راه ترقی

آخرين مطالب

آیین‌نامه اجرایی قانون حفاظت خاک فردا به دولت ارایه می‌شود اقتصاد

آیین‌نامه اجرایی قانون حفاظت خاک فردا به دولت ارایه می‌شود
  بزرگنمايي:

راه ترقی- «علیمراد اکبری» روز یکشنبه در نشست خبری به مناسبت گرامیداشت دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی  افزود: طبق قانون، این آیین نامه اجرایی به سازمان های برنامه و بودجه و حفاظت محیط زیست و همچنین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جهت بررسی و تایید ارسال می شود.

وی اضافه کرد: این آیین‌نامه اجرایی توسط محققین، پژوهشگران، مخصصین دانشگاهی و انجمن علوم خاک تدوین و به تایید واحدهای تخصصی وزارت جهاد کشاورزی رسیده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی، خاک را یکی از مولفه های مهم تولید برشمرد و اظهار داشت: مدیریت منابع آب کشور بدون توجه به خاک ممکن نیست، زیرا خاک، مخزن آب و در نهایت تولید پایدار است.

وی ضمن تاکید بر اهمیت اجرای قانون حفاظت خاک در کشور تصریح کرد: امیدواریم این قانون هر چه سریعتر در دولت بررسی و تصویب شود که به طور قطع، تاثیر بسزایی در جایگاه قانونی خاک، اصلاح خاک، غنی سازی خاک، نقشه خاک، زهکشی،  مدیریت خاک در مقابل آلودگی ها و قاچاق داشته باشد.

بهره‌برداری از 1950 پروژه آب و خاک در دهه فجر

اکبری گفت: یک هزار و 950 پروژه آب و خاک کشور در دهه مبارک فجر امسال با اعتباری بالغ بر 786 میلیارد تومان در سراسر کشور به بهره برداری می رسد.

وی با بیان اینکه 30 درصد پروژه‌های بخش کشاورزی مربوط به آب و خاک است، اظهارداشت: این پروژه ها در بخش های مختلف از جمله تجهیز اراضی کشاورزی به سامانه های تحت فشار و نوین آبیاری  است.

آغاز اجرای فاز دوم طرح 550 هزار هکتاری خوزستان نیازمند اعتبار

معاون امور آب و خاک کشاورزی با اشاره به اینکه اجرای فاز دوم طرح 550 هزار هکتار دشت های خوزستان و ایلام از یک ماه آینده کلید می خورد، افزود: کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی  50 میلیون یورو برای اجرای فاز دوم این پروژه پیش بینی کرده که باید در صحن علنی مجلس تصویب و توسط سازمان برنامه و بودجه تامین شود.

وی اظهارداشت: برآورد اولیه برای شروع مرحله دوم اجرای این پروژه  10 هزار میلیارد تومان اعتبار است.

اکبری ادامه داد: روز گذشته طی جلسه‌ ای بین سرپرست وزارت جهاد کشاورزی و وزیر نیرو مقرر شد حداکثر ظرف یک ماه آینده فاز دوم این پروژه در سطح 220 هزار هکتار با تامین آب قطعی اجرایی شود.

وی با اشاره به اینکه 295 هزار هکتار در مرحله اول به اتمام رسیده است، گفت: با اجرای این طرح تولیدات کشاورزی این استان از 1.7 میلیون تن به 4.5 میلیون تن رسید که پیش بینی می‌شود از سال 98 این رقم به 6.5 میلیون تن افزایش یابد.

وی اضافه کرد: به دلیل فراوانی آب در خوزستان حدود 210 هزار هکتار برنج کشت شد که درآمد کشاورزان به نزدیک پنج هزار میلیارد تومان رسید.

تجهیز 2.4 میلیون هکتار اراضی کشاورزی به سامانه های نوین آبیاری

اکبری با اشاره به اینکه توسعه سامانه‌های نوین آبیاری از پروژه‌های مهم معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در دولت های یازدهم و دوازدهم است، گفت: تاکنون 2.4 میلیون هکتار از اراضی کشاورزی به سامانه های نوین آبیاری مجهز شده که از این میزان 1.1 میلیون هکتار آن در دولت‌های یازدهم و دوازدهم اجرایی شده است.

