب نوشته‌های پررمزورازی تولید می‌کند که حتی می‌توان نشانه‌هایی از شعور یا هوش را در آن ردیابی کرد. این بدان معنا نیست که GPT-2 نیز مجهز به همان قدرت و ویژگی است که ما آن را به‌عنوان شناخت می‌شناسیم. اگر با این سیستم به اندازه‌ی کافی کار کنید، محدودیت‌های آن نیز برایتان به‌خوبی مشخص خواهد شد. یکی از ضعف‌های آن در حفظ انسجام متون بلند است. برای نمونه، استفاده از نام‌ها و صفت‌های شخصیت‌ها به‌طور مداوم در داستان یا اصرار بر نوشتن درباره‌ی موضوع واحد در مقاله‌ای خبری. بهترین روش برای تخمین قابلیت‌های GPT-2 این است که خودتان آن را امتحان کنید. برای دسترسی به این سیستم، می‌توانید به نسخه‌ی وب در TalkToTransformer.com مراجعه کنید و پیام و سوال خودتان را مطرح کنید. واژه‌ی «ترنسفورمر» مؤلفه‌ای از معماری یادگیری ماشین است که برای ایجاد GPT-2 و دیگر بخش‌های آن استفاده می‌شود. گفتنی است ترنسفورمرها معماری بی‌نظیری از شبکه‌های عصبی هستند.
جدا از قابلیت‌های خام GPT-2، انتشار این مدل به‌عنوان بخشی از بحث درباره‌ی مسئولیت‌پذیری پژوهشگران هوش مصنوعی برای کاهش آسیب‌های ناشی از کار درخورتوجه است. کارشناسان پیش‌تر نیز خاطرنشان کرده بودند دسترسی آسان به تمام ابزارهای این هوش مصنوعی می‌تواند به فعال کردن بخش‌های مخربی منجر شود. برای نمونه، پویایی‌ای که در این فناوری وجود دارد، می‌تواند با مونتاژ تصویر چهره‌‌ی فردی روی چهره‌‌ی فردی دیگر، به تولید ویدئوهای جعلی یا دیپ‌‌فیک (Deepfake) منجر شود. بنابراین، به‌دلیل وجود چنین نگرانی‌هایی، OpenAI انتشار مدل خود را محدود کرده است. بیش از 40 گیگابایت داده‌ی اینترنتی به‌همراه تقریبا 1/5 میلیارد پارامتر از ساختارهای متنی برای آموزش GPT-2 به‌کار گرفته شده است
شایان ذکر است همه از این رویکرد لابراتوار OpenAI استقبال نکرده‌اند و بسیاری از کارشناسان با انتقاد از چنین تصمیمی، بیان کردند با انجام این کار دامنه‌ی تحقیقاتی کسانی محدود می‌شود که این مدل را کاهش می‌دهند و توقع‌های غیرضروری درباره‌ی خطرهای هوش مصنوعی ایجاد خواهد کرد. دلیپ رائو ، پژوهشگر این پروژه به خبرگزاری The Verge گفت: کلمات بسیار خطرناک هستند؛ به‌خصوص زمانی‌که بدون هیچ تفکری و تنها با آزمایش تولید خواهند شد. فکر نمی‌کنم [OpenAI] وقت کافی را برای اثبات خطرناک بودن این سیستم صرف کند. OpenAI در بیانیه‌ای که این هفته درباره‌ی مدل کامل GPT-2 منتشر کرده بود، خاطرنشان کرد GPT-2 این سیستم می‌تواند به تولید «تبلیغات مصنوعی» برای موقعیت‌های ایدئولوژیک افراطی کمک کند؛ ازاین‌رو، ممکن است با استناد به تحقیقات شخص ثالث از آن سوءاستفاده شود. اگرچه‌ OpenAI بر ترس و نگرانی خود اعتراف کرد و گفت ممکن است از این سیستم برای بیرون‌کشیدن حجم زیاد اسپم منسجم یا بسیاری از سیستم‌های اطلاعاتی آنلاین عملی‌نشده مانند رسانه‌های اجتماعی استفاده شود. مقاله‌های مرتبط:
بازتولید دروغ؛ چگونه فناوری تاریخ ما را تحریف خواهد کرد؟ موفقیت هوش مصنوعی مایکروسافت در درک زبان طبیعی
همچنین، این لابراتوار خاطرنشان کرد پژوهشگران خود OpenAI سیستم‌های خودکاری ایجاد کردند که می‌تواند خروجی GPT-2 را با دقت 95 درصدی تشخیص دهند؛ اما این رقم برای «تشخیص سیستم خودکفا» کافی نیست؛ یعنی هر سیستمی که برای شناسایی خودکار متن جعلی موردنیاز باشد، به‌تنهایی کافی نیست و درنهایت، برای تشخیص نهایی به داوری انسانی نیازمند است. گرچه انجام چنین کارهایی اغلب عجیب نیست که متکی به تشخیص و شناسایی نهایی انسان در این سیستم باشد؛ به‌‌ویژه برای تشخیص جعلی بودن یا نبودن تصاویر و ویدئوها. OpenAI قصد دارد فعلا نظاره‌گر نحوه‌ی استفاده‌ی جامعه و عموم مردم از GPT-2 باشد تا در آینده، بهتر بتواند سیاست‌های خود را درباره‌ی انتشار مسئول‌بودن تحقیقات هوش مصنوعی تدوین کند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نهاوندیان: مرز باشماق ظرفیت افزایش مراودات تجاری را دارد

