راه ترقی

آخرين مطالب

جزئیات مطالعه بالینی واکسن «کووایران برکت» اجتماعی

جزئیات مطالعه بالینی واکسن «کووایران برکت»
  بزرگنمايي:

راه ترقی - شرق /وزارت بهداشت نتایج آزمایش‌های بالینی واکسن برکت را منتشر کرد. بنا بر جزئیات منتشر‌شده از سه فاز مطالعه بالینی واکسن کرونای برکت و بررسی داده‌های مجموعه مطالعات آن تا تاریخ 24 خرداد 1400 واکسن کووایران در دوز پنج میکروگرم به‌خوبی تحمل می‌شود و تاکنون هیچ رخداد نامطلوب جدی مرتبط با این واکسن مشاهده نشده است.
بر‌اساس این گزارش اولین مطالعه کارآزمایی بالینی واکسن کووایران برکت با هدف بررسی بی‌خطری واکسن در جمعیت سالم 18 تا 50 سال در تاریخ نهم دی‌ماه 1399 آغاز شد و در 14 اسفند‌ماه 1399 با تزریق دوم آخرین داوطلب به پایان رسید. در این فاز 56 داوطلب به‌صورت تصادفی به سه گروه پلاسبو (دارونما) با هشت نفر، واکسن سه میکروگرم با 24 نفر و واکسن پنج میکروگرم با 24 نفر تخصیص داده شدند و دو دوز تزریق واکسن/پلاسبو را به فاصله 14 روز دریافت کردند. کلیه داوطلبان هفت شبانه‌روز پس از هر تزریق در محل انجام مطالعه اقامت داشتند و کلیه علائم‌شان به‌صورت شبانه‌روزی ثبت می‌شد. در ادامه نیز ثبت علائم به‌صورت گزارش‌های داوطلبان، معاینه پزشکی و انجام آزمایش‌های دوره‌ای انجام شد. بخش دوم فاز یک واکسن کووایران برکت با هدف بررسی بی‌خطری و ایمونوژنیسیتی واکسن بر روی 32 داوطلب سالم 51 تا 75 سال در تاریخ 25 اسفند‌ماه 1399 آغاز و در تاریخ 20 فروردین‌ماه 1400 با تزریق دوم آخرین داوطلب به پایان رسید. این داوطلبان به‌صورت تصادفی به دو گروه پلاسبو با هشت نفر و واکسن پنج میکروگرم با 24 نفر تخصیص یافتند. دوز پنج میکروگرم دوز منتخب از مطالعه قبلی فاز یک بود که با توجه به پاسخ ایمونوژنیسیتی بهتر داوطلبان انتخاب شد. دو تزریق واکسن/پالسبو به فاصله 14 روز برای داوطلبان انجام شد. کلیه داوطلبان چهار شبانه‌روز (دو شبانه‌روز پس از هر تزریق) در محل انجام مطالعه جهت بررسی دقیق علائم و عوارض احتمالی اقامت داشتند. ثبت علائم در این داوطلبان نیز به‌صورت گزارش‌های داوطلبان، معاینه پزشکی و انجام آزمایش‌های دوره‌ای بود.
در مطالعه فاز دو واکسن کووایران برکت که از تاریخ 25 اسفند‌ماه 1399 تا چهارم خرداد‌ماه 1400 طول کشید، 280 داوطلب شامل 200 شرکت‌کننده 18 تا 50 سال و 80 شرکت‌کننده 51 تا 75 سال بود که واکسن پنج میکروگرم برای 224 نفر و پلاسبو برای 56 نفر را به‌صورت دو دوز تزریق عضلانی به فاصله 28 روز، با هدف اصلی بررسی ایمنی‌زایی واکسن پنج میکروگرم دریافت کردند.
در ادامه مطالعه فاز سوم با هدف اصلی تعیین اثربخشی واکسن در تاریخ پنجم اردیبهشت‌ماه 1400 بر روی جمعیت هدف 20 هزار نفر در محدوده سنی 18 تا 75 سال آغاز شد. دوسوم شرکت‌کنندگان در این مطالعه به تصادف واکسن پنج میکروگرم و یک‌سوم افراد پلاسبو دریافت می‌کنند. اثربخشی مطالعه بر‌اساس میزان ابتلا به بیماری شدید/ متوسط/ خفیف دو هفته پس از دریافت دوز دوم واکسن برآورد می‌شود. بررسی داده‌های مجموعه مطالعات واکسن کووایران برکت تا تاریخ 24 خرداد 1400 نشان می‌دهد که واکسن کووایران در دوز پنج میکروگرم (دوز نهایی‌شده از فاز یک جهت استفاده در مطالعات فاز دو و سه‌) به‌خوبی تحمل می‌شود و تاکنون هیچ رخداد نامطلوب جدی مرتبط با این واکسن مشاهده نشده است. تحلیل عوارض جانبی مرتبط ثبت‌شده در 368 داوطلب (در فاز یک و فاز دو) که حداقل یک دوز واکسن دریافت کرده‌اند، نشان داد که بیشترین عارضه گزارش‌شده توسط داوطلبان شامل درد محل تزریق، درد عضلانی، ضعف و سردرد است که اکثریت آنها نیازی به مداخله پزشکی نداشته یا با مصرف مسکن خوراکی توسط داوطلب کمتر از 24 ساعت برطرف شده است.
