راه ترقی

آخرين مطالب

هزینه های واکسن سازی در ایران کم می شود/ ایجاد شبکه فناوری تولید اقتصاد

هزینه های واکسن سازی در ایران کم می شود/ ایجاد شبکه فناوری تولید
  بزرگنمايي:

راه ترقی- شرکتهای ایرانی فعال در حوزه تولید واکسن توانسته اند تا کنون 9 واکسن انسانی، 17 واکسن دامی، 19 واکسن برای طیور و یک واکسن در بخش آبزیان را به تولید برسانند.

این واکسن‌ها توسط محققان با تحقیقات و آزمایشات در شرکتهای دانش بنیان و مؤسسات تحقیقاتی دولتی و خصوصی به تولید رسیده و اکنون نیز در بازار موجود است. اما تلاش برای تولیدات بیشتر در این عرصه با هدف پیشگیری یا درمان بیماری‌های مختلف با گذر زمان بیشتر و نیاز برای حمایت از تولید بیش از پیش احساس می‌شود.

صنعت واکسن سازی، صنعتی استراتژیک و مهم به شمار می‌آید و باید متناسب با شرایط کشور، برنامه ریزی هایی در راستای تولید انبوه آن صورت گیرد تا در آینده مشکل تأمین واکسن نداشته باشیم.

تولید انواع واکسن همانند سایر حوزه‌ها نیاز به زیر ساخت‌هایی دارد؛ یکی از این زیر ساخت‌ها می‌تواند ایجاد فضایی برای گردهمایی تولید کنندگان باشد. زیرا همواره این تولید کنندگان در نقاط مختلف کشور مستقر هستند و هر کدام آزمایشگاه و امکانات مجزایی برای تولید محصولاتشان در اختیار دارند. از این رو ایجاد محلی که بتواند این تولید کنندگان را به صورت متمرکز گرد هم بیاورد، ضروری به نظر می‌رسد. در همین راستا ستاد توسعه زیست فناوری از یک دهه گذشته در راستای ایجاد «شهر واکسن» راهبردی را تدوین کرده که قرار است به نتیجه برسد.

قرار است تولیدکنندگان در یک محل با زیرساخت‌های مشترک به تولید واکسن بپردازند و همانند شرایط کنونی هزینه‌های اضافی برای تولید نداشته باشند. این محل که مساحتی نزدیک به 20 هکتار دارد، می‌تواند شرایطی را برای شرکتهای دانش بنیان و تولیدکنندگان واکسن فراهم سازد تا ضمن متمرکز سازی امکانات، هزینه‌های تولید نیز کاهش یابد.

ایجاد چنین زیرساختی می‌تواند منجر به تشکیل یک شبکه از فناوران فعال در حوزه واکسن سازی شود.

راه اندازی «شهر واکسن» با هدف تجمیع زیرساخت‌ها

دکتر مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست فناوری در خصوص هدف از راه‌اندازی «شهرواکسن» می‌گوید: ایجاد این شهر واکسن، با هدف تجمیع زیرساخت‌ها و شرکت‌های فعال در این حوزه، تجمیع تعمیرات، تجهیزات و همه بازیگران این عرصه زیر یک سقف، راه اندازی می‌شود.

وی تاکید کرد: ما حدود 10 سال پیش یک ارزیابی انجام دادیم که چرا محققان و دانشمندان حوزه زیست فناوری به سمت تولید دارو می‌روند ولی به سمت تولید واکسن نمی‌روند و با وجود اینکه قیمت واکسن، پایین است ولی فناوران ترجیح می‌دهند به سمت تولید دارو بروند. همچنین بررسی‌ها نشان داد که با وجود قیمت پایین واکسن نسبت به دارو، زیرساخت‌های تولید هر دو با یکدیگر برابرند.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری خاطر نشان کرد: به دلیل اینکه واکسن خیلی حیاتی تر از دارو برای کشور محسوب می‌شود 10 سال گذشته پیشنهادی مبنی بر ایجاد شهر واکسن را ارائه کردیم و توانستیم 4 سال بعد از آن، نقشه شهر واکسن را طراحی کنیم که در استان البرز این شهر پیاده سازی شود اما به دلیل عدم همکاری‌ها، اجرای شهر واکسن در این استان مورد استقبال قرار نگرفت.

دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ادامه با بیان اینکه از این رو تصمیم گرفته شد که شهر واکسن در شهر قم راه‌اندازی شود، بیان کرد: این شهر به دلیل نزدیکی به تهران، موقعیت جغرافیایی مناسبی برای ایجاد شهر واکسن و تأمین نیازهای داخلی دارد.

وی افزود: بعد از بررسی‌ها، انتخاب استان قم و همکاریهای استانداری برای ایجاد شهر واکسن در این استان، فناوران می‌توانند تا 20 سال آینده در این محل برای تولید واکسن مستقر شوند.