رئیس اتاق بازرگانی البرز: پیوستن به گروه ویژه اقدام مالی FATF ضروری است

مدیر تکامل و نوآوری؛ مسئولیتی جدید و مهم در سازمان‌های پیش‌گام

دسترسی به اینترنت آزاد باید یکی از حقوق اولیه بشر باشد

رمز دوم پویا؛ امنیت بیشتر یا دردسر مضاعف؟

اینتل هنوز با مشکلات متعدد امنیت سخت‌افزار روبه‌رو است

قلب سالم در بدن سالم؛ دوازده خوراکی که باعث مشکلات قلبی می‌شوند

کشف علت مرگ ناشی از استعمال سیگار الکترونیکی

کاهش 95 درصدی فیشینگ با فعال‌شدن رمزهای یکبار مصرف

معاملات 1700 میلیاردی در بازار سرمایه

اینستاگرام به‌طور آزمایشی ابزار جدیدی را برای ویرایش ویدیو ارائه کرد

طراحی آنر مجیک واچ 2 فاش شد

اولین تصاویر از سونی اکسپریا 3: پنل پشتی خمیده و صفحه جلویی مسطح

نسل جدید کیا اپتیما 2020 معرفی شد

مک بوک پرو 16 اینچی اپل امروز معرفی می‌شود

ساخت آفتابگردان‌های مصنوعی که به سمت نور خم می‌شوند

صادرات فولادسازان از مرز چهار میلیون تن گذشت

برای کار در تپ‌سی اینترنتی ثبت نام کنید

با عجیب‌ترین فوبیاهای جهان آشنا شوید (بخش اول)

تایید رابطه علّی بین کیفیت خواب و اضطراب

ایلان ماسک: برای ساخت شهر مریخی به هزار فروند استارشیپ نیاز خواهد بود

رندر مفهومی جدیدی از آیفون 12 دیده شد

عرضه متنوع فرآورده‌های پالایشی و پتروشیمی در بورس انرژی

افزون بر سه هزار میلیارد تومان در طرح‌های آب و برق کرمان سرمایه‌گذاری شد

مرتضی بانک: مناطق آزاد جدید در حاشیه شهرها ایجاد می‌شود

تامین 19 میلیارد دلار برای واردات با نرخ 4200 تومان + لیست کالاها

کنسول ویرایش عکس و ویدئو Loupedeck Creative Tool معرفی شد

علی بابا و ثبت آمار فروش خیره‌کننده در جشن روز مجردها در چین

کاربرد نرم افزار CRM پیام گستر در مدیریت ارتباط با مشتری چیست؟

واکنش بازار نفت به اظهارات ترامپ

وزیر نفت جزییات میدان جدید نفتی را تشریح کرد

تصویب FATF در شرایط کنونی به مصلحت کشور است

هرآنچه از کنفرانس اسنپدراگون 2019 انتظار داریم

وان پلاس 8 پرو با صفحه‌نمایش 120 هرتز به بازار می‌آید

ذرتهای آلوده، ترخیص نشدند

مایکروسافت با استودیوهای واقعیت ترکیبی امکان ضبط ویدئو 360 درجه را فراهم می‌کند

Mastodon چیست و چرا کاربران توییتر در حال مهاجرت به آن هستند؟

تبلت نازک سرفیس پرو ایکس مایکروسافت قابلیت تعمیرپذیری درخورتوجهی دارد

نمایش اپلیکیشن‌های ناسازگار با سرفیس پرو ایکس در مایکروسافت استور برای کاربران

سایت سیم کارت؛ مرجع تخصصی خرید و فروش انواع سیم کارت

زاکربرگ چگونه به منفورترین مرد دنیای فناوری تبدیل شد؟

آشنایی با نقش‌آفرینان پنجمین نمایشگاه تراکنش ایران

پردازنده گرافیکی AMD Navi 23 احتمالا به فناوری Ray Tracing مجهز می‌شود

جزئیات بیشتری از گلکسی اس 11 سامسونگ فاش شد

افزایش فروش رپتور در مقابل هایلوکس؛ رنگ خطر برای تویوتا

هم‌بنیان‌گذار واتساپ: کاربران باید حساب‌های کاربری فیسبوک خود را پاک کنند

نرخ رسمی 47 ارز ثابت ماند

پورشه 911 با تیونینگ RWB و موتور برقی تسلا

بورس تشنه خبر افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی‌ها

پژوهش دانشمندان درباره افزایش سطح آب دریاها حاوی نتایجی هراسناک است