راه ترقی

آخرين مطالب

AMD تنظیمات سریع‌ترین هسته در نرم‌افزار رایزن‌مستر را همگام با ویندوز 10 تنظیم می‌کند اقتصاد

AMD تنظیمات سریع‌ترین هسته در نرم‌افزار رایزن‌مستر را همگام با ویندوز 10 تنظیم می‌کند
  بزرگنمايي:

راه ترقی - نرم‌افزار رایزن‌مستر برخلاف ویندوز، هنگام بررسی پردازنده‌های هفت نانومتری رایزن، هسته‌ی دیگری را به‌عنوان «بهترین هسته» شناسایی می‌کند.

از زمان عرضه‌ی پردازنده‌های هفت‌نانومتری سری رایزن AMD ، جوامع سخت‌افزاری مشغول یافتن راه‌هایی برای افزایش کارایی این محصولات بوده‌اند. یکی از راهکارهای ارائه‌شده، استفاده از نرم‌افزار رایزن‌ مستر (Ryzen Master) است. نرم‌افزار مذکور ابزار AMD برای اورکلاک و افزایش سرعت پردازنده‌های سری رایزن این شرکت است؛ اما مشکل ازآنجا آغاز می‌شود که کاربران هنگام استفاده از نرم‌افزار رایزن‌مستر متوجه شدند این برنامه به‌جای انتخاب هسته‌ی اصلی در پردازنده که اغلب برای انجام آزمایش‌ها مربوط به عملکرد تک‌هسته‌ای استفاده می‌شود، هسته‌ی دیگری را به‌عنوان «بهترین هسته» شناسایی می‌کند. نگارنده ادعا می‌کند زمانی متوجه این موضوع شده که آزمایش‌های مربوط به ارزیابی الگوریتم برنامه‌ی قدرت‌دهی 1usmus را انجام می‌داده است. الگوریتم یادشده را یکی از کاربران برای افزایش بازدهی پردازنده هنگام اورکلاک ابداع کرده است. تصویر زیر مربوط به نرم‌افزار رایزن‌مستر است و آزمایش‌ها پردازنده‌ی رایزن 3900X در بنچمارک Cinebench R20 در عملکرد تک‌هسته‌ای را نشان می‌دهد. بار کاری در هسته‌های اول و دوم و سوم انجام نمی‌شود و تنها در هسته‌ی پردازشی دوم انجام می‌شود. هسته‌های یادشده جز هسته‌ی دوم، بنابر نظر نرم‌افزار رایزن‌مستر و باتوجه‌به ستاره‌های زرد و نقره‌ای درکنار مشخصه‌ی مربوط به عملکرد آن‌ها در تصویر مرتبط، بیشترین بازدهی را در میان هسته‌های پردازنده دارند. مقاله‌های مرتبط:
AMD متعهدبه پشتیبانی طولانی‌مدت از سوکت‌های به‌کاررفته در نسل سوم پردازنده‌های تردریپر شد AMD عملکرد بالای نسل سوم پردازنده‌های تردریپر را به‌نمایش گذاشت
تصویر مذکور هنگامی ثبت شده است که بیشتر بار کاری در هسته‌ی پردازشی دوم در حال اجرا بوده است؛ در‌حالی‌که محبوب‌ترین هسته ازنظر نرم‌افزار برای وظایف تک‌هسته‌ای درکل آزمایش هسته‌ی پنجم بود. هنگامی‌که بار کاری طولانی‌مدت در هسته‌ی چهارم یا یازدهم باقی نمی‌ماند و هسته‌های یادشده در‌مقایسه‌با هسته‌های بدون ستاره بیشتر درگیر انجام وظایف بودند، سرعت‌های کلاکشان ثبت شد. با اینکه هسته‌ی پنجم محبوب‌ترین هسته برای انجام وظایف بود، با اطمینان بسیار می‌توان گفت فرکانس بوست هسته‌ی چهارم مقدار اندکی بیشتر بود.
