راه ترقی

آخرين مطالب

چالش «لایو» وزیر و نماینده مقالات

چالش «لایو» وزیر و نماینده
  بزرگنمايي:

راه ترقی - شرق / متن پیش رو در شرق منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
اختلاف وزیر و نماینده مجلس محدود به این روزها نیست؛ این روزها که حمیده زرآبادی، نماینده قزوین، در ادامه انتقاداتش آذری‌جهرمی را به اختصاص رانت فامیلی متهم کرده است و آذری‌جهرمی هم در بخش زنده «اینستاگرام» در پی پاسخ بر آمده است. اما زرآبادی به گفته خودش، به دلیل بازدید از روستا‌های حوزه انتخابیه خود قزوین و اینترنت ضعیف نتوانست در این مناظره اینترنتی شرکت کند. هر چند او یک روز قبل از دعوت جهرمی برای مناظره در نشستی خبری در خبرگزاری «آنا» به بیان مواضع خود درباره موضوع «ارزش افزوده» اپراتورها و وزیر ارتباطات پرداخت. اما اختلاف وزیر و نماینده مجلس از سال 96 و معرفی کابینه دولت دولت دوم حسن روحانی آغاز می‌شود. حمیده زرآبادی، نماینده قزوین، از جلسات بررسی صلاحیت جهرمی در فراکسیون امید در صف مخالفان او قرار گرفت. زرآبادی همان زمان در جلسه رأی اعتماد در نطقی مخالف با جهرمی به سابقه کار او در وزارت اطلاعات اشاره کرد و گفت او در حوزه ارتباطات تخصص ندارد. این اختلاف ادامه پیدا کرد و هنگامی که مهرماه سال جاری زرآبادی برای نطق میان‌دستور پشت تریبون مجلس رفت،‌ بار دیگر بالا گرفت. زرآبادی در آن مقطع گفت جهرمی از زمان نطق او مطلع شده و برای برهم‌زدن آن تلاش‌های زیادی کرده است. ‌
‌کدام نهاد با موضوع ارزش افزوده برخورد کرد؟
نشست خبری زرآبادی اما جایی جنجالی شد که او از خواهر همسر جهرمی نام برد. زرآبادی گفت: ثنا اسدیان، خواهرخانم وزیر ارتباطات، در طول سه سال، دو میلیارد و 300 میلیون تومان کارمزد داشته است که به‌طور متوسط ماهی 69 میلیون تومان می‌شود و کارمزد این شخص در برخی از ماه‌ها تا 137 میلیون تومان هم رسیده است». زرآبادی ادعا کرد این ارقام از قراردادهای بیمه این اشخاص با شرکت رایتل به دست آمده است. اما اختلاف از آغاز ماجرا بود. زرآبادی، نماینده قزوین، گفت برخورد با موضوع ارزش افزوده را نمایندگان مجلس آغاز کردند. اما آذری‌جهرمی نظری خلاف این را دارد و ابتکار برخورد با ارزش افزوده اپراتورها را برای خود می‌داند. نماینده قزوین در نشست خبری در خبرگزاری «آنا» در این‌باره گفته است: «کسانی که با تخلفات ارزش افزوده برای اولین بار مقابله کردند، نمایندگان مجلس بودند نه وزارتخانه ارتباطات. در دی‌ماه سال 96 تا خرداد 97، هفت شرکت بودند که با اپراتورها همکاری داشتند و عضوگیری اجباری داشتند که ما نمایندگان مجلس این موضوع را اعلام کردیم». او توضیح داد: «پرونده این شرکت‌های ارائه‌کننده خدمات ارزش افزوده بررسی شد و کل مبلغ کلاهبرداری‌شده از مردم حدود 35 میلیارد تومان بود. از این هفت شرکت شش شرکت لغو قرارداد شدند و پرونده‌شان به قوه قضائیه ارجاع شد و رؤسای آنها احضار و بازجویی شدند و مبالغ به مردم بازگردانده شد». اما جهرمی در پاسخ به این بخش از صحبت‌های زرآبادی، گفت: «سال گذشته ما یک موردی را شناسایی کردیم که پنج شرکت در آمار دست‌کاری کردند. آنها مردم را به‌اجبار و بدون اطلاع آنها عضو خدمات ارزش‌های افزوده کرده بودند که ما 33 میلیارد تومان به مردم بازگرداندیم و پیامک دادیم این پول‌ها بدون اطلاع‌تان از حساب‌تان کسر شده است و پرونده این شرکت‌های متخلف را به دادگاه فرستادیم». نماینده قزوین در نشست خبری خود توضیح داد سؤال‌هایی از وزیر ارتباطات در این‌باره در جلسات کمیسیون صنایع مجلس مطرح کرده است و از او خواستار ارائه مستندات شده؛ اتفاقی که به گفته زرآبادی تاکنون نیفتاده است.
‌پاسخ وزیر در اینستاگرام
یک روز بعد از این نشست خبری یعنی چهارشنبه هفته گذشته آذری‌جهرمی از توضیح درباره آنچه اتهام علیه خود می‌دانست، در بخش زنده شبکه «اینستاگرام» خبر داد. او در توییتی از زرآبادی نیز خواست در این شبکه حضور پیدا کند. جهرمی گفت قصد داشته است پاسخ زرآبادی را در مجلس بدهد اما به دلیل اینکه او مسائل را در نشست خبری مطرح کرده، این تصمیم را گرفته است. به گفته جهرمی، در مجموع حدود صد هزار نفر پخش زنده اینستاگرام را دیدند. وزیر ارتباطات در بخش‌هایی از این جلسه به موضوع حقوق 69 میلیون‌تومانی برای ثنا اسدیان، خواهر همسرش، که زرآبادی مطرح کرده بود، پرداخت. او در این بخش از علی نواب‌زاده، همسر او، برای شفاف‌سازی این موضوع دعوت کرد. نواب‌زاده درباره فعالیت‌های خود و همسرش گفت: «با شرکت‌ در فراخوان‌ها و مناقصه‌هایی، موفق به جذب قرارداد رایتل شدیم. مبلغ 69 میلیون تومان حقوقی است که به همسر من تعلق می‌گیرد، در حالی که همه با شغل نمایندگی بیمه آشنا هستند و می‌دانند چنین شرکت‌هایی هزینه‌هایی مانند اجاره دفتر، حقوق کارمند، بازاریاب و هزینه جاری دارند به همین دلیل اطلاق درآمد به شکل حقوق در ادعای مطرح‌شده اصلا درست نیست». نواب‌زاده گفت در زمان انعقاد قراردادها جهرمی وزیر ارتباطات نبوده و شرکت‌های طرف قرارداد آنها مسئولیت نداشته است. او در بخش دیگری از صحبت‌های خود هم گفت که «با توجه به شرایط موجود، من می‌گویم درآمد مطرح‌شده تقریبا درآمد ماست اما به ریال، نه تومان». نکته دیگر اینجا بود که جهرمی در ادامه اشاره کرد که «من در سال 94 که قراردادها منعقد شده است، اصلا وزیر نبودم. ضمن اینکه من تیرماه به عضویت هیئت‌مدیره شرکت رایتل در آمدم و مهرماه نیز استعفا دادم، بنابراین مباحثی که مطرح شده است، درست نیست».
به نظر می‌رسد این پایان ماجرای ارزش افزوده و اختلاف زرآبادی و جهرمی نیست. نماینده قزوین اعلام کرده است آمادگی مناظره با جهرمی را در حضور رسانه‌ها دارد و اسنادی را هم برای انتشار در دست دارد. هر چند وزیر ارتباطات معتقد است پاسخ اتهامات نماینده مجلس را داده اما در آینده ممکن است که آنها برای مناظره روبه‌روی یکدیگر بنشینند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آیا پیروزی دموکرات ها در آمریکا به نفع ایران است؟

