راه ترقی

آخرين مطالب

سناریوی آشوب‌ طلبان برای جنگ در «نجف اشرف» و «ناصریه» مقالات

سناریوی آشوب‌ طلبان برای جنگ در «نجف اشرف» و «ناصریه»
  بزرگنمايي:

راه ترقی - مشرق / متن پیش رو در مشرق منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
محور شرارت هفته گذشته سناریوی دیگری را برای ایجاد جنگی همه‌جانبه را در مناطق مرکزی و جنوبی عراق اجرا کرد که با هوشیاری معترضان، نیروهای بسیج مردمی و عشایر ناکام ماند و به بن بست خورد.
از اوایل مهرماه امسال با شروع اعتراضات مردمی در مناطق مرکزی و جنوبی عراق، دولت های خارجی و رژیم های مرتجع منطقه وارد میدان شدند و سناریوهای متعددی را برای مصادره کردن خواسته های سیاسی و اقتصادی شهروندان پیاده کردند.
حمله به مراکز عمومی، دولتی، خصوصی و نظامی یکی از سناریوهای جریان های وابسته به دولت های خارجی برای تشدید ناامنی ها و ایجاد جنگ داخلی در عراق بود اما با ورود مرجعیت عالیقدر این طرح تا حدود زیادی ناکام ماند.
مرجعیت عراق با اعلام حمایت از تظاهرات آرام و مسالمت آمیز خواستار جدایی شهروندان از گروه هایی شد که در میان اعتراضات نفوذ می کنند و با هیجانی کردن فضا، جمعیت معترض را به تخریب تحریک می کنند.
توصیه مرجعیت با استقبال معترضان عراقی مواجه شد و تا حدودی زیادی از میزان درگیری ها و تخریب ها کاسته شد و شهروندان در مناطق مشخصی از بغداد، کربلا و نجف تجمع و تحصن کردند و همین مسئله خشم جریان هایی را به دنبال داشت که خواهان ناامنی در عراق بودند.
جریان های وابسته به محور شرارت سعودی - آمریکایی که خوب می دانستند ادامه این وضعیت به ضررشان تمام می شود با حمایت گسترده پیاده نظام رسانه ای، جنگ روانی علیه مرجعیت به ویژه آیت الله «سیستانی» را چند برابر کردند.
گروه هایی بدنام که ماهیت آنان در سال های گذشته برای مردم عراق مشخص شده به صورت علنی تخریب چهره مرجعیت را در رسانه های خود در دستور کار قرار دادند و تلاش کردند در افکار عمومی این گونه القا کنند که مشکلات امروز عراق نتیجه دخالت های مرجعیت است.
جریان های افراطی وابسته به دولت های خارجی تصور می کردند می توانند سناریوی خود را به پیش ببرند اما محاسبات آنان باز هم اشتباه بود چرا که از میزان محبوبیت مرجعیت در میان اقشار مختلف مردم آگاه نبودند و یک بار دیگر نشان دادند از کمترین درک و شعور سیاسی برخوردار نیستند.
به گزارش مشرق، گروه های افراطی می پنداشتند افکار عمومی را با خود همراه کرده اند، از سناریوی حمله مستقیم به مرجعیت پرده برداشتند و با سوء استفاده از شرایط به وجود آمده دست به تحرکاتی در شهرهای مقدس نجف و کربلا زدند اما با واکنش منفی و البته کوبنده معترضان عراقی مواجه و غافلگیر شدند.
معترضان، عشایر و نیروهای بسیج مردمی زمانی که وقاحت و گستاخی جریان آشوب طلب را مشاهده کردند دیگر بیکار ننشستند و برای حمایت از مرجعیت به میدان آمدند و اعلام کردند هرگونه تحرکی را با واکنش دندان شکن پاسخ خواهند داد.

