راه ترقی

آخرين مطالب

سه مشاهده از وضعیت بازار بورس در هفته آخر آبان مقالات

سه مشاهده از وضعیت بازار بورس در هفته آخر آبان
  بزرگنمايي:

راه ترقی - فرارو / متن پیش رو در فرارو منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
بورس هفته عجیبی را پشت سر گذاشت. از یک طرف سهمیه‌بندی بنزین و از طرف دیگر اختلال شبکه اینترنت حسابی روی معاملات بازار سرمایه تاثیر گذاشتند. کار به جایی رسیده که مدیرعامل شرکت بورس به سهامداران توصیه کرده تا زمان حل شدن مشکل اینترنت، برای معامله در بازار به کارگزاری‌ها بروند و آنجا سهام خرید و فروش کنند. از روز یکشنبه اختلال اینترنت باعث شده فعالان بازار بورس بعضا با مشکلاتی برای معامله سهام مواجه شوند. از دسترس خارج شدن سامانه‌های معاملات آنلاین بعضی کارگزاری‌ها از جمله این عوامل بود که تاثیر قابل توجهی در بازار بورس داشت. طوری که در هفته گذشته در بازار بورس با سه اتفاق جدید روبرو بودیم. در این هفته سرمایه‌گذاران بازار بورس با احتیاط بیشتری سراغ خرید و فروش سهام رفتند که باعث شد نوسانات بازار به طرز چشمگیری کاهش پیدا کند. در این هفته نوسان‌گیر‌ها نتوانستند مثل همیشه از تغییرات ناگهانی قیمت‌ها سود به جیب بزنند و از همه مهمتر شاهد تلاش حقوقی‌ها برای حفظ ارزش معاملات بودیم. هرچند کاهش تعداد دفعات معامله در بازار بورس علامتی بود که نشان داد اختلالات بازار سرمایه تا چه حد در معاملات تاثیرگذار بوده است.
1- مردم با احتیاط بیشتری معامله می‌کنند
نوسانات شاخص کل بورس در چند روز اخیر به حداقل رسیده. به جز دو روز، کل روز‌های هفته نوسانات شاخص کل کمتر از 500 واحد بود که نشان می‌دهد در هفته‌ای که رو به پایان است، معاملات هیجانی در بازار به حداقل رسیده. شنبه 25 آبان‌ماه به عنوان اولین روز کاری بازار سرمایه بعد از افزایش قیمت و سهمیه‌بندی بنزین، شاخص کل با کاهش 209 واحدی به رقم 306 هزار و 885 واحد رسید. روز بعد یعنی یکشنبه یک روز تراژدیک برای فعالان بازار سرمایه رقم خورد. اختلالات اینترنت باعث شد در این روز شاخص کل با سقوط چهار هزار و 545 واحدی به رقم 302 هزار و 340 واحد برسد. هر چند از روز دوشنبه دوباره وضعیت به حالت عادی برگشت و شاهد روند رو به رشد، اما آرام شاخص کل بودیم. دوشنبه 27 آبان شاخص کل بازار بورس با افزایش 386 واحدی همراه بود و به 302 هزار و 726 واحد رسید. روز بعد، یعنی سه‌شنبه 28 آبان شاخص کل صعود قابل قبولی را تجربه کرد. این شاخص بعد از افزایش هزار و 962 واحدی تا رقم 304 هزار و 688 واحدی بالا رفت. امروز هم به عنوان آخرین روز کاری بورس در هفته پایانی آبان، شاخص کل بورس با افزایش 308 واحدی به رقم 304 هزار و 996 رسید و به استقبال تعطیلات آخر هفته رفت. کاهش نوسانات بورس در این هفته به گفته بعضی تحلیل‌‎گران، متاثر از اختلال در اینترنت بوده است. این مورد باعث شده سهام‌دارانی که از اتصال اینترنت خود مطمئن نیستند، کمتر ریسک کنند و معاملات محتاطانه‌تری انجام دهند.
2- دوره نوسان‌گیر‌ی به پایان رسیده
رونق بازار بورس، راه را برای نوسان‌گیر‌ها باز می‌کند. کسانی که صرفا با اختلاف قیمت بین بهترین عرضه و بهترین تقاضا در سهام یک نماد بورسی دنبال سود می‌گردند و کاری به ارزش واقعی سهام ندارند. یکی از ملزومات نوسان‌گیری در بازار بورس، بالا بودن تعداد معاملات است. چراکه اگر یک نوسان‌گیر از فروش سهام خود در قیمت بالاتر مطمئن نباشد، سراغ خرید آن نمی‌رود. با کاهش معاملات در هفته اخیر نوسان‌گیر‌ها کم‌کارتر شدند، چراکه احتمال پیدا شدن خریدار در بازار اینچنینی خیلی پایین‌تر است. یکی از عوامل کاهش نوسانات در بازار بورس، محدود شدن فعالیت نوسان‌گیر‌ها عنوان می‌شود.
3- حقوقی‌ها ارزش معاملات را حفظ می‌کنند
روز یکشنبه با وجود اختلالات شبکه اینترنت، شاهد سه برابر شدن ارزش معاملات نسبت به دیگر روز‌ها بوده‌ایم. این مورد در حالی اتفاق افتاد که اغلب سهام‌داران با وجود اختلال اینترنت نتوانستند در بازار بورس معامله داشته باشند. بررسی گزارش‌های بورس نشان می‌دهد یکشنبه ارزش معاملات بورس به حدود سه هزار و 700 میلیارد تومان رسیده، در حالی که در روز‌های عادی رقمی حدود یک هزار و 100 میلیارد تومان در بازار بورس جابه‌جا می‌شود. در طرف مقابل در روز یکشنبه شاهد افت 30 درصدی تعداد معاملات در بازار بورس بودیم. چراکه روزانه حدود 350 هزار نوبت معامله در بازار بورس ثبت می‌شود، اما این رقم در روز یکشنبه و همزمان با آغاز اختلال شبکه اینترنت به 230 هزار نوبت معامله کاهش پیدا کرد. کاهش تعداد معاملات و از طرف دیگر، افزایش ارزش معاملات باعث شده میانگین ارزش هر معامله در روز یکشنبه به طرز چشمگیری افزایش پیدا کند. طوری که حقوقی‌ها در روز یکشنبه در هر نوبت رقمی حدود 16 میلیون تومان خرید و فروش داشته‌اند که رقم بسیار بالایی به حساب می‌آید. برای درک بزرگی این عدد باید توجه داشته باشید که میانگین هر معامله در بازار بورس عموما سه میلیون تومان است. این مورد نشان می‌دهد شرکت‌های حقوقی حاضر در بورس برای نگه داشتن ارزش معاملات، بلوک‌های سهام جابه‌جا می‌کنند تا ارزش معاملات روزانه بازار در ارقام بالا باقی بماند. در حالی که در واقعیت سهام چندانی در بازار خرید و فروش نشده است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

