راه ترقی

آخرين مطالب

هفته آینده وضع خیلی بدتر از این هفته می‌شود/آغاز واکسیناسیون با پوشش بالا تا 20 روز دیگر اجتماعی

هفته آینده وضع خیلی بدتر از این هفته می‌شود/آغاز واکسیناسیون با پوشش بالا تا 20 روز دیگر
  بزرگنمايي:

راه ترقی- دکتر سعید نمکی  با حضور در ستاد مقابله با کرونا استان همدان با اشاره به پوشش واکسیناسیون قوی در اردیبهشت، اظهار کرد: هرچند برخی در عرصه واکسیناسیون ایران خباثت می‌کنند و به تشویش اذهان عمومی می‌پردازند اما تا 20 روز دیگر با پوشش بالای واکسیناسیون با واکسن وارداتی و واکسن تولید داخل، روسیاهی برای آنها خواهد ماند.

وی با بیان اینکه امروز گرفتار موج سنگین از یک ابتلای سنگین با یک ویروس به شدت ساری، هستیم، تصریح کرد: پیش‌تر گفته بودم که خودتان را برای درگیری با یکی از سنگین‌ترین مهاجمین بیولوژیک جهان تا به امروز آماده کنید و تمام این روزها را با توجه به رصد 14 ماهه و اصول علمی پیش‌بینی کرده بودم.

هفته آینده وضع خیلی بدتر از این هفته خواهد شد


نمکی افزود: هفته آینده وضع خیلی بدتر از این هفته خواهد شد کما اینکه وضع این هفته از هفته قبل بدتر است و ما روزهای به شدت سختی داریم.


وزیر بهداشت ادامه داد: ما در هیچ کجای کشور کمبود دارو نداریم و با وجود اینکه یک میلیارد و 200 میلیون یورو کمتر از سال آرام 97 ارز گرفتیم اما هم‌اکنون در هیچ کجای کشور کمبود دارو نداریم که البته این به معنای مصرف دارو خارج از پروتکل‌ها نیست.


وی با اشاره به میران فوتی‌های کووید 19 همدان در ایام عید نوروز، ادامه داد: همدان در شب عید تنها هفت بیمار داشت در حالی که شب گذشته 1452 بیمار از انواع بسیار خطرناک این ویروس در این استان بستری شدند که در بین آنها اقشار مختلف مردم از سرباز، مردم و مسئولین به چشم می‌خورد.


نمکی تاکید کرد: ما سیاسی نیستیم و برای تضعیف و یا تقویت جریان سیاسی گام برنداشتیم. برای ما مصالح ملی و عزت جمهوری اسلامی و سلامت مردم مهم است. اگر در شرایط فعلی جمهوری اسلامی کرونا را باخت، وزارت بهداشت و دولت و رهبری کرونا را نباختند بلکه جمهوری اسلامی کرونا را باخت. با توجه به دلایل متعددی که به آنها ایمان دارم، با استمرار آبرومندانه جمهوری اسلامی در مجامع بین المللی، این فاز را خواهیم برد اما گفتمان ما بر این است که این فاز سنگین می‌تواند کشور را درنوردد و ما را گرفتار کند و این یک نظر کارشناسی است.


وزیر بهداشت افزود: شاید سیاست مداران از این آشفته بازار استفاده یا سوءاستفاده کنند اما این مشکل ما نیست. ما در نظر کارشناسی خود غرض و یک سو نگری نداریم و اگر روزی وزارت بهداشت خارج از این محدوده پا گذاشت فاتحه آن خوانده است.

تلاش کردم در این مدت خون بخورم و خاموش بنشینم

به گزارش ایسنا، وزیر بهداشت ادامه داد: ایام سخت امروز را پیش بینی کرده بودم و می‌دانستم اگر برخی مسائل را رعایت نکنیم در چه گرداب سنگینی گرفتار خواهیم شد. کالبد شکافی بحث‌ها باعث رنجش برخی می‌شود و ما خاموش می‌شویم. برخی سیاست زدگی می‌کنند و از هر واژه‌ای با بهره‌برداری سیاسی برای زدن رقبا استفاده می‌کنند و اینگونه مملکتی که پر چالش است و مردمی که مشکلات عدیده‌ای دارند را به چالش وارد می‌کنند.


نمکی با بیان اینکه تلاش کردم در این مدت خون بخورم و خاموش بنشینم، تصریح کرد: همکارانم 14 ماه روز و شب خوش نداشتند و التماس می‌کنم به اینها رحم کنیم و تاب آوری اینها را ببینیم. همکارانم در همدان سه موج کووید را آنقدر زیبا و مدبرانه مدیریت کردند که کسی متوجه آن نشد. شاید این شیوه‌های بی‌سر و صدا و مدبرانه است که برخی تصور می‌کنند ما کاری نمی‌کنیم. قطعا در توفیق عمل ما در این موج‌ها دعای مومنین و نیک نفسان بی‌تاثیر نبوده اما برخی فکر می‌کنند این امواج تنها با دعا و ورد خنثی می‌شود و عملکرد گرایی همکاران ما را نمی‌بینند.


وی ادامه داد: شاید نمی‌بینند همکاران من در همدان دیشب تا صبح چه کشیدند و علیرغم اینکه 13 دستگاه اکسیژن ساز تهیه کرده و 11 عدد نصب و دوتای آن در حال نصب است؛ رئیس این دانشگاه علوم پزشکی به چه کسانی برای کپسول اکسیژن ساز التماس کرد. که می‌داند در این ماه‌ها چه بر سر این کادر نجیب بهداشت و درمان گذشت؟.  چه مریض‌ها و شهیدان و محرومیت‌ها که نداشتیم و کسانی را از دست دادیم که جای خالی آنها پر نمی‌شود.


وزیر بهداشت همچنین گفت که از روز نخستی که پرستاری شعار "ما گر ز سر بریده می‌ترسیدیم، در محفل عاشقان نمی‌رقصیدیم" را بر پشت لباس پرستار دیگر نوشت، عده‌ای متوجه نشدند چه کسانی در این عرصه با کووید 19 مقابله می‌کنند و هنوز هم خیلی‌ها متوجه نیستند. این عشق و این حرارت چنان ارزشمند است که با سخت‌ترین سختی‌ها خاموش نمی‌شود.

نمکی با بیان اینکه می‌دانستم همکاران نفس بریده‌ام دچار چه موج سنگینی خواهند شد و از این رو روزهای سختی با سوزن درون گذراندم، افزود: می‌دانستیم مواجهه با ویروس جهش یافته، چموش و سرکشی که NHS انگلیس (سرویس بهداشت ملی انگلستان) را به زانو درآورده، تمهیدات خود را می‌خواهد و نمی‌توانیم در مواجهه با آن برنامه‌ای نداشته باشیم. از ین رو "تشدید بیماریابی" را در قالب طرح شهید سلیمانی نوشتیم و لازمه آن جمعیت ساکن بود که مواج و سیال نباشد. چه جای دلخوری است وقتی تقاضا کردیم که جمعیت مواج عامل عدم اجرای این پروژه است.

از مردم چیزی را پنهان نکردیم

نمکی به بیان دلایل اعتماد مردم به وزارت بهداشت پرداخت و گفت: از جمله این دلایل این است که وزارت بهداشت در اوج تحریم‌های ظالمانه توانست کرونا را مدیریت و میزان مرگ را به سمت یک رقمی ببرد. همچنین با مردم صریح و راست هرچه بود را گفت و از مردم چیزی پنهان نکرد. بزرگ‌ترین سرمایه حکومت‌ها حکمرانی مردمی است و اگر مردم را نداشته باشیم هیچی نداریم.


وی با تاکید بر اینکه کالبد شکافی آنچه گذشته است دردی از این مملکت دوا نمی‌کند، افزود: گاهی در دو یا سه استان پیک به تناوب داشتیم که به خوبی آن را مدیریت می‌کردیم. امروز خوشه چین خرمن آتش گرفته‌ایم. آتشی به نیستان سلامت کشور افتاده است. کالبد شکافی اینکه چرا افتاد و چه می‌شد نیفتد را به تیم‌های کارشناسی می‌سپارم تا قضاوت کنند.

زانو نمی‌زنیم


وزیر بهداشت در بخش دیگر سخنان خود تصریح کرد: اهل زانو زدن در برابر هیچ مشکلی نیستیم، کمااینکه در دفاع مقدس نیز بچه‌ها ایستادگی کردند و اینجا هم اثبات می‌کنیم که علیرغم فشارها و تهدیدهایی که نظام سلامت را محاصره کرده است زانو نمی‌زنیم. اگرچه ویروس نسبت به سال گذشته خشن‌تر و مهاجم‌تر است اما ما نسبت به سال قبل آورده ارزشمندتری داریم. هرچند اگر هرکسی در دنیا بگوید امروز ویروس را خوب شناخته، نشانه جهالت اوست. این ویروس ناشناخته است و به نظر بنده حالا حالاها بشریت با آن گرفتار است.


وزیر بهداشت افزود: وظیفه ما همواره ایجاد خوف نیست. خداوند چنین توصیه‌ای نکرده و خوف مستمر باعث فروپاشی اذهان مردم و خودمان می‌شود. با توسل به پروردگار از این مرحله به امیدواری عبور خواهیم کرد.