درهرصورت آنچه مشخص است، نرم‌افزار هسته‌ی پنجم را به‌عنوان بهترین هسته انتخاب کرده است. این در حالی است که هسته‌ی دوم برای انجام آزمایش‌ها تک‌هسته‌ای به‌عنوان هسته‌ی مطلوب شناسایی می‌شود و نگرانی‌هایی از این بابت ایجاد می‌کند که برنامه‌ی زمان‌بندی (Scheduler) ویندوز 10 با امتناع از انجام وظایف روی هسته‌ی پردازشی مناسب به عملکرد آسیب بزند. حال AMD پستی در وبلاگ خود منتشر کرده و توضیح داده است که چرا ویندوز 10 و نرم‌افزار رایزن‌مستر دراین‌زمینه اشتباه نکرده‌اند و این شرکت قصد دارد در نحوه‌ی کار نرم‌افزار رایزن‌مستر بازنگری کند. در ویندوز ، رابط فریم‌ور UEFI نتایج و رتبه‌بندی هسته‌ها پس از آزمایش نهایی را حفظ می‌کند. هم رایزن‌مستر و هم ویندوز از این داده‌ها برای تعیین رتبه‌بندی خودشان از هسته‌های مناسب استفاده می‌کنند. این حقیقت که در نرم‌افزار رایزن‌مستر هسته‌ها با فاصله‌ی 3 درصدی در عملکرد از هم رتبه‌بندی شده‌اند، به این معنی نیست که هرکدام از هسته‌ها 3 درصد سریع‌تر از هسته‌ی بعدی هستند. AMD دلیل خود برای رتبه‌بندی این‌چنینی هسته‌ها را این‌گونه شرح می‌دهد: رتبه‌بندی پیش‌فرض 3 درصدی برای ارتباط با سیستم‌عامل و القای این نکته که کدام هسته یا هسته‌ها سریع‌تر هستند، گزینه‌ی بسیار مناسبی است. ارتباط مذکور هنگامی‌که ثابت CPPC2 و مقیاس بدون واحد بازدهی به چینش فرکانس‌های پردازنده برای بارهای کاری شما تبدیل می‌شود، هیچ فضایی برای خطاهای ریاضی باقی نمی‌گذارد که به گردشدن اعداد منجر می‌شود.
CPPC2 مخفف عبارت Collaborative Processor Performance Control و به‌معنی کنترل اشتراکی عملکرد پردازنده بوده و در نسخه‌ی 6٫2 سند ACPI آمده است. ACPI مخفف Advanced Configuration and Power Interface و به‌معنی پیکربندی پیشرفته و رابط توان است. این سند را برخی از شرکت‌های فناوری برای شناسایی برخی قواعد مربوط به سخت‌افزار منتشر می‌کنند. درباره‌ی CPPC2 در یکی از صفحات این سند آمده است: کنترل اشتراکی عملکرد پردازنده مکانیسمی انتزاعی و انعطاف‌پذیر را برای OSPM [مدیریت توان سیستم‌عامل] تعریف می‌کند تا مشترکا با بخشی درون پلتفرم عملکرد پردازنده‌ی منطقی را مدیریت کنند. به‌طور خلاصه AMD هسته‌ها را به روش خود رتبه‌بندی می‌کند؛ زیرا این‌گونه استراتژی مدیریتی خود را به‌صورت واضح‌تر و مؤثرتری به ویندوز منتقل می‌کند؛ بنابراین، دلیل چنین رتبه‌بندی‌ای 3 درصد بیشتر یا کمتر بودن سرعت بین هسته‌ها نیست. چرا ویندوز و رایزن‌مستر عملکرد مشابهی روی پردازنده‌ی یکسان ندارند؟
ویندوز 10 بهترین هسته‎ی پردازنده را انتخاب نمی‌کند و به‌جای آن، یافتن جفت هسته‌های پردازنده که سریع‌ترین مابین هسته‌ها هستند، در اولویت قرار می‌دهد و بار کاری را مدام بین این دو هسته تعویض می‌کند. تصویر زیر هنگامی ثبت شده است که جابه‌جایی مذکور شبیه به آزمایش‌های بنچمارک CB20 در نرم‌افزار رایزن‌مستر است.
این تصویر زمانی ثبت شده است که الگوریتم 1usmus فعال بود؛ به‌همین‌دلیل، بیشتر هسته‌های پردازنده در حالت خواب (asleep) بودند و البته بار کاری بین هسته‌ی 4 و 5 در حال جابه‌جایی بود. ویندوز 10 سعی می‌کند بار کاری هم‌زمان را بین این دو هسته تقسیم کند تا بار الکتریکی و حرارت به‌اشتراک گذاشته شود. شایان ذکر است رایزن‌مستر انتخاب می‌کند کدام هسته براساس حداکثر ظرفیت اورکلاک خود ستاره‌ی طلایی را کسب کند. به‌طور خلاصه رایزن‌مستر بررسی می‌کند تا ببیند کدام هسته‌ی پردازنده به‌عنوان بهترین گزینه برای اورکلاک رده‌بندی می‌شود. در‌همین‌حال، ویندوز موارد بیشتری را بررسی می‌کند تا دریابد کدام جفت هسته‌ها در پردازنده بهترین عملکرد کلی را دارند. این دو نوع ارزیابی برپایه‌ی مجموعه داده‌های یکسانی هستند؛ اما هدف مشابهی را دنبال نمی‌کنند؛ درنتیجه، نرم‌افزار رایزن‌مستر چنین گمان می‌کند که بهترین هسته‌ی پردازشیِ جداگانه‌ای از آنچه ویندوز شناسایی کرده، وجود دارد. در آینده، AMD نرم‌افزار رایزن‌مستر را به‌گونه‌ای تنظیم می‌کند که دقیقا همان اطلاعاتی که ویندوز گزارش داده را ارائه دهد و منبع سردرگمی ذکرشده را از بین ببرد. پیام واضح این شرکت درباره‌ی مدیریت سرعت کلاک در پردازنده‌های رایزن واگذاری آن به ویندوز 10 است. در‌این‌صورت، خروجی نتایج بهتری درمقایسه‌با مدیریت دستی موارد یادشده خواهد داشت. چنین راهکاری ممکن است ازنظر فنی در مواردی صادق نباشد که تمامی هسته‌ها اورکلاک می‌شوند؛ ولی این‌ گونه تنظیمات دستی توان مصرفی را در پردازنده افزایش می‌دهند. نگارنده‌ی مطلب براساس تجربه‌ی شخصی‌اش راهنمایی‌های AMD را تأیید می‌کند. او می‌گوید تلاش می‌کند بازدهی پردازنده‌ی رایزن را برای بهره‌گیری از گزینه‌های افزایش عملکردی‌ای افزایش دهد که فروشندگان در UEFI ارائه می‌دهند و این راهکارها به‌جای افزایش عملکرد آن را کاهش داده‌اند. راهنمایی‌های AMD برای افزایش عملکرد پردازنده‌های هفت‌نانومتری رایزن دست‌نخورده باقی مانده است. این شرکت اعلام کرده با به‌روزرسانی به نسخه‌ی 1903 ماه مه یا بعدتر ویندوز، نصب آخرین درایورهای تراشه و استفاده از نسخه‌ی 1002 یا بالاترِ رابط UEFI (فرم‌ور یکپارچه‌ی توسعه‌پذیر) از معماری AGESA می‌توان کارایی پردازنده‌های رایزن را افزایش داد. اگر می‌خواهید مطمئن شوید تمامی این قابلیت‌ها کار می‌کنند، تنظیمات Global C-States و CPPC را در حالت AUTO ON قرار دهید یا به هر شکل ممکن فعال کنید.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آغاز مهم‌ترین گردهمایی آبی منطقه غرب آسیا در تهران

