راه ترقی

آخرين مطالب

معرفی فیلم روان شناختی «زنی پشت پنجره» فرهنگ و هنر

معرفی فیلم روان شناختی «زنی پشت پنجره»
  بزرگنمايي:

راه ترقی - فیلم مترجم/ اگر به سینمای دلهره‌‌آور علاقه داشته باشید حتماً فیلم پنجره پشتی (The Rear Window)، را می‌شناسید. آلفرد هیچکاک حدود 70 سال پیش این فیلم را روانه سالن‌های سینما کرد تا سبکی متفاوت در سینمای دلهره‌ را به مخاطبین معرفی کند. از آن زمان سال‌ها گذشت تا در سال 2018 کتابی با نام زنی در پنجره (The Woman in the Window)، منتشر شد.
داستان‌ این کتاب شباهت‌های زیادی به فیلم زنی پشت پنجره اثر آلفرد هیچکاک داشت. کتابی که از آن صحبت می‌کنیم پس از مدتی به موفقیتی چشمگیر دست پیدا کرد و یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های سال شد. این شرایط زمینه را برای اقتباس سینمایی زنی پشت پنجره فراهم کرد تا در سال 2021 فیلمی با همین نام با حضور هنرپیشه‌های سرشناس را شاهد باشیم. فیلم زنی پشت پنجره همانند کتابی که از آن اقتباس شده بود، در نظر مخاطبین سینما جلوه کرد تا به یکی از آثار مطرح سینمای دلهره‌آور در سال 2021 تبدیل شود. از آنجایی که مدتی است اثر دلهره‌آور جذابی را در سینمای هالیوود شاهد نبوده‌ایم، اکران فیلم زنی پشت پنجره را به فال نیک می‌گیریم تا با هم ببینیم داستان این فیلم از چه قرار است و منتقدین برجسته چه امتیازهایی برای این اثر در نظر گرفته‌اند.
داستان فیلم زنی پشت پنجره

