راه ترقی

آخرين مطالب

پنج عامل رکوردشکنی‌های بازار سرمایه اقتصاد

پنج عامل رکوردشکنی‌های بازار سرمایه
  بزرگنمايي:

راه ترقی- علی صحرایی امروز (چهارشنبه) به عوامل تاثیرگذار بر رشد بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: ارقام و اطلاعات موجود نشان می‌دهد سایر بازارها در رکود به سر می‌برند، همچنین برخی دیگر از بازارها مانند مسکن برای سرمایه‌گذاری نیازمند سرمایه‌های هنگفتی هستند که همه افراد قادر به تامین مبلغ مورد نیاز برای ورود به این بازار نیستند.

وی به اهمیت بازار سرمایه در اقتصاد ملی و استقبال گسترده آحاد مردم جامعه و سرمایه گذاران  از سرمایه گذاری در بورس تهران  اشار ه کرد و ادامه داد: بازار سهام در طول سال جاری به گزینه قابل قبول سرمایه گذاران خرد تبدیل شده است و محل مناسبی برای سرمایه گذاری افرادی است که به دنبال سرمایه‌گذاری برای میان مدت و با سرمایه‌های اندک هستند.
صحرائی اظهار داشت: در طول 10 سال گذشته به واسطه زیرساخت و فرهنگ سازی‌های مناسبی که برای سرمایه‌گذاری در این بازار صورت گرفته سرمایه‌گذاران زیادی به این بازار  ورود کردند. براین اساس بورس تهران علاوه بر تحقق اهداف و اجرای مسئولیت های محوله، به عنوان رکن اصلی بازار سرمایه برای هدایت نقدینگی به‌سوی توسعه اقتصادی، نگاهی ملی و منطقه ای به توسعه فرهنگ سرمایه گذاری و ارتقاء دانش مالی آحاد جامعه دارد و با گسترش خدمات در تالار های منطقه ای و توجه به مسئولیت اجتماعی به این مهم پرداخته است.

 مدیر عامل بورس تهران گفت: بورس تهران از طریق یک هزار و 800 ایستگاه معاملاتی در سراسر کشور با مردم در ارتباط است که این موضوع زمینه ورود سرمایه‌گذاران به بازار سرمایه و ورود نقدینگی کلان به بازار را فراهم کرده است.

تغییر نرخ ارز محرک رشد بازار سرمایه

وی با بیان اینکه تغییر نرخ ارز از دیگر عواملی است که در روند صعودی بازار سرمایه تاثیرگذار بوده است، گفت: تغییر نرخ ارز در این دوران باعث شده تا ارزش جایگزینی شرکت‌ها در مقایسه با ارزش‌های بازار در این دوره مورد توجه قرار گیرد.

مدیر عامل بورس تهران به دیگر عامل تاثیرگذار بر رشد شاخص بورس تاکید کرد و افزود: با توجه به سیاست درست دولت در خصوص رصد سرمایه‌گذاران و دارندگان دارایی و ثروت و اخذ مالیات‌های چشمگیر، تنها بازاری که تغییرات نرخ مالیاتی را شامل نمی‌شود بازار سرمایه است، این موضوع از جمله سیاست‌هایی است که می تواند اجرای آن از سوی دولت ادامه دار باشد.

صحرایی افزود: دولت می تواند جریان نقدینگی را از طریق سیاست مالیاتی از مکان‌هایی که سرمایه‌گذاری در آن به تولید ملی کمک نمی‌کند دور و آن را به سمت بازار سرمایه هدایت کند.


بورس شفاف‌ترین بازار در اقتصاد کشور

وی با بیان اینکه بازار سرمایه در کشور به عنوان شفاف‌ترین و در دسترس‌ترین بازار در اقتصاد کشور محسوب می‌شود، به سهولت ورود و خروج به این بازار اشاره کرد و افزود: از آثار قدرت بازدارندگی دفاعی کشور در حوزه اقتصاد این بود که سرمایه‌گذاران با اطمینان خاطر سرمایه‌های خود را وارد اقتصاد و بازار سرمایه کنند.

