راه ترقی

آخرين مطالب

جزئیات لغو ویزای گروهی ایران و روسیه گفتگو

جزئیات لغو ویزای گروهی ایران و روسیه
  بزرگنمايي:

راه ترقی- لیلا اژدری ـ مدیرکل دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی ـ که وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را در سفر به روسیه برای امضای برنامه اقدام اجرایی مشترکِ لغو روادید گروهی همراه کرده است، به پرسش‌ها و ابهام‌هایی که در این‌باره مطرح شده است، در گفت‌وگو با ایسنا پاسخ داد.

او گفت: هشتم فرودین سال 1396 برابر با 28 مارچ 2017 موافقت‌نامه‌ای بین دولت جمهوری اسلامی و فدراسیون روسیه در زمینه لغو روادید سفرهای گروهی شهروندان دو کشور توسط وزرای امور خارجه امضا شد. در همان موافقت‌نامه اشاره شده برای اجرایی شدن، باید یک برنامه اجرایی نوشته شود. قرار بود این برنامه یک ماه بعد نوشته شود که البته انجام شد، اما چون موضوع پیچیده بود و دو طرف سخت‌گیر بودند، این برنامه رفت و برگشت زیادی داشت؛ ما سال 2018 آن را آماده کرده بودیم، اما طرفین به برخی کلمات، مفاهیم و فرایندها شک، شبهه و اعتراض وارد کردند. در نهایت این برنامه مهرماه سال 1399 (2020) آماده شد. قرار بود وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای امضا به روسیه سفر کند که با اوج گرفتن ویروس کرونا، دولت روسیه امضای این برنامه را به تعویق انداخت تا این‌که هفته گذشته با سفر آقای مونسان به روسیه، برنامه اجرایی اقدام مشترک لغو روادید سفرهای گروهی شهروندان ایرانی و روسی امضا شد.

مدیرکل دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی گفت: اجرای برنامه اقدام مشترکِ لغو رواید سفرهای گروهی ایران و روسیه برای دوره زمانی 2021 تا 2023 اعتبار دارد که قابل تمدید به دوره‌های مشابه است. علاوه‌بر این، با نامه رسمی از سوی وزارت امور خارجه دو کشور، برنامه اجرایی امکان اصلاح دارد.

به گفته او، برای اجرایی شدن لغو روادید سفرهای گروهی، به لحاظ قانونی و دیپلماتیک لازم است بین وزارت امور خارجه دو کشور یادداشت دیگری مبادله شود که یک ماه پس از اعلام وصول آن، روادید برای سفرهای گروهی شهروندان ایرانی و روسی لغو خواهد شد.

مدیرکل دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی به بیان ساده درباره لغو روادید گروهی، گفت: طبق موافقت‌نامه ایران و روسیه، ویزا یا روادیدِ انفرادی لغو نشده و همچنان برای سفر شخصی یا بدون تور به روسیه یا ایران لازم است به سفارتخانه مراجعه شود، هزینه و مدارک مورد نیاز پرداخت و ارائه شود. بعد از طی فرآیندی، روادید دریافت خواهد شد. اما اگر شخصی قصد دارد با گروه یا تور سفر برود می‌تواند به یکی از آژانس‌هایی که مجوز این سفرها را دارد و بعدها نام آن‌ها اعلام می‌شود، مراجعه کند و در فهرست پنج تا پنجاه‌نفره مسافران قرار گیرد؛ در آن صورت روادید برای این مسافر لغو می‌شود.

اژدری درباره امکان حذف هزینه ویزا برای سفرهای گروهی که مشمول لغو روادید شده‌اند، اظهار کرد: تا جایی که اطلاع داریم بخشی از این هزینه ممکن است حذف شود و مقداری از آن دریافت شود. فکر می‌کنم هزینه ویزای روسیه درحال حاضر 85 یورو باشد، ممکن است مثلا فقط 10 یورو از آن دریافت شود. البته جزئیات هزینه ویزا هنوز مشخص نشده و این‌ها مواردی است که در کمیته‌های فنی دو کشور بررسی می‌شود. حتی در صحبت‌های وزیر میراث فرهنگی و گردشگری و طرف روس تاکید شد که جزئیات لغو رواید گروهی به کمیته‌های فنی واگذار شود.

