راه ترقی

آخرين مطالب

رئیسی: حمایت از اهالی فرهنگ و هنر نباید لفظی باشد فرهنگ و هنر

رئیسی: حمایت از اهالی فرهنگ و هنر نباید لفظی باشد
  بزرگنمايي:

راه ترقی- سید ابراهیم رئیسی در نشستی صمیمانه با جمعی از نویسندگان، شاعران و ناشران اظهار داشت: پیشنهادات اهالی فرهنگ می ‌تواند منشأ تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری دولت باشد و این تعاملات در آینده ادامه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه حمایت از اهالی فرهنگ و هنر نباید لفظی باشد و باید منجر به عمل شود، تصریح کرد: اگر برای هر قشر و صنفی بدون حضور مجریان و کسانی که در میدان هستند و فقط با حضور مدیران و نظریه‌پردازان دانشگاه و حوزه تصمیم‌گیری شود، هر نظری انتزاعی بوده و در اجرا با مشکل مواجه خواهد شد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری با تأکید بر حمایت حقوقی و مالی از اهالی فرهنگ و هنر، در عین حال تصریح کرد که بهترین حمایت از اهالی فرهنگ و هنر، میدان‌دادن به ابتکارات و خلاقیت‌های آنها به ویژه جوانان است که از رویش‌های جامعه هستند و هر جا به آنها میدان داده شد، آثار ماندگاری خلق کردند.

رئیسی با اشاره به دیدارهای مقام معظم رهبری با اهالی فرهنگ و هنر، متذکر شد: منویات رهبر انقلاب در خصوص فرهنگ باید توسط دولت اجرا شود و رهنمودهای ایشان توصیه نیست، بلکه نوعی سیاست‌گذاری است و جنبه دستوری دارد که اگر اجرا نشود، نا امیدی ایجاد می‌کند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، از اجرای عدالت، مبارزه با فساد، قانون‌مداری و نظارت‌پذیری به عنوان مفاهیم عالی یاد کرد و گفت که ورود حوزه هنر برای تولید آثار هنری درباره آنها، باعث ماندگاری این مفاهیم در اذهان می‌شود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم، گریزی هم به عقب‌ماندگی در اجرای عدالت زد و از نقش فرهنگ و هنر در جبران این عقب‌ماندگی سخن گفت و تأکید کرد: فرهنگ و هنر نباید در اجرای عدالت و مبارزه با فساد غایب باشد و نقش مهمی در ارزشمند نشان‌دادن قانون‌گرایی و نظارت‌پذیری و ضد ارزش معرفی‌کردن قانون‌گریزی و نظارت‌گریزی دارد.

رئیسی با بیان اینکه فرهنگ و هنر، امیدوارکننده جامعه است، افزود: فرهنگ و هنر انقلابی، جامعه را امیدوار می‌کند و این، رسالت همه ماست که با تحول‌آفرینی، امید و اعتماد آسیب‌دیده مردم را برگردانیم که البته باید اقدام و عمل باشد و مردم تحول را در زندگی و کسب و کار و سفره خود احساس کنند و با سخنرانی نمی‌شود.

وی هنرمندان را روشنفکران و جریان پیشتاز جامعه معرفی کرد و گفت: روشنفکر کسی نیست که مردم را به طرف فرهنگ غربی یا شرقی ببرد بلکه کسی است که تهدیدات را دیده‌بانی می‌کند و بیش از و پیش از دیگران می‌فهمد و نسبت به خطرات و آسیب‌ها هشدار می‌دهد و مانند مؤذن، جامعه را از خواب‌رفتگی و خواب‌ماندگی نجات می‌دهد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به مشکلات هنرمندان و اهالی فرهنگ، تصریح کرد: برخی تصور می‌کنند که اگر چند نفر در حوزه هنر، خوب پول درمی‌آورند، وضع همه هنرمندان خوب است؛ در حالی که برخی هنرمندان، در اداره زندگی روزمره‌شان مشکل دارند.

رئیسی با تأکید بر حل مشکلات اهالی فرهنگ و هنر در دولت مردمی با همکاری خود آنها، در واکنش به پیشنهاد یکی از نویسندگان برای انتصاب دستیار فرهنگی رئیس جمهور برای پیگیری و حل مشکلات اهالی فرهنگ و هنر، تصریح کرد: سازوکار حل همه مشکلات مشخص است و مشکلات حوزه فرهنگ را هم باید وزیر فرهنگ و ارشاد حل کند نه این که سازوکار جدیدی درست شود.

وی برای نمونه به مشکل کاغذ در کشور اشاره کرد که از سوی یکی از سخنرانان در این نشست مطرح شد و اظهار داشت: وقتی نیروی انسانی کارآمد، مواد اولیه و خط تولید داریم حتماً مشکل کاغذ و جوهر با تولید در داخل قابل حل است اما این کار نیازمند مدیریت قوی و برخورد جدی با مافیای واردات است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم با اشاره به دغدغه های ناشران برای گرانی کاغذ و تأثیر سوء آن بر قیمت کتاب، گفت: تهیه کتاب برای برخی از خانواده‌ها سخت است و باید کتاب را ارزان کنیم و این کار هم با یک سازوکار درست‌شدنی است؛ نه با حرف.