راه ترقی

داستان فیلم زنی پشت پنجره زندگی زنی روانشناس با نام آنا را روایت می‌کند. این زن که روانشناسی کودک دارد، گرفتار افسردگی است و از حضور در جمع ترس دارد. به همین دلیل در طبقه دوم آپارتمانش تک‌و‌تنها زندگی می‌کند. آنا طبقه پایین آپارتمان را به مردی جوان اجاره داده و از همسرش جدا شده است.
در این بین روانشناس آنا، هر از گاهی به او سر می‌زند. آنا به این زندگی کسالت‌بار عادت کرده تا اینکه با همسایه روبرویی منزلش آشنا می‌شود. این آشنایی رفت‌و‌آمدهایی را به دنبال دارد و زمینه دوستی آنا را زن همسایه را فراهم می‌کند.
آنا که زنی تنهاست، گاهی اوقات از سر کنجکاوی با دوربین، پنجره همسایه روبه‌رو را نگاه می‌کند. اینجاست که در این کنکجاوی‌ها، متوجه اتفاق‌های مرموزی در منزل همسایه روبه‌رویی می‌شود. این اتفا‌ق‌ها آهنگ روایت داستان را هیجان‌انگیز می‌کند تا فیلم زنی در پنجره به اثری قابل‌توجه در فیلم‌های دلهره‌آور سال 2021 تبدیل شود.
عوامل ساخت و هنرپیشه‌های فیلم زنی پشت پنجره
فیلم زنی پشت پنجره به لحاظ چهره‌های سرشناس چیزی کم و کسر ندارد و حضور هنرپیشه‌های بسیار مطرحی را در این اثر شاهد هستیم. برای نمونه می‌توان به نقش‌آفرینی ایمی‌ آدامز (Amy Adams)، در نقش اول این فیلم اشاره کرد.
جولیان مور (Julianne Moore)، دیگر هنرپیشه طرازاول فیلم زنی پشت پنجره به حساب می‌آید. وایت راسل (Wyatt Russell ) و گری اولدمن (Gary Oldman)، چهره‌های مطرح دیگری هستند که در فیلم زنی پشت پنجره شاهد نقش‌آفرینی درخشان آنها هستیم.
سکان کارگردانی فیلم زنی پشت پنجره در دستان جو رایت (Joe Wright)، قرار دارد. پیش از این کارگردانی آثاری مانند غرور و تعصب محصول 2005، هانا و تاریک‌ترین لحظات را از جو رایت دیده‌ایم. همان‌گونه که اشاره شد این فیلم با اقتباسی از کتاب زنی پشت پنجره نوشته ای.‌جی‌.فین (A.J Finn) ساخته شده است.
تریسی لِتس، فیلمنامه‌نویس مشهور وظیفه اقتباس فیلمنامه زنی پشت پنجره را بر عهده دارد. با این حساب می‌توان گفت زنی پشت پنجره به لحاظ هنرپیشه‌های سرشناس و عوامل فیلم‌سازی یکی از پرچهره‌ترین فیلم‌های 2021 شناخته میشود.
اکنون که در جریان داستان و عوامل ساخت فیلم زنی پشت پنجره قرار گرفتید، بهتر است با هم به امتیاز منتقدهای طرازاول دنیا درباره این فیلم نگاهی بیاندازیم.
تیم رابی از تلگراف – امتیاز 80 از 100
منتقد برجسته تلگراف فیلم زنی پشت پنجره را اثری قابل‌توجه می‌داند که به غیر از قسمت‌های پایانی، آغاز بسیار درخشانی دارد.
مارک فینی از بوستون گلوب – امتیاز 63 از 100
مارک فینی فیلم زنی پشت پنجره را اثری دلهر‌ه‌آمیز می‌داند که مخاطب حتی تا آخرین لحظه نمی‌تواند از تماشای آن چشم بردارد. به گفته منتقد برجسته بوستون گلوب، پیش‌بینی پایان داستان فیلم زنی پشت پنجره برای مخاطب غیرممکن است و این وضعیت حس کنجکاوری تماشاگر را برای حدس انتهای داستان افزایش می‌دهد. منتقد بوستون گلوب بازی درخشان ایمی آدامز را نیز یکی دیگر از نقاط قوت این اثر می‌داند.
ریچارد لاوسون از وَنیتی فِیر – امتیاز 10 از 100
از قرار معلوم فیلم زنی پشت پنجره اصلاً به مذاق منتقد ونیتی فیر خوش نیامده است. این منتقد سخت‌گیر جدیدترین اثر ایمی آدامز را فیلمی رنگ‌و‌روباخته می‌داند که نه‌تنها داستان ضعیفی دارد، بلکه بازیگری هنرپیشه‌های این فیلم نیز چنگی به دل نمی‌زند.
آلیسون ویلمور از والچِر – امتیاز 40 از 100
منتقد والچر فیلم زنی پشت پنجره را اثری با فهرست بلندوبالای هنرپیشه‌های درخشان می‌داند که اسم‌و‌رسم این هنرپیشه‌ها بر روی فیلم سایه‌ افکنده‌اند. به همین دلیل فیلم زنی پشت پنجره به رغم اینکه اثری جالب به نظر می‌رسد، نتوانسته از زیر سایه چهره‌های سرشناس این فیلم خارج شود و به اثری خاص تبدیل گردد.
مت فوُولر از آی.‌جی‌.‌ان – امتیاز 60 از 100
منتقد آی.‌جی‌.ان هنرنمایی ایمی آدامز را در فیلم زنی پشت پنجره می‌ستاید؛ اما به گفته این منتقد درجه‌یک، جدیدترین اثر جو رایت فیلمی است که به غیر از ایمی آدامز، بازیگری چندانی را از دیگر هنرپیشه‌های سرشناس این فیلم نمی‌بینیم.
به گفته مت فوولر،‌ فیلم زنی پشت پنجره برای طرفدارانی که به فیلم‌های کلاسیک دلهره‌آور علاقه‌ دارند بدون شک جذاب خواهد بود.
بیل گودکُنتز از آریزونا ریپابلیک – امتیاز 50 از 100
منتقد آریزونا ریپابلیک فیلم زنی پشت پنجره را اثری معمولی در ژانر آثار دلهره‌آور می‌داند که حرف‌های چندانی برای گفتن ندارد. به گفته این منتقد برجسته، جدیدترین اثر ایمی آدامز مخاطبین همیشگی فیلم‌های دلهره‌آور را راضی نگه می‌دارد؛ اما بعید به نظر می‌رسد مخاطبین خاص از این فیلم لذت کامل را ببرند.
در مجموع می‌توان گفت فیلم زنی پشت پنجره بدون شک برای علاقه‌مندانی که مدتی است اثر دلهره‌آور جذابی را تماشا نکرده‌اند، خالی از لطف نخواهد بود. از طرف دیگر مطمئن هستیم طرفداران دوآتشه ایمی‌ آدامز، جولیان مور و گری اولدمن نیز تماشای زنی پشت پنجره را به فال نیک خواهند گرفت. پیشنهاد می‌کنیم اگر دل‌تان برای مشاهده اثری دلهره‌آور و پرتعلیق تنگ شده، فیلم زنی پشت پنجره را به فهرست فیلم‌های آخر هفته خود اضافه کنید.
«ارائه شده در وبسایت فیلم مترجم»

