راه ترقی

آخرين مطالب

کنترل زوال عقل با موسیقی دانش

کنترل زوال عقل با موسیقی
  بزرگنمايي:

راه ترقی - زندگی آنلاین /موسیقی درمانی برای سالمندان تاثیرات شگرفی بر ذهن سالمندان علی الخصوص مبتلایان به بیماری زوال عقل می‌گذارد. موسیقی درمانی برای سالمندان به طور فزاینده‌ای محبوب شده است. بدون در نظر گرفتن سن، توانایی و یا علاقمندی های شما، حتی اگر به طور حرفه‌ای تعلیم موسیقی ندیده باشید موسیقی راهی برای ایجاد احساسات و خاطرات شگفت انگیز در شنونده دارد. این احساسات و عواطف اغلب با تجربیات گذشته شخص تطبیق پیدا کرده و احساس راحتی، رضایت و شادی در فرد ایجاد می‌کند. یه آهنگ آشنا می‌تواند در یک لحظه یک وضعیت یا حال بد را خوب کند. بسیاری از سالمندان با بیماری‌های مزمن و سختی همچون بیماری‌های قلبی، سرطان، دیابت، آرتروز و امثال آن درگیر هستند. در این جمعیت مسن، ممکن است آنها با شرایط و مشکلات مرتبط با سن بالا مواجه باشند که بر روی سلامت جسمانی، عاطفی و روانی آن‌ها تأثیر می‌گذارد. خوشبختانه تأثیر موسیقی درمانی که استفاده از تکنیک‌های موسیقایی برای دستیابی به اهداف درمانی در یک بیمار است، برای افراد در تمامی سنین، با هر میزان از توانایی، از جمله سالمندان که نیاز به امنیت عاطفی و سلامتی دارند ثابت شده است.
موسیقی درمانی چیست؟
برای رفع نیازهای منحصر به فرد عاطفی، جسمانی، شناختی و اجتماعی سالمندان، موسیقی درمانی از روش‌های درمانی خاصی استفاده می‌کند که شامل ایجاد حرکت، آواز خواندن و گوش دادن به موسیقی است. با جلسات منظم درمانی و استراتژی‌های آن، سالمندان می‌توانند از جلسات موسیقی درمانی، مهارت‌ها و مزایای درمانی کسب کرده و از آن‌ها در زمینه‌های دیگر زندگی استفاده کنند. تحقیقات قبلی نشان داده است که موسیقی درمانی می‌تواند در زمینه‌های مختلف به سلامتی و تندرستی سالمندان از جمله توان بخشی جسمانی، تسهیل در حرکت، افزایش انگیزه افراد، حمایت عاطفی از بیماران و عزیزان آنها و ایجاد یک فضای خلاق برای بروز احساسات و عواطف آنها کمک کند.
موسیقی درمانی برای سالمندان چگونه است؟
ثابت شده است که موسیقی درمانی برای سالمندان در رفع علائم و زمینه‌های مشکل‌ساز برای جمعیت پیر مانند نیازهای جسمانی، معنوی، عاطفی و روانی مؤثر است. بطور خلاصه، موسیقی درمانی یک طرح درمانی بالینی بین درمانگر و بیمار برای دستیابی به اهداف خاصی در بهبود زندگی از طریق موسیقی است. با تحریک عملکرد شناختی، بیماران این فرصت را دارند که مهارت‌های جدیدی بیاموزند و آنها را با دانشی که قبلاً به آنها تزریق شده است کنار هم قرار دهند. موسیقی درمانی یادآوری کوتاه‌مدت و بلند‌مدت را با تمریناتی مانند آواز خواندن، رقص، استفاده از سازهای ریتمیک و ارتباط موسیقایی فعال می‌کند. برای بیماران سالمند که دارای مشکلات شناختی مانند “زوال عقل” هستند، موسیقی درمانی به عنوان تمرینی در جهت‌گیری واقعیت مفید است. هنگامی‌که برای بیماران “زوال عقل” موسیقی پخش می‌شود که مربوط به تعطیلات، فصول و یا لحظه یا اتفاق خاصی در زندگی آنهاست، آن‌ها ممکن است واقعیت را از طریقی که با نیازهای آنها همسو است درک کنند که برای آنها احساس لذت به همراه خواهد داشت.
انواع روش های موسیقی درمانی برای سالمندان
با توجه به توانایی‌های مختلف افراد سالمند، طیف گسترده‌ای از روش‌های موسیقی درمانی در دسترس است، از جمله:
انتخاب آهنگ:
مانند هر فردی، بسیاری از سالمندان از گوش دادن به موسیقی که متعلق به نسل خودشان است بیشتر لذت می‌برند و به احتمال زیاد هنرمندان مورد علاقه خود در سال‌های جوانی را می‌توانند به یاد بیاورند. در تمرین انتخاب آهنگ، بیماران می‌توانند آهنگ‌های نشاط‌آوری را انتخاب کنند که به آنها کمک می‌کند که ذهنشان به محل بهتری برسد و تجربیات گذشته را که احساسات مثبتی به همراه دارند را برایشان زنده کند.
نام آهنگ را بگویید: یک فعالیت محبوب در بین سالمندان، مراقبان آنها و درمانگران موسیقی نامگذاری آهنگ‌ها بر اساس کلیپ‌های کوتاه است. این تمرین به سالمندان این توانایی را می‌دهد که در ذهن خود به دنبال آهنگ‌های مورد علاقه قدیمی بگردند و خاطرات دهه‌های مختلف زندگی‌شان را مرور کنند.
فواید همخوانی آواز درموسیقی درمانی برای سالمندان: همانطور که سالمندان از فعالیت‌های انتخاب آهنگ لذت می‌برند، فراهم کردن فرصتی برای همخوانی در آهنگ‌های مورد علاقه آنها به این معنی است که آن‌ها می‌توانند متن آهنگ را به یاد بیاورند و اگر توانایی آن را داشته باشند حتی ممکن است برای رقصیدن از آنها الهام بگیرند. برای گروه‌های بزرگ، درمانگران می‌توانند متن را برای آنها به نمایش بگذارند یا در گروه‌های کوچکتر متن آهنگ را پرینت بگیرند. بعضی از درمانگران موفقیت زیادی در اجرای این آهنگ‌ها توسط سالمندان کسب کرده‌اند، برای مثال خواندن برای اعضای خانواده و دوستان در تعطیلات.
پخش موسیقی کلاسیک: موسیقی کلاسیک به آرامش بخش بودن شناخته می‌شود و معمولاً به‌عنوان روشی برای آرام‌سازی افراد در هر گروه سنی مورد استفاده قرار می‌گیرد. با فراهم کردن فرصتی برای سالمندان در لذت بردن از زمان استراحت‌شان با موسیقی کلاسیک، مثلاً قبل از رفتن به رختخواب، آن‌ها آرامش پیدا می‌کنند و محیطی برایشان فراهم می‌شود که خواب خوبی داشته باشند.
مزایا و نتایج مورد انتظار موسیقی درمانی برای سالمندان
موسیقی درمانی می‌تواند به برخی افراد مسن کمک کند که سلامتی جسمانی و روانی خود را حفظ کرده و به آنها اجازه می‌دهد که خاطرات قدیمی را به یاد آورند و با افسردگی که در این گروه سنی شایع است مبارزه کنند. موسیقی درمانی برای سالمندان می‌تواند به مسائل مختلفی کمک کند، مانند:
مهارت‌های گفتاری: موسیقی درمانی می‌تواند به افراد مسن کمک کند تا تصمیمات روشن‌تری گرفته و دقیق‌تر صحبت کنند، چرا که می‌تواند سرعت زوال مهارت‌های زبان و گفتاری را در بیماران “زوال عقلی” کاهش دهد.
مهارت‌های جسمانی: موسیقی درمانی می‌تواند از طریق رقص و نواختن سازهای مختلف به ورزش و حرکت در افراد مسن کمک کند. از طریق حرکات پا، دست زدن و حرکات دیگر رقص، سالمندان حتی اگر کاملاً قابلیت تحرک نداشته باشند می‌توانند دامنه حرکتی بیشتری پیدا کنند.
سلامت شناختی مغز با موسیقی درمانی برای سالمندان: موسیقی درمانی می‌تواند به سالمندان کمک کرده تا حافظه خود را پردازش کرده و آن را فعال نگهدارند. از آنجایی‌که موسیقی با وقایع و خاطرات گذشته گره خورده است، بیماران می‌توانند فقط با شنیدن یک آهنگ به شادی و آرامش دست پیدا کنند. برای بیمارانی که دچار “زوال عقل” هستند، موسیقی از دوران کودکی آن‌ها می‌تواند در ایجاد درگیری ذهنی و تولید پاسخ‌های مثبت مؤثر واقع شود. در هر روشی از موسیقی درمانی برای عزیزان سالخورده شما، مهم است که آنها شخصاً به آن موسیقی علاقه داشته باشند. برای صحبت در مورد موسیقی مورد علاقه آنها زمان بگذارید، موسیقی دلخواهشان، موسیقی عروسی‌شان و یا هر موسیقی که ممکن است با خاطرات آنها ارتباطی داشته باشد. با اجازه دادن به آنها در ارتباط با بخشی از گذشته، کیفیت زندگی آنها در آینده را افزایش خواهید داد.

لینک کوتاه:
https://www.rahenou.ir/Fa/News/271522/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

تعصب خشک و غیرت بیجا در سریال زیر پای مادر

چهره‌ها/ دیدار یهویی لیندا کیانی با مادرش در پارک

جزئیات واکسیناسیون گروه‌های شغلی و دیابتی‌ها علیه کرونا

آخرین وضعیت مدت دوره آموزشی سربازی در شیوع کرونا

اپل در حال ساخت پردیس یک میلیارد دلاری در کارولینای شمالی است

فخری خواهر جذامی ارسلان را پیدا کرد

موزیک ویدئوی "سوژه هات تکراریه" با صدای سیروان خسروی

ورزش های هوازی موجب روند پیری سالم در مغز می شود

روایت منابع اهل سنت از " شب معراج پیامبر" و 4 مکان در عرش که نام "امام علی" بر آن حک شده بود

پیشروی های اخیر طالبان در افغانستان، واقعیت‌ها و موهومات

گاهی وقت ها ساده ترین راه رو نمی بینیم

خدا هیشکی رو اینجوری خوار و ذلیل نکنه

نیما شاهرخ شاهی مجری پرونده هفته شد

مادربزرگ دوست‌داشتنی سینما و تلویزیون را در «محاکات» ببینید

قول میدم طلاقش بدم، شما رو بگیرم!

هیچوقت اینجوری کسی رو دلداری ندین!

سریالی از سال 69 در آی فیلم

آیا از "تبلیغات وقت‌گیر بین سریال‌ها" هم سهم رایگانی به تولید ایرانی می‌رسد؟

«هرگز، گاهی، همیشه» به 2 جشنواره خارجی می‌رود

کار جوهر مرده نه اینکه آنقدر کار کنند که جوهر پس بدن!

چهره ها/ حال و هوای این روزهای سیما تیرانداز

تست بایرام با شعر حافظ برای حضور در رادیو

واکنش تند رضا عطاران و پرویز پرستویی به طرح صیانت از فضای مجازی

چهره ها/ عکس های تولد لاکچری مریم مومن با تم دارک

واکسن زدن حمید صفت در زندان

نامه سرگشاده رضاکیانیان برای رئیس مجلس

واکنش جالب ستاره هالیوودی با بازیگر فیلم «خورشید» در فستیوال ونیز

زادروز «جواد رضویان» هنرمند عزیز کشورمان

واکسیناسیون سینماگران از هفته آینده شروع می‌شود

اهمیت توجه به مسائل روزمره زندگی در نمایش «سفیدبرفی»

اینجا بود که فهیمه جان تبدیل شد به آبجی فهیمه

چهره ها/ رزیتا غفاری به شب های مافیا می آید

چهره ها/ تولد 35 سالگی متفاوت آناهیتا افشار با تبریک ازدواج هم بازی هایش

اینجوری شد که فرزانه کینه ی مرضیه رو به دل گرفت

حسن فتحی عزادار شد

سکانسی از نماز خواندن عباس بابایی در مقر فرماندهی آمریکا

چهره ها/ بهنام بانی از امام علی می گوید

اولین سریال تهمینه میلانی پروانه ساخت گرفت

«قبله عالم» دهم مرداد می‌آید؛ رونمایی از جدیدترین تصاویر سریال

رابعه مدنی مهمان عید غدیر برنامه «محاکات»

انتشار اولین تیزر از پشت صحنه «خائن کشی»

از گیشه های بی رمق تئاتر و سینما تا ترس از دست گرفتن کتاب در کلاکت

بخشی از نهمین قسمت سریال «زخم کاری»

چهره ها/ عکسی از پشت صحنه سریال «دودکش»

فریبا کوثرى سوار بر اسب در سریال «آهوى من مارال»

پایان برنامه استعدادیابی سایمون کاول بعد از 17 سال

به مناسبت زادروز مسعود کیمیایی

چهره ها/ تیپ تابستانی روزبه حصاری در آسمان خدا

وقتی کیانوش به جرم سیاسی دستگیر می شود

تصویری دیده نشده از شهرام کاشانی و مهرداد میناوند که هر دو از کرونا فوت کردند