راه ترقی

آخرين مطالب

مجلس اجازه نمی‌دهد طبقه «جهانگیری» با ارز رانتی ارتزاق کند سياسي

مجلس اجازه نمی‌دهد طبقه «جهانگیری» با ارز رانتی ارتزاق کند
  بزرگنمايي:

راه ترقی- سید محسن دهنوی، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در برنامه پرونده ویژه بودجه 1400 به بیان دلایل مخالفت مجلس با لایحه بودجه دولت پرداخت و گفت: برای اولین بار در طول تاریخ دولت‌های دنیا، دولت بودجه‌ای به مجلس داد که تراز نداشت و در پاسخ به دلایل آن اعلام شد که این ناترازی با صرفه جویی جبران می‌شود.

وی با بیان اینکه بودجه تدوین شده از سوی دولت 175 هزار میلیارد تومان کسری داشت، افزود: در صورت تصویب این بودجه سال آینده حداقل 50 درصد تورم داشتیم.

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به مخالفت مجلس با ادامه پرداخت ارز 4200 در بودجه سال آینده، تصریح کرد: در سال 97 دلار جهانگیری اختراع شد. از آن زمان تا امروز بیش از 58 میلیارد دلار ارز جهانگیری توزیع شد که بیش از 500 هزار میلیارد تومان رانت در پی داشت. با توزیع این دلار طبقه‌ای جدید به نام جهانگیری شکل گرفت و آنها صاحب ثروت‌های بادآورده شدند. ما در مجلس می‌گوییم این رانت باید متوقف شود.

دهنوی با بیان اینکه عده‌ای دلار 4200 را گرفتند و بدون واردات، آن را در بازار آزاد فروختند، افزود: یکی از نتایج این اقدامات بر هم خوردن بازار ارز بود.

وی با بیان اینکه ارزهای دولتی بی ضابطه پرداخت شد، تصریح کرد: گزارشی اعلام شد که 28 میلیون دلار ارز 4200 در امارات فروخته شده است.

عضو هیئت رئیسه مجلس بیان کرد: در یکی از مواردی که پیگیری شد، متوجه شدیم کسی که با نام او دلار دولتی دریافت کرده بود گچکار بوده و به اسم او کارت بازرگانی دریافت شده است. بحث ما جلوگیری از توزیع رانت سنگینی است که پول مردم است.

دهنوی با بیان اینکه اهداف اختصاص ارز دولتی محقق نشد، گفت: با وجود اختصاص ارز 4200 تومانی، قیمت مرغ با دلار 16 هزار تومانی به دست مردم می‌رسد.

وی با اشاره به عصبانیت‌ها از انجام اصلاحات بودجه، اظهار داشت: حالا که می‌خواهیم این رانت را حذف کنیم، صدا از جایی که انتظار نداریم در می‌آید.

عضو هیئت رئیسه مجلس در خصوص انتقادات اخیر رئیس جمهور از روند تصویب بودجه در کمیسیون تلفیق، تصریح کرد: به ما می‌گویند چشم بندی می‌کنند و حساب کتاب بلد نیستند. چشم بندی یعنی از بین رفتن بیت المال با توزیع دلار رانتی. چشم بندی یعنی خالی کردن صندوق توسعه ملی.

دهنوی با بیان اینکه در بودجه شرکت‌های دولتی غوغایی به پا است، افزود: در شرکت دولتی مدیری 80 میلیون می‌گیرد و در کنار آن کارمندی دو میلیون تومان می‌گیرد. مگر می‌شود بخواهیم اصلاحات انجام دهیم و وارد بودجه شرکت‌های دولتی نشویم.

وی با اشاره به اعتراضات صورت گرفته برای انجام اصلاحات بودجه و ایجاد هیاهو در این زمینه، گفت: نوکیسه‌هایی که به مدد ارز جهانگیری بالا آمدند امروز صاحب رسانه شدند.

عضو هیئت رئیسه مجلس اظهار داشت: امروز کسی که باید مسئول اجرای قانون باشد دلسوز افرادی می‌شود که ارز 4200 می‌گیرند، اما مجلس تا آخر ایستاده و اجازه چنین کاری نمی‌دهد.

دهنوی با بیان اینکه مجلس را با صراحت تهدید می‌کنند که اگر ارز 4200 را بردارید کالاها را گران می‌کنیم، گفت: ما به مردم اطمینان می‌دهیم حق آنها که در جیب عده‌ای خاص می‌رفت را برگردانیم.

وی با مطرح کردن این سوال که چرا باید واردکننده ای که بیش از 150 میلیون دلار ارز گرفته و دارو نیاورده به آن مجدد پولی داده شود، اظهار داشت: برای اصلاح این روند مجلس برنامه‌هایی در نظر دارد و نمی‌گذاریم طبقه جهانگیری با ارز رانتی ارتزاق کند. برای جبران اثرات حذف ارز 4200 تومانی 106 هزار میلیارد تومان مابه التفاوت قیمت ارز در نظر گرفته می‌شود.

نماینده مردم تهران در مجلس در خصوص اظهارات مقام‌های دولتی که دلیل عدم حذف ارز 4,200 تومان را نگرانی از افزایش قیمت‌ها عنوان کرده‌اند نیز، تاکید کرد: دلیل اصرار دولت به عدم حذف ارز 4200 نه نگرانی از گرانی‌ها، بلکه حفظ منافع طبقه اشرافی است که از رانت دارند استفاده می‌کنند.

دهنوی با بیان اینکه رئیس جمهور اعلام کرده که با برجام صندوق توسعه ملی پُر شده است، گفت: پس چرا گزارشی در این خصوص نمی‌دهند؟ رئیس جمهور بدهی دولت را به صندوق بخشیده و استمهال کرد. 12 میلیارد دلار بدهی سررسید شده بوده اما با حساب و کتاب خود عنوان می‌کنند صندوق فقط 3 هزار میلیارد تومان بدهکار است.

وی در ادامه با اشاره به تبعات سیاست‌های غلط دولت در سال‌های گذشته، به ماجرای تولد ارز 4200 تومانی اشاره کرد و افزود: تولد ارز 4200 تومانی ماجرای غریبی دارد. ماجرای آن از زبان «سیف» جالب است. عنوان شد که در آن جلسه عده‌ای گفتند 3 هزار تومان عده‌ای دیگر 5 هزار تومان و آقای جهانگیری میانگین آن را 4 هزار و 200 اعلام کردند. همینقدر شوخی شوخی قیمت گذاری شد و رانت 500 هزار میلیارد تومانی را توزیع کردند. این کار شوخی تلخ بود و مردم جدی جدی بار تورم را چشیدند.

عضو هیئت رئیسه مجلس با بیان اینکه مجلس به انجام اصلاحات بر بودجه 1400 تاکید دارد، گفت: به رهبری نامه می‌زنند که تغییرات مجلس در بودجه زیاد است. معلوم است که اصلاحات را انجام می‌دهیم. اگر دولت نپذیرد مجبور به تنخواه و بودجه سه دوازدهم هستیم و راه پیش رو این است که دولت نظر کارشناسی ما را بپذیرد.

دهنوی با اشاره به سیاست‌های مخرب اقتصادی که در هفت سال گذشته اتخاذ شد، گفت: جای شکر آن باقی است که طبقه اشراف رفتنی است.

وی ضمن انتقاد از بی توجهی به اخذ مالیات از ثروتمندان در بودجه، تاکید کرد: با خودروی چند میلیاردی می‌چرخند و مالیات نمی‌دهند و وقتی بخواهیم اصلاحات انجام دهیم صدایشان در می‌آید.

عضو هیئت رئیسه مجلس با بیان اینکه فشار مالیاتی نباید بر روی اقشار ضعیف باشد، گفت: مجلس به دنبال افزایش مالیات از ثروتمندان است.

دهنوی، ریزش‌های شدید شاخص بورس و زیان سنگین مردم را از نمونه‌های مدریت غلط دولت در اقتصاد عنوان کرد و گفت: آیا زیان‌های سنگین مردم در بورس را نیز جمعه صبح می‌خواهند بفهمند. می‌گویند مجلس در بورس دخالت نکند، این فرار رو به جلو است.

وی اضافه کرد: اگر بخواهند، مدیریت بورس کار سختی نیست، اما چون منافع آنها در میان است اقدامی صورت نمی‌گیرد.

نماینده مردم تهران در مجلس همچنین از به جریان افتادن شکایت از رئیس جمهور خبر داد و گفت: شکایت از رئیس جمهور در کمیسیون اصل 90 به جریان افتاده و دولت باید پاسخگو باشد.

دهنوی اعلام کرد: افزایش یارانه‌ها برای حمایت از دهک‌های پایین و متوسط، افزایش مالیات از ثروتمندان و جلوگیری از درآمدهای غیرواقعی در بودجه از مهمترین محورهایی است که مجلس در بودجه 1400 دنبال خواهد کرد.

لینک کوتاه:
https://www.rahenou.ir/Fa/News/219377/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کرونا جان 86 نفر دیگر را در کشور گرفت

جذب بیش از 6 میلیارد یورو منابع غیردولتی برای طرح‌های آب و برق

ربیعی: ادعای آمریکا مبنی بر اعتقاد به دیپلماسی ریاکارانه است

گفتار و رفتاری که موجب القای بی‌ثباتی شود، به معیشت مردم لطمه می‌زند

صالحی امیری: سیامند رحمان سرمایه نمادین و ماندگار ایران است

مستقل و حرفه‌ای؛ انتظار اعضا از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

وزیر بهداشت:‌ اقتصاد سبز بدون حمایت دولت‌ها میسر نیست

دبیر ستاد انتخابات: شعب اخذ رای به 70 هزار افزایش یافت

مقابله با کرونا می ­تواند درسی برای حفظ آینده و آینده ­نگری از موضع اینجا و اکنون باشد

تعیین تکلیف سفرهای نوروزی بر اساس شرایط کرونا در شهرها

صباغیان: آقای قالیباف، مجلس پادگان نظامی نیست

آرایش کنونی اصولگرایان مشخص است/قطعا اصلاح‌طلبان به سادگی از قدرت کنار نخواهند رفت

عربستان دریافت واکسن کرونا را شرط اصلی شرکت در حج اعلام کرد

تیم ملی تکواندو زنان به ترکیه می‌رود

5 هزار مدرسه با جمعیت کمتر از 5 دانش‌آموز در کشور وجود دارد

آلبوم اول «امواج نوی ایران» به بازار آمد

عرضه اولیه فرابورس در روز چهارشنبه لغو شد

انجام 450 هزار تست PCR در استان تهران/وضعیت غربالگری بیماری ها

لایحه فعلی حفظ صیانت از زنان، مشابه لایحه تامین امنیت زنان است

کشورهای غربی سهمی در حوزه مبارزه با مواد مخدر پرداخت نکرده‌اند

کشتی ایران نباید با ترکیبی ناقص به المپیک توکیو برود

آزادکاران منتخب کشورمان فردا راهی ایتالیا می‌شوند

چگونه کمبود آهن را از کمبود منگنز در گیاه تشخیص دهیم؟

پایان یک سوم کل سرطان‌ها با هدف‌گیری ژنی خاص

ساخت هیدروژل‌هایی با کاربرد در صنعت پزشکی و تصفیه پساب‌های صنعتی

تنها راه حل زنده ماندن سالن های قدیمی به روایت یک سینمادار

واترپلو بیشترین ضربه را از کرونا خورد

سوابق عملی کاندیداها ملاک باشد نه شعارهای انتخاباتی

تولید محصول راهبردی صمغ زانتان با همت دانش‌بنیان‌ها

فضای مجازی؛ بستر فعالیت‌ دانشجویان در انتخابات ریاست جمهوری

نرخ رسمی یورو و 20 ارز دیگر کاهشی شد

چرا بورس در اسفندماه دچار رکود و ریزش شده است؟

صدور قطعنامه یا بیانیه در شورای حکام سیگنال منفی به ایران است

پندهایی برای بازار سرمایه در سال پیش رو

ترسی که واقعیت ندارد

مخاطرات «نه» به دیپلماسی

کرونا پابه پای بیمارستان هراسی

دولت بایدن بر اعمال سیاست‌های ظالمانه ترامپ علیه ایران تاکید کرد

همایش اقتصادی اروپا و ایران، پلی برای توسعه همکاری‌های تجاری

سطوح و غذا نقشی در انتقال ویروس کرونا ندارند

راه اندازی خطوط صنعتی واکسن رازی کوو پارس در دستورکار قرار گرفت

حفظ هویت و شأن بناهای تاریخی ملاک واگذاری‌هاست

4 شرکت داخلی کیت‌های تشخیص سریع کرونا تولید می‌کنند

دلتنگی مادر بیژن مرتضوی برای فرزندش

چهره ها/ سنگ تمام علی ضیا برای «علی کریمی»

شهاب حسینی در آغوش جواد عزتی در پشت صحنه «همرفیق»

تیزر قسمت دوم «میخواهم زنده بمانم» با هنرنمایی حامد بهداد

منتقدان درباره «دادِستان» مسعود ده‌نمکی چه گفتند؟!

خبری شوکه کننده برای فرهنگ کشور؛ قریب 50 سینما در آستانه تعطیلی!

عجب مقوله پیچیده ای هست این عاشقی!