صحرایی با بیان اینکه ما برای هر میزان از ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران، فرصت سرمایه‌گذاری را فراهم کرده‌ایم، گفت: 40 صنعت پذیرفته شده در بورس و انواع ابزارهای کم ریسک‌تر مانند انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس وجود دارند که در اختیار سرمایه گذاران قرار دارد و بهترین فرصت را برای سرمایه‌گذاری در بورس فراهم می‌کنند.

مدیر عامل بورس تهران با تاکید بر اینکه وجود نقدینگی قابل توجه در کشور در رشد بازار سرمایه موثر بوده است،  گفت: بخشی از این نقدینگی با توجه به شرایط مساعد بازار سرمایه و شفافیت موجود وارد بازار سرمایه شده است.

وی با تاکید تاثیر مثبت و محسوس آموزش و فرهنگ سازی گفت: توسعه فرهنگ سرمایه گذاری در بورس تهران با اهمیت ارزیابی می شود و اکنون آثار فرهنگ‌سازی‌ها و آموزش‌های متعددی که از سال 84 به بعد برای سرمایه‌گذاری در بورس انجام شده را در بازار شاهد هستیم.

صحرایی خاطرنشان کرد: سامانه کدال ایجاد شد تا اطلاعات شرکت‌ها در زمان یکسان در اختیار عموم قرار گیرد. این عوامل بر اعتماد سازی مردم نسبت به بازار سرمایه و ارتقا شفافیت می افزاید. همچنین  فرصت‌های سرمایه گذاری بیشتری را در اختیار سهامداران قرار می دهد.

اقدامات بورس تهران برای حفظ سرمایه های مردم

 مدیر عامل شرکت بورس تهران به اقداماتی که از سوی بورس تهران برای حفظ سرمایه‌های مردم در بازار سرمایه به کار گرفته شده است اشاره کرد و گفت: از طریق بازارگردانی در تلاشیم  نقدشوندگی را در این بازار حفظ کنیم. همچنین در چهار سال اخیر اقدام به ایجاد صندوق توسعه بازار و صندوق تثبیت کردیم تا از این طریق در شرایط خاص، از سرمایه های مردم حمایت شود.

صحرایی بر توسعه ابزارهای نوین مالی تاکید کرد و اظهار داشت: به منظور توسعه، تعمیق و گسترش بازار با رونمایی از ابزار فروش تعهدی، ابزار کلاسیک موجود در بازار تکمیل می‌شود که از این به بعد باید به توسعه زیرساخت و گسترش آنها توجه کرد.

مدیر عامل بورس تهران با بیان اینکه بازار سرمایه یک بازار تخصصی است و سرمایه‌گذاران باید از تخصص کافی برای سرمایه‌گذاری در آن  برخوردار باشند، افزود: در صورتی که سرمایه‌گذاران اطلاعات لازم برای سرمایه‌گذاری در این بازار را ندارند نباید به صورت مستقیم به این بازار ورود کرده بلکه باید به صورت غیر مستقیم و از طریق صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله و شرکت های سبدگردانی اقدام به سرمایه گذاری کنند.

وی با بیان اینکه در فضای مجازی شایعات زیادی درباره روند معاملات بازار سرمایه با هدف تحت تاثیر قرار دادن افراد تازه وارد منتشر می شود، گفت: این افراد نباید تحت تاثیر و دنباله رو این اخبار غیر رسمی و شایعات باشند و باید به طور حتم از طریق رصد اخبار از منابع رسمی و مشورت با افراد خبره،  اقدام به سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه کنند.