او درباره نظر وزارت خارجه درباره حذف هزینه ویزا در سفرهای گروهی، گفت: ممکن است وزارت خارجه هم نظری داشته باشد، به هر حال هزینۀ آن را سفارتخانه‌ها دریافت می‌کنند و کمیته‌های فنی دو کشور درباره آن تصمیم می‌گیرند.

او در پاسخ به این‌که برخی معتقدند لغو روادید گروهی از سال 1396 برقرار شده و اکنون از سوی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اقدام خاصی انجام نشده و اتفاق تازه‌ای نیافتاده است، گفت: خیر این‌طور نیست. دو سند رسمی برای لغو روادید سفرهای گروهی شهروندان ایران و روسیه امضا شده است. وزیران امور خارجه دو کشور نیز آن را امضا کرده‌اند. در همان موافقت‌نامه اصلی در دو ماده اشاره مستقیم شده که از طریق تدوین برنامه اقدام مشترک، لغو روادید سفرهای گروهی به اجرا گذاشته می‌شود.

او اضافه کرد: در ماده سه این موافقت‌نامه مشخصا آمده که «مراجع ذی‌صلاحِ طرفین، نمونه‌های مدارک معتبر مسافرتی را از طریق مجاری دیپلماتیک حداکثر تا 30 روز پس از امضای موافقت‌نامه مبادله خواهند کرد.» در ماده چهار نیز آمده که «مراجع ذی‌صلاحِ طرفین، یکدیگر را در خصوص مدارک معتبر مسافرتی جدید یا تغییر مدارک معتبر مسافرتی موجود مطلع کرده و نمونه‌های جدید یا تغییریافته از طریق مجاری دیپلماتیک، 30 روز قبل از صدور و یا اعتبار ارسال خواهد شد. طرفین، فهرست نهادهای مسؤول برای اجرای این موافقت‌نامه را که از این به بعد مرجع هماهنگ‌کننده نامیده می‌شود و همچنین تغییرات و متمم‌های مربوط به این فهرست‌ها از طریق مجاری دیپلماتیک را مبادله خواهند کرد.»

اژدری افزود: مواد موافقت‌نامه‌ای که بین وزرای خارجه دو کشور امضا شده تصریح می‌کند که مرجع هماهنگ‌کننده و مسؤول اجرای موافقت‌نامه از سوی جمهوری اسلامی، سازمان (وزارت) میراث فرهنگی و گردشگری و یا نمایندگان ذی‌صلاح آن است. از سوی فدارسیون روسیه نیز آژانس فدرال گردشگری و مجاری قوه قضاییه در حوزه گردشگری استان‌های روسیه معرفی شده‌اند. بنابراین اجرای این موافقت‌نامه به وزارت گردشگری سپرده شده تا جزئیات آن را با همتای روس مشخص کند.

او درباره اراده و تمایل دولت روسیه برای اجرای لغو روادید سفرهای گروهی، با توجه به اظهارات برخی مقامات وزارت امور خارجه روسیه در گذشته در خصوص این‌که لغو روادید فقط از سوی بخش خصوصی این کشور پیگیری شده است و از طرف دیگر، ضمانت اجرایی این برنامه و همکاری از سوی سفارتخانه‌ها، تصریح کرد: این موافقت‌نامه را وزارت امور خارجه روسیه امضا کرده است. از طرفی، آژانس گردشگری فدرال روسیه، یک آژانس دولتی است و بخش خصوصی نیست و زیر نظر وزارت توسعه اقتصادی روسیه فعالیت می‌کند، پس ما با بخش خصوصی طرف نیستیم. نه موافقت‌نامه اصلی بین بخش خصوصی دو کشور امضا شده و نه برنامه اقدام مشترک. از سوی دیگر، خانم «دوگوزووا» که طرف امضای آقای مونسان در برنامه اجرایی اقدام مشترک بود، بالاترین مقام گردشگری روسیه را به لحاظ دولتی به عهده دارد.

او اضافه کرد: درباره همکاری کردن یا برخورد سلیقه‌ای سفارتخانه‌ها در اجرای لغو روادید سفرهای گروهی، ممکن است اعمال سلیقه شود و یا یک سفیر سختگیری داشته یا نداشته باشد. به هر حال اگر این برنامه اجرا نشود، قوانین خود را زیرپا می‌گذارند.

اژدری همچنین متذکر شد: این موافقت‌نامه برای همه آژانس‌ها نیست. قرار است ما و دولت روسیه تعدادی دفاتر خدمات مسافرتی و تورگردان را معرفی کنیم که این اتفاق در سال 2018 رخ داد. همزمان با جام جهانی فوتبال در روسیه، 68 دفتر را معرفی کردیم، روسیه هم قصد داشت آژانس‌های خود را معرفی کند. طبق موافقت‌نامه‌ای که در سطح وزرای امور خارجه دو کشور امضا شده است، ما موظفیم هر سال فهرست آژانس‌های معتبر را که مدنظر است و می‌توانند با طرف روس تبادل گردشگر داشته باشند معرفی کنیم. بنابراین همه آژانس‌ها نمی‌توانند لغو روادید سفرهای گروهی داشته باشند، تنها آژانس‌هایی که مورد تایید وزارت میراث فرهنگی و گردشگری ایران و طرف روس هستند، چنین امکانی را دارند.

او در ادامه گفت: البته ما آن 68 آژانس را که در سال 2018 معرفی کرده بودیم، به‌روزرسانی می‌کنیم، چون بعضی از آن آژانس‌ها دیگر نیستند، لغو شده‌اند یا خودشان کار نمی‌کنند و از طرفی، خیلی‌ها مایل‌اند به این برنامه بپیوندند. بنابراین، این فهرست بازنگری و به‌روزرسانی خواهد شد.

مدیرکل دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی  در پاسخ به این‌ که پس از لغو روادید گروهی چه پیش‌بینی‌ای برای بازار سفر در روسیه و ایران شده است، با توجه به نظرات مخالفی که وجود دارد و معتقد است لغو روادید گروهی مزیت خاصی برای گردشگری ایران ندارد، اظهار کرد: فکر می‌کنم تعداد زیادی گردشگر روس در ایران داشته باشیم. مطالعات بازار نشان داده روس‌ها به سفرهای ماجراجویانه و مقاصد ناشناخته و اکوتوریستی علاقه‌مندند. تعدادی از آژانس‌داران روس که اخیرا با حمایت یک شرکت هواپیمایی ایرانی به کشورمان سفر کرده بودند نیز این حرف را تایید کرده‌اند. سفر آن‌ها در رسانه‌های روسیه بازخورد خوبی داشت، حتی در دیدار با آقای مونسان در مسکو، از اشتیاق‌شان برای اجرای تور در ایران صحبت کردند.

او افزود: آقای آندره ایگناتووا ـ رییس اتحادیه آژانس‌داران گردشگری روسیه ـ که همراه آن گروه به ایران سفر کرده بود، در تهران به ما گفت «همین حالا دو میلیون و 500 هزار گردشگر روس هستند که تور ترکیه را خریده‌اند ولی به خاطر کرونا ترکیه نمی‌روند. آن‌ها برای سفر به نقاط ناشناخته آماده‌اند. ما به ایران آمده‌ایم تا بررسی کنیم که آیا می‌توانیم ایران را جایگزین ترکیه کنیم.» بعد از یک هفته سفر در ایران شگفت‌زده شده بودند.

او در پاسخ به این سوال که آیا از نظر آژانس‌داران روس ایران با وجود ویروس کرونا آماده سفر بود، گفت: از نظر کرونا که فعلا هیچ کشوری آماده سفر نیست. درحال حاضر مانع اصلی برای اجرای این موافقت‌نامه، بسته بودن مرزها به روی گردشگران خارجی است که تلاش می‌کنیم ستاد ملی کرونا را متقاعد کنیم مرزها را با توجه به پروتکل کاملی که ارائه کرده‌ایم، دست‌کم برای ورود گردشگران برخی کشورها از جمله روسیه باز کند؛ گردشگرانی که واکسینه شده‌اند، یا تست منفی کرونا همراه دارند؛ مدل‌های مختلفی را که همین حالا در دنیا اجرا می‌شود به ستاد ملی کرونا پیشنهاد داده‌ایم.