لینک کوتاه:
https://www.rahenou.ir/Fa/News/270294/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

روحانی: عملیات واکسیناسیون با حل مشکل واردات سرعت می گیرد

دیدار نماینده ویژه ایران با وزیرخارجه پاکستان، افغانستان محور مذاکرات

این داغ سنگین برای جامعه ایرانی و خبرنگاران فراموش نشدنی است

روحانی: ایران از لحاظ گازرسانی در دنیا اول است

بررسی پرونده ارز جهانگیری و سقوط بورس در کمیسیون اصل90 مجلس

داورزنی: از مردم ایران عذرخواهی می‌کنم/ آلکنو پاسخگوی تصمیماتش خواهد بود

افزون بر 95 درصد جمعیت کشور تحت پوشش شبکه گاز رسانی قرارگرفتند

آغاز بهره برداری از طرح های ملی وزارت نفت با فرمان رییس جمهوری

تغییرات رئیسی اتوبوسی نیست

اردوهای دوومیدانی‌کاران مطابق شرایط آب‌وهوایی توکیو برگزار می‌شود

واکسن‌های کرونا دوره‌ قاعدگی زنان را تحت تاثیر موقت قرار می‌دهند

ترکیب 2 آنتی بادی از بروز گونه‌های به شدت مسری کرونا پیشگیری می‌کند

ضرورت نوآوری در تولید صنایع‌دستی/ سِرمه‌دوزی فقط رومیزی یا بقچه نیست

آیا واکسیناسیون به حیات کرونا پایان می‌دهد؟

ابتکار: چه عزیزانی پرواز کردند!

نرخ رسمی 27 ارز افزایش یافت

بازار سکه و طلا در انتظار برداشته شدن عملی تحریم‌ها

پیشرفت 70 درصدی پروژه‌های اولویت‌دار دولت الکترونیک

مهار تورم باید اولین اولویت دولت جدید باشد

معصومه ابتکار: خانم‌ها وارد ورزشگاه شدند و این دروغ است که نشدند/ مفهوم عدالت جنسیتی برگرفته از غرب و سند 2030 نیست

گریم عجیب بیژن بنفشه‌خواه برای سریال تاریخی «مستوران»

ابوالفضل پورعرب؛ ستاره ای که در دهه 70 عشق جوانان بود

رضا صادقی خواننده «دودکش» شد

سنگ تمام حبیب رضایی برای تولد 66 سالگی پرویز پرستویی

نوید محمودی: طالبان مردم سرزمینم را آواره کرده است

رقص پای «جناب خان» جلوی سرمربی بوکس ایران

مهدی فخیم زاده و جمشید هاشم پور دکتری گرفتند

فیلمی خصوصی که برای همه دانش آموزان بلوتوث شده!

طلسم اکران سینماها با «دینامیت» می‌شکند؟!

گرفتار شدن شیوا هنگام سرقت

وقتی خیابانی از تلویزیون بی خبر است!

چالش روشن نکردن کولر به تلویزیون هم رسید

تبریک ویدئویی مهران احمدی برای تولد پرویز پرستویی

رئیس مبارزه با معیشت مردم: مرغ و گوشت نخورید دیگه!

خاطره اسدی کرونا گرفت

آغاز فصل دوم «محاکات» با داستان زندگی بازیگر هیولا

دلیل محبوبیت نقش پدرام شریفی در «می خواهم زنده بمانم»

افشاگری تهیه کننده سینما درباره بازیگری که 7.5میلیارد برای 4ماه گرفت!

بازپخشی سریالی از 15 سال پیش با بازی حامد کمیلی

شهاب حسینی: عباس کیارستمی اندیشمند سینما بود

سیلی سنگین مادر به صورت پسرش

تست گریم کاراکترهای سریال زیرخاکی

چهره ها/ 20 سال پیش امیر جعفری و امیر نوری

واکنش حوزه هنری پس از تخریب دو سینمای تاریخی مشهد: ما مدعی هستیم

صداوسیما اقدام آمریکا علیه دامنه‌های اینترنتی خود را محکوم کرد

اما و اگرهای ساخت «زیرخاکی 3» و بازگشت هادی حجازی فر

پیکر زنده‌یاد مجتهدی فردا تشییع می‌شود

بازیگرِ مردی که امشب داستان زندگی شخصی‌ اش را در تلویزیون تعریف می‌کند

مادرش دیگه نیست...

پویش «خانواده من» روی موج رادیو