یوگا برای مغز به اندازه ورزش های هوازی مفید است

سرمقاله خراسان/ سوت‌ها برای که به صدا در می‌آید؟!

سرمقاله کیهان/ عدالت و اشرافیت، جمهور و ضد جمهور

سرمقاله وطن امروز/ فصل دیوارکشی در پیاده‌روها!

سرمقاله رسالت/ سرانجام غفلت

سرمقاله شرق/ پژوهش ملی، تولید ملی

سرمقاله ایران/ غرب زاگرس؛ بهشت فرصت‌های توسعه

سرمقاله اعتماد/ مشکلات باقی می‌ماند

سرمقاله ابتکار/ آلودگی هوا و سیاست آلوده

سرمقاله دنیای اقتصاد/ دورهمی با یک معمای ارزی

سرمقاله اطلاعات/ ضرورت درک شرایط سخت

هوای آلوده، تهدیدها و راهکارها

جهان: چه کسی استعفای روحانی را در هیات دولت مطرح کرد؟

شورش 3 رفیق دیروز اردوغان علیه او

نویسنده ژاپنی مطرح کرد: نگرانی های توکیو از بی ثباتی در خلیج فارس

رجا: بعد از شوک بنزینی وقت مذاکره رسیده است؟

توضیحات عباس عبدی درباره "ایده انتخابات زودرس"

«مرگ فرضی » خدمه سانچی

جشن، حسرت و خشم؛ عصر پارادوکسیکال استقلال

اسرائیل و نتانیاهو در بحران

جوان ترین نخست وزیر جهان

اعتبار از دست رفته

شهر شهروندکُش

انتخابات بریتانیا و پیروزی آینده ترامپ

چه کسی سر لیست اصلاحات می‌شود

وجود قله‌های بزرگی از ثروت برای اخذ مالیات

استیضاح؛ خط و نشان جدید تندروها علیه دولت

ایران اولویت اول افکار عمومی آمریکا نیست

معیار جدید احراز صلاحیت؟!

با روحانی تا قبل از 1400!

خداحافظ پارلمان

توکیو ایستگاه توقف اقتصاد؟

رابطه تهران با بغداد، دغدغه دائم واشنگتن

ترامپ از بازی ژاپن چه می‌خواهد؟

پروژه استعفاطلبان چیست؟

رقابت رئیس و مرئوس بر سر ریاست بهارستان

بختک پهپاد

پنجره تازه در رابطه تهران و لندن

سه محرک صعود سهام

غربال یارانه‌بگیران؛ شاید وقتی دیگر

سناریوی قهرمان‌سازی از «بازیگر سوخته»

تلاش دوم «خان» برای میانجی‌گری

پدیده جدیدی به نام حاشیه نشینی دست دوم

قطب‌ زاده چه اعترافی کرد؟

تشت رسوایی مردان دو زنه

مشارکت حداکثری، فصل مشترک فعالیت جناح‌های سیاسی در انتخابات

دروغ مذاکره که کنتور نمی‌اندازد هرچه بزرگ‌تر، بهتر!

هراس تندروها از برگ برنده دولت!

ابهام در نوع قتل منتسب به محمدعلی نجفی

تازیانه سرما در چادرهای منفی صفر