راه ترقی

آخرين مطالب

حاکمیت از خاتمی بخواهد تا به میدان بیاید نوشتارها

حاکمیت از خاتمی بخواهد تا به میدان بیاید
  بزرگنمايي:

راه ترقی - آرمان ملی /متن پیش رو در منتشر شده و انتشار آن به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
اصلاح‌طلبان در انتخابات پیش رو بر روی دو چهره جهت کاندیداتوری و حضور در رقابت‌های انتخاباتی حساب کرده بودند و فکرش را هم نمی‌کردند که هر دوی آنها به دلایلی عطای حضور در انتخابات را به لقای آن ببخشند. اما واقعیت این است که سیدحسن خمینی با نامه‌ای از سوی مقام معظم رهبری از حضور در انتخابات نهی شد. محمدجواد ظریف نیز بر همان صحبت‌ها که پیشتر هم گفته بود ماند و اعلام کرد به رغم دعوت‌های بسیار و فشارهای زیاد قصدی برای حضور در انتخابات ندارد. حال پرسش اینجا است که اصلاح‌طلبان برای جایگزینی نفرات دیگری برای کاندیداتوری سراغ چه گزینه‌هایی خواهند رفت. عده‌ای معتقدند تنها شرایطی که می‌تواند اصلاح‌طلبان را از این وضعیت خارج کند حضور سید محمد خاتمی در انتخابات است. در این راستا برای بررسی آرایش و چینش نیروهای سیاسی در انتخابات پیش رو و نحوه کنش‌گری اصلاح‌طلبان و کاندیداهای موجود«آرمان ملی» با غلامعلی رجایی مشاور رسانه‌ای شهر‌دار تهران و فعال سیاسی اصلاح‌طلب به گفت و گو پرداخته است که می‌خوانید.
آرایش و چینش جریان‌های سیاسی در انتخابات پــیش رو را پس از اعلام عدم حضور سید حسن خمینی و محمد جواد ظریف چگونه تحلیل می‌کنید؟
به نظر من هنوز اتفاق جدیدی در این دو سه هفته گذشته نیفتاده است. آقای سید حسن خمینی نیز پس از ملاقاتی که داشتند احتمالا از دور انتخابات کناره گیری کردند. چون ایشان باید تصمیم هم می‌گرفت و شاید در حد رایزنی اولیه بوده نه اینکه بخواهد بیاید. من خبر دارم که از سمت برخی گروه‌های اصلاح‌طلب با ایشان ملاقات‌هایی می‌شده و آقای سید حسن خمینی تحت فشار بوده و به همین جهت رفته برای حضور رایزنی کرده که این رایزنی منجر به عدم حضور در انتخابات شده است. از طرفی اولا انتخابات پیش رو صد در صد دوقطبی است و به نظر من جریان اعتدال برخلاف دوره‌های قبل که 2 دوره این کرسی را در پاستور از آن خود کرد شانسی ندارد. هرچند که هنوز مشخص نیست آقای روحانی چه گزینه‌هایی را برای انتخابات مد نظر دارد که مورد اعتماد باشد. اما قاعدتا این گزینه اصولگرا خواهد بود تا اصلاح‌طلب. حدس من این است که اگر آقای روحانی بخواهد از کاندیدایی حمایت کند که خواهد کرد از گزینه اصولگرا حمایت می‌کند. چون رئیس جمهور به مرور از اصلاح‌طلبان فاصله گرفت و اصلاح‌طلبان نیز نسبت به دولت قبلی کمتر در این دوره ظهور و بروز داشتند. زمانی هم که کم توجهی دیدند بیشتر از دولت فاصله گرفتند و هزینه‌های آن را هم پرداخت کردند. چنانکه این ناکارآمدی در کاهش مقبولیت اجتماعی اصلاح‌طلبان تاثیر گذاشته است، بنابراین ما یک انتخابات دو قطبی به سبک سابق بین اصلاح‌طلبان و اصولگرایان خواهیم داشت. البته رقابتی نامتوازن چراکه گزینه‌هایی که در اردوگاه اصولگرایان می‌بینیم متنوع‌تر است. از آقای لاریجانی و رئیسی بگیرید که هر کدام رئیس قوا بوده و هستند و آقای محسن رضایی که چندین دور در انتخابات حاضر بوده و افراد دیگر مثل رستم قاسمی، حسین دهقان و...که شانسی ندارند. هر چند که جلیلی هم در میان کاندیداهای اصولگرایان شانسی نخواهد داشت چون اصولگرایان به وحدتی رسیدند که تقریبا گزینه نهایی‌شان آقای رئیسی است. تحرکات حامیان رئیسی نیز انتخاباتی است و اظهر من الشمس است. مگر اینکه اتفاقی بیفتد. شاید آن زمان بتوان روی گزینه‌ای مثل لاریجانی تامل کرد و شاهد رقابت لاریجانی با جلیلی بود. اما دیگرانی مثل غرضی یا رضایی و ... شانسی نخواهند داشت. در جریان اصلاحات نیز با خروج آقای سید حسن خمینی که من نمی‌دانم که حتی چقدر جدی بود گزینه‌هایی مثل آقای پزشکیان و عارف مطرح هستند که به نظرم نه تنها گزینه‌های خوبی نیستند بلکه گزینه‌هایی مستعد برای شکست خوردن در انتخاباتند. من به رغم احترامی که برای آقای عارف قائلم معتقدم آقای عارف نسبت به بقیه شخصیت جامع‌تری دارد. وی در دولت آقای خاتمی معاون اول بوده و در زمان‌های دیگری وزیر، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی، رئیس دانشگاه و نماینده مجلس بوده که فرهیخته بوده و حاشیه‌ای هم نداشته است. اما در این رقابت و با این وضعیت حاضر در اصلاح‌طلبان رای بسیار کمی نصیب دکتر عارف خواهد شد و اصلاح‌طلبان راه بسیار سختی پیش رو خواهند داشت.
