راه ترقی

آخرين مطالب

انديشه

تاثیر مخرب استرس بر عملکرد مغز

راه ترقی-پژوهشگران "انجمن علوم اعصاب" آمریکا اخیرا اعلام کرده‌اند استرس بیش از آن چیزی که افراد تصور می‌کنند بر عملکرد مغز آنها تاثیر می‌گذارد.

کرونا، فرهنگ غنی مردم ایران را به رخ جهان کشید

راه ترقی- عضو هیات علمی دانشگاه تهران گفت: بیشتر مردم کشور برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، توصیه ماندن در خانه و احترام به یکدیگر در خرید را رعایت کردند و فرهنگ غنی ایران را به جهان نشان دادند.

پیلاتس؛ روشی موثر برای کنترل فشار خون در زمان خانه‌نشینی

راه ترقی- مطالعات اخیر محققان دانشگاه آکسفورد نشان می‌دهد ورزش پیلاتس یک روش موثر برای کنترل فشار خون، به ویژه در زنان جوانی است که از اضافه وزن رنج برده و در عین حال روشی موثر برای کاهش وزن و افزایش سلامت جسم و روح در روزهای خانه‌نشینی ناشی از شیوع ویروس کرونا است.

لزوم دسترسی آزاد علمی همه کشورها برای رفع بحران‌های بین‌المللی

راه ترقی- وزیر علوم با بیان اینکه ایران اخیراً تفاهم‌نامه‌ای را با یکی از کشورهای اروپایی برای انجام یک تحقیق 4 ساله در مورد بیماری‌های واگیردار از جمله کرونا و تاثیرات اجتماعی و اقتصادی و بهداشتی آن منعقد کرده است،

درآمدزایی؛ نیاز مهم پژوهشگاه‌ها و دانشگاه‌ها

راه ترقی- معاون فناوری پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران گفت: نیاز است پژوهشگاه‌ها و دانشگاه‌ها سازوکار درآمدزایی داشته باشند و برای این منظور سیاستگزاری‌های لازم را انجام دهند تا از سستی عملکرد و نیاز آنها به بودجه دولتی کاسته شود.

سریعترین تست تشخیص کرونا ویروس ساخته شد

راه ترقی- پروفسور جکی یینگ به همراه تیم خود در آزمایشگاه نانوزیستی در A*STAR کیت تستی ابداع کردند که می تواند در مدت 5 دقیقه ویروس کرونا را شناسایی کند.

لغو تحریم‌ها از لحاظ انسانی ضرورت دارد

راه ترقی- جمعی از فعالان دانشجویی دانشگاه‌های کشور در نامه‌ای به مدیر کل سازمان علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) با توجه به شیوع ویروس کرونا و تبعات ناشی از آن در کشورمان، خواستار لغو انواع تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران شدند.

تکذیب شد: گرما و تغییر اقلیم آب و هوایی مانع ابتلا به کرونا نمی شود

راه ترقی- گرما و افزایش دما یکی از مرسوم‌ترین شایعاتی بود که برای از میان بردن ویروس کرونا در روزهای منتهی به آغاز سال نو بسیار همه گیر شده بود؛ به طوریکه برخی با گرم کردن فضای خانه و یا عزیمت به مناطق گرم‌خیز به دنبال راهی برای رهایی از ابتلا به کرونا بودند که خیلی زود مشخص شد این خبر و برداشت ناصحیح و کذب است

طراحی و ساخت دستگاه ضدعفونی کننده در دانشگاه آزاد

راه ترقی- دستگاه ضدعفونی کننده دست با همکاری مرکز تحقیقات فناوری های نوین ساخت و تولید و مرکز تحقیقات توسعه علوم پرستاری و مامایی دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد طراحی و ساخته شد.

