راه ترقی

آخرين مطالب

جهان نوشت: «بی ثباتی رفتاری» در سینماگران کشور مقالات

جهان نوشت: «بی ثباتی رفتاری» در سینماگران کشور
  بزرگنمايي:

راه ترقی - جهان / متن پیش رو در جهان منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
جشنواره سی و هشتم فیلم فجر دور از جنجال و حاشیه سازی نبود. حاشیه های این جشنواره قبل از برگزاری شروع شد. زمانی که به تاسی یکی از کارگردانان پیشکسوت و با ژست داغداری در خصوص حادثه سقوط هواپیما و کشته شدن برخی از هموطنان‌مان برخی از سلبریتی‌ها مطرح کردند که در جشنواره شرکت نمی کنند. اما وقتی جشنواره شروع شد گویی این افراد این ژست های خود را فراموش کرده اند و در نشست های خبری حضور یافتند.
جالب است که یکی از همین سلبریتی‌ها با اینکه در جشنواره شرکت کرده بود در نشست خبری مطرح کرد که برای حمایت از فیلم هایی که در آن بازی کرده در جشنواره حضور یافته است. وی بیان کرد که دوست دارد این فیلم ها دیده شود. اما به این موضوع اشاره نکرد که همین جشنواره است که باعث می شود، فیلم های وی در معرض دید قرار گیرد و به آن توجه شود.
باران کوثری درباره حضورش در جشنواره فیلم فجر گفت: «تنها جایی که من در این جشنواره حضور پیدا کردم جلسات مطبوعاتی بود. من هنوز فیلم‌هایم را روی پرده ندیده‌ام و پیش از جشنواره آنها را دیدم تا در جشنواره این اتفاق نیفتد؛ زیرا دل و دماغ آن را نداشتم و دلیل آن هم کاملاً شخصی است.»
این بازیگر در سخنانی ضد و نقیض ادامه داد: «من تا پای جان، پای فیلمهایی که بازی کردم می‌ایستم و دلیلی نمی‌بینم سنگر آن را در مقابل فیلم‌هایی که با ایدئولوژی‌های مختلف و امکانات و سرمایه بسیار تولید شدند، خالی کنم. عباس امینی و سهیل بیرقی با کمترین امکانات توانستند فیلم‌های خوبی تولید کنند و شریف هستند. می‌دانستم این جلسه تنها موقعیتی است که دوست دارم در آن حضور داشته باشم.»
سلبریتی هایی که تا دیروز اعلام می کردند که در جشنواره شرکت نمی کنند، بازهم زیر حرف خود زدند و این بار با لباس های مشکی در جشنواره حضور یافتند و جلوی دوربین خبرنگاران لبخند زدند. گویی تم جشنواه امسال برای آنها سیاه بود.
مشکی پوشی سلبریتی ها در جشنواره فیلم فجر از گرفتن ژست های مختلف و عشوه گری برخی از آنان در جلوی دوربین جلوگیری نکرد. تا جایی که یکی از سلبریتی های جوان با حرکاتی عجیب جلوی دوربین در نشست خبری خبر ساز شد.
از سوی دیگر «شهاب حسینی» بازیگر سینما و تلویزیون در جشنواره حضور یافت و با انتقاد از «مسعود کیمیایی» نسبت به اینکه وی می خواسته جشنواره را به قول خود تحریم کند، گلایه کرد. وی پیش از جشنواره نامه ای نوشت و از اینکه سلبریتی ها اعلام کرده اند که به جشنواره نمی آیند گله کرده بود و آنان را به باد انتقاد گرفته بود. وی در جشنواره نیز از این کارگردان پیشکسوت به طور شدیدتری انتقاد کرد و سلبریتی ها را عامل تفرقه افکنی در جامعه خواند. وی همچنین از فضای تهمت پراکنی و نفرت پراکنی که به واسطه معضلاتی که سلبریتی ها در کشور بوجود آورده اند نیز به شدت انتقاد کرد.
جالب اینجاست که همین کارگردان که دیگران را به عدم حضور در جشنواره فیلم تحریک می کرد، خود با یک فیلم در جشنواره شرکت کرد و حتی قرار بود در نشست خبری شرکت کند. به نظر می رسد که اگر انتقادات شدید شهاب حسینی نبود وی بر خلاف سخنرانی علیه جشنواره در این رویداد سینمایی شرکت می کرد و تا شب گذشته به تهیه کننده فیلمش نسبت به حضور در نشست خبری فیلمش ابراز علاقه مندی کرده بود.
به نظر می رسد که هر چه جلوتر می رویم بیشتر مردم با بی ثباتی گفتار و رفتاری سلبریتی ها آشناتر می شوند. خصوصا وقتی که این قشر به سیاست پای گذاشتند و روزگاری به طور جدی ازیک کاندیدای انتخاباتی حمایت کردند و روزگار دیگر به سبب اینکه مشکلاتی برای آنان و نه از جنس مردم بلکه نسبت به دغدغه های خودشان مانند محدودیت در سفر خارجی برایشان پیش آمد ابراز پشیمانی از این حمایت کردند، این بی ثباتی بیش از پیش آشکار شد.
حالا در جشنواره فیلم فجر این یک بام و دو هوای سلبریتی هایی که حالا سیاست زده شده اند به خوبی برای مردم معلوم و مکشوف شد. سیاست زدگی در میان برخی از این افراد آنقدر زیاد و نهادینه شده است که با هر بادی این جماعت به همان سو هدایت می شوند.
جشنواره فیلم فجر امسال با گلایه های برخی از سینماگران ریشه دار از این بازی های سیاسی و بی اخلاقی ها نیز همراه شد. آنجا که ابراهیم حاتمی کیا، کارگردان شناخته شده سینمای ایران می گوید: «گناه ما چیست که فیلم می‌سازیم؟ چرا دادگاه تشکیل می‌شود؟ چرا جنس نوشته‌ها و واکنش‌ها دادگاهی شده‌است. این چه زبان بی‌حیایی برای من سرباز است؟ چرا بی‌حیا می شویم؟ به من می‌گویند دهه‌ات گذشته؛ جمله خودم را به خودم پس می‌دهید؟»
این کارگردان معتقد است که فضای بی اخلاقی در میان سلبریتی ها و برخی از منتقدان سیاسی وابسته به یک جناح سیاسی آنقدر آلوده است که این افراد برای اینکه ازسوی سینماگرانی چون حاتمی کیا واکنش بگیرند به کنش های تحریک آمیز و تند دست می زنند.
به نظر کارشناسان امر این اتفاقات مصداق بارز "هیاهوی بسیار برای هیچ" است، و به جز این که فضای جامعه را مقداری آشفته کرد و خوراک تبلیغاتی برای رسانه‌های معاند ایجاد کرد، هیچ تأثیر دیگری نداشت. البته این اولین بار و به نظر می رسد که آخرین باری نباشد که سلبریتی ها آب به آسیاب ضد انقلاب می ریزند اما سئوال اساسی اینجاست که این نوع رفتار این جماعت به جز هیاهوهایی که جامعه را متفرق و چند پاره می کند چه منفعتی برای کشور و مردم دارد؟