همین واکنش قاطع باعث شد سرشاخه های خارج نشین جریان های افراطی شبه نظامی از جمله «استیون نبیل» که در آمریکا مستقر است از آشوبگران مسلح بخواهد تعرض به مرجعیت را از دستور کار خارج کنند چرا که پیام مردم و بسیج مردمی را به خوبی متوجه شده بود.
حامیان خارجی جریان های آشوب طلب مسلح دریافتند اگر مرجعیت را هدف قرار دهند حکم نابودی خود را امضا کرده اند و نسخه آنان و ختم آشوب در عراق توسط مردم و نیروهای بسیج مردمی پیچیده می شود و به همین دلیل تغییر تاکتیک دادند.
با شکست سناریوی پیش بینی شده برای حمله به مرجعیت، جریان های افراطی مسلح طرح دوم خود را با هدف ایجاد اختلاف میان جریان های شناخته شده عراقی به میدان آوردند و حمله به مکان هایی را در دستور کار قرار دادند که مورد احترام مردم است.
به گزارش مشرق، گروه های مسلح در گام نخست به آرامگاه شهید «محمد باقر حکیم» یکی از چهره های اصلی مبارز با رژیم دیکتاتوری صدام حمله کردند و درهای ورودی این آرامگاه را به آتش کشیدند.براساس اطلاعات به دست آمده، هدف دوم مهاجمان مسلح پس از تکمیل حمله به آرامگاه شهید حکیم، هجوم و هتک حرمت قبور شهدای جریان «صدر» در نزدیکی مقبره «وادی السلام» شهر نجف بود که ناکام ماند.
به گفته منابع میدانی، جریان های مسلح در تلاش بودند در حمله دوم خود را از اعضای خانواده شهید حکیم و گروه های دیگر معرفی کنند که برای انتقام از حمله جریان صدر به آرامگاه شهید حکیم وارد عمل شده اند این در حالی است که مستندات تصویری موجود نشان می دهد مهاجمان در حمله نخست به آرامگاه شهید حکیم، افرادی نقاب دار و مسلح هستند که یک آشوب تمام عیار را در شهر نجف به راه انداختند.
گروه های مسلح درصدد بودند میان جریان حکیم و صدر اختلاف ایجاد کنند و طرفداران آنان را به جان یکدیگر بیندازند و یک جنگ تمام عیار را در شهر نجف شروع کنند اما این فتنه بازهم با ورود مستقبم مرجعیت به نتیجه ای نرسید.
پس از اعلام توصیه های مرجعیت در خطبه های نماز جمعه برای جلوگیری از ورود جریان های نفوذی و آشوب طلب مسلح به تظاهرات های آرام و مسالمت آمیز، معترضان برای تامین امنیت تجمعات و ممانعت از هرگونه ای سوء استفاده ای وارد عمل شدند.
به گزارش مشرق، در 4 روز گذشته مردم و معترضان در مناطق مرکزی و جنوبی عراق به ویژه در شهرهای «ناصریه و نجف»، شماری از افرادی که به دنبال ایجاد و درگیری بودند را شناسایی و دستگیر کردند و به نیروهای عراقی تحویل دادند.
براساس اطلاعات به دست آمده، نیروهای امنیتی نیز با همکاری عشایر مسیرهای منتهی به شهرهای مهم را به کنترل درآورده اند تا از ورود افراد ناشناس مسلح به تجمعات آرام مردمی جلوگیری و امنیت را به طور کامل برقرار کنند.
به گفته منابع میدانی، جریان های وابسته به دولت ها و رژیم های خارجی افراد مسلح تحت فرمان خود را بعدازظهر ها وارد شهرها می کنند تا به اعتراضات مسالمت آمیز نفوذ و آشوب و درگیری به پا کنند و این مسئله را به نیروهای امنیتی نسبت دهند.
یکی از مصدایق واضح این فتنه انگیزی، تعرض سازمان یافته و دقیق افراد ناشناس به تجمع مسالمت آمیز میدان «الصدر» شهر نجف است که به سمت تظاهرکنندگان نارنجک هایی پرتاب شد و همزمان نفوذهای آنان در میان جمعیت معترض، عامل این حمله را نیروهای عراقی معرفی کردند تا مردم را تحریک و یک درگیری ایجاد کنند.