تولید واکسن‌های بومی در شهر واکسن

وی عنوان کرد: در این شهر قرار است که انواع واکسن‌های حیوانی و انسانی به صورت بومی و مبتنی بر آخرین دستاوردهای علمی جهان تولید شود و در اختیار جامعه سلامت قرار گیرد. این کار در مرحله برنامه‌ریزی است و اقدامات اجرایی آن در آینده‌ای نزدیک آغاز خواهد شد.

دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود، بیان کرد: کارهای تحقیق و توسعه راه‌اندازی این کار انجام شده است و به زودی تعدادی از شرکت‌های تولیدکننده واکسن در آن مستقر خواهند شد.

قانعی با تاکید بر اینکه بازار واکسن در دنیا یک بازار پر رونق است، خاطر نشان کرد: شهر واکسن با هدف توسعه صنعت واکسن، ایجاد می‌شود که این امر کاربردی و ضروری در کشور به نظر می‌رسد.

تجمیع انبار و آزمایشگاه مرجع در شهر واکسن

انبار، آزمایشگاه و هر هزینه‌ای که تاکنون برای هر تولید کننده واکسن به صورت مجزا وجود داشته اکنون یکی خواهد شد و کیفیت تولید نیز بالا می‌رود قانعی دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با اشاره به مزیت‌های شهر واکسن ادامه داد: در شهر واکسن همه مجبور نیستند که انبار واکسن داشته باشند؛ یک آزمایشگاه کنترل کیفی کافی است و پشتیبانی هزینه کمتری خواهد داشت. در واقع انبار، آزمایشگاه و هر هزینه‌ای که تاکنون برای هر تولید کننده به صورت مجزا وجود داشته یکی شده و کیفیت تولید نیز بالا می‌رود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر زمین شهر واکسن مشخص شده، گفت: این زمین برابر با 20 هکتار است که قرار است شرکتهای دانش بنیان تولید کننده واکسن در آن مستقر شوند و به تولید واکسن‌های مورد نیاز بپردازند.

کمک 3 ارگان برای ایجاد شهر واکسن

وی افزود: محلی که برای ایجاد شهر واکسن در قم در نظر گرفته شده در 60 کیلومتری تهران قرار دارد. در این مسیر استانداری، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، صندوق نوآوری و شکوفایی و ستاد توسعه زیست فناوری با هم همکاری می‌کنند.

به گفته دبیر ستاد توسعه زیست فناوری، صندوق نوآوری و شکوفایی تسهیلاتی برای ایجاد زیر ساخت‌های این شهر واکسن در اختیار ستاد قرار می‌دهد.

شروع اقدامات اولیه برای راه اندازی شهر واکسن

قانعی با اشاره به وضعیت محلی که برای شهر واکسن در نظر گرفته شده، گفت: به زودی کارهای اولیه شروع می‌شود و بخش واکسن سازی در آن شکل می‌گیرد. چون به تازگی مکان این شهر واکسن مشخص شده دو سال طول می‌کشد که زیرساخت‌ها در آن آماده سازی شوند.

به گفته دبیر ستاد توسعه زیست فناوری، ایجاد شهر واکسن، برنامه‌ای است که واکسن سازی ایران را متحول می‌کند و به واسطه آن هزینه‌های تولید کم می‌شود.

کشورهایی که شهر واکسن دارند

وی با اشاره به وجود نمونه‌های موفقی از شکل‌گیری شهر واکسن در دیگر کشورها، گفت: این کار به شکلی موفق در اندونزی، چین و هند هم اجرایی شده و نتایج قابل قبولی داشته است. ما هم تلاش می‌کنیم از نمونه‌های موفق برای راه‌اندازی این شهر در قم استفاده کنیم.

به گفته دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ایران زودتر از اندونزی تولید واکسن را در مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی شکل داد ولی رازی همواره در بخش دولتی باقی ماند و رشد نکرد که این باعث شد کشور ما عقب بماند.

پیش بینی شده در شهر واکسن، واکسن‌های انسانی، دامی، طیور و آبزیان به تولید برسند وی با اشاره به ظرفیت تولید واکسن‌ها در شهر واکسن گفت: پیش بینی شده در شهر واکسن، واکسن‌های انسانی، دامی، طیور و آبزیان به تولید برسند.

یکی از مدیران شرکتهای دانش بنیان تولید کننده واکسن نیز در همین رابطه گفت: اگر بخواهیم ظرفیت تولید را افزایش بدهیم نیاز به امکانات خوبی داریم که به نظرم ایجاد شهر واکسن می‌تواند چنین امکاناتی را برای تولید کنندگان فراهم سازد.