کرونا و واقعیتهای چندگانه اجتماعی و سیاسی در اروپا، آمریکا و ایران

راه ترقی- تاریخ 42 ساله انقلاب اسلامی نشان داده، خاصیت مواجه با بحرانها در ایران این است که به سرعت ارکان و نهادها و بدنه های اجرایی و پایگاههای اجتماعی به یکدیگر متصل و روند واحد شکل گرفته و خصیصه تعصب و غیرت ایرانی بودن، مولفه ایثار و فداکاری و خلق حماسه را تقویت و نمایان می سازد.

3 دغدغه‌ مهم دانش بنیان از زبان برگزیده جشنواره خوارزمی

راه ترقی- برگزیده سی و سومین جشنواره بین المللی خوارزمی می‌گوید: تاخیر در پرداخت تسهیلات بانکی، متناسب نبودن ایده‌ها با نیازهای روز جامعه و کمبود نقدینگی در ابتدای کار از دغدغه‌ها و مسائل پیش روی دانش بنیان‌ها در کشور است

همبستگی برای سلامتی کادر درمان و پزشکی برای شکست کرونا

راه ترقی- درحالی که به علت شیوع ویروس کرونا عده‌ای از شهروندان خود را در خانه هایشان قرنطینه کرده‌اند، نیروهای جمعیت امام علی(ع) در پویشی با عنوان «سلامت همه آفاق در سلامت توست»، با مشارکت مردمی درصدد تهیه اقلام و تجهیزات ضروری کادر درمان و پزشکی برای مبارزه و شکست کرونا هستند.

تلاش محققان ایرانی برای درمان کرونا با پلاسمای افراد بهبودیافته

راه ترقی- رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله گفت: پزشکان بیمارستان بقیه الله الاعظم (عج) در حال بررسی اثر درمانی پلاسمای افراد بهبودیافته یا مبتلای قبلی به بیماری کرونا، برای یافتن روشی به منظور درمان مبتلایان به این بیماری هستند.

دستاورد محققان در حوزه کیت‌ کرونا در انتظار تاییدیه‌های وزارت بهداشت

راه ترقی- طرح یکی دیگر از شرکت‌های دانش بنیان در زمینه تولید کیت‌های تشخیص کووید-19 از سوی معاونت علمی و وزارت بهداشت مورد پذیرش قرار گرفت و به گفته آنها این طرح درمرحله ارائه نمونه‌های اولیه به انستیتو پاستور برای دریافت تاییدیه‌ها قرار دارد

3 راهبرد معاونت علمی ریاست جمهوری برای تحقق جهش تولید

راه ترقی- رئیس مرکز فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: بر اساس برنامه ریزی ها در روزهای ابتدایی سال در جلساتی با حضور معاون علمی و اعضای شورای معاونت علمی، سه برنامه راهبردی برای تحقق شعار امسال مدنظر قرار گرفته است

دستگاهی که بدون محلول ضدعفونی می‌کند

راه ترقی- با شیوع و گسترش ویروس کرونا، شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی نسبت به تولید و یا افزایش ظرفیت تولید محصولات دانش‌پایه در حوزه‌های تحقیقاتی، پیشگیری و کاهش شیوع این ویروس اقدام کردند

آموزش و پرورش برای تبدیل جهش تولید به گفتمان غالب جامعه تلاش می‌کند

راه ترقی- معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش گفت: این وزارتخانه با توجه به نقش بسزایی که در فرهنگ‌سازی جامعه دارد، در سال جدید که با عنوان جهش تولید نامگذاری شده است، تلاش می کند گفتمان در زمینه کالای ایرانی را که یکی از بخش های مهم در تحقق این شعار است، شکل دهد.

بزرگترین چاپخانه سه‌بعدی جهان از پزشکان در برابر کرونا محافظت می‌کند

راه ترقی- بزرگترین چاپخانه سه‌بعدی جهان موسوم به پروسا که در شهر پراگ جمهوری چک قرار دارد، تجهیزات محافظتی مورد نیاز پزشکان را تولید می‌کند تا به گفته بنیان‌گذار آن، نقش خود را در جریان مقابله با کرونا به درستی ایفا کند

راه‌اندازی "سامانه ١٢٣ کرونا" برای مراقبت بیماران در منزل

راه ترقی- "سامانه 123 کرونا" با همت اتاق فکر کارشناسی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی در پاسخ به نیاز مراقبت از راه دور، خودمراقبتی و پایش بیماران دارای علایم خفیف و موارد مشکوک یا بدون علامت کرونا در منزل توسط پزشکان و مراقبان سلامت، راه‌اندازی شد.

هوش مصنوعی بوهای گوناگون را تشخیص می‌دهد

راه ترقی- پژوهشگران "دانشگاه کرنل" با همکاری یکی از پژوهشگران شرکت "اینتل"، نوعی الگوریتم هوش مصنوعی ابداع کرده‌اند که می‌تواند بوهای گوناگون را تشخیص دهد.

برای تشخیص کرونا علامت تنگی نفس از تب مهم‌تر است

راه ترقی- یک متخصص گوش، حلق و بینی با تاکید بر اینکه، ممکن است 10 تا 20 درصد مبتلایان به بیماری ویروس کرونا تب نداشته باشند، گفت: برای تشخیص افراد مبتلا به ویروس کرونا از سوی پزشکان، علامت تنگی نفس از داشتن تب مهمتر است.

راه‌اندازی پویش "علمی_شو" با هدف اشاعه تفکر علمی درباره ویروس کرونا

راه ترقی- رئیس کرسی یونسکو در ترویج علم از راه‌اندازی پویش "#علمی _شو" با هدف مقابله با اخبار شبه علمی ایجاد شده در رابطه با ویروس کرونا خبر داد و از همه متخصصان، مروجان علم و صاحب‌نظران دعوت کرد با هدف اشاعه تفکر علمی در جامعه، به این پویش بپیوندند.

گرمایش زمین زندگی یک میلیارد نفر را مختل می کند

راه ترقی- نتایج یک بررسی علمی در دانشگاه راجرز آمریکا نشان می‌دهد فشارهای ناشی از گرمایش زمین تا پایان قرن بیست و یکم زندگی بیش از یک میلیارد نفر را در جهان دچار اختلال می‌کند.

مقایسه "کووید-19" با 7 بیماری مسری دیگر

راه ترقی- ما در این گزارش به برخی از بیماری‌های واگیر که در چند سال اخیر گریبان مردم دنیا را گرفته است، نگاهی انداخته‌ایم و با استفاده از اطلاعات سازمان جهانی بهداشت، آنها را با بیماری کووید-19 که توسط کروناویروس جدید ایجاد می‌شود، مقایسه کرده‌ایم

دستگاه تولید اتوماتیک ماسک در کشور ساخته شد

راه ترقی- دستگاه تولید اتوماتیک ماسک با قابلیت دوخت روزانه 30 هزار ماسک به همت شرکت‌های دانش‌بنیان پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری به بهره‌برداری رسید.

تکمیل نسل اول سیستم‌های کاشتنی در مغز در دستور کار معاونت علمی

راه ترقی- با راه اندازی کارگروه توسعه فناوری‌ها و ابزارهای نوین برای ارتباط دو سویه با مغز از سوی ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تکمیل نسل اول سیستم‌­های کاشتنی در مغز و طراحی نسل دوم و توسعه ابزارهای مدرن تحریک در دستور کار این ستاد قرار گرفت.

آیا ویروس کرونا دستکاری ژنتیکی شده است؟

راه ترقی- رییس شبکه بیماری‌های ویروسی ایران گفت: گرچه بسیاری از مردم و حتی سیاستمداران در کشورهای مختلف دنیا به این مساله باور دارند اما تاکنون از نظر علمی تایید نشده و برخی دانشمندان بزرگ دنیا نیز تئوری دستکاری ژنتیکی این ویروس را رد کرده اند.

چه کنیم در دوران قرنطینه خانگی کلافه نشویم؟

راه ترقی- در خانه بمانید! جمله‌ای که این روزها زیاد می‌شنویم و کلید نجاتمان از اوضاع کنونی است اما شاید ماندن در خانه ما را دچار کلافگی کند که برای رهایی از آن می توانیم توصیه های اساتید این حوزه را به کار بندیم.

نانوذراتی که بدن را فریب می‌دهند

راه ترقی- پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، نانوذرات مهندسی شده‌ای را ابداع کردند که می‌توانند بدن را برای پذیرش بافت جدید فریب دهند.

ایزوله کردن موفق ویروس کرونا با هدف ساخت واکسن

راه ترقی- محققان کانادایی موفق به ایزوله کردن رشته‌ای از ویروس کرونا و رشد دادن آن در آزمایشگاه با هدف مطالعه پاتوژن های ویروس مذکور و ساخت واکسن شدند.

کیت آزمایشی جدید کرونا با سرعت تشخیص 10 برابری

راه ترقی- سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) اعلام کرد که کیت آزمایش جدیدی برای تشخیص کروناویروس را تأیید کرده که با 10 برابر سرعت بیشتر توانایی تشخیص این بیماری را دارد.

دعوت از بخش خصوصی برای ورود به نظام آموزش مجازی

راه ترقی- مدیرکل دفتر انتشارات و فناوری آموزشی وزارت آموزش و پرورش از بخش خصوصی دعوت کرد که آثار تولیدی خود جهت استفاده در پلت فرم جامع وزارتخانه و ورود به فضای نظام آموزش مجازی رسمی برای اعتبارسنجی به سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ارسال کنند.

محققان دانشگاه‌های علوم پزشکی در تلاش برای ساخت داروی کرونا

راه ترقی- معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تیمی از محققان کشور از دانشگاه های مختلف علوم پزشکی در حال تلاش برای تولید دارو بیماری کرونا هستند.

چالش‌های محققان در شرایط تحریم

راه ترقی- برگزیده سی و سومین جشنواره بین المللی خوارزمی می‌گوید: توان داخلی برای تولید نرم افزارهای قابل رقابت با کشورهای خارجی بسیار بالا است اما در حوزه سخت افزاری نیاز به تعامل با سایر کشورها داریم که تحریم ها چالش هایی در این حوزه در زمینه انتقال پول و تهیه تجهیزات اولیه بر سر راه محققان قرار داده است

صدور شربت فروکتوز ایرانی و بی نیازی از واردات

راه ترقی- یک گروه صنعتی و پژوهشی صنایع غذایی در کشور توانسته است با تولید شربت فروکتوز از ذرت علاوه بر تامین نیاز داخل، این محصول را به خاورمیانه و برخی کشورهای دیگر صادر کند.

فراخوان «نوپاهای فناوری‌های همگرا» / مهلت ثبت‌نام تا پایان فروردین ماه

راه ترقی- مرکز "فناوری‌های همگرا"ی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با هدف شناسایی استارتاپ‌های فعال در حوزه فناوری‌های همگرا و انبیک (NBIC) و توسعه کسب و کار آن‌ها، فراخوان «نوپاهای فناوری‌های همگرا» را منتشر کرد.

کیت‌های ایرانی تشخیص کرونا تا فروردین روانه بازار می‌شود

راه ترقی- دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه تشخیص، مهم‌ترین راه ورود به درمان بیماری کرونا است، گفت:‌ شرکت های دانش بنیان ایرانی موفق به ساخت کیت های تشخیصی این بیماری شدند که تا فروردین سال آینده روانه بازار می شود.

ساير مطالب

استفاده از نانوذرات جدید برای درمان سرطان

برنامه‌ای برای تبدیل ایده به نمونه اولیه یک نانومحصول فناورانه

تاثیر ویتامین دی و فعالیت‌های ورزشی بر آسم

روحانی از برنامه‌های مهارت‌افزایی دانشجویان تقدیر کرد

حق نداریم آرامش کودکان را به هم بریزیم حتی در روزهای کرونایی!

آخرین وضعیت اصلاح شیوه نامه انضباطی دانشجویان

طراحی و ساخت کابین ضدعفونی کننده اولتراسونیک در اردبیل

لاریجانی از همت و امید ملت ایران در مقابله با شیوع کرونا تقدیر کرد

ابداع راهکاری برای ترمیم اعصاب آسیب‌دیده

توصیه‌هایی برای کاهش استرس کرونا

رشد مقالات ایران در نشریات برتر علمی جهان

تولید بتن خم شونده بدون سیمان

زمین باستانی احتمالا سراسر آب بوده است

کارآزمایی بالینی 2 داروی ایرانی کرونا آغاز شد

اتصال و ارتباط برخط اعصاب بیولوژیک و مصنوعی در سه کشور مجزا!

آیا لباس منبع مهمی برای انتقال آلودگی کرونا است؟

تبعات ترس از کرونا/خطرات مصرف بی رویه فلوراید

احتمال انتقال ویروس کرونا از مادر به جنین اثبات نشده است

موفقیت دانش‌آموزان ایرانی در جشنواره جهانی علوم اسپانیا 2020

نکاتی که مادران باردار در مقابله با کرونا باید توجه کنند

کروناویروس از منظر یک ویروس شناس

چگونه توصیه‌های بهداشتی درباره کرونا را به کودکان آموزش دهیم؟

پویش دانشجویی مقابله با کرونا راه‌اندازی شد

امگا 3 در برابر سرطان اثر محافظتی ندارد

علوم شناختی و رسانه در کنش و تعامل متقابل هستند

تشخیص کروناویروس 4 روز زودتر از پیش امکان‌پذیر شد

استرس ناشی از ابتلا به کرونا باعث کاهش سطح ایمنی بدن می‌شود

تولید ژل ضدعفونی‌کننده دست توسط محققان دانشگاه خلیج‌فارس

ایران بیشترین نوآوری و تحقیقات سرطان را بین کشورهای اسلامی دارد

چه ویتامین‌هایی در تقویت سیستم ایمنی موثر هستند؟

استمرار فعالیت مراکز عمومی و آموزش عالی تصمیمی خطرناک است

روایت قالیباف از رسیدگی پزشکان به مبتلایان کرونا

آخرین تلاش‌های محققان برای غلبه بر کرونا

نقش ویتامین ها و ریز مغذی ها در مقابله با ویروس ها

افراطی گری موجب دوری طب سنتی از فضای آکادمیک و علمی شد

ساخت دستگاه بویایی‌سنج توسط محققان دانشگاهی

ویروس کرونا با فناوری نانو در کمتر از 15 دقیقه شناسایی می‌شود

ابداع یک ترکیب حساس به نور برای تعدیل فعالیت نورون‌ها

تقویت سیستم ایمنی بدن، پادزهر کرونا

تاکید وزیر بهداشت بر ارسال پیامک های پیشگیری از کرونا به همه مردم

همکاری راهبردی برای بررسی اثربخشی نانوذرات سیلیکا در داروسازی

نتایج مثبت داروی ضدسرطان کبد حاوی نانوذرات پلی‌پپتیدی

سیستم کنترل دور الکتروموتورهای توان بالا به همت محققان داخلی ساخته شد

لغو برنامه‌های فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی برای پیشگیری از سرایت کرونا

مواد اولیه دارویی تشخیص و درمان سرطان تولید شد

بررسی راهکارهای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا در دانشگاه‌ها

صادرات الماس آب در ازای شکلات

درمان سرطان کلیه با استفاده از سلول‌های بنیادی

دانش آموخته‌ دانشگاه شریف جایزه بین‌المللی وایپو را کسب کرد

پیشتازی جهانی محققان ایرانی در تشخیص سرطان مثانه 10 سال قبل از بروز

استارتاپ‌شو و ایده‌بازار حوزه زیست‌شناسی برگزار می‌شود/بررسی مدل‌سازی ریاضی رفتار سامانه‌ها

محققان دانشگاه امیرکبیر به روش تولید افزایه‌های حفاری صنعت نفت دست یافتند

جشنواره خوارزمی آیینه تمام نمای پویایی علمی دانش پژوهان ایرانی است

درمان تومورهای مغزی با کمک سلول‌های کشنده طبیعی

عشق و اعتماد والدین، نیاز دختران در دوره بلوغ

سرآمدان علمی از 30 دانشگاه کشور انتخاب شدند

مریم میرزاخانی یکی از زنان تاثیرگذار جهان

درمان 85 درصد سرطان های کودکان/واکنش به ادعای طب سنتی

تبیین نقش کلیدی 3 بانو در 3 پروژه ماهواره‌ای

راهکاری برای پیشگیری از معلولیت‌های ژنتیکی

انسولین قلمی در ایران به تولید رسید

ترمیم قلب آسیب‌دیده با برچسب پلیمری

مقابله با سرطان پروستات تهاجمی با داروی کنترل کلسترول

از ایده‌پردازی تا معرفی یک محصول جدید خوراکی به بازار

راهکاری برای غلبه بر چاقی

واکسن کرونا 18 ماه دیگر آماده می‌شود

کسب دانش فنی ساخت چسب حساس به فشار

بررسی مساله فرهنگ و فساد دانشگاهی

ضدعفونی‌کننده‌های نانو ایرانی برای مقابله با عوامل بیماری‌زا

واکنش ها به قرار نگرفتن ماهواره ظفر در مدار/ پرتاب ماهواره ظفر چه دستاوردهای برای دانشمندان ایران داشت؟

زمان برگزاری جشنواره دانشجوی نمونه اعلام شد/ معرفی 36 دانشجو

مرز فناوری بافت‌های زیستی گسترده‌تر می‌شود

دستاوردهای جدید در کنترل شدت، علائم و شیوع کرونا

مناسب‌ترین سامانه‌های انتقال داروهای ضدپوکی استخوان و سرطان معرفی شدند

پای‌بست ریاضیات ایران در خطر ویرانی است!

تمدید مهلت ارسال آثار به گردهمایی منجمان آماتور

سلامت دانشجویان غیرایرانی زیر ذره‌بین وزارت علوم

انباشت دانش محققان ایرانی به ایجاد پروتکل‌ها و درمان‌های جدید انجامید

جهاددانشگاهی، توانمندی علمی و پژوهشی خود را برای معرفی نجوم و فضا به کار گیرد

سوءاستفاده هکرها از ترس عمومی از کروناویروس

بررسی ادعاها درباره واکسن کرونا/ چه کسانی احتمالا مصون هستند

تبریز میزبان دومین گردهمایی ملی منجمان آماتور/امروز آخرین مهلت ارسال آثار

ایران وضعیت بسیار مناسبی در درمان و تشخیص سرطان سینه دارد

تجدید میثاق دانشگاهیان با آرمان های انقلاب و امام راحل(ره)

ورود کشور به پیش‌بینی بلایای طبیعی با فناوری فضایی

هاشمی: اولین باربود این سبک اعتراض برای پروژه های عمرانی می‌دیدم

تبعات کارهای درمانی در آرایشگاه‌ها/ موادی که پوست را می‌سوزاند

ریشه‌کن‌کردن سم آفلاتوکسین در محصولات غذایی با نور فرابنفش

با افزایش میکروبیوم روده می‌توان با چاقی و دیابت مقابله کرد؟

تشکیل اکوسیستم هوش مصنوعی در ایران با حضور 10 کشور

بهبود کیفیت فرش دستباف ایرانی با نانو نقره

راهکارهایی برای کاهش خشونت در محیط کار علیه زنان

نخستین مسابقه ملی خلق ایده‌های زیست فناوری برگزار می‌شود

ایمپلنت فوری، فریب است

طرح «معامله قرن» شکست خواهد خورد

معامله مرده قرن؛ تاریخ معلم کوشنر نیست

بهبود یادگیری در خواب با بوی گل رز

تولید محلولی برای رفع چالش رسوبات صنایع از سوی محققان کشور

خطرات ناشی از پرتوهای موبایل و کابل‌های فشار قوی بر بدن/کودکان و نوجوانان قربانیان رده اول

"ارگانوئیدها" حافظ اصول اخلاقی در آزمایش‌های علمی