نمکی با بیان اینکه یک دلی میان مدیریت استان همدان و دانشگاه علوم پزشکی و امام جمعه  استان و ... شکل گرفته است که بزرگترین پشتوانه دستیابی به موفقیت است، خطاب به مسئولین ستاد مقابله با کرونا استان همدان، گفت: پرهیز از سیاست زدگی و و تن دادن به امواج سیاسی را باید به شدت مراقبت کنیم. هرچه به انتخابات نزدیک‌تر می‌شویم عده‌ای از کاسبان سیاست تفسیرها و تحلیل‌ها و تخریب‌هایی ارائه می‌دهند. از تخریب نترسید. عده‌ای با کل نظام جمهوری اسلامی ایران بد هستند.


وی ادامه داد: برخی رسانه‌ها روزی که فلان کشور مرگ 1800 و یا 2000 تا داشتند یک شب میزگرد نگذاشتند اما اینجا تا میزان مرگ از 100 بالاتر می‌رود دانشمندان نشان‌دار را دعوت و تحلیل متعدد ارائه می‌دهند. عده‌ای با شخص رهبری مخالف‌اند به طوری که هنگامی که ایشان در حمایت از مدافعین سلامت فرمایشی می‌کنند به ما حمله ناجوان‌مردانه می‌شود.

عده ای با شخص بنده خوب نیستند

زدن من اشتباه استراتژیک است 


نمکی با بیان اینکه، عده‌ای با دولت خوب نیستند، افزود: عده‌ای نیز با شخص بنده خوب نیستند و خدا انشالله به همه ما انصاف دهد. اگر عاقل باشند برای تخریب من که سرباز کوچک جمهوری اسلامی هستم وقت نمی‌گذارند. زدن من اشتباه استراتژیک است.


وزیر بهداشت تصریح کرد: این حجمه‌ها وجود دارد اما شما صبوری کنید. من از روز نخست بیماری دعای "رب شهری صدری" موسی را با خود تکرار می‌کنم. معامله با خدا شیرین ترین نوع معامله است و خداوند به گونه‌ای درهایی را به رویتان باز می‌کند که فکرش را نمی‌کنید. ما در سالهای تحریم این همه تخت بیمارستانی افزایش دادیم، در سال کرونا شش سی‌تی‌اسکن به همدان فرستادیم، حقوق پرستاران را 2.5 برابر کردیم و... اینها همگی لطف خداوند و نشانه رحمت الهی است.

برخی برای دو رای حاضرند منافع ملی را به شدت زیر سوال ببرند

نمکی خطاب به مسئولین ستاد مقابله با کرونا استان همدان، توصیه کرد: توصیه من به شما عزیزان گوش نسپردن به آوای تفرقه است. وارد جریانات سیاسی نشوید. برخی برای دو رای حاضرند منافع ملی را به شدت زیر سوال ببرند.


وی همچنین گفت: حتما باید توسعه درمانگاه‌ها و مراکز 16 ساعته، انجام تست در این مراکز و درمان سرپایی را مدنظر قرار دهیم چراکه اینها مهم‌ترین راهکار کاهش فشار بیمارستان است. همچنین حتما باید برای مریض بستری تست PCR انجام شود. عمل‌های الکتیو (عمل‌های غیر اورژانسی) را تعطیل کردیم و زمانی که اوضاع بهتر شود بخش غیر کرونایی را فعال می‌کنیم.


نمکی افزود: در جمهوری اسلامی نباید بگذاریم بیماری پشت درهای بیمارستان سرگردان باشد ولو اینکه تا الان نگذاشتیم و این آبرو را باید حفظ کنیم. ما بیش از 200 هزار افاغنه بدون کارت را در این مملکت رایگان درمان کردیم. اگر می‌خواهید تختی را در بیمارستان راه بیاندازید انجام دهید، من تعهد می‌دهم تا 10 روز دیگر پولتان را می‌دهم.

ویروس جهش یافته پس از روز هشتم و نهم در عرض دو روز ریه را پر می‌کند


وی همچنین با تاکید بر پیگیری مریض‌های ترخیص شده، توصیه کرد: حتما کمیته‌ای برای ترخیص مریض بگذارید، با تشکیل کمیته تنفسی، اکسیژن و ترخیص به شرط پیگیری مریض در منزل این کار را انجام دهید. ویروس جهش یافته پس از روز هشتم و نهم در عرض دو روز ریه را پر می‌کند. از این رو  پس از ترخیص مریض با حال خوش، حتما سوپروایزی برای پرسیدن حال مریض‌ها قرار دهید تا در صورت لزوم مریض به بیمارستان بازگردد. این تجربه اثبات شده است.