به گزارش مشرق، روند تحولات میدانی نشان می دهد سناریوی جریان های مسلح وابسته به خارج به ویژه در شهرهای «نجف و ناصریه» تا حدودی شکست خورده و این احتمال وجود دارد که محور غربی - عبری - عربی سناریوی آغاز اعترضات و درگیری را در سایر استان ها در دستور کار قرار دهد و در روزهای گذشته اولین نشانه ها از تحرکات برای نا آرام کردن این مناطق با برگزاری تجمعاتی در «موصل، تکریت، کرکوک و فلوجه» دیده شده است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دیپلمات پیشین آمریکایی مطرح کرد: عدم آمادگی کاخ سفید برای مواجهه با ایران

روزی 933 میلیون تومان!

چرا رویکرد دونالد ترامپ در قبال ایران متناقض است؟

مقایسه "پولیتیکو" میان موگرینی و جانشینش در اتحادیه اروپا

یک اقتصاددان: بانکداری ما ابزاری برای افزایش تصاعدی ثروت ثروتمندان است

استقلالِ استراماچونی چگونه تیمی است؟

چرا قانون هدفمندی یارانه‌ها هیچ‌کدام از اهداف را محقق نکرد؟

شاهکار یگان پدافندی انصارالله در یمن

دیپلماسی موازی اقلیم کردستان عراق!

نقد سیاست‌های توسعه‌ای؛ سیاست مرکزمحور قربانی می‌گیرد

یک اقتصاددان: بانکداری ما ابزاری برای افزایش انبوه ثروت ثروتمندان است

بزرگترین خسارت تاریخ فوتبال ایران؟

روایت "دویچه وله" از وضعیت آشفته ناتو

بهره برداری داعش از بی ثباتی در عراق

آتلانتیک: تقلید ترامپ از نیکسون به برکناری او ختم می‌شود؟

نشست اوپک؛ چالش عراق و عربستان در مقابل روسیه

مخاطب پیام روحانی کیست؟

فدراسیون و برانکو؛ تفرقه بینداز و حکومت کن

هفته درخشان بورس

اعتراضات اخیر و وضعیت شغلی

حلقه مفقوده افزایش قیمت بنزین

بازگشت تحرکات داعش در عراق

نابودی یک رویا

رکورد رشد هفتگی بورس در دو ماه اخیر

تشدید درگیری امریکا و ایران در میدان عراق

جنجال مشکوک موشکی علیه ایران

کیهان: دوستان عراق ناظر بی طرف نیستند و اجازه نمی‌دهند هر دولتی سرکار بیاید

اصلاح طلبان تمایلی به نام نویسی ندارند

USA today تحلیل کرد: عقب نشینی موقت ترامپ مقابل ایران

بوسه مرگ BBC به پیشانی یک فتنه‌گر

مخمصه آل سعود؛ ولیعهد سرکش و پادشاه بیمار

پایداری‌ها در برابر قالیبافی‌ها

پول ویلموتس را هلدینگ شستا پرداخت

موجودی واکسن: صفر

ثبت نام‌های عجیب و غریب پارلمانی

چهارمین روز در غیاب اصلاح‌طلبان

مواضع ضد و نقیض صداوسیما در قبال دعوت از اصلاح طلبان

پیوندی به استعفا نرسید

رفراندوم پیشکش مردم را در جریان بگذارید

روحانی: دیگر حاضر نیستیم سرمان کلاه برود

رأی‌الیوم: منتظر ضربه ایران باشید آمریکا در ایجاد آشوب شکست خورد

چالش عراق و عربستان در مقابل روسیه

استفاده از عسل برای ضدعفونی کردن تجهیزات جراحی

سرمقاله جوان/ آزمون‏‌های فرصت ساز

سرمقاله کیهان/ عراق خلیفه‌پذیر نیست

سرمقاله خراسان/ استیضاح به ترامپ نزدیک‌تر می‌شود

سرمقاله وطن امروز/ زمان یکه‌تازی در عراق نیست

سرمقاله رسالت/ خواب و بیداری

سرمقاله اعتماد/ ترمیم اعتماد شهروندان

سرمقاله شرق/ مجلس و صدای مردم