وی درباره احداث شبکه‌های فرعی و زهکشی افزود: اکنون 1.6 میلیون هکتار از اراضی کشاورزی کشور به شبکه های فرعی و زهکشی مجهز شده است که از این میزان 583 هزار هکتار در دولت تدبیر و امید اجرایی شده است.

به گفته وی، پیش از پیروزی انقلاب اسلامی 141 هزار هکتار از اراضی کشاورزی به شبکه های فرعی و زهکشی تجهیز شده بود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ایران را  در اجرای شبکه های زهکشی پیشرفته دانست و ادامه داد: تاکنون 418 هزار هکتار زهکشی زیرزمینی در کشور انجام شده که 186 هزار هکتار آن مربوط به دولت های یازدهم و دوازدهم است به طوری که اکنون در پروژه دشت های خوزستان و ایلام از دو تکنولوژی جدید استفاده شده که یکی از آنها ساخت کشور خودمان است.

203 هزار هکتاراز اراضی غرب و شمال غرب آماده بهره برداری است

اکبری درباره اجرای پروژه شبکه‌های زهکشی و آبیاری فرعی غرب و شمال غرب کشور، گفت: این پروژه در سطح 227 هزارو 300 هکتار در اراضی کشاورزی غرب و شمال غرب کشور در حال اجراست که حدود 94 درصد در بخش وزارت جهاد کشاورزی پیشرفت فیزیکی دارد.

وی با اشاره به این که 203 هزار هکتار از این طرح آماده بهره برداری است، افزود: از این میزان 52 هزار هکتار سطح سبز است و فاصله بین این دو عدد به دلیل کمبود منابع مالی وزارت نیرو نتوانسته شبکه‌های اصلی و تأمین آب آن را انجام دهد.

وی اظهارداشت: در پی جلسات متعدد با دفتر رهبر معظم انقلاب قرار شد برای اتمام این پروژه به وزارت نیرو 12 هزار میلیارد تومان و وزارت جهاد کشاورزی حدود یک هزار و 450 میلیارد تومان اعتبار تخصیص یابد که البته وزارت جهاد کشاورزی از این میزان اعتبار 900 میلیارد تومان کار کرده و بدهی دارد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی این پروژه را یکی از شاخص ترین پروژه‌های کشور برشمرد و گفت: 99.5 درصد در این پروژه مجهز به سیستم‌های نوین آبیاری است به طور مثال پروژه خداآفرین در اردبیل حدود یک هزارو 250 دستگاه سنترپیو در سطح 22 هزار هکتار دارد که یکی از بزرگترین پروژه ها در دنیاست.

به گفته  وی، رییس جمهوری 8 هزار هکتار از طرح را افتتاح کرده که با تامین منابع مالی و منابع آبی  وزارت نیرو ما هم بتوانیم 5 درصدی باقمیانده پروژه را به اتمام برسانیم

پروژه 46 هزار هکتاری سیستان مدرن و هوشمند است

معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی پروژه 46 هزار هکتاری سیستان را یکی از پروژه بی بدیل دانست و افزود: در این پروژه تجهیزات مدرن و هوشمند به کار گرفته شده است.

وی اضافه کرد: این طرح در سطح 200 هزار هکتار از اراضی کشاورزی سیستان اجرا شده اما به دلیل محدودیت منابع آب تنها برای  46 هزار هکتار آن تامین آب می شود که از این میزان 20 هزار هکتار آماده تحویل آب است مابقی تا اواخر اسفندماه امسال تامین آب خواهد شد.

به گفته وی، برای اجرای این پروژه 400 میلیون مترمکعب آب در نظر گرفته شده است.