از نـــظر شـــما چـــه مــؤلفه‌هایی می‌تواند بر انتخابات پیش رو تاثیرگذار باشند و اصلاح‌طلبان به چه سمت و سویی خواهند رفت؟
به نظر من اصلی‌ترین گزینه‌ای که می‌تواند انتخابات را پرشور کند که مورد تاکید رهبری هم بوده است و اصلاح‌طلبان را نیز در موقعیت ممتازتری قرار می‌دهد بحث لغو تحریم‌ها تا انتخابات و بازگشت بایدن به برجام است، البته این رویه به ضرر اصولگرایان است، چراکه آنها مایل بودند در دولت خودشان این امر انجام شود. فکر می‌کنم که رغبت اصلاح‌طلبان به رقابت بیشتر می‌شود. به نظر من گزینه‌ای که اصلاح‌طلبان می‌توانند بر روی وی اجماع کنند که شوری ایجاد کند البته نه شور سابق را شخص آقای خاتمی است. من قبلا هم گفتم که باید نخبگان از ایشان بخواهند که در انتخابات حضور پیدا کند البته آقای خاتمی نخواهد آمد چون می‌داند که با وجود چنین محدودیت‌هایی که وجود دارد از وی کاری بر نخواهد آمد. اما به نظر من کشور به شخصی در تیپ آقای خاتمی احتیاج دارد که مقبولیت جهانی و تجربه داشته باشد و هم در دولتش هیچ حاشیه اقتصادی نبوده است. من معتقدم که حاکمیت باید از آقای خاتمی بخواهد که در انتخابات شرکت کند. در این صورت اصلاح‌طلبان می‌توانند با شوق در انتخابات شرکت کنند. آقای ظریف هم حرف دو پهلویی زده اما باید بگویم که دست اصلاح‌طلبان مثل اصولگرایان در معرفی کاندیداها باز نیست. به نظر من گزینه اول برای اصلاح‌طلبان کسی مثل آقای خاتمی یا جهانگیری است که آقای جهانگیری نیز پس از ماجرای ارز 4200 تومانی تا حدودی اعتماد عمومی را از دست داد. اگر آقای جهانگیری در دولت دوم نمی‌ماند اکنون بیشترین اجماع بر روی وی بود و مقبولیت مردمی هم داشت. البته معرفی گزینه از سوی اصلاح‌طلبان یک بحث، عبور آن گزینه از سمت شورای نگهبان یک بحث و مقبولیت عمومی هم بحث دیگری است. لذا اگر آقای جهانگیری از آن دو تای اول هم عبور کند همه آرا سابقی که داشت و در مناظرات سال 96 خوش درخشید را ندارد، چراکه بخشی از ناکار آمدی دولت لاجرم به پای وی نوشته شده است. بنابراین اصلاح‌طلبان هم مهره‌ دارند و هم مهره ندارند. ای کاش اصلاح‌طلبان آقای جهانگیری را از دولت دور می‌کردند چون عملا نقش معاون اولی آقای جهانگیری در حد مطلوب خودش هم نبود و الان آقای واعظی بیشتر در دفتر عهده دار امور است. قبلا هم که آقای نهاوندیان بود و آقای جهانگیری از این جهت با محدودیت کنش رو به رو بود که خود نیز به این امر اذعان داشت. در حالی که من می‌دانم که اصلاح‌طلبان به سمت گزینه‌های غیر اصلاح‌طلب مثل آقای لاریجانی نخواهند رفت، هر چند که من آقای ظریف را هم اصلاح‌طلب نمی‌دانم و معلوم نیست روی ایشان اجماع شود و آقای ظریف بپذیرد. از این رو است که می‌گویم دست اصلاح‌طلبان برای معرفی گزینه باز نیست. محسن هاشمی نیز گزینه متفاوت دیگری است که گمان نمی‌کنم بر روی وی اجماع شود. هر چند که بحث تایید صلاحیت او نیز محل تردید است. 
از نظر مشارکت مردم انتخابات را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
این انتخابات کمی بهتر از انتخابات مجلس خواهد بود چون انتخابات ریاست جمهوری با مجلس فرق می‌کند و مردم می‌خواهند 4 سال اداره کشور را در اختیار فردی بگذارند. قاعدتا بحث دیپلماسی بین‌المللی، عبور از بحران‌های اقتصادی در میان است و تفاوت می‌کند با انتخاب نماینده‌ای که به جز قانون‌گذاری اختیار دیگری ندارد، اما اگر گزینه‌های جدی اصلاح‌طلبان تایید صلاحیت نشوند حتما با کاهش حضور مردم مواجه خواهیم بود.

لینک کوتاه:
https://www.rahenou.ir/Fa/News/249688/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

سرمقاله ایران/ دیپلماسی هوشمند در وین و منطقه

سرمقاله دنیای اقتصاد/ سناریوهای مذاکرات وین

سرمقاله سیاست روز/ اشتباه مطالبه سازی معکوس

سرمقاله جام جم/ اتفاقی مبارک

سرمقاله تعادل/ نوزاد توسعه و گروکشی‌های جناحی

سرمقاله خراسان/ قدس2021 و ناکارآمدی همه جانبه صهیونیست ها

سرمقاله کیهان/ نقش وزیر خارجه در سیاست‌گذاری و اجرا

سرمقاله وطن امروز/ دولت رکود

سرمقاله فرهیختگان/ عبور از چالش با مکتبِ نوسازی در آستانه انتخابات 1400

سرمقاله شرق/ سامان‌دهی مهارت‌های توسعه‌ای

سرمقاله اعتماد/ بیماران خاص توجه بیشتر می‌طلبند

تیزر فیلم سینمایی «مرد حلزونی»؛ ماجرای زندگی یک خانه به دوش

وودی آلن فیلم بعدی‌اش را در فرانسه می‌سازد

چهره ها/ استایل بازیگر روح سرگردان در سریال «احضار»

جوانی که به واسطه اشک در مجالس روضه از مرگ نجات یافت

چهره ها/ مریم معصومی در پشت صحنه سریال جدیدش

جدیدترین قسمت از «زندگی پس از زندگی»؛ نیش و نوش

«می‌خواهم زنده بمانم» بهترین سریال در حال پخش نمایش خانگی

تیزر موزیک جدید مسیح به سبک فیلم ماتریکس منتشر شد!

تیزر ویدئویی آهنگ جدید محمدرضا غفاری به نام «شمع و نور»

فرجام قاتل اعدامی که 20 سال با کابوس چوبه دار زندانی بود

جایگاه ایران در پزشکی مدرن

بایگانی راکد ملی، تحقق آرزوی 51 ساله

جنازه در چاهک آسانسور بوی قتل می‌داد

جدیدترین طعمه برای خالی کردن حساب‌های بانکی

معرفی عاملان درگیری خونین جوکندان به مرجع قضایی

پدیده واکسن هراسی از کجا آمد؟

تجاوز به دختر 17 ساله در پارتی

حریرچی: از قله پیک چهارم عبور کردیم

احتمال بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها از مهر

مراقبت از پوست نوزادان با محصولات مناسب

مصرف زیاد روغن ماهی، باعث نامنظم شدن ضربان قلب می شود

سه زن با سه فرهنگ و طبقه‌ی اجتماعی و سه سبک زندگی متفاوت در «بافته»

داستان شب/ «شب سراب»_ قسمت بیست و دوم

داستانک/ تحمل درد در مردان و زنان

وقتی گران زندگی می‌کنیم

معیشت احیا می‌شود اگر صاحبان اقتصاد در سایه بگذارند

پایان حیات سیاسی نتانیاهو؟

مجلس دست دولت را برای کاستن از نرخ ارز بسته است؟

مهم ثبات نرخ ارز است

آشفتگی در واکسیناسیون سالمندان

تراشه ای که جهان تکنولوژی را متحول می‌کند

اقتصاد سیاسی؛ تورم و بحران اقتصادی در ایران

جنگ داخلی جمهوری‌خواهان

اثر ابلاغیه جدید شورای نگهبان بر انتخابات 1400

دست خالی اصلاح طلبان برای 1400

یک حقوق دان: مصوبه شورای نگهبان برخلاف قانون اساسی است

رقابت تنگاتنگ قدرت ها برای نفوذ در شاخ آفریقا

چرا گروهی از پایین آمدن قیمت دلار می‌ترسند؟

«جنگ در سایه» اسرائیل برای اخلال در مذاکرات وین