اژدری در پاسخ به این سوال که لغو روادید سفرهای گروهی از چه زمان اجرا می‌شود، گفت: پس از اعلام وصول یادداشت وزارت امور خارجه دو کشور که البته زمانی که در روسیه بودم، آقای سفیر به همکاران‌شان در تهران تاکید کردند یاداشت تفاهم را سریع‌تر ارسال کنند.

لینک کوتاه:
https://www.rahenou.ir/Fa/News/271389/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

«دودکش 2» روی شوخی‌های کلامی و تکیه کلام‌ها در جا نزد

یادی از سریال خاطره انگیز سلطان و شبان

حال و روز خواهری که برادرش را گم کرده باشد

«ناهید» آماده تور جهانی می‌شود

شعر کنایه آمیز کاویانی در پاسخ به انتقادها

یادی از آهنگی که موسیقی پاپ را تکان داد

میانکاله برای بیست و دومین بار طعمه حریق شد

افشای راز قتل دختر جوان در خانه نو

١٢ درصد از تصادفات به دلیل تغییر مسیر ناگهانی است

تولید حداقل یک میلیونی واکسن رازی از شهریور 1400

بامداد 6 مرداد به جستجوی شهاب‌های "دلتادلوی" بروید/ملاقات "ماخ‌هولز" و ماه در آغاز قرن پانزدهم

هلال پدر و پسر

نگاهی به اِشکال‌های گفتاری و نوشتاری امروز

می‌گویند درباره کافه رفتن ننویسید

سرمقاله خراسان/ این پنجره باز را دریابیم!

سرمقاله کیهان/ انشای پرغلط

سرمقاله وطن امروز/ رکوردشکنی تا سن‌پترزبورگ

سرمقاله فرهیختگان/ حمله داعش به ایران!

سرمقاله اعتماد/ در دوراهی امنیت و دموکراسی

سرمقاله ایران/ کرونای افسارگسیخته در شهر

سرمقاله دنیای اقتصاد/ ذی‌نفعان رانت سیمانی

سرمقاله حمایت/ مدافع حقوق مردم

سرمقاله جمهوری اسلامی/ شوخی با کرونا!

وانت 6×6 آپوکالیپس وارلرد مبتنی بر رم 1500 TRX معرفی شد

فعال‌ترین و مرگ‌بارترین گسل‌ زلزله خیز در قلب پایتخت

آغاز واکسیناسیون رانندگان تاکسی تهران

تو نیکی میکن و در دجله انداز

آهنگ جدید/ علی عبدالمالکی از "ستاره دنباله دار" خواند

بیماران ‌ام‌اس سرگردان در بازار سیاه دارو

هشدار قوه قضاییه درباره کلاهبرداری جدید پیامکی به اسم ابلاغیه قوه قضاییه

کاهش 20 درصدی زاد و ولد طی 3 سال گذشته

گفتگو با پدری که دختر 5 ساله اش را به قتل رساند!

فشردن حاج سید جلال

آموزش مهارت زندگی سوپاپ اطمینانی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی است

حقش نبود رسانه ملی نگاه "حذفی" به معاونت زنان داشته باشد

من تو کل زندگیم یک بار عاشق شدم!

هنوز زبونم سالمه خودم میتونم حرف بزنم!

لحظه لو رفتن عملیات نیروهای امنیتی در سریال گاندو

مجری رباط صلیبی پاره کرد

شما طرفدار کدام شخصیت روزی روزگاری هستید؟

خوشبین و امیدوار به آینده ی چهار پدیده

بهترین نقش‌آفرینی مهدی پاکدل در کدام فیلم بود؟

6 کارگردان جوان در سریال «تازه وارد»

پیام های جالب بینندگان عطسه

دل همیشه پر مادرها از خانواده‌ی شوهر!

دخترم میگه بیا خرجت رو بدم

آموزش کبدی در سریال طنز

وقتی به خاطر پیدا کردن کار مدیریتی جو گیر میشی

شیطان پیش جواهر باید شاگردی کنه!

زیرشلواری علی صادقی به دادش رسید