راه ترقی

آخرين مطالب

رئیسی: تا آذرماه 56 میلیون نفر واکسینه می‌شوند

رئیسی: تا آذرماه 56 میلیون نفر واکسینه می‌شوند
  بزرگنمايي:

راه ترقی - ایسنا / علیرضا رییسی بیان کرد: پیش بینی ما این است که از تیرماه به بعد، ماهانه 20 میلیون دوز واکسن تزریق کنیم و تا آذرماه، کل جمعیت مورد نظر که حدود 50 تا 56 میلیون نفر است و به 120 میلیون دوز واکسن نیاز دارند را واکسینه کنیم.
دکتر علیرضا رییسی در جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا در مازندران اظهار داشت: در طول یکسال گذشته اتفاقات زیادی در دنیا رخ داد. خیلی از رهبران کشورها، کرونا را جدی نگرفتند و مسخره کردند و گفتند کرونا در کار نیست و اتفاقا خودشان درگیر این بیماری شدند و دیدند که کرونا هست. خیلی از کشورها که ادعای عدالت و حقوق بشر را می کردند، در فرودگاه ها ماسک و لوازم حفاظت فردی همدیگر را به سرقت می بردند.
معاون وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: علیرغم صحبت هایی که به دروغ گفته می شد که کشور ایران از نظر لوازم پزشکی و حتی در مدیریت کووید19 تحت تحریم نیست اما واقعا اینگونه نبود. ماسک و لوازم حفاظت فردی نیروهای بهداشتی و درمانی برای ایران خریده بودیم اما در فرودگاه انگلیس جلوی آن را گرفتند و یا کیت خریده بودیم اما در ترکیه جلوی آن را گرفتند.
وی تصریح کرد: سیستم بهداشتی و درمانی انگلیس و آلمان، بسیار قوی و با تجربه بالا است اما الان در مقابل ویروس جهش یافته به زانو درآمده است و دستانشان را بالا برده اند و نمی دانند باید چکار کنند. آمریکا به عنوان یک کشور سرمایه دار، تا کنون حدود 520 تا 530 هزار مورد مرگ و میر از کل دو و نیم میلیون مرگ و میر بیماران کووید19 در جهان داشته است. دیدید که رهبر آن کشور از ابتدا چگونه با این بیماری برخورد کرد و صحبت های عجیبی داشت. همین کرونا باعث شد تا او رای نیاورد و می بینیم که کرونا در سیاست هم تاثیرگذار است و عدم کفایت در مدیریت این کشور را نشان داد چون این کشور در بحث اقتصادی و قلدری، زبانزد بود اما نتوانست این بیماری را مدیریت کند تا جاییکه رهبر این کشور به مردمش گفت مواد ضدعفونی را به خودتان تزریق کنید. این اتفاقات را با اقداماتی که در کشور ما انجام شد، مقایسه کنید.
وی یادآور شد: کرونا نه ضعیف شده و نه از بین رفته است. تا زمانی که 70 درصد از جمعیت، ایمن نشوند، کرونا وجود دارد. اصلا بحث ریشه کنی کرونا فعلا مطرح نیست و معنی ندارد بنابراین تا زمانی که میزان واکسیناسیون کامل نشده، با این بیماری سر و کار داریم. اگر می بینیم در جایی بیماری در حال افزایش است، باید محدودیت ها را تشدید و وقتی منحنی بیماری رو به پایین است باید بیماریابی را تقویت کنیم.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: مهمترین راه مقابله با ویروس های جهش یافته، رعایت پروتکل ها و از همه مهمتر استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری و انجام تست های تشخیصی بیشتر و رهگیری بیماری است. باید به این سوال ساده پاسخ دهید که امروز 100 بیمار مثبت داشته ایم و به ازای هر بیمار مثبت باید 10 تست تشخیصی از اطرافیان و افراد در تماس با او باید انجام می شده، چند تست انجام داده اید؟ اگر 500 تا 600 تست انجام داده اید، کم است و اگر بالای هزار تست انجام شده، کار درست است.
معاون بهداشت وزارت بهداشت افزود: باید قبول کنیم که یکی از مشکلات ما، ضعف در قرنطینه کردن بیماران است. وقتی بیماران را شناسایی و اطرافیان او را هم شناسایی می کنیم، باید یک شاخص وجود داشته باشد که نشان دهد چند درصد از افراد کرونا مثبت، 5 روز، چند درصد از آنها 7 روز و چند درصد 14 روز قرنطینه را رعایت کرده اند؟ ایده آل ما 100 درصد است، اما اگر قرنطینه 5 و 7 روز بیماران مثبت، کمتر از 80 درصد باشد، این به معنی خطر است و یعنی یک فرد بیمار در جامعه، دیگران را هم آلوده می کند و تیم های حمایتی باید روی افراد در قرنطینه متمرکز شوند.
رییسی اظهار داشت: رنگ بندی مناطق کشور، دو خاصیت دارد؛ یکی برای مداخله و اعمال محدودیت های هوشمند و دیگری برای مدیریت اپیدمی است. می توانیم شهرهای نزدیک به هم را از نظر رنگ بندی، به یک شکل در نظر بگیریم با این شرط که رنگ بالاتر را برای این شهرها لحاظ کنیم. مثلا اگر یک شهر نارنجی در کنار دو شهر زرد قرار داشت، سه شهر مورد نظر باید در وضعیت نارنجی قرار گیرد. در استان مازندران به خوبی، هر روستا رنگ بندی شده است.
معاون وزیر بهداشت افزود: یک ایده دارم که در برخی از شرایط به جای جریمه، باید ممنوعیت مطلق قائل شویم. اگر کسی اصرار به ورود به یک منطقه را دارد باید یکی دو روز در قرنطینه ای که آن استان تعیین می کند، بماند و با هزینه خودش تست PCR بدهد و اگر جواب تست منفی بود، اجازه تردد دارد و اگر هم تستش مثبت بود در همان قرنطینه باید 14 روز بماند و نمی تواند به شهر خودش هم برگردد. اصلا دوست نداریم که مردم بخواهند اذیت شوند و از آنها تشکر می کنیم چون خیلی با ما همکاری کردند. در عید نوروز سال 99 و سال قبل از آن هم که گرفتار سیل بودند، سفر و مسافرت نکردند و عید امسال هم مشخص نیست که چه اتفاقی رخ می دهد.
رییسی تاکید کرد: سند ملی واکسیناسیون کووید19 را در ستاد ملی مقابله با کرونا مطرح و مصوبه آن را گرفتیم. در این سند، اولویت بندی تزریق واکسن را تعیین کردیم و همه متعهد شدیم که بر روی این سند، ایستادگی کنیم و خارج از آن، به هیچ کس واکسن تزریق نکنیم و تا الان هم چنین کاری را نکرده ایم.
وی افزود: بر اساس اولویت بندی ها، اولین گروهی که در معرض خطر قرار دارند، کادر بهداشتی و درمانی هستند که اولویت شماره یک هستند. در حوزه درمان، نیروهای که در ICU ریفرال و مرجع بیماران کووید19 کار می کنند، در اولویت قرار دارند و در مرحله اول، 10 هزار دوز واکسن اسپوتنیک روسی به آنها تزریق شد. در مرحله بعدی که از روز پنج شنبه هفته گذشته آغاز شد، واکسیناسیون چند اولویت دیگر از جمله سرای سالمندان، مراکز نگهداری معلولین ذهنی و جسمی، غسالخانه ها و کارکنان آرامستان ها، کادر درمانی در ICU و بستری کووید19، اورژانس بیمارستانی، اورژانس پیش بیمارستانی، آزمایشگاه های تشخیص کووید19 و مراکز منتخب 16 ساعته را آغاز کردیم.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به ورود 100 هزار دوز واکسن اسپوتنیک روسی در هفته گذشته به کشور، گفت: خوشبختانه ساعت 4 صبح روز 10 اسفند نیز 250 هزار دوز واکسن ساینوفارم چین وارد کشور شد که به زودی برای سایر گروه ها، تزریق را شروع می کنیم. اوایل هفته آینده، حدود 200 هزار دوز دیگر از واکسن اسپوتنیک وی روسی وارد کشور می شود.
رییسی تاکید کرد: پیش بینی ما این است که تا هفته پایان اسفند حدود 900 هزار دوز واکسن از سبد کوواکس به دست مان برسد و به تدریج واکسن های کوواکس به فاصله هر 10 روز یکبار تا 4.2 میلیون دوز تا اردیبهشت ماه به کشور وارد شود. از هندوستان و شرکت بهارات حدود 200 هزار دوز واکسن می رسد بنابراین مجموعه ای متنوع از واکسن کووید19 در اختیار داریم و در فاز سه، گروه هایی مانند مطب های پزشکان، متخصصین عفونی، داخلی، اطفال، دندانپزشکان، پزشکان عمومی، سالمندان بالای 80، 75 و به ترتیب 5 سال کمتر تا 65 سال و گروه 16 تا 64 سال دارای بیماری های زمینه ای را واکسینه می کنیم.
وی یادآور شد: اولین واکسن ایرانی که به دست ما خواهد رسید، واکسن پاستور است که در هفته آخر اسفند، واکسیناسیون حدود 50 هزار نفر را شروع می کنیم و از فرودین و اردیبهشت ماه، تقریبا حدود دو میلیون دوز واکسن از پاستور هر ماه به دست ما خواهد رسید. در اواخر اردیبهشت ماه، اگر مراحل واکسن کووبرکت ایران پیش برود که تا الان هم خوب پیش رفته، از اواخر اردیبهشت ماه با تولید نیمه صنعتی، حدود یک و نیم میلیون دوز به دست ما خواهد رسید اما از تیرماه، ماهانه حدود 10 تا 15 میلیون دوز، واکسن به دست ما می رسد.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: پیش بینی ما این است که از تیرماه به بعد، ماهانه 20 میلیون دوز واکسن تزریق کنیم و تا آذرماه، کل جمعیت مورد نظر که حدود 50 تا 56 میلیون نفر است و به 120 میلیون دوز واکسن نیاز دارند را واکسینه کنیم.
معاون بهداشت وزارت بهداشت تصریح کرد: وضعیت دنیا در مورد تامین و تولید واکسن را نباید فراموش کنیم. این از افتخارات کشور است که خودمان واکسن را تولید می کنیم. فکر نکنید واکسن کووید19 اینقدر زیاد است که پشت مرزها مانده و به ما التماس کنند. حدود 7.8 میلیارد نفر جمعیت روی کره زمین زندگی می کنند که حداقل 5 میلیارد نفر باید واکسن تزریق کنند تا ایمنی ایجاد شود. برای این 5 میلیارد، حداقل 10 میلیارد دوز واکسن نیاز است که به هیچ عنوان در سال 1400 یا 2021 دنیا توان تولید 10 میلیارد دوز واکسن را ندارد و اگر ما در سال آینده واکسیناسیون کشور را کامل کنیم، جزء معدود کشورهای موفق دنیا در این زمینه خواهیم بود.

لینک کوتاه:
https://www.rahenou.ir/Fa/News/234452/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

فراخوان جایز تحقیقاتی مشترک

اعلام رضایت معاون رییس جمهور از رشد شاخص های حوزه زنان خراسان شمالی

تیزر جدیدترین قسمت می خواهم زنده بمانم

پایان غیرمنتظره سریال خوب، بد جلف

‎روایت جالب محمدرضا احمدی از نحوه آشنایی با همسرش

بانوی معلول هنرمندی که باعث شد استاد فرشچیان جلوی پاهای وی زانو بزند

جشنواره کن با این فیلم افتتاح می‌شود

طالع بینی با چک کردن گوشی ها!

علیرضا استادی: با خبر ابتلای من به کرونا دنبال تبلیغ بودند

احضار روح برای دلجویی از شخص مرحوم!

قرآن‌خوانی لاله اسکندری

چهارمین برنامه «شب آهنگى» باحضور مریم امیر جلالى

دفاع الیکا عبدالرزاقی از فضای هنری کشور: اسممان بد در رفته وگرنه جامعه تمیزی داریم!

رقابت «گورکن» در بیست و سومین جشنواره‌ فیلم مریلند آمریکا

سکانس برتر فیلم تحسین شده «دیوانه از قفس پرید» با بازی جک نیکلسون

چهره ها/ قدرت ویژه ای هدی زین العابدین دارد

قطعه «شاهِ ماهان» با صدای مصباح قمصری منتشر شد

آهنگ زیبای حسام الدین سراج به نام «محفل عشق»

فراخوان مشمولان اعزامی پایه خدمتی اردیبهشت

نمکی: 80 درصد واکسن‌های کرونا در 10 کشور پیشرفته تزریق شده است

ماجرای عجیب حکم پرونده سه محیط‌بان مازندرانی

سازمان جهانی بهداشت: گونه جدید ویروس کرونا در هند مسری‌تر است

پلمب قصابی فروشنده حیوانات حرام گوشت در تهران

آغاز رایزنی‌های هلال‌احمر برای واردات واکسن کرونا

روایت تلخ بازگشت از مرگ پس از اقدام به خودکشی

خبر خوب از تازه ترین واکسن ایرانی کرونا

جولان اسب سرکش کرونا در کشور؛ فوت 398 هموطن در شبانه روز گذشته

فرار دیوانه‌وار خودرو به دلیل دستکاری پلاک

اعتراف به قتل مرد برنج فروش

چرای گوسفندان در یکی از بوستان‌های تهران

مرگ راننده در آتش‌سوزی مرموز پراید

تماشای "ماه کامل" را از دست ندهید

نمونه اولیه استارشیپ آماده آزمایش می شود

بابونه؛ دمنوشی که به رفع عطش کمک می کند

نخستین پرواز بر روی سیاره ای به جز زمین/ پرواز اولین بالگرد فضایی در آسمان مریخ

روسیه برای نمونه‌برداری از یک سیارک و مطالعه یک دنباله‌دار به چین پیوست

درباره بالگرد نبوغ ناسا بیشتر بدانید

پرواز نخستین هلی‌کوپتر ناسا بر فراز مریخ با پخش زنده این رویداد تاریخی

هم‌نشینی شازده‌کوچولو و مارکز با خواجه عبدالله در گردنه اسدآباد!

محمدعلی بهمنی از بیمارستان مرخص شد

10 کتاب چالش‌برانگیز در سال 2020

شریعتمداری: با محدود کردن غربالگری ژنتیک مخالفیم

خاطره عجیب از سقوط هواپیما

کمک های مردمی را باید در بانک مرکزی نگهداری کنید

افشاگری ادامه دار داوری علیه احمدی‌نژاد

کاسبی‌های نیمه تعطیل

سومین دیدار حضرتی با کروبی در حصر

خلف وعده 7 ساله

ثبت نخستین رکود دو استقامت دور جزیره کیش

مرورگر اج کاناری به ویژگی مصرف بهینه مجهز می‌شود