نمکی اظهار کرد: سرعت ابتلای ویروس از سرعت گام‌های ما بالاتر است و هنر ما باید این باشد که مریض سرپایی بستری نشود و مریض بستری به سمت مرگ ومیر نرود. مرگ ومیر غم انگیز ترین شاخص ما است.  خواهش دارم در مسائل آموزشی و پژوهشی  کووید را در تمام مسائل در نظر بگیرید. همه باید در کنار مریض کووید باشند.


وزیر بهداشت در پایان گفت: ازشما عزیزان پاک طینت در این شب‌های پر فیض التماس دعا دارم. انشالله واکسیناسیون کادر درمان را در کل کشور تمام می‌کنیم. تردیدی ندارم با عزم و نیت شما بزرگواران موج چهارم را به خوبی سپری خواهیم کرد.

لینک کوتاه:
https://www.rahenou.ir/Fa/News/249714/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

سرمقاله ایران/ دیپلماسی هوشمند در وین و منطقه

سرمقاله دنیای اقتصاد/ سناریوهای مذاکرات وین

سرمقاله سیاست روز/ اشتباه مطالبه سازی معکوس

سرمقاله جام جم/ اتفاقی مبارک

سرمقاله تعادل/ نوزاد توسعه و گروکشی‌های جناحی

سرمقاله خراسان/ قدس2021 و ناکارآمدی همه جانبه صهیونیست ها

سرمقاله کیهان/ نقش وزیر خارجه در سیاست‌گذاری و اجرا

سرمقاله وطن امروز/ دولت رکود

سرمقاله فرهیختگان/ عبور از چالش با مکتبِ نوسازی در آستانه انتخابات 1400

سرمقاله شرق/ سامان‌دهی مهارت‌های توسعه‌ای

سرمقاله اعتماد/ بیماران خاص توجه بیشتر می‌طلبند

تیزر فیلم سینمایی «مرد حلزونی»؛ ماجرای زندگی یک خانه به دوش

وودی آلن فیلم بعدی‌اش را در فرانسه می‌سازد

چهره ها/ استایل بازیگر روح سرگردان در سریال «احضار»

جوانی که به واسطه اشک در مجالس روضه از مرگ نجات یافت

چهره ها/ مریم معصومی در پشت صحنه سریال جدیدش

جدیدترین قسمت از «زندگی پس از زندگی»؛ نیش و نوش

«می‌خواهم زنده بمانم» بهترین سریال در حال پخش نمایش خانگی

تیزر موزیک جدید مسیح به سبک فیلم ماتریکس منتشر شد!

تیزر ویدئویی آهنگ جدید محمدرضا غفاری به نام «شمع و نور»

فرجام قاتل اعدامی که 20 سال با کابوس چوبه دار زندانی بود

جایگاه ایران در پزشکی مدرن

بایگانی راکد ملی، تحقق آرزوی 51 ساله

جنازه در چاهک آسانسور بوی قتل می‌داد

جدیدترین طعمه برای خالی کردن حساب‌های بانکی

معرفی عاملان درگیری خونین جوکندان به مرجع قضایی

پدیده واکسن هراسی از کجا آمد؟

تجاوز به دختر 17 ساله در پارتی

حریرچی: از قله پیک چهارم عبور کردیم

احتمال بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها از مهر

مراقبت از پوست نوزادان با محصولات مناسب

مصرف زیاد روغن ماهی، باعث نامنظم شدن ضربان قلب می شود

سه زن با سه فرهنگ و طبقه‌ی اجتماعی و سه سبک زندگی متفاوت در «بافته»

داستان شب/ «شب سراب»_ قسمت بیست و دوم

داستانک/ تحمل درد در مردان و زنان

وقتی گران زندگی می‌کنیم

معیشت احیا می‌شود اگر صاحبان اقتصاد در سایه بگذارند

پایان حیات سیاسی نتانیاهو؟

مجلس دست دولت را برای کاستن از نرخ ارز بسته است؟

مهم ثبات نرخ ارز است

آشفتگی در واکسیناسیون سالمندان

تراشه ای که جهان تکنولوژی را متحول می‌کند

اقتصاد سیاسی؛ تورم و بحران اقتصادی در ایران

جنگ داخلی جمهوری‌خواهان

اثر ابلاغیه جدید شورای نگهبان بر انتخابات 1400

دست خالی اصلاح طلبان برای 1400

یک حقوق دان: مصوبه شورای نگهبان برخلاف قانون اساسی است

رقابت تنگاتنگ قدرت ها برای نفوذ در شاخ آفریقا

چرا گروهی از پایین آمدن قیمت دلار می‌ترسند؟

«جنگ در سایه» اسرائیل برای اخلال در مذاکرات وین