اکبری ادامه داد: اجرای پروژه 46 هزار هکتاری سیستان مبلغ سه هزارو 400 میلیارد تومان اعتبار دریافت کرده ایم که برای هر هکتار حدود 70 میلیون تومان هزینه شده که نشان می دهد این عملکرد 100 درصد اقتصادی است.

مواد آلی60 درصد خاک اراضی کشور کمتر از یک درصد

معاون امور آب  و خاک وزارت جهاد کشاورزی با بیا اینکه 60 درصد خاک‌های کشور کمتر از یک درصد مواد آلی دارند گفت: اکنون یکی از چالش‌های بخش کشاورزی کمبود مواد آلی در خاک اراضی کشاورزی است به طوری که بخش عمده از این اراضی کمتر از 0.5 درصد مواد آلی دارند.

به گفته وی، این درحالیست که مواد آلی خاک باید حداقل دو درصد باشد.

این مقام مسول با بیان اینکه مواد آبی خاک کشور ما به طور کلی کم است و مربوط به دوره زمانی خاصی نیست، اظهارداشت: اکنون 180 آزمایشگاه خاک شناسی زیر نظر  موسسه تحقیقات آب و خاک در کشور فعال است که برخی به بخش خصوصی واگذار شده و بخشی دیگر باید واگذار شود.

وی اضافه کرد: اگر مواد آلی خاک اراضی کشاورزی به دو درصد برسد، بهره وری آب بین 25 تا 30  درصد و  حجم تولید به 35 درصد افزایش می یابد.

اکبری ارتقا بهره وری منابع آب و خاک با حفظ پایداری زمین، حفاظت کمی و کیفی منابع آب و خاک و تقویت امنیت غذایی در چارچوب توسعه پایدار را از اهداف اجرای پروژه‌های آب و خاک کشور برشمرد و افزود: از سال 92 تاکنون راندمان آب  از 39 درصد به 45 درصد رسیده است.

خاک کشاورزی قاچاق نمی شود

معاون امور آب و خاک کشاورزی با تاکید براینکه طی پنج سال اخیر گزارشی از قاچاق خاک کشاورزی نداشته ایم گفت: آنچه که از کشور خارج می شود خاک صنعتی است و هیچ ارتباطی با خاک کشاورزی ندارد.

وی افزود: نقل و انتقال خاک هزینه‌ بالایی دارد بنابراین قاچاق خاک کشاورزی، صرفه اقتصادی ندارد.

اجرای پروژه آب بندان در سه استان شمالی کشور

اکبری از اجرای پروژه آب بندان شمال کشور به عنوان یکی از پروژه های کلیدی کشور نام برد و تصریح کرد: این پروژه در سطح 30 هزار هکتار در سه استان گیلان، مازندران و گلستان اجرایی شده است و 50 هزار هکتار در دست اجرا داریم.

وی با بیان اینکه این طرح به دلیل شوری خاک در دیم زارها اجرا می شود، افزود: اعتبار مورد نیاز این بخش  780 میلیارد تومان پیش بینی شده که طی مدت دو سال باید اجرایی شود.

مرمت بیش از 28 هزار کیلومتر قنوات کشور

معاون وزیر جهاد کشاورزی طول قنوات کشور را 41 هزار هکتار دانست و تصریح کرد: اکنون 28 هزار و 600 کیلومتر از قنوات کشور لایروبی و مرمت شده است.

وی ادامه داد: طبق برنامه ششم توسعه باید سالانه 5 درصد قنوات کشور لایروبی، مرمت و بازسازی شود که برای این مهم هر ساله 300 میلیارد تومان اعتبار نیاز است که  تاکنون این مبلغ به طور کامل تامین نشده است.

