راه ترقی

آخرين مطالب

پاسخ به تحریم‌ها با همبستگی حداکثری در صحنه تولید اقتصاد

پاسخ به تحریم‌ها با همبستگی حداکثری در صحنه تولید
  بزرگنمايي:

راه ترقی- «محمد نهاوندیان» امروز(سه شنبه) در دومین جشنواره ملی حاتم (حمایت از تولید ملی) در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما افزود:  با وجود اختلاف نظرهای سیاسی، اما در گفتمان اقتصادی شاهد همگرایی هستیم و آن را به فال نیک می‌گیریم.

وی بیان داشت: ما برای عدالت اجتماعی نیازمند رشد اقتصادی هستیم و چنانچه می‌خواهیم سهم همه را در اقتصاد افزایش دهیم باید سفره را بزرگ و برای تولید سرمایه‌گذاری کنیم.

نهاوندیان خاطرنشان کرد: امروز در جامعه اقتصادی کشور حرکت مثبت رو به همگرایی در اندیشه و گفتمان اقتصادی را شاهدیم و به ویژه اکنون که با تحریم‌ها مواجه‌ایم باید جواب ما به تحریم حداکثری، همبستگی حداکثری در صحنه تولید باشد.

وی گفت: اکنون در هر حوزه اقتصاد باید بازی جریان ضد ایرانی در دولت آمریکا و رژیم اسرائیل که به دنبال نقشه نابودی کشورمان هستند، برهم بزنیم، زیرا می‌خواهند هزینه ریسک را در اقتصادمان بالا ببرند.

معاون اقتصادی رییس جمهوری خاطرنشان ساخت: زمانی ریسک تولید در کشور کاهش می‌یابد که اقتصادمان پیش بینی پذیر شده و ثبات و آرامش در کشور و اقتصاد حاکم شود.

وی موضوع نیروی کار، فناوری، مدیریت، بازار و سرمایه را به عنوان مولفه‌های تولید یادآور شدو گفت: باید یکایک آن‌ها را بررسی تا ضمن حفظ شرایط، امکان رشد داشته باشند.

 این مقام مسوول تاکید کرد: نیروی کار ایرانی باید احساس امنیت شغلی داشته باشد، زیرا، زمانی در این مسابقه عزت و سربلندی پیروز می‌شویم که نیروی کار متخصص کشور به جای فکر کردن به مهاجرت، احساس کند که در ایران بهترین شرایط برای وی فراهم است.

وی یادآور شد: عامل سرمایه باید در اقتصاد احساس امنیت داشته باشد و در این ارتباط فضای حقوقی برای حمایت از مالکیت و سرمایه‌گذاری سالم باید مساعد باشد.

معاون اقتصادی رییس جمهوری گفت: تغییر مداوم قوانین و مقررات هر چند با نیت خوب، سبب می‌شود تا فضای حقوقی پرنوسان باشد و این شرایط منجر به سرمایه‌گذاری بلندمدت نمی‌شود.

وی گفت: بررسی ها نشان می دهد در طول 10 سال گذشته با تصویب قوانین مناسب، فضای کسب و کار بهبود یافته است و امروز رقابت بین اقتصادها در رقابت بین محیط های کسب و کار است و در این صورت سرمایه‌ها جذب می‌شوند.

به گفته نهاودیان، مدیران و فعالان اقتصادی کشور از تامین مالی در اقتصاد ایران شکایت دارند، اقتصادی که در 50 سال گذشته تورم‌های بالایی را شاهد بوده و هرچند بین سال‌های 92 تا 96 توفیق بزرگی با تورم تک رقمی و رشد بالای اقتصادی به دست آمد، اما در بازه بلند مدت مشکلات ریشه‌ای وجود دارد که بخش زیادی از آن به نظام بانکی مربوط می شود.

وی یادآور شد: سود بانکی بالا منجر به تورم در تولید شده و تولید کننده ایرانی را در رقابت نابرابری با تولیدکنندگان خارجی قرار می‌دهد.

نهاوندیان اضافه کرد: اقدام بانک مرکزی در طرح "گام" که به تامین سرمایه در گردش واحدهای کمک خواهد کرد، اقدام مناسبی است و  این راه حلی بلندمدت نیست و اقتصاد ایران باید دسترسی به بازارهای مالی جهانی داشته باشد.

معاون اقتصادی رییس جمهوری، اقتصاد مقاومتی را اقتصادی درون‌زا و برون‍‍‌گرا توصیف کرد و گفت: تفسیر نادرستی از اقتصاد مقاومتی در گذشته وجود داشت و از آن به عنوان قبول انزوا یاد می شد، اما حق اقتصاد ایران است که در مجامع بین‌المللی حضور و نقشی فعال، مثبت و سازنده داشته باشد.

وی، مبارزه با فساد را از لازمه‌های رشد تولید بیان کرد که فقط یک امر قضایی یا سیاسی و اجتماعی نیست، بلکه اقتصادی نیز هست و لازمه پیشرفت تولید و افزایش سرمایه‌گذاری، مبارزه با فساد است، زیرا فساد هزینه به تولید و تجارت تحمیل می‌کند ، اما باید مبارزه سیستماتیک و با فهم اقتصادی باشد.
نهاوندیان تاکید کرد: ریشه‌های فساد که وجود رانت‌هایی در مکانیسم تخصیص منابع است، باید خشکانده شود و لازمه مبارزه با فساد، هماهنگی و همراهی در تغییر ساختارهای رانت‌زا است، هرچند مجازات مفسدان در جای خود ضروری است.

به گفته این مقام مسوول، موتور محرکه اقتصاد جهانی در سال‌های اخیر فناوری‌های پیشرفته بوده و در 10 سال گذشته شاهد تحولات خوبی در فناوری‌های نوین و شرکت‌های دانش‌بنیان در کشور بودیم و لازمه رشد این حوزه ریسک‌پذیری است.

وی به موضوع رمز ارزها و پول‌های جدید اشاره کرد و افزود: استفاده بین‌المللی از رمزارزها باید رشد یابد و زمینه ارتقای دانش، تولید، مبادله و قاعده‌مندی آنها فراهم شود.

معاون اقتصادی رییس جمهوری  افزود: بدنه اصلی مدیریت کشور نیازمند حمایت اجتماعی است، هرچند مدیران ناسالم باید کنار گذاشته شوند و رمز اصلی رشد اقتصادی و عزت سیاسی، همبستگی و همگرایی است و هرگونه رویکرد واگرا و متهم‌کننده سم مهلکی برای اقتصاد است.

نهاوندیان گفت: جواب توطئه‌های تحریمی و تضعیفی، روحیه همگرایی و تقویت ملی است، باید بر انسجام داخلی بیافزاییم و نگذاریم بدخواهان ایران در دولت آمریکا و رژیم اسرائیل یارگیری کنند.

 وی یادآور شد: روند نزولی اقتصادی کشور در تولید ملی و سرمایه‌گذاری که از سال 86 آغاز شده بود از سال 93 تغییر کرد و سرمایه‌گذاری و درآمد سرانه بالا رفت و امیدها به اقتصاد بازگشت، اما با حوادثی که به ویژه از دی ماه 96 و خروج ترامپ از برجام رخ داد، مشکلات شدید شد و شوک‌هایی را در اقتصاد، نرخ ارز ، سطح عمومی قیمت‌ها و غیره شاهد بودیم.

نهاوندیان خاطرنشان کرد: ماه های گذشته بازگشت به ریل ثبات و رشد را شاهد بودیم که از جمله در رشد تولید صنعتی، تولید کشاورزی و کاهش تورم قابل ملاحظه است و همه ما وظیفه حراست از مسیر بهبود یافته را بر عهده داریم.

وی بیان داشت: اقتصاد ما بار دیگر به مسیر ثبات و رشد بازگشته و چنانچه به انسجام داخلی توجه کرده و احساس مشارکت مردم را تقویت و حضور موثر برای حراست از حضور فعال در بازارهای جهانی داشته باشیم، می‌توانیم این مسیر را تداوم ببخشیم.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

درخواست سازمان انتقال خون از هموطنان برای اهدای خون در روزهای کرونایی

پژوهشگران تا قبل از کارآزمایی بالینی از انتشار نتایج پژوهش خودداری کنند

احتمال اجرای عملیات پرچم دروغین در خاک عراق

روایت وکیل "نجفی" از تحولات پرونده قتل "میترا استاد"

بغداد، تهران و شبح تحریم های واشنگتن

تعطیلات پردردسر

سناریوهای مخوف درباره پیامد کرونا برای آمریکا و بریتانیا

بحران کرونا و ‌تأثیر آن بر امنیت غذایی

اجرای ضوابط طرح سلامت اجتماعی مجتمع‌های مسکونی پر جمعیت در کیش

رقابت برای تولید مهمترین سلاح در جنگ جهانی علیه کرونا

واقعیت تلخ ارزهای نفتی

کرونا؛ سیگاری ها بسیار بیشتر از دیگران در معرض خطرند

انتقاد "الف" از مواضع رییس جمهور درباره شیوع کرونا

ابهام در وضعیت حقوق کارگران

کرونا و جناح‌های سیاسی

بحران کرونا و نشست گروه 20 در عربستان

نبرد سیاسی با روحانی

استانداردهای بالای خدمات در راستای کنترل ویروس کرونا در کیش

پیام وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی به مناسبت روز جهانی "اوتیسم "

کرونا و آمریکا؛ لطفاً تیراندازی نکنید، ما به تخت I.C.U نیاز داریم!

پیام وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی به مناسبت روز جهانی "اوتیسم " ؛ فاصله گذاری اجتماعی فرصتی برای درک جهان متفاوت معلولین عزیز برای همه ماست/ با شناخت جهان معلولین همه بدنبال بهبود وضعیت آن ها باشیم

نشنال اینترست: جنگ با ایران شوخی نیست

شیوع تصاعدی کرونا در ترکیه

تقدیر از اقدامات کیش در پیشگیری و درمان بیماری کووید 19

چرا غرب نتوانست مثل آسیا با کرونا مقابله کند؟

برادران فغانی؛ از مهاجرت تا پناهندگی

فلسفه سیاسی کرونا

برخورد قانونی با متخلفان مصوبات شورای سلامت کیش

شریعتمداری درگذشت برادر نماینده مقام معظم رهبری در جمعیت هلال احمر را تسلیت گفت

نظارت و تنبیه؟ بله لطفا!

آغاز توزیع رایگان بیست هزار محلول ضدعفونی کننده دست و سطوح در کیش

تقدیر از اقدامات موثر بیمارستان کیش در راستای پیشگیری از ویروس کرونا

فعالیت های آمریکا را در منطقه لحظه به لحظه زیر نظر داریم

پیام تسلیت رییسی به مناسبت شهادت شهید سلگی

لاریجانی شهادت حاج میرزا محمد سلگی را تسلیت گفت

قرنطینه در مرزها همچنان پابرجاست/نتایج تست کرونا در اتباع خارجی

مذاکره صندوق بین‌المللی پول با مقامات ایران برای اعطای وام

روحانی: 4 میلیون تن کالای اساسی وارد بازار می‌شود

سانسور عادل؛ آری یا نه؟

آغاز توزیع رایگان محلول ضدعفونی کننده دست و سطوح در کیش

هموپرفیوژن یکی از روش‌های درمان بیماران کرونایی در بابل

چند دستگی در فدراسیون فوتبال/ بوی تعلیق می‌آید

حواسمان به صنعت پس از کرونا هم باشد

5 رویدادی که قرن گذشته جهان را ساختند

ظریف: ایران آغازگر جنگ نیست اما به آغازگران درس‌هایی می‌دهد

کاهش نرخ رسمی یورو و 25 ارز دیگر

تداوم کلاس های غیرحضوری دانشگاه تربیت مدرس از 16 فروردین

هوش مصنوعی ابتلا به دیابت را پیش بینی می کند

کرونا؛ پوششی برای جنگ تمام‌عیار

رشد اعطای تسهیلات به شرکتهای دانش بنیان/ حمایت از فناوریهای آینده