صحرایی در پایان افزود: سرمایه گذاران در ابتدای ورود به بازار سرمایه با منابع کمتر شروع به سرمایه گذاری و با کسب دانش و تجربه بیشتر از پس انداز های خود برای سرمایه‌گذاری در بازار استفاده کنند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

روایت وکیل "نجفی" از تحولات پرونده قتل "میترا استاد"

بغداد، تهران و شبح تحریم های واشنگتن

تعطیلات پردردسر

سناریوهای مخوف درباره پیامد کرونا برای آمریکا و بریتانیا

بحران کرونا و ‌تأثیر آن بر امنیت غذایی

اجرای ضوابط طرح سلامت اجتماعی مجتمع‌های مسکونی پر جمعیت در کیش

رقابت برای تولید مهمترین سلاح در جنگ جهانی علیه کرونا

واقعیت تلخ ارزهای نفتی

کرونا؛ سیگاری ها بسیار بیشتر از دیگران در معرض خطرند

انتقاد "الف" از مواضع رییس جمهور درباره شیوع کرونا

ابهام در وضعیت حقوق کارگران

کرونا و جناح‌های سیاسی

بحران کرونا و نشست گروه 20 در عربستان

نبرد سیاسی با روحانی

استانداردهای بالای خدمات در راستای کنترل ویروس کرونا در کیش

پیام وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی به مناسبت روز جهانی "اوتیسم "

کرونا و آمریکا؛ لطفاً تیراندازی نکنید، ما به تخت I.C.U نیاز داریم!

پیام وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی به مناسبت روز جهانی "اوتیسم " ؛ فاصله گذاری اجتماعی فرصتی برای درک جهان متفاوت معلولین عزیز برای همه ماست/ با شناخت جهان معلولین همه بدنبال بهبود وضعیت آن ها باشیم

نشنال اینترست: جنگ با ایران شوخی نیست

شیوع تصاعدی کرونا در ترکیه

تقدیر از اقدامات کیش در پیشگیری و درمان بیماری کووید 19

چرا غرب نتوانست مثل آسیا با کرونا مقابله کند؟

برادران فغانی؛ از مهاجرت تا پناهندگی

فلسفه سیاسی کرونا

برخورد قانونی با متخلفان مصوبات شورای سلامت کیش

شریعتمداری درگذشت برادر نماینده مقام معظم رهبری در جمعیت هلال احمر را تسلیت گفت

نظارت و تنبیه؟ بله لطفا!

آغاز توزیع رایگان بیست هزار محلول ضدعفونی کننده دست و سطوح در کیش

تقدیر از اقدامات موثر بیمارستان کیش در راستای پیشگیری از ویروس کرونا

فعالیت های آمریکا را در منطقه لحظه به لحظه زیر نظر داریم

پیام تسلیت رییسی به مناسبت شهادت شهید سلگی

لاریجانی شهادت حاج میرزا محمد سلگی را تسلیت گفت

قرنطینه در مرزها همچنان پابرجاست/نتایج تست کرونا در اتباع خارجی

مذاکره صندوق بین‌المللی پول با مقامات ایران برای اعطای وام

روحانی: 4 میلیون تن کالای اساسی وارد بازار می‌شود

سانسور عادل؛ آری یا نه؟

آغاز توزیع رایگان محلول ضدعفونی کننده دست و سطوح در کیش

هموپرفیوژن یکی از روش‌های درمان بیماران کرونایی در بابل

چند دستگی در فدراسیون فوتبال/ بوی تعلیق می‌آید

حواسمان به صنعت پس از کرونا هم باشد

5 رویدادی که قرن گذشته جهان را ساختند

ظریف: ایران آغازگر جنگ نیست اما به آغازگران درس‌هایی می‌دهد

کاهش نرخ رسمی یورو و 25 ارز دیگر

تداوم کلاس های غیرحضوری دانشگاه تربیت مدرس از 16 فروردین

هوش مصنوعی ابتلا به دیابت را پیش بینی می کند

کرونا؛ پوششی برای جنگ تمام‌عیار

رشد اعطای تسهیلات به شرکتهای دانش بنیان/ حمایت از فناوریهای آینده

غفاری: فدراسیون می تواند جواب دغدغه های AFC را بدهد/ انتخاب نبی به نفع فوتبال است

نگاهی به فعالیت‌های انجمن اوتیسم ایران در شش سال گذشته

چراغ قرمز، سبز شد!