همچنین نتایج ایمنی‌زایی مطالعه فاز یک داوطلبان کمتر از 50 سال نشان داد که پاسخ ایمنی ایجاد‌شده با واکسن پنج میکروگرم نسبت‌به سه میکروگرم در دو تزریق به فاصله 14 روز، پاسخ مطلوب‌تری را دو هفته بعد از دوز دوم ایجاد می‌کند.
مهم‌ترین یافته قابل‌ اطمینان در مطالعات فاز یک نتایج تست خنثی‌سازی ویروس بود که نشان می‌دهد 95 درصد سرم افراد دریافت‌کننده دو دوز واکسن پنج میکروگرم به فاصله دو هفته می‌تواند منجر به خنثی‌سازی ویروس با رقت بیش از 1.16 شود.
ادامه مطالعات واکسن کووایران با مطالعه فاز دوم با تزریق واکسن پنج میکروگرم (با فاصله چهار هفته، برخلاف فاصله دو هفته در فاز اول) نشان داد که مانند یافته‌های سایر مطالعات پیشنهاد‌دهنده، این افزایش فاصله تجویز واکسن، تغییر فاصله دو هفته به چهار هفته، سیستم ایمنی هومورال را به‌طور مؤثرتری تحریک می‌کند. نسبت میانگین هندسی تیتر آنتی‌بادی دریافت‌کنندگان واکسن به پلاسبو، نشانگر 76 برابر‌شدن تیتر anti-spike sars-cov72 و 36 برابر‌شدن CoV2-antibodiesSARS neutralizing شده است. نتیجه تست cVNT نیز مشخص کرد که حدود 94 درصد داوطلبان در روز 42 قادر به خنثی‌سازی ویروس وحشی هستند. این مقدار در گروه پلاسبو 18 درصد مشاهده شد که قابل انتساب به ابتلای بدون علامت داوطلبان در طول مطالعه است. تجمیع نتایج تست خنثی‌سازی ویروس cVNT افراد واکسینه با دوز پنج میکروگرم در فاز یک و دو نشان داد که سرم 93.5 درصد داوطلبان قادر به خنثی‌کردن ویروس هستند. در مطالعه فاز سه، تا تاریخ 24 خرداد، 90 درصد داوطلبین (18‌هزار داوطلب از مجموع 20‌هزار داوطلب) تزریق اول و بیش از دو هزار داوطلب هر دو دوز واکسن/ پلاسبو را دریافت کرده‌اند. تا‌کنون حدود شش‌ هزار تماس با سامانه تلفنی 24‌ساعته برقرار شده است. 230 داوطلب برای اطمینان از سلامتی جهت ویزیت حضوری مراجعه داشته‌اند. عوارض گزارش‌شده توسط داوطلبان تا‌کنون همگی عارضه خفیف طبقه‌بندی‌شده است. تعداد 63 داوطلب PCR مثبت داشتند که همگی آنها قبل از تزریق دوم بوده است. 54 داوطلب درمان سرپایی دریافت کرده‌اند و 9 بیمار در بیمارستان بستری شده‌اند که مراحل درمانی خود را طی می‌کنند. این گزارش شامل تمام موارد بستری علاوه‌بر ابتلا به کووید مانند شکستگی ناشی از تروما و‌... نیز است.
هیچ‌گونه تغییر غیرطبیعی در آزمایش‌های خون داوطلبان طی دوره پیگیری در داوطلبان فاز یک رخ نداده است.
تمامی عوارض ثبت‌شده عوارض به‌جز: مطالعه فاز یک 18 تا 50 سال که یک مورد افت فشارخون و یک مورد سردرد با درجه دو طبقه‌بندی و یک مورد ابتلا به کووید قبل از دوز دوم در گروه سه میکروگرم. مطالعه فاز یک 51 تا 75 سال: یک مورد ابتلا به کووید‌19 یک روز بعد از تزریق دوم در گروه پنج میکروگرم، یک مورد افت پلاکت در گروه پلاسبو بهبود‌یافته بدون نیاز به اقدام درمانی. مطالعه فاز دو 18 تا 75 سال: 12 مورد ابتلا به کووید‌19 (‌9 مورد از 224 داوطلب، سه مورد از 56 داوطلب)، همگی قبل از دریافت دوز دوم به‌جز دو مورد در گروه پلاسبو. خفیف بوده‌اند.
گفتنی است بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، در کشور 10هزار و 487 بیمار کووید19 شناسایی شدند. همچنین تا‌کنون پنج‌ میلیون و 242 هزار و 922 دوز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است. تا‌کنون چهار میلیون و 364 هزار و 228 نفر دوز اول واکسن کرونا و 878 هