راه ترقی

آخرين مطالب

مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

جهانگیری: ایران قادر به مدیریت بحران‌های بزرگ است سياسي

جهانگیری: ایران قادر به مدیریت بحران‌های بزرگ است
  بزرگنمايي:

راه ترقی- جلسه دیدار مدیران کل مدیریت بحران استان‌های کشور با جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری عصر سه‌شنبه برگزار شد.

جهانگیری در این جلسه از سازمان مدیریت بحران کشور به عنوان مغز متفکر عملیات برای مدیریت حوادث و بحران های مختلف یاد کرد و با قدردانی از زحمات این سازمان گفت: ستادهای مدیریت بحران در نخستین لحظات وقوع حوادث حضور پیدا می کنند و اقدامات ارزشمندی برای تسکین آلام مردم حادثه دیده انجام می دهند.

معاون اول رئیس جمهوری با یادآوری اینکه ایران کشوری حادثه خیز است که سالانه با بلایای طبیعی مختلفی روبه‌رو می شود، تصریح کرد: این حوادث نظیر سیل، زلزله، خشکسالی و بهمن، خسارات فراوان انسانی و مالی به همراه دارد و مدیریت این گونه حوادث نیازمند سازمانی قوی و متناسب با شرایط کشور است.

جهانگیری با اشاره به اینکه دانش و تجربیات سال های طولانی در پیشگیری و مقابله با حوادث در قالب سازمان مدیریت بحران کشور، متبلور شده است اظهار داشت: خوشبختانه با تصویب و ابلاغ قانون مدیریت بحران کشور امکان برنامه ریزی، پیشگیری و مدیریت حوادث بیش از پیش مهیا شده است.

معاون اول رئیس جمهوری افزود: در بسیاری از حوادث و بلایای طبیعی، مردم مشاهده می کنند که در مدت زمانی اندک و در چند لحظه تمام خانه و زندگی آنها تخریب می شود و در این مواقع همه دستگاه ها و حتی مردم تلاش می‌کنند به نوعی در صحنه حضور پیدا کرده و به افراد حادثه دیده کمک کنند.

جهانگیری با بیان اینکه مردم ایران از حس همبستگی قوی نسبت به یکدیگر برخوردار هستند، اظهار داشت: این حس همبستگی بزرگترین سرمایه معنوی در اختیار مسئولین کشور و نظام است که قابل وصف نیست و نمونه آن در حوادثی مانند زلزله کرمانشاه و سیل سال 1398 به خوبی مشاهده شد به گونه‌ای که همه مردم تلاش می‌کردند خود را در کنار مردم حادثه دیده قرار دهند.

معاون اول رئیس جمهوری ادامه داد:‌ حس همبستگی و نوع‌دوستی مردم برای دولت و سازمان مدیریت بحران کشور تکلیف ایجاد می‌کند و لازم است با تدوین دستورالعمل ها و سازوکارهای لازم، نحوه مدیریت انوع حوادث ها و بلایای طبیعی به طور دقیق و شفاف مشخص باشد و هماهنگی میان دستگاه ها به نحو مطلوب انجام شود.

جهانگیری با تأکید بر اینکه مدیریت بحران و حوادث در لحظات اول حادثه بسیار مهم و تعیین کننده است، گفت: باید در زمان بروز حوادث و بلایای طبیعی، به طور دقیق سطح حادثه، نحوه مدیریت و اقدامات لازم مشخص باشد و وظایف و مسئولیت های هر دستگاه نیز باید به طور روشن از قبل تعیین شده باشد.

معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به تجربه های موفق کشورمان در مدیریت بحران های مختلف و رسیدگی به حادثه دیدگان نظیر زلزله و سیل خاطرنشان کرد: جفای بزرگی که در حق جمهوری اسلامی ایران صورت می گیرد این است که عده ای خواسته یا ناخواسته در زمان بروز حوادث، اقدامات انجام شده را نادیده می گیرند و برخی نقاط ضعف و کاستی ها را برجسته می کنند.

جهانگیری اضافه کرد: در حادثه زلزله کرمانشاه 130 هزار واحد مسکونی ظرف مدت کوتاهی بهسازی و بازسازی شد و پس از آواربرداری سریع، هشت هزار مجروح تا ظهر روز بعد از وقوع زلزله از محل حادثه به مراکز درمانی منتقل شده بودند اما با وجود این اقدامات مهم، عده ای به دنبال برجسته کردن برخی ضعف ها نظیر ورود آب به داخل چادرهای اسکان موقت و یا طولانی شدن زمان حضور برخی حادثه دیدگان در کانکس بودند.

معاون اول رئیس جمهوری همچنین با یادآوری سیل سال 1398 که حدود 25 استان کشور را درگیر کرد، گفت: اقدامات مهمی در راستای کمک به سیل زدگان و بازسازی واحدهای مسکونی تخریب شده به انجام رسید و مجموعه این اقدامات نشان داد که جمهوری اسلامی ایران قادر است بحران های بزرگ را به خوبی مدیریت کند.

جهانگیری ادامه داد: لازم است پس از وقوع هر حادثه، گزارش جامعی از نحوه مدیریت و اقدامات انجام شده تدوین شود و ضمن مشخص شدن نقاط قوت و ضعفها، این گزارش ها و تجربیات برای موارد مشابه مورد توجه و استفاده قرار گیرد. با توجه به اینکه تعداد حوادث و میزان بزرگی آنها مشخص نیست لازم است سازمان مدیریت بحران کشور برای حوادث و بلایای بزرگتر نیز برنامه ریزی و پیش بینی های لازم را انجام دهد.

معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به اینکه سازمان مدیریت بحران کشور دستگاهی اجرایی نیست بلکه مرکزی برای ایجاد هماهنگی میان دستگاه ها در زمان وقوع بحران ها و حوادث است تصریح کرد: سازمان مدیریت بحران کشور باید با برنامه ریزی دقیق، در زمان بروز حوادث و بلایای طبیعی، دستگاه های مختلف را پای کار بیاورد و وظایف و مسئولیت های هر یک از دستگاه ها را طی دستورالعمل هایی شفاف تعیین کند.

جهانگیری با اشاره به حضور مستمر مقامات و مسئولین کشور در شهرها و استان های محل وقوع حوادث و بلایای طبیعی افزود: حضور مسئولین کشور اقدامی با ارزش و پراهمیت برای تسکین آلام افراد حادثه دیده است اما سازمان مدیریت بحران کشور لازم است چارچوب ها و دستورالعمل های روشنی برای نحوه مدیریت حوادث و حتی نحوه حضور مردم علاقمند به کمک و وعده های مسئولین داشته باشند به نحوی که این دستورالعمل ها و سیاست ها غیرقابل تغییر باشند.

معاون اول رئیس جمهوری در ادامه به اهمیت پیشگیری در مدیریت بحران ها اشاره و خاطرنشان کرد: لازم است سازمان مدیریت بحران کشور با هماهنگی سازمان برنامه و بودجه و دستگاه های ذیربط پیش بینی های لازم را برای پیشگیری از بروز خسارت در حوادث مختلف انجام دهد.

جهانگیری با تأکید بر اینکه کارکنان و نیروهای سازمان مدیریت بحران کشور و ستادهای استانی این سازمان، نیروهایی پرتلاش و خستگی ناپذیر هستند، اظهار داشت: نباید اجازه دهیم برخی حرف ها و سخنان ما را آزرده خاطر کند. گاهی حرف هایی می شنویم که اگر وظیفه ای در قبال کشور نداشتیم، ممکن بود کار را رها کنیم اما صبر، تحمل و بردباری از ویژگی های اصلی نیروهای سازمان مدیریت بحران کشور است و باید در نظر داشته باشیم که ما آبرو و اعتبار خود را از مردم و نظام کسب کرده ایم و باید در راه همین مردم و کشور خرج کنیم.

معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به اقدامات دولت برای پیشگیری از بروز خسارت در حوادث مختلف گفت: دولت در راستای مقاوم سازی واحدهای مسکونی روستایی اقدامات مهمی انجام داده و بیش از دو میلیون واحد مسکونی روستایی طی سال های اخیر مقاوم سازی شده و بقیه واحدها نیز در دست مقاوم سازی قرار دارد.

جهانگیری با یادآوری اینکه خانم دهیاری که در یکی از روستاها در یکی از استان های کشور با تدبیر شخصی خود برخی واحدهای مسکونی آن روستا را بیمه کرده بود، گفت: در زمان بروز حادثه در آن منطقه ساکنان واحدهای مسکونی که بیمه شده بودند دغدغه کمتری نسبت به سایرین داشتند و خوشبختانه امروز صندوق بیمه حوادث در کشور فعال شده و باید از مردمی که در مناطق در معرض خطر ساکن هستند، دعوت کنیم تا خود را تحت پوشش بیمه قرار دهند.

معاون اول رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه همه دستگاه ها مکلف هستند با سیاست های سازمان مدیریت بحران کشور همراهی کنند، گفت: سازمان مدیریت بحران کشور باید علاوه بر فعالیت ها و وظایف جاری با استفاده از تجربه کشورهای موفق و ظرفیت دانشگاه های کشور، آینده نگری و پیش بینی های لازم را برای بهبود عملکرد در مدیریت بحران ها داشته باشد.

جهانگیری همچنین از سازمان مدیریت بحران کشور خواست دستورالعمل ها و سازوکارهای قانون مدیریت بحران کشور را هر چه سریعتر نهایی و ابلاغ کند زیرا اگر این آیین نامه ها تا پایان این دولت تصویب نشود، در دولت آینده به دلیل مشغله های فراوان آغاز به کار دولت جدید، تأخیر در تصویب این آیین نامه ها را شاهد خواهیم بود.

معاون اول رئیس جمهوری افزود: ظرفیت قانون بودجه سالانه کشور ظرفیت مناسبی برای تأمین اعتبار جهت استفاده در مدیریت بحران ها است و تعیین شش درصد از اعتبارات بودجه برای مدیریت بحران های کشور در کنار تسهیلات بانکی عدد بزرگی است که می تواند ظرفیت مناسبی برای پیشگیری و مدیریت حوادث باشد.

جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت استان تهران و وجود 18 درصد از جمعیت کشور در این استان گفت: لازم است برای موضوع مدیریت بحران استان تهران جلسه ای جداگانه برگزار شود و برنامه ریزی و راهکارهای لازم را مورد بررسی قرار دهیم تا در صورت بروز حادثه وظایف و تکلیف هر دستگاه به صورت شفاف مشخص باشد.

اسماعیل نجار رییس سازمان مدیریت بحران کشور نیز در این جلسه گزارشی از اقدامات انجام شده ستادهای مدیریت بحران در حوادث و بلایای طبیعی طی سال های اخیر ارائه کرد و گفت: سختی کار نیروهای این سازمان بسیار زیاد است اما با اتکا به تجربیات و از طریق هماهنگی میان دستگاه ها اقدامات خوبی در سال های اخیر صورت گرفته و از وقوع فاجعه انسانی در حوادث جلوگیری شده است.

در این نشست که تعدادی از معاونین و مدیران سازمان مدیریت بحران کشور حضور داشتند و مدیران ستادهای بحران استان های مختلف نیز از طریق ویدئوکنفرانس جلسه را دنبال می کردند، تعدادی از مدیران ستاد مدیریت بحران استان های همدان، قم، تهران، آذربایجان شرقی و کرمانشاه گزارشی از عملکرد خود ارائه کردند و به تشریح پیشنهادات، نیازها و مطالبات پرداختند.

لینک کوتاه:
https://www.rahenou.ir/Fa/News/246508/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

گروه «یاور» در انتظار بهبودی ارسلان قاسمی/ شهبازیان مرخص شد

نظر سه نفر از اعضای آکادمی درباره برندگان اسکار

روایت سینمایی «بیت کوین» به اکران آنلاین رسید

چهره ها/ امیر غفارمنش: محسن عزیز خدا حافظ

ضرغامی: عادل را واقعا دوست دارم او خیلی با کلاس است!

خداوند راه ما را تعیین می کند

برنامه های آخر هفته تلویزیون با پخش فیلمی از زنده یاد علی انصاریان

5 سال ابهام در ماجرای مرگ پسر جوان

شرایط حضور دانشجویان در خوابگاه‌ها در شرایط قرمز

نهایی‌شدن قرارداد خرید 60 میلیون دز واکسن اسپوتنیک از روسیه

شاعرانه/ چون تو پیدا می شوی گم می شوم من

آیه یأس روزنامه زنجیره‌ای درباره «طرح جهش تولید مسکن»

پرونده جنجالی حسن رعیت

امیر آبادی به دنبال رییسی،پایداری به دنبال جلیلی

BMW خط تولید کارخانه رگنسبورگ را شبیه‌سازی ‌کرده است

هلدینگ توسعه اندیشه‌مدار نفیس و هلدینگ فناوری نگاه تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند

روایت سعید آقاخانی از سختی کار با حرفه‌ای‌ها

حالا واقعا جن وجود داره؟!

حرکت عاشقانه زنده یاد قاضی مرادی برای همسرش در تلویزیون

به بچه هاتون نشان بدید چی خوشحالتون می کنه؟

بازار جشنواره فیلم کن باز هم تغییر تاریخ داد

توقف فیلمبرداری فیلمی با بازی «ساعد سهیلی»

برای درگذشت محسن قاضی مرادی و حسرت های باقی مانده

تیتراژ برنامه «آدمای خوب شهر» با صدای امین بانی

دلیل تعقیب و گریز و تیراندازی در شهر ایلام چه بود؟

رشد 500 درصدی ماموریت‌های ویژه بیماران کرونایی

کل استان تهران قرمز شد

اسپیس ایکس کاوشگر آب ناسا را با راکت فالکون هوی روانه ماه می‌کند

کشور‌های خاورمیانه انتشارات علمی خود را افزایش داده‌اند

روایتی از انرژی مثبت دعا برای بیمار در کما

کرونا چه بر سر «رعد و برق» افخمی آورد؟

ماجرای آشنایی و ازدواج مهوش وقاری و همسرش مرحوم قاضی مرادی

ماجرای مادری که کلیه اش را به دخترش هدیه داد

سریال های رمضان و پیش بینی چالش های احتمالی

سکانس های دوست داشتنی از سریال «خانه ما»

زنده یاد محسن قاضی مرادی در سریال صاحبدلان

میزبانی «جشن رمضان» امشب از سالار عقیلی

سریال «احضار» ترسناک است؟

سحرهای پرچهره تلویزیون در ترازو

آهنگ خاطره انگیز «ماه عسل» با صدای فرزاد فرزین

کرونا بی رحم تر از همیشه؛ 321 نفر دیگر قربانی شدند

دو خط کتاب/ زمان تسکین‌دهنده نیست

کودک و نوجوان/ "هویج بستنی" شامل 10 داستان طنزآمیز اجتماعی

‌تقابل کرونایی رئیس و وزیر

آقای روحانی! همین مواضع شما آمریکا و اسرائیل را گستاخ کرده است

آمریکا و اروپا را به ادامه بدعهدی تشویق نکنید

صرافی رمزارز غیر متمرکز چیست؛ هر آنچه باید درباره‌ی DEX بدانیم

شناسایی 25078 بیمار جدید کرونایی/ 321 نفر دیگر فوت شدند

ردیابی میزان اکسیژن در بدن با ابزاری نوین

سکانس‌هایی ماندگار از مرحوم «محسن قاضی مرادی»