وی یادآورشد: از سال 94 حدود هشت میلیارد تومان اعتبار به بازسازی قنوات تخصیص می یافت که اکنون این میزان به 140 میلیارد تومان رسیده است که نشان می دهد دولت تدبیر و امید توجه ویژه به این بخش داشته است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سپرده‌های ارزی در بانک‌ها زیاد شد

«رمز پویایی» که قرار بود ناجی باشد

همتی:بدهی تولیدکنندگان امهال می‌شود

وزیر اقتصاد: تجارت خارجی کشور به 79 میلیارد دلار رسید

جهانگیری: توسعه تعاونی‌ها راهگشای تحقق اهداف کشور است

نرخ رسمی یورو و پوند کاهش یافت/قیمت دلار ثابت ماند

اقتصاد مقاومتی؛راهکار مؤثر کاهش پایدار تورم و افزایش رشد اقتصادی

سرمایه هلدینگ خلیج‌فارس به 14400 میلیارد تومان رسید

رونمایی از دومین دکل ساخت جهاددانشگاهی با حضور وزیر نفت

منفی شدن شیب سرمایه‌گذاری در کشور

تخفیف محصولات در نمایشگاه‌های بهاره چقدر است؟

نرخ یورو افزایش و پوند کاهش یافت/ جدول تغییرات نرخ ارز

فروش تعهدی چه تاثیری در بازار سرمایه دارد؟

تولید میعانات گازی افزایش یافت

افزایش 400 میلیارد دلاری ثروت ملی با رشد یک‌درصدی ضریب بازیافت میادین نفتی

یادداشت رئیس کل بانک مرکزی درباره رشد نقدینگی

تولید کنسانتره آهن شرکت‌های بزرگ به بیش از 39 میلیون تن رسید

نرخ رسمی همه ارزها ثابت ماند

سرمایه‌گذاری 33 میلیارد دلاری برای کاهش مصرف گاز در نیروگاه‌ها

افزایش 38 درصدی سهم صنعت و معدن از تسهیلات بانکی

تمرکز نقدینگی در بازار بورس برای توسعه صنعت نفت

یورو و 23 ارز دیگر

رانت‌خواران داخلی به دنبال ملتهب کردن فضای اقتصادی‌اند

اصلاح آیین‌نامه تسهیل و تسریع در تسویه تعهدات ارزی بانک مرکزی

کاهش نرخ رسمی یورو و لیر ترکیه

آیا کابوس قرارداد موقت کارگران پایان می‌یابد؟

هزینه های واکسن سازی در ایران کم می شود/ ایجاد شبکه فناوری تولید

دژپسند: در تنظیم بودجه از بانک مرکزی استقراض نکرده‌ایم

زنگنه:سی.ان.جی گران نمی‌شود

خرید تضمینی تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت

تسهیل‌گری آمریکا برای جلوگیری از مقاوم شدن اقتصاد ایران است

ایران و قطر فصل نوینی از همکاری ها؛ تبادل نیروی کار

مراقب شگرد دلالان ارز در تبلیغات FATF باشید

گسترده‌ترین حمله به زیرساخت‌های ارتباطی کشور اتفاق افتاد

تولید پلی‌اتیلن سنگین با طراحی و مهندسی بومی

مدیرعامل راه آهن: فروش بلیت قطار١٠ درصد رشد کرد

40 کشور در صف پیوستن به اورآسیا

افزایش 6 میلیارد دلاری درآمدهای نفتی ایران

پاداش آخر سال با حقوق بهمن واریز می‌شود

یارانه بهمن فرداشب در حساب‌هاست

کاهش بهای رسمی 29 ارز در آغاز هفته

افتتاح بزرگ‌ترین تاسیسات جمع‌آوری گازهای همراه نفت

پنج عامل رکوردشکنی‌های بازار سرمایه

حمایت دولت از تولید داروهای بایوتکنولوژی یک میلیارد دلار ارزبری را کاهش داد

بهای رسمی 17 ارز کاهش یافت

استخراج هزینه معیشت کارگران برای تعیین دستمزد 99 کلید خورد

افزایش دستبرد به خطوط انتقال فرآورده‌های نفتی بعد از سمیه‌بندی بنزین

علت واریز سود سهام عدالت در اسفند/مشمولان شماره شبا اعلام کنند

شرط وزارت اقتصاد برای فروش اموال مازاد دولتی

افت نرخ رسمی یورو و پوند