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اگر با انتخابات قهر کنیم چه‌ می‌شود؟

نوشابه‌های گازدار، مانع جذب کلسیم

اصلاح‌طلبی به بن‌بست نمی‌رسد

ماجرای دروغ رقابتی نبودن انتخابات/جزئیاتی از«عملیات فریب»اصلاحات

توصیه انتخاباتی بهزاد نبوی به مردم

مواضع زیگزاگ رئیس‌جمهور او را نزد مردم بی‌اعتبار می‌کند

ادامه مشکلات اقتصادی یا تغییر ریل؛ انتخاب با مردم است

مناظره با تاجزاده عامل برکناری‌ام نبود

خریداران رای با بنزین رایگان

مشارکت انتخاباتی؛ حق یا تکلیف؟

دلایل طرح استعفای روحانی در سال 97

بورس نگران تازه‌واردها

مشارکت پایین باشد تهدیدها بیشتر می‌شود

بازتاب سفر لاریجانی به بیروت در رسانه‌های لبنان

سرمقاله خراسان/ سقوط تورنادو؛ پایان جنگ یمن؟

سرمقاله کیهان/ شکر نعمت انقلاب

سرمقاله وطن امروز/ رویه مجلس باید تغییر کند

سرمقاله فرهیختگان/ نظام‌نامه اکران 99 به‌ نفع پدرخوانده‌های سینما

سرمقاله اعتماد/ نگذاریم تجربه تاریخی جمهوریت از میان برود

سرمقاله شرق/ مدیریت بحران؛ فی‌البداهه یا با برنامه؟

سرمقاله ایران/ قهر و آشتی با انتخابات

سرمقاله سیاست روز/ حرکت در مسیر تک قطبی ملت

سرمقاله دنیای اقتصاد/ ماموریت‌های ممکن در مالیات

سرمقاله ابتکار/ پرسش از نامزدهای مجلس یازدهم

رای الیوم بررسی کرد: بحران در مثلث تهران-مسکو-آنکارا

FATF و بی توجهی به سرنوشت مردم

مقصر افزایش شدید حجم نقدینگی کیست؟

روایت "اوپن دموکراسی" از قدرت بازدارندگی موشک های ایران

چرا فلسطینی‌ها خواستار قطع ارتباط تشکیلات خودگردان با تل‌آویو هستند؟

جنگنده مشهور اروپایی در تور دفاعی یمنی ها

«سفید خوانیِ» نشست خبری روحانی

ساخت دیوار برای سفر ترامپ به هند!

زورآزمایی کارگزاران با اتحاد ملت

استاد دانشگاه ویرجیاناتک تحلیل کرد: راز مقاومت اقتصاد ایران

پیگیری شایعه تلفات کرونا در ایران

واشنگتن پست مطرح کرد: قمار ترامپ بر سر افغانستان

مرگ ٣٠‌ هزار پرنده مهاجر ‏در میانکاله

آقایان مواد اولیه را می‌خواهند از داخل چاه بیاورند؟

توافق با طالبان، پایان جنگ افغانستان نیست

دموکرات ها و وسوسه بلومبرگ!

فراز و فرود مداوم در رابطه تهران - ریاض

الگوی اعتیاد در کشور؛ چیزی که در ایران کشف می‌شود «شیشه» نیست

دستیار وزیر دفاع اسبق آمریکا: اگر به پمپئو شلیک کنند، آمریکا حق اعتراض ندارد

روایتی از تلاش برای وحدت اصولگرایان در تهران

عذرخواهی را «تَکرار» کن

امپراتوری بلومبرگ در 50 ایالت

روحانی بدون روتوش

اصلاحات در پیچ ارایه لیست

مکافات سکوت

رشد اقتصادی دهه 90؛ صفر