اسماعیل صابرفر ادامه داد: ایجاد یک زیرساخت برای تولیدکنندگان واکسن با هدف کاهش هزینه‌های تولید اگر همراه با ارائه امکاناتی همچون تسهیلات، معافیت‌ها و … باشد می‌تواند برای تولید کننده مفید باشد. زیرا آزمایشگاه مرجع وجود خواهد داشت و این یکی از نکات مثبت شهر واکسن خواهد بود.

به گفته وی، ما درصدد تولید 3 واکسن دیگر هستیم؛ اگر شهر واکسن با هدف ایجاد امکانات برای تولیدکنندگانی مانند شرکت ما ایجاد شود، از اینکه مابقی تولیدات خود را به این شهر ببریم استقبال می‌کنیم.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

«رمز پویایی» که قرار بود ناجی باشد

همتی:بدهی تولیدکنندگان امهال می‌شود

وزیر اقتصاد: تجارت خارجی کشور به 79 میلیارد دلار رسید

جهانگیری: توسعه تعاونی‌ها راهگشای تحقق اهداف کشور است

نرخ رسمی یورو و پوند کاهش یافت/قیمت دلار ثابت ماند

اقتصاد مقاومتی؛راهکار مؤثر کاهش پایدار تورم و افزایش رشد اقتصادی

سرمایه هلدینگ خلیج‌فارس به 14400 میلیارد تومان رسید

رونمایی از دومین دکل ساخت جهاددانشگاهی با حضور وزیر نفت

منفی شدن شیب سرمایه‌گذاری در کشور

تخفیف محصولات در نمایشگاه‌های بهاره چقدر است؟

نرخ یورو افزایش و پوند کاهش یافت/ جدول تغییرات نرخ ارز

فروش تعهدی چه تاثیری در بازار سرمایه دارد؟

تولید میعانات گازی افزایش یافت

افزایش 400 میلیارد دلاری ثروت ملی با رشد یک‌درصدی ضریب بازیافت میادین نفتی

یادداشت رئیس کل بانک مرکزی درباره رشد نقدینگی

تولید کنسانتره آهن شرکت‌های بزرگ به بیش از 39 میلیون تن رسید

نرخ رسمی همه ارزها ثابت ماند

سرمایه‌گذاری 33 میلیارد دلاری برای کاهش مصرف گاز در نیروگاه‌ها

افزایش 38 درصدی سهم صنعت و معدن از تسهیلات بانکی

تمرکز نقدینگی در بازار بورس برای توسعه صنعت نفت

یورو و 23 ارز دیگر

رانت‌خواران داخلی به دنبال ملتهب کردن فضای اقتصادی‌اند

اصلاح آیین‌نامه تسهیل و تسریع در تسویه تعهدات ارزی بانک مرکزی

کاهش نرخ رسمی یورو و لیر ترکیه

آیا کابوس قرارداد موقت کارگران پایان می‌یابد؟

هزینه های واکسن سازی در ایران کم می شود/ ایجاد شبکه فناوری تولید

دژپسند: در تنظیم بودجه از بانک مرکزی استقراض نکرده‌ایم

زنگنه:سی.ان.جی گران نمی‌شود

خرید تضمینی تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت

تسهیل‌گری آمریکا برای جلوگیری از مقاوم شدن اقتصاد ایران است

ایران و قطر فصل نوینی از همکاری ها؛ تبادل نیروی کار

مراقب شگرد دلالان ارز در تبلیغات FATF باشید

گسترده‌ترین حمله به زیرساخت‌های ارتباطی کشور اتفاق افتاد

تولید پلی‌اتیلن سنگین با طراحی و مهندسی بومی

مدیرعامل راه آهن: فروش بلیت قطار١٠ درصد رشد کرد

40 کشور در صف پیوستن به اورآسیا

افزایش 6 میلیارد دلاری درآمدهای نفتی ایران

پاداش آخر سال با حقوق بهمن واریز می‌شود

یارانه بهمن فرداشب در حساب‌هاست

کاهش بهای رسمی 29 ارز در آغاز هفته

افتتاح بزرگ‌ترین تاسیسات جمع‌آوری گازهای همراه نفت

پنج عامل رکوردشکنی‌های بازار سرمایه

حمایت دولت از تولید داروهای بایوتکنولوژی یک میلیارد دلار ارزبری را کاهش داد

بهای رسمی 17 ارز کاهش یافت

استخراج هزینه معیشت کارگران برای تعیین دستمزد 99 کلید خورد

افزایش دستبرد به خطوط انتقال فرآورده‌های نفتی بعد از سمیه‌بندی بنزین

علت واریز سود سهام عدالت در اسفند/مشمولان شماره شبا اعلام کنند

شرط وزارت اقتصاد برای فروش اموال مازاد دولتی

افت نرخ رسمی یورو و پوند

چرا عیدی کارگران و کارمندان متفاوت است؟