رئیسی با اشاره به نقش اقتصاد هنر در اشتغال‌زایی بر لزوم فعال‌شدن اقتصاد هنر تأکید کرد و گفت که «اقتصاد هنر، هم تولید را در کشور رونق می‌دهد و هم اینکه هنرمندان نیازمند کمک دولت نخواهند بود.»

وی با اشاره به درآمدزایی هندی‌ها از اقتصاد دیجیتال و محصولات فرهنگی به اندازه پول نفت ایران متذکر شد: می‌توانیم با کمک کارشناسان خبره کالاهای فرهنگی بسیار دلنشین تولید کنیم که حتی به خارج کشور صادر شود و این کار در آستان قدس رضوی با تولید عروسک برای کودکان تجربه شد و نتیجه خوبی داشت.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با تأکید بر اینکه هنر ما باید تحول‌آفرین و انسان‌ساز باشد، خاطرنشان کرد که باید در مدیریت حوزه فرهنگ و هنر نظام‌مند حرکت کرد و از اعمال سلیقه‌های شخصی جلوگیری شود؛ چرا که سلایق فردی باعث بی‌ثباتی در کار می‌شود.

رئیسی همچنین در واکنش به اظهارات یکی از حاضران درباره انتخاب همکاران عدالت‌خواه در دولت مردمی تأکید کرد: تا عدالت‌خواهی و ضد فساد بودن در درون کسی نجوشد، نمی‌تواند با فساد مبارزه کند و اگر رأی مردم به من تعلق گرفت همکاران دولت با همین شاخصه‌ها انتخاب می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: ما می‌خواهیم شهر سالم یا آرمانشهر داشته باشیم که مختصات آن عقلانیت، معنویت، عدالت، اخلاق است و فکر می‌کنیم ما در این بخش‌ها به‌رغم خواست امام و رهبری و شهدا یک عقب‌ماندگی های جدی داریم که باید با کمک همه مردم به ویژه اهالی فرهنگ و هنر جبران شود.

این نامزد انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری در پایان تأکید کرد: اهالی فرهنگ و هنر صاحب فکر و قلم هستند و دولت هم نقش هدایت، حمایت و نظارت دارد اما دخالت بیش از حد دولت در کار آنها اشکال‌آفرین است و نمی‌گذارد این مجموعه فرهیخته اثرگذار باشد.

در ابتدای این نشست سه‌ساعته، تعدادی از شعرا، نویسندگان و ناشران به بیان دیدگاه‌ها و دغدغه‌های‌شان درباره حوزه کاری خود پرداختند.

«محسن مؤمنی شریف» فعال حوزه فرهنگی و رئیس سابق حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، از لزوم توجه به اقتصاد هنر و حضور در بازارهای جهانی و ارتقاء منزلت اجتماعی اهالی فرهنگ و هنر سخن گفت و پیشنهاد انتصاب دستیار فرهنگی رئیس جمهور را برای پیگیری امور و حل مشکلات این حوزه را مطرح کرد.

«میلاد عرفان‌پور» از شعرای جوان کشور، برنامه‌ریزی برای تعالی موسیقی و استفاده از ظرفیت‌های این حوزه برای ترویج گفتمان انقلاب اسلامی و ایجاد نهاد متمرکز برای مدیریت موسیقی در کشور را برای پرهیز از برخوردهای سلیقه‌ای گوشزد کرد.

«حسین سعیدی»، خواستار حل مشکل کاغذ و حمایت مادی و معنوی از کتابفروشی‌ها به‌ویژه در شهرهای کوچک، توجه به حق مالکیت معنوی و فکری آثار مکتوب و تدوین قانون کپی رایت و توجه به نشر الکترونیک برای جلوگیری از قاچاق شد.

«عارف براتی» استاد خوشنویسی و مدیر اجرایی انجمن خوشنویسان ایران بر لزوم انتخاب مدیران فرهنگی کارآمد و آشنا به مفاهیم هنر در دولت آینده تأکید کرد خواستار تشکیل کمیسیون‌های تخصصی مشترک بین اصحاب فرهنگ و هنر و مدیران ذیربط در دولت برای حل مشکلات و ساماندهی فعالیت‌های این حوزه شد.

«شهریار زرشناس» نویسنده و پژوهشگر، از خطرات حاکمیت جریان نولیبرال بر نظام اجرایی کشور سخن گفت و با بیان اینکه جریان نولیبرال به دنبال استحاله هویتی جامعه و مدیران نظام اسلامی است، برلزوم احیای عدالت، توانمندسازی اقتصادی و تعدیل توازن قوا به نفع نیروهای انقلاب در جنگ نرم با نیروهای مهاجم به ارزش‌ها تأکید کرد.

«رضا برجی» مستندساز جنگ و «وحید چاووش» و «محمدرضا عباسیان» دو مستندساز دیگر خواستار توجه ویژه به مستندسازی به‌عنوان یکی از اثرگذارترین تولیدات در بین محصولات تصویری در دنیای امروز شدند و درباره نقش و جایگاه سینمای مستنند در اجرای عدالت و مبارزه با فساد سخن گفتند.

«توجه به معیشت اقشار مختلف فعال در حوزه فرهنگ و هنر و پرداخت حقوق پایه مستمر به هنرمندان فاقد درآمد ثابت» از مهم‌ترین مطالبات مشترک سخنرانان این نشست بود که از سوی «حاج علی انسانی» شاعر آیینی صاحب نام کشور، «یاحا کاشانی» ترانه‌سرا و «غلامرضا صنعتگر» خواننده مطرح شد.

لینک کوتاه:
https://www.rahenou.ir/Fa/News/271729/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

رابعه مدنی: از پسرم دو برابر دستمزد می گیرم!

جواد عزتی: محبت زبان مشترک همه دنیاست

طلا که پاکه چرا منت میذاری سر حاکم؟!

رستگاری در شاوشنگ‌؛ اسکاری که داده نشد

بگذاریم فرهادی فرق کند

ماساژ پا در دفاتر دولتی!

موضوع کینه از مادر در یک سریال ایرانی

شروع همزمان اکران «قهرمان» در ایران و جهان

چهره ها/ وقتی فلور نظری پیشنهاد مطالعه می دهد

بهنام تشکر از ریتم بازیگری اش در ساختمان پزشکان می گوید

چرا مریم سعادت « دردسرهای عظیم 1» را بیشتر دوست دارد؟

«خندوانه» کمپین عیدی دادن راه انداخت

چهره ها/ آرزوی داریوش فرضیایی برای مادرش

چهره ها/ دلتنگی مرجانه گلچین برای مادرش

محل مناسب معده!

غم انگیزترین لحظات پدرام شریفی در میخواهم زنده بمانم

چند برش برای سریال «زخم کاری»

دلبری یک مرد به سبک سریال تلویزیون

چهره ها/ سارا بهرامی غرق در گذشته می شود

تیزر «ریورساید درایو» را ببینید

شیوع کرونا در «کلبه عموپورنگ»

چهره ها/ گزارش وضعیت کرونای رامبد جوان از زبان خودش

وقتی بهنام تشکر فکرش را نمیکرد بازیگر کمدی شود!

نمایش فیلم‌ تئاتر «هفت‌خوان کودکان» به مناسبت عید غدیر

چهره ها/ نشانه ها در مسیر زندگی روزبه حصاری

از قدیم میومدن تهران واسه پیشرفت و دیده‌ شدن

چهره ها/ خوشحالی بازیگر ملکه گدایان در روز تولدش

نمایش «بوتاکس» در بخش مسابقه جشنواره پکن

نگاهی به بازی ماندگار متیو مک‌کانهی در «میان‌ستاره‌ای»

ماجرای نازنین موهای آقا سیروس!

جیمز باندهای ایرانی در خدمت صدام

جشنواره فیلم لوکارنو به انیمه ژاپنی جایزه می‌دهد

اجرای زیبای آهنگ "سوغاتی" با صدای مصطفی راغب

"ای عاشقان ای عاشقان دل را چراغانی کنید" به مناسبت عید غدیر

مرور قصه‌هایی از «بچه‌های مدرسه والت» با طعم شیرین یک موسیقی

آهنگ زیبای "علی" با خوانندگی محسن چاوشی

اجرای آهنگی از امیر مقاره به نام "حالم بده"

آهنگ زیبا و شنیدنی "دلبر" با صدای حمید هیراد

مهلت ثبت‌نام دانش آموزان در پایه دهم مدارس شاهد تا 20 مرداد

ادعاهای عجیب با نام طب ایرانی؛ از واکسیناسیون تا درمان کرونا

افزایش 7.5 درصدی تردد برون شهری

مسافران جنوبی با ون، مینی‌بوس و خاور به همدان آمدند

وزیر بهداشت: فراتر از میزانی که وعده دادیم، واکسینه خواهیم کرد

اجرای واکسیناسیون کرونا در اوین

وقوع زلزله‌ای به بزرگی 8.2 ریشتر در آلاسکا

کشف 3 کیلو هروئین بلعیده شده در معده قاچاقچیان شهر ری

کلاس اولی‌ها از 1.2 میلیون نفر گذشتند

اولین محموله واکسن کرونای بخش خصوصی وارد ایران شد

مشتری و قمرهایش در ویدئویی که ویجر برایمان فرستاد

نخستین بررسی علت تغییرات اقلیمی توسط یک زن دانشمند صورت گرفته است