زنگنه برای شرکت در نشست اوپک وارد وین شد

رشد چهار درصدی شاخص بورس در هفته دوم آذر ماه

افزایش صادرات محصولات پتروشیمی با وجود تحریم‌ها

حذف صفر از پول ملی و احتمال تورم ناشی از آن

نقش سازمان مالیاتی در حذف دهکهای بالا

نفت بخش خصوصی را منزوی کرد

امسال صادرکنندگان کار جهادی کردند

دشمن نتوانست صادرات نفت ایران را صفر کند/همچنان نفت می فروشیم

اردکانیان: تاجیکستان گام‌هایی عملی‌تر برای توسعه روابط اقتصادی با ایران بردارد

اختصاص 6 هزار میلیاردتومان برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان

رشد نرخ رسمی 22 ارز

رشد 26 درصدی سرمایه‌گذاری خارجی در بخش صنعت

جهانگیری آیین‌نامه اجرایی معافیت مالیاتی یکی از اولیای معلولان شدید را ابلاغ کرد

اردکانیان: ایران شریکی مطمئن برای اوراسیاست

افتتاح 310 میلیون دلار پروژه در صنعت مس/تحریم مس شکسته شد

پای رمزارزها به بازار نفت ایران باز می‌شود؟

بودجه 99 در جلسه شورای عالی اقتصاد بررسی شد

بورس کالا میزبان عرضه فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی

آقاپور: با قرار دادن این همه مین بر سر راه تولیدکننده توقع دارید قهرمان ماراتن بشود؟

عرضه فولاد، کنسانتره فلزات گران‌بها و طلا در بورس کالا

چالش جاماندگان کمک معیشتی/چرا کد رهگیری برای افراد ارسال نمی‌شود؟

رحمانی: قیمت 50 کالای پرمصرف افزایش یافت

هند بر ادامه همکاری با ایران در بندر چابهار تاکید کرد

نرخ رسمی 24 ارز کاهش یافت

صادرات با کارت‌های اجاره‌ای در مرزهای عراق ادامه دارد

لاریجانی: رفع مشکلات مالی بانک ملی در بودجه 99 لحاظ شود

سقوط ارزش بیت کوین دراثر خط‌و‌نشان دولت چین

حضور استارتاپ‌ها با ایده‌های جالب در نمایشگاه تراکنش ایران

کن بلاک در چین؛ رانندگی دیدنی با فورد F-150

ربات Cloi Chefbot ال‌ جی در رستوران کره‌ای مشغول به کار شد

جوابیه اچ پی به زیراکس: ما نیازی به شما نداریم، زیراکس در وضعیت مناسبی نیست

ایران لاک؛ قفل های بدون کلید برای معلولان

صنعتگران ایرانی چند برابر کشورهای پیشرفته مالیات می‌دهند

رشد 193 درصدی ارزش پرونده‌های تخلف، پس از سهمیه‌بندی بنزین

حمل‌ونقل محموله‌های جدید ایرپاد در سال 2019 به 60 میلیون دستگاه خواهد رسید

تنوع در تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالا

مایکروسافت: عرضه سرفیس ایرباد جدید تا بهار سال 2020 به‌تعویق می‌افتد

فیسبوک اپلیکیشن تشخیص چهره را روی کارمندان خود آزمایش می‌کند

علاقه مردمان عصر پارینه‌‌سنگی به اسب‌ به پیش از اهلی‌شدن این حیوان بازمی‌گردد

شد 40 درصدی تامین نهاده‌های بخش کشاورزی

رمز دوم پویا چیست و چگونه اجرایی خواهد شد؟

ثبت‌نام و هزینه دوگانه‌سوز شدن خودرو با رعایت استاندارد

اروپا بیشترین رشد فروش گوشی‌های هوشمند را در فصل سوم 2019 تجربه کرد

گوشی جدید نوکیا 14 آذر معرفی می شود

آیفون 12 پرو اپل به 6 گیگابایت حافظه رم مجهز خواهد بود

زیراکس احتمالا برای تصاحب اچ پی مستقیما با سهام‌داران مذاکره خواهد کرد

آمار دانلود اپلیکیشن‌ها در سه‌ماهه سوم 2019 منتشر شد

قیمت ارزان وبکم لاجیتک C920 در بازار بی‌حکمت نیست

سرویس جی سوئیت با دستیار هوشمند گوگل یکپارچه شد