یک اقتصاددان مطرح کرد: چرا اصلاح قیمت بنزین ناگزیر است؟

نگاه نوبلیست‌های 2019 به توسعه و فقرزدایی

سازندگی مطرح کرد: حاشیه علیه متن

چرا پراید صعودی شد؟

روایت "نیویورک تایمز" از ابهام درباره آینده سیاسی نتانیاهو

بند عجیب قرارداد ویلموتس

لبنان به سمت فن‌سالاران یا نسل جدید نخبگان؟

همه اشتباهات مورالس

سه مشاهده از وضعیت بازار بورس در هفته آخر آبان

آمریکا در حال کار برای خروج تسلیحات هسته ای از ترکیه است

ضعف اطلاع رسانی بنزینی؛ صداوسیما مقصر است یا دولت؟

بورس زیر سایه تحولات بنزینی

راز فساد پنهان

چه کسی اقناع سازی دولت در سهمیه بندی بنزین را متوجه شد؟

چرا چشم داشتن به خارج راهکار مسائل اقتصادی کشور نیست؟

گوگل در محاق؛ گوگل‌های داخلی در کما

گمانه زنی "مشرق" درباره پایان حیات سیاسی مولاوردی

غایبان حیاط کوچک دولت

بریتانیا در انتظار انتخابات سخت

فکری به حال 1700 قانون دست‌و پاگیرکنید

عباس عبدی مطرح کرد: یک ظرفیت فراموش‌شده

انتقاد تند "فرهیختگان" از سلبریتی ها

پیشینه اختلافات رحیم‌پور ازغدی با روحانی

قطع اینترنت راه‌حل نیست

گریز از«دلار سوزی» در باک خودروها

سوخت تورم در ایران

زمزمه جدایی پمپئو از ترامپ

احتمال تغییر سهمیه خودروهای عمومی

مکان اعتراض، امکان انتقاد

دولت روحانی استراتژی رسانه ای ندارد

مدیر بنیاد امریکایی ران پال: آشوب در ایران کار واشنگتن بود

حسین مرعشی: جای دولت بودم نرخ بنزین را تدریجی بالا می‌بردم

روایت کسب‌و‌کارهای آنلاین از قطع اینترنت

نزول دلار به کانال پایین‌تر

کیهان: وحشت حامیان داخلی اراذل آشوبگر از افشای هویت خود!

فرافکنی مدعیان اصلاحات درباره علت اغتشاشات اخیر

صیانت ولایت از نهاد دولت

اینترنت وصل شو!

افزایش نرخ بنزین از اقتصاد تا سیاست

مسیر صعود به قله تولید؛ مروری بر سه تجربه خارجی

چالش‌های قطع اینترنت

سرمقاله شرق/ چند نکته درباره مسئله بنزین

سرمقاله ایران/ تجلیل تولید ثروت

سرمقاله اعتماد/ به سوی آزادی اجتماعات

سرمقاله جمهوری اسلامی/ تحلیل سیاسی هفته

سرمقاله قدس/ گسترش ناامنی و تخریب زیر ساخت‌ها خواست مدیران شبکه‌های فارسی زبان در خارج است

سرمقاله دنیای اقتصاد/ یادگیری به جای فداکاری

سرمقاله جام جم/ شبکه ملی اطلاعات حصار نیست

سرمقاله سیاست روز/ اگر رهبری از تصمیم دولت حمایت نمی کردند؟!