راه ترقی

آخرين مطالب

مسیر مطلوب مجلس کجاست؟ نوشتارها

مسیر مطلوب مجلس کجاست؟
  بزرگنمايي:

راه ترقی - ایران /متن پیش رو در ایران منتشر شده و انتشار آن به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
حسن بهشتی پور/ توافق موقت به دست آمده میـــان آژانــس بین‌المللی انرژی اتمی و کشورمان در شامگاه یکشنبه از هیچ منظری نمی‌تواند خارج از چارچوب قانون مصوب مجلس باشد. نکته مشهود در این توافق هوشمندی دولت برای یافتن راهی است که هم چارچوب قانون مجلس حفظ شود و هم امکان ادامه دیپلماسی و زمان دادن به تحولات این حوزه وجود داشته باشد. اینکه برداشت مجلس از آن توافق، دور زدن قانون توسط دولت است را هم می‌توان از منظر فنی به شکل جدی نقد کرد و هم از منظر سیاسی و با توجه به شواهد رفتارهای گذشته داخلی بر سر مسأله هسته‌ای انتقاداتی بنیادین به آن مطرح کرد.
مجلس و حتی رئیس قوه مقننه تا قبل از این معترف بودند که دولت بخش‌های مختلف قانون هسته‌ای اخیر را اجرا کرده است. اختلافات شکل گرفته در روز گذشته بر سر موضوع پروتکل الحاقی است. نگاهی فنی به این اختلافات نشان می‌دهد که یا مجلس نمی‌داند در قالب این قانون چه چیزی را تصویب کرده یا اینکه می‌داند و می‌خواهد موضوع را جور دیگری نشان داده و به مسیر متفاوتی ببرد. بیانیه مشترک ایران و آژانس به صراحت از توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی سخن گفته و روی زمین نیز همین اتفاق رخ داده است. اما این به معنای پایان کامل نظارت‌ها نیست چرا که ما همچنان در چارچوب پادمان و معاهده NPT با آژانس رابطه داشته و نسبت به آن تعهد داریم. قانون مجلس نیز در هیچ‌کجا تعلیق تعهدات پادمانی یا خروج از آن را درخواست و پیش‌بینی نکرده است. همان‌طور که بحث اخراج بازرسان نیز که در جلسه دیروز مجلس بارها به آن اشاره شد، هیچ جایی در قانون مصوب همین مجلس ندارد.
با این توصیف معلوم نیست مراد نمایندگان مجلس از اینکه دولت همچنان در سطح پروتکل امکان دسترسی برای بازرسان آژانس فراهم کرده، چیست؟ به طور مثال یکی از اختلافات بحث دوربین‌های مورد اشاره در توافق شامگاه یکشنبه است. اولاً اینکه این دوربین‌ها اساساً از قبل از این نیز بر خلاف برخی ادعاها نه «آنلاین» بلکه «آفلاین» بوده‌‌اند. به این معنا که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امکان دسترسی مستقیم به اطلاعات آنها نداشته و بعد از درخواست، فیلم آنها در اختیار آژانس قرار می‌گرفته. یعنی همین مورد هم نظارتی بسیار پایین‌تر از سطح نظارت‌های معمول پروتکل الحاقی است. ثانیاً در توافق جدید مقرر شده که تا 3 ماه دیگر حتی همین فیلم‌های ضبط شده هم در اختیار آژانس قرار نگیرد، مگر اینکه طرف مقابل تعهدات خود را اجرا کند. یعنی این فیلم‌ها نزد ایران و بدون دسترسی دیگران باقی می‌مانند و اگر تعهدات طرف مقابل بعد از مهلت 3 ماهه همچنان در تعلیق باشند، اطلاعات یاد شده برای همیشه پاک خواهند شد. بسیار واضح است که این فرآیند هیچ نسبتی با ادعای دیروز نمایندگان مجلس مبنی بر وادادگی دولت و دور زدن قانون ندارد. ما در آینده نزدیک نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را داریم که طی آن آقای گروسی گزارش 3 ماهه خود درباره تعهدات برجامی ایران را ارائه خواهد داد. واضح است که هر گونه مورد منفی در این گزارش یعنی متحد شدن کشورها علیه ایران. چیزی که ما سابق بر این هم بارها آن را تجربه کرده و دیده‌ایم که حتی کشورهای نزدیک و دوست ما هم در چنین شرایطی حاضر به دادن هزینه زیادی جهت حمایت از ما نیستند.
کسانی که می‌گویند ایران باید اکنون دست به اقدامات سریع و سخت در خصوص برجام بزند باید به دو پرسش پاسخ دهند؛ اول اینکه چه تضمینی هست که باز هم تنها ماندن ایران در چنین صحنه‌ای مانند تجارب گذشته تکرار نشود؟ ثانیاً این تنهایی چه سود و منفعتی برای کشور خواهد داشت و آیا جز کمک به اجماع‌سازی علیه ایران به جای دیگری ختم می‌شود؟ به نظر می‌رسد اختلافات اخیر بر سر توافق ایران و آژانس همچنان باید بر همان بستر رقابت‌های جناحی و تلاش برای ابزارسازی از بحث هسته‌ای در این رقابت‌ها تفسیر شود. مجلس با موضع دیروز خود نشان داد که حتی به قانون مصوب خود نیز اشراف کافی ندارد و هنوز حداقل در ظاهر نمی‌تواند تفاوت بین توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی و خروج از NPT را از هم تشخیص دهد. برداشت عمومی از رفتار مجلس می‌تواند این باشد که نمایندگان این دوره فکر می‌کردند که اجرای قانون مصوب آنها به معنای پایان برجام و بازگشت به شرایط قبل از 92 است، اما اکنون متوجه شدند که در عمل ارزیابی آنها دقیق و درست نبوده. چیزی که خود می‌تواند ناشی از عدم اشراف دقیق فنی و حقوقی به موضوع برجام و موضوعات مرتبط با آن مانند پروتکل الحاقی و NPT و سطوح مختلف بازرسی باشد. چه اینکه بخش زیادی از نمایندگان این مجلس بارها به روشنی اعتراف کرده‌اند که مایل به پایان کامل برجام و خروج قطعی ایران از این توافق هستند. چیزی که به نظر می‌رسد باز هم بیشتر متأثر از رقابت‌های سیاسی داخلی است نه محاسبه منافع ملی.

لینک کوتاه:
https://www.rahenou.ir/Fa/News/232250/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بازی سیاسی مجلس علیه دولت در آستانه انتخابات 1400

چین فقر را هم شکست داد

بررسی «روح» در «نقد سینما» شبکه پنج

نماهنگ زیبای «هر چی تو بخوای» با صدای محسن یگانه

افزایش آمار سفارشات سنگ قبر برای متوفیان ناشی از کرونا در خوزستان

روایت شیخ انصاریان از مواجهه با مرگ در دوران کرونا

قاتل، قلب همسایه خود را پُخت

آغاز تزریق واکسن کرونا به سالمندان

مسافران این 10 کشور می‌توانند ناقل ویروس انگلیسی به ایران باشند

سکوی پرتاب شناور "ایلان ماسک" احتمالا امسال اجرایی می‌شود

ایده‌هایی برای سریع‌تر از سرعت نور بودن

اشک‌ها و لبخندهای «سایه»

داستانک/ "تاکسی نوشت" از سروش صحت

حمایت از ظریف انتحار جبهه اصلاحات است

چهره ها/ رضا گلزار روز پدر را تبریک گفت

چهره ها/ ارادت مهدی کوشکی به پدرش

ماجرای شرمندگی مجید صالحی پس از ارسال پیامک اشتباهی!

آهنگ زیبای شاهین بنان به مناسبت روز پدر

موسیقی در سال کرونا چگونه گذشت؟

آهنگ محلی/ ترانه شاد و شنیدنی «هله مالی» از گروه رستاک

برف و باران، میهمان آسمان ایران

کشف بزرگترین محموله کوکائین در اروپا

مرگ مرد میانسال روی ریل قطار

میزان احتمال مبتلا شدن به ویروس کرونا پس از تزریق واکسن

خروج پرستاران باردار و شیرده از بخش‌ها و بیمارستان‌های کرونایی

امکان تولید زخم‌پوش‌ با میکروالیاف حاصل از دستگاه ایران‌ساخت فراهم شد

ویروس کرونا با صحبت کردن هم منتقل می‌شود

غلط ننویسیم؛ کنار یا کناره؟

کاندیدا نشدن رئیسی به خاطر ترجیح خدمتگزاری است

گلناز نظامی:موفقیت چیزی جز موفقیت خواستن برای دیگران نیست

بررسی چگونگی اجرای سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده استان یزد

دلیل ابراز احساسات نکردن مرد ها جلو خانم ها از زبان مهران مدیری

استندآپ مهران مدیری در مورد فضولی در زندگی شخصی دیگران!

چهره ها/ تبریک ویژه نوید محمد زاده به پدرش

سیاوش طهمورث در برنامه دورهمی

رضا صادقی به «کتاب‌باز» می‌آید

ساماندهی بی‌خانمان‌های جنوب تهران

مشاهده گونه‌ای جدید از ویروس کرونا در نیویورک

کرونای انگلیسی به قم رسید

اضافه شدن 15 هزار تخت به بیمارستان‌های کشور

تشخیص ویروس کووید 19 در کمتر از 10 دقیقه

رضا صادقی مهمان «کتاب باز» شد

همایش نیم‌روزه «با تو خوشبختم»

چهره ها/ قدردانی پوران درخشنده از پدرش

نظر علی نصیریان درباره واکسن زدن شهاب حسینی

چهره ها/ خانم بازیگر پیشکسوت در کنار پدرش

سیاوش طهمورث مهمان «دورهمی» شد

چهره ها/ نیما کرمی و پدری که برایش استاد است

چهره ها/ روزت مبارک غفور!

چهره ها/ احترام بهرام رادان به پدرش