راه ترقی

آخرين مطالب

فرهنگی

حمید عسگری و اجرای پرحرارت در شب هفتم نوروزخانه

راه ترقی- همزمان با هفتمین شب از کنسرت‌های آنلاین ویژه برنامه (نوروزخانه)، حمید عسگری و گروهش برای علاقه‌مندانش و تمام هموطنانی که در خانه‌ماندن را برای حفظ سلامتی خود انتخاب کردند، در برج میلاد و در مقابل صندلی‌های خالی به روی صحنه رفت.

آیین‌های مردمی نوروز

راه ترقی- آیین‌های مردمی نوروز، در دوران اساطیری تا همین امروز، همراه ما آمده‌اند، برخی از این آیین‌ها را بشناسیم

سه تغییر در یک شب؛ اوج بی‌برنامگی در نوروزخانه

راه ترقی- طبق برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده، قرار بود همزمان با ششمین شب از کنسرت‌های آن‌لاین ویژه برنامه (نوروزخانه)، گروه رستاک در برج میلاد کنسرت آن‌لاین خود را برگزار کند اما در ساعت اولیه صبح دیروز( چهارشنبه 13 بهمن) مشخص شد که کنسرت این گروه لغو شده است

تغییر برنامه ها در نوروزخانه؛ لیان به جای رستاک در شب ششم

راه ترقی- طبق برنامه ریزی‌های انجام شده قرار بود همزمان با ششمین شب از کنسرت‌های آنلاین ویژه برنامه (نوروزخانه)، گروه رستاک در برج میلاد کنسرت آنلاین خود را برگزار کند اما دقایقی قبل مشخص شد که کنسرت این گروه لغو شده و به جای آن گروه لیان از بوشهر امشب برنامه خود را در برج میلاد برگزار خواهد کرد.

ریتم و شادی در شب چهارم نوروزخانه

راه ترقی- همزمان با چهارمین شب از کنسرت‌های آنلاین ویژه برنامه (نوروزخانه)، اجرای «وحید اسداللهی» و گروهش در برج میلاد برای علاقه‌مندان موسیقی آذری‌که در خانه ماندن را برای حفظ سلامتی خود انتخاب کردند با اجرایی سراسر ریتم، ملودی و انرژی در مقال صندلی‌های خالی برگزار شد.

استاد دانشگاه: سواد رسانه‌ای خود را بالا ببریم

راه ترقی -یک استاد دانشگاه عقیده دارد: مردم تلاش کنند که آگاهی رسانه‌ای‌شان را افزایش دهند تا از رسانه‌های درست بهره ببرند؛ اخبار بی‌ریشه را نه گوش کنند و نه به اشتراک بگذارند.

شب سوم و اجرای «اتفاق» مقابل صندلی‌های خالی «نوروزخانه»

ره ترقی- سومین شب از کنسرت‌های آنلاین ویژه برنامه (نوروزخانه)، با اجرای «روزبه بمانی» و گروهش در برج میلاد برای علاقه‌مندانی که در خانه ماندن را برای حفظ سلامتی خود انتخاب کردند با اجرای یکی از قطعات محبوب این خواننده به نام «اتفاق» برگزار شد.

وزیر فرهنگ از پویش ‫مشاهنر تقدیر کرد

راه ترقی- سیدعباس صالحی در صفحه شخصی خود در توئیتر با قدردانی از هنرمندان به خاطر اجرای پویش مشاهنر نوشت: خیزش هنرمندان ایران‌زمین در دوران کرونایی نشان از روح مسؤولیت مدار هنر است

حضرت عباس(ع)؛ راوی بزرگ حدیث ایثار و شجاعت

راه ترقی- حضرت عباس(ع) پرچمدار بزرگ اسلام و به عنوان نماد بصیرت دینی و ایثار در تاریخ اسلام شناخته می‌شود؛ علمداری که پاسدار حرم اهل بیت(ع) بود زیرا در سه برهه زمانی حکومت علوی(ع)،‌ حاکمیت حسنی(ع) و قیام حسینی(ع) با تمام وجود در کنار امام عصرش باقی ماند و این شجاعت گواه جانبازی او در راه اسلام است

امام حسین(ع)؛ چراغ فروزان آسمان امامت و ولایت

راه ترقی- صبحگاه سوم شعبان سال چهارم هجری، دومین فرزند امام علی(ع) و حضرت فاطمه (س) در مدینه دیده به جهان گشود. امام همامی که تجلی بخش نور یقین در میان پیروانان حقیقی اهل بیت(ع) بود و برای ماندگاری مکتب رسول اکرم(ص) از هیچ کوشش و جانفشانی دریغ نکرد.

رسوم باستانی نوروز

راه ترقی- چیدن خوان نوروزی و بخشیدن عیدانه، از قدیمی‌ترین رسوم نوروزی مردم ایران زمین است.

می توان قطب را جهنم کرد؛ پای دل در میان اگر باشد

روز پزشک، روز پرستار، روز مهندس و در همین روزهای پیش‌رو در بهار 99 و همراه با راه ترقی- اعیاد شعبانیه، روز پاسدار، روز جانباز، و دیگر روزهایی که در تقویم‌های ملی و جهانی ثبت شده‌اند، یادآوری برای پاسداشتِ ماهیت و کارکرد نامی است که بر آن روز سنجاق شده و 27 مارس مصادف با هشتم فروردین، روز جهانی تئاتر و روز ملی هنرهای نمایشی است

اندیشیدن، تخیل و مهارت؛ سه‌گانه روز ملی تئاتر زیر چتر قرنطینه

راه ترقی- هنرمندان نام‌آشنای تئاتر ایران به بهانه روز ملی هنرهای نمایشی از ضرورت توجه به اندیشه‌ورزی، دامنه تخیل و قدرت جریان‌سازی مهارت‌های فردی در حوزه تئاتر و نمایش‌های خانگی در روزهای خانه‌نشینی به دلیل شوع ویروس کرونا گفتند.

فرصت هم‌کلامی ایران را با وجدان‌های بیدار جهان از دست ندهیم

راه ترقی- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توئیتر با اشاره به شیوع ویروس کرونا در ایران همزمان با تحریم‌ها و رایزنی‌ مسئولان وزارت امور خارجه برای کاستن از آنها نوشت: این فرصت هم‌کلامی ایران را با وجدان‌های بیدار جهان از دست ندهیم.

همبستگی عراقی ها با هنرمندان ایرانی برای رفع تحریم ها

راه ترقی- مبارزه گسترده جمهوری اسلامی ایران با ویروس کرونا در برهه ای که آمریکا تحریم های اقتصادی و دارویی را بر ایران تشدید کرده، موجب محکومیت این اقدام دولت آمریکا در عراق و همبستگی ملت این کشور با مردم ایران شده است.

فروردین، ساعت مقدس چرخش گیتی

راه ترقی- فروردین، نوروز هستی و آغاز چرخش گیتی است و همواره پر از جشن و شادمانی بوده، آیین‌های بسیاری در این ماه و در روزهای آغاز و پایان آن برگزار می‌شده‌اند.

تئاتر؛ به مثابه مکانی مقدس

راه ترقی- «شاهد ندیم»، هنرمند حوزه نمایش اهل پاکستان در پیام روز جهانی تئاتر امسال، این هنر و فضای اجرای آن را مکانی مقدس توصیف کرده است.

سال 98 بر موسیقی کشور چه گذشت؟

راه ترقی- سال 98 با تاثر از حوادث طبیعی و انسانی در کشور، اتفاق‌های متفاوتی را برای تمامی حوزه‌های فرهنگی هنری و به تبع آن موسیقی رقم زد

دوران تفوق سیاست به سرآمده است

راه ترقی- رئیس پژوهشکده ارتباطاتِ گفت: زمان این که فکر کنیم سیاست بر همه چیز و بر همه حوزه‌ها غلبه دارد، گذشته است و ما در بحث کرونا به این باور رسیدیم که سیاست‌ورزی و اعمال سیاست در همۀ حوزه‌های زندگی و جامعه انسانی موفق نیست و باید به حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی هم بپردازیم.

قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی شد

راه ترقی- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حکمی قادر آشنا را به عنوان مدیرکل هنرهای نمایشی منصوب کرد.

باید به فکر حل مشکلات هنرمندان موسیقی باشیم/به‌زودی شکست کرونا را با هم جشن می گیریم

راه ترقی- یک هنرمند موسیقی گفت: با تشکیل یک اتاق فکر تصمیمات سنجیده‌تر و مناسب‌تر و البته شدنی می‌توان گرفت که بتوان مشکلات هنرمندان موسیقی را در پی شیوع بیماری کرونا برطرف کرد.

سهم من در مقابله با کرونا برپایی مسابقه قرآنی است

راه ترقی- یک داور و قاری بین‌المللی کشورمان سهم خود را در مقابله با ویروس کرونا برگزاری یک مسابقه قرآنی در فضای مجازی می‌داند که با استقبال علاقه‌مندان روبرو شده است

چهارشنبه‌سوری بدون سرخی آتش

راه ترقی- بر افروختن آتش هرچند دیر زمانی است برای ایرانیان نمادی از دور کردن سستی و رخوت زمستانی تن از سالی که در گذار است بوده اما چهارشنبه‌سوری امسال قصه تلخ و ماندگاری شد برای آیندگان.

کرونا و نبرد تن به تن وزارت میراث فرهنگی

راه ترقی- این روزها که صنعت گردشگری بیمار کرونا و متضرر از پیامدهای این بحران جهانی است، از اقدامات وزارت نوپای میراث فرهنگی در این بازه زمانی گذر کردیم.

چرا خیلی‌ها از رفتن به اماکن هنری می‌ترسند؟

راه ترقی- درک هنرهای تجسمی برای بسیاری از افراد کاری سخت و پیچیده است. کسانی هستند که دائما سعی دارند برای فهم تابلوهای هنری سوال طرح کنند. «منظور از این خطوط و رنگ‌ها چیست؟ معنی دقیق و مشخص این تابلو چیست؟»

کنسرت صندلی‌های خالی برای ملت عشق

راه ترقی- روزبه نعمت الهی خواننده پاپ به همراه گروهش در برج میلاد آخرین کنسرت سال خود را در مقابل صندلی‌های خالی به روی صحنه برد و از همه خوانندگان جهان دعوت کرد تا با اجرای کنسرت‌هایی اینچنینی در فضای مجازی به قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا کمک کنند.

پروین اعتصامی، نگین درخشان بر تاریخ ادب پارسی

راه ترقی- پروین اعتصامی شاعره‌ای توانا در دنیای ادب و شعر ایران بود. او توانست با پند و اندرز در قالب شعر به اصلاح جامعه خویش بپردازد. او تنها شاعری است که در عصر حاضر و در سطح گسترده به سبک ادبیات تعلیمی گذشتگان شعر سرود و طبع آزمایی کرد و همچون نگین درخشانی در تاریخ ادب پارسی درخشد.

چرا تلویزیون ملی همراه ملت نیست؟

راه ترقی- درحالی که در روزهای اخیر شدت شیوع ویروس کرونا در کشور لحظه‌به‌لحظه بیشتر شده و واکنش‌های سازمان‌های دولتی متعددی را برانگیخته است اما به نظر می‌رسد سیمای ملی آن‌چنان‌که باید، پیشگام ترغیب مردم به رعایت اصول ضروری و تقویت عزم ملی برای پیشگیری از کرونا نیست

تئاتر_تعطیل_نیست؛ شکوه هنرمندان نمایش در صحنه‌ای به وسعت ایران

راه ترقی- خانواده تئاتر ایران با حضور در پویش تئاتر تعطیل نیست در صحنه‌ای به وسعت کشورمان؛ با تولید و توزیع ماسک در بیمارستان‌ها و میان اقشار کم‌درآمد، این‌بار در قامت قهرمانی در واقعی‌ترین ایفاگری نقش زندگی‌شان، به مبارزه با ضدقهرمانی به نام کرونا برخاسته است

حیات هنری به آسیای شرقی باز می‌گردد

راه ترقی- چین، کره جنوبی و ژاپن درپی اعمال محدودیت‌های سخت برای مقابله با شیوع ویروس کرونا، شروع به بازگشایی موزه‌های خود کرده‌اند.

انصاف نیست کرونا را بهانه روحانیت‌ستیزی کرد

راه ترقی- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی در حساب کاربری خود در شبکه مجازی توئیتر با اشاره به تاکید روحانیت بر تبعیت از دستورات پزشکی بعد از شیوع ویروس کرونا نوشت: می‌توان منتقد روحانیت بود؛ اما انصاف نیست که کرونا را بهانه روحانیت‌ستیزی کرد.

تمهیدات ویژه برای سفر بعد از مهار کرونا در نظر داریم

راه ترقی- وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در بیانیه‌ای ضمن دعوت مردم برای سفر نرفتن و در خانه ماندن برای مقابله با کرونا، از تمهیدات ویژه سفر برای هم‌وطنان بعد از فروکش کردن شیوع این بیماری خبر داد.

افزایش سواد رسانه‌ای ضرورت مقابله با اخبار جعلی مرتبط با کروناست

راه ترقی- معاون مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدرس علوم ارتباطات با تاکید بر توجه به ارتقای سواد رسانه‌ای میان مردم، مسئولان و رسانه‌ها در مواجهه با اخبار کرونا گفت: افزایش سواد اطلاعاتی باعث می‌شود جامعه تحت تاثیر اخبار جعلی و شایعات قرار نگیرد.

برنامه راهیان نور به محض برطرف شدن مشکلات و موانع از سر گرفته می‌شود

راه ترقی- فرمانده قرارگاه مرکزی راهیان نور سپاه و بسیج گفت: به محض برطرف شدن مشکلات و موانع برنامه های راهیان نور با قدرت و کیفیت در استان‌های غربی از سرگرفته می‌شود

درباره فرهاد فخرالدینی

راه ترقی- فرهاد فخرالدینی از جمله چهره‌های ماندگار تاریخ موسیقی ایران به شمار می‌آید که نامش گویی با ارکستر ملی ایران عجین است، از این رو از وی به عنوان معمار ارکستر ملی ایران نیز یاد می‌شود. او به مدت 11 سال رهبر ارکستر ملی ایران بود و هم‌اکنون یکی از اعضای شورای عالی خانه موسیقی ایران است.

ساير مطالب

ورود به نجف از روز چهارشنبه ممنوع می شود

«حد» بهترین فیلمِ جشنواره‌ای آمریکایی شد

سروی که توفان کرونا حریف آن نمی‌شود

حیات نهضت حسینی، وامدار شجاعت حضرت زینب(س)

ارائه راهکارهای پیشگیری از کرونا در کانون‌های مساجد

موسیقی، تعالی‌بخش حس‌ جامعه درمقاطع بحرانی

خرده‌روایت‌هایی از فرهنگ تحت سلطه ویروس/ در انتظار جهان پساکرونا

اعلام جدول زمانی برنامه‌های درسی روز دوشنبه شبکه آموزش و شبکه چهار

برگزاری پویش «تندرست باش ای ایران» با مشارکت بزرگان فرهنگ

این حجم از نگاه یک سویه در یک برنامه سینمایی شگفت انگیز است

وزیر فرهنگ: پویش احسان کرونایی را گسترش دهیم

آموزش در این دانشگاه بدون تعطیلی درحال انجام است

برخی تیغ به دست درصدد جدایی دعا و دارو هستند

دستورالعمل وظایف کمیته‌های آموزش و پرورش در ستاد ملی مدیریت کرونا

دفتر آیت‌الله سیستانی اختصاص نصف سهم مبارک امام(ع) را در زمینه درمان کرونا مجاز دانست

برگزاری نماز جمعه در تمام مراکز استان‌ها لغو شد

سی‌وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر خرداد 99 برگزار می‌شود

انیمیشن ایرانی واجد شرایط اسکار 2021 شد

نمایشگاه قرآن در ماه رمضان برگزار نمی‌شود

رمز موفقیت مدیریت کرونا و مدرسه مجازی

حاجی میرزایی: معلمان در ارتباط دائم با دانش‌آموزان باشند

مدارس باید با روش های نوین آموزش را ادامه دهند

روزنامه‌نگاری بحران می‌تواند به بی‌اعتمادی‌ها پایان دهد اگر ...

سینماها با وجود کرونا، میزبان مرد نامریی شدند

بحران کرونا، همراهی بزرگان دین و توهمات مدعیان دینداری

خانه را به مدرسه تبدیل کنیم

اپرا؛ میراثی در جهان، تضمین فروش در ایران

نمایشگاه‌گردیِ آنلاین، راهی برای ورود به درهای بسته گالری‌ها

فرشته‌ها دوربرمان هستند. عطرشان را حس می‌کنیم

وزیر فرهنگ از جامعه پزشکان و پرستاران قدردانی کرد

خسارت تحمیلی کرونا به تماشاخانه‌های خصوصی جبران نمی‌شود

نبرد مطبوعات با کرونا

کتاب اسلام از منظر شیعه به زبان یونانی منتشر شد

تئاتر دینی جایگاه خود را در میان مردم باز کرده است

وقتی کرونا ویروس؛ قهرمان نمایش است

نیازسنجی فرهنگ قومیت‌ها در تالیف کتب درسی لحاظ شود

اگر دولت حمایت نکند تماشاخانه‌های خصوصی ورشکست می‌شوند

تبدیل کتابخانه‌ها از فضای سرد به چندمنظوره فرهنگی گرم

پرداخت مطالبات ناشران طی روزهای آینده

تغییر برنامه تئاترشهر از ویروس کرونا ترسناک‌تر است!

امور تربیتی زمینه رشد و تعالی دانش‌آموزان را فراهم می‌کند

خسارت به تئاتر و تماشاخانه‌های خصوصی ادامه‌دار است

احتمال تعویق اعتکاف ماه رجب به پایان رمضان

ایران در نمایشگاه گردشگری برلین شرکت می کند

نام‌نویسی برای سفر نوروزی به عتبات به تاخیر افتاد

بهار خودسازی را با ماه رجب آغاز کنیم

مدارس و دانشگاه‌ها تا پایان سال تعطیل شود

آموزش‌وپرورش هیچ کانال رسمی در شبکه‌های اجتماعی ندارد

انتقاد معاون مطبوعاتی فرهنگ به نشر اخبار کرونا از منابع نامعلوم هویتی

اتصال ریلی و هوایی دو راس مثلث گردشگری ایران

کرونا را می‌توان با مهر و همکاری زمین‌گیر کرد

صنعت گردشگری همواره مورد حمایت دولت

کنسرت‌ها تا آخر هفته لغو شد

تاکید رییس شورای صنفی نمایش بر تعطیلی سینماها

جشنواره‌های خصوصی هدفمند دلگرم‌کننده هستند

سفر به عتبات فعلا متوقف است/ دوشنبه تصمیم گیری می‌شود

روایتی از دشواری‌ها بانوان برای اجرای کنسرت‌ در استان‌ها

وزیر فرهنگ: شجریان ترنم باشکوه ایران است

برپایی نمایشگاه قرآن به افزایش تعاملات بین‌المللی منجر می‌شود

هفتادمین جشنواره فیلم برلین میزبان سینماگران ایرانی

از آذربایجان تا کردستان در شب موسیقی زنان

در ارزیابی عملکرد کارمندان باید به ایجاد انگیزه در آنان توجه کرد

حضور متفاوت گروه‌های مازندرانی در جشنواره موسیقی فجر

هنرهای تجسمی مأمنی برای اندیشیدن و مانایی است

ایرانیان در ایجاد تمدن بشری، اخلاق و فرهنگ سهم مهمی داشته‌اند

دولت زمینه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در گردشگری را فراهم می‌کند

دریافت پول بابت «عیدی» و «پیک نوروزی» ممنوع/دانش‌آموزان مهاجر، مشکل جدید آموزش و پرورش

بهترین‌های موسیقی ایران و ترنم «چکاوک»

جشنواره موسیقی فجر شب چهارم را چگونه گذراند؟

شتاب در رشد اجتماعی بانوان ایران محصول انقلاب اسلامی است

چند نکته درباره نشست خبری رئیس‌جمهور

جشنواره سی‌وهشتم تئاتر فجر؛ 11 گام در11 روز

اجراهای شب پنجم جشنواره موسیقی فجر، رستاک هفت رنگ و اتریشی بنفش

هشت گام موفق طی 9 ماه پیش از جشنواره تئاتر فجر

نگرانی همراه همیشگی دانش‌آموزان در مدارس غیراستاندارد

از امروز؛ آغاز به‌کار بخش پژوهش در جشنواره موسیقی فجر

شب استقبال دولتمردان از جشنواره موسیقی فجر

جوانان، مخاطب اصلی رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب/وجود نگاه آسیب گرانه در اندیشه انقلابیون

عطر گیسوی مادر در انبوه جمعیت تالار وحدت

گردشگری پل ارتباطی شناخت و پیوند ملت‌هاست

اعزام زمینی به عتبات از 26 بهمن آغاز می‌شود

9 ژئوسایت جدید در قشم به فهرست جهانی یونسکو افزوده می شود

انقلاب اسلامی و ضرورت بازگشت به ارتباطات آیینی

آغاز سی‌وپنجمین جشنواره موسیقی فجر با پاپ

فضای کتابخوانی از طریق مساجد گسترش می‌یابد

اساس بی‌عدالتی‌ها در نابرابری فرصت‌های آموزشی است

تئاتر زیر سایه سنگین سینما

اسکار 2020 برندگان خود را شناخت

تاوان سنگین یک تصمیم

اختتامیه‌ی جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر فردا در تالار وحدت

همایش بیانیه گام دوم انقلاب و تمدن نوین اسلامی برگزار می‌شود

جشنواره‌های فجر؛ ستایش ستم‌ستیزانی که به سِلاح هنر، صَلاح سرزمین خویش را رقم زدند

پس‌لرزه‌های یک نشست؛ گلایه وزیر فرهنگ از اظهارات حاتمی‌کیا

رییس جمهوری مناسبت‌های جدید تقویم 99 را ابلاغ کرد

رونق گردشگری بازار صنایع‌دستی را پررونق می‌کند

وزیر ارشاد به جشنواره موسیقی فجر پیام داد

حاجی میرزایی: آموزش‌وپرورش از تعامل با وزارت فرهنگ استقبال می‌کند

خط باریک قرمز؛ غیرممکن‌هایی که ممکن می‌شوند

سی‌وهشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در قاب اعداد؛ آمار و ترین‌ها

از همنشینی حافظ و سعدی با مارکز و شکسپیر تا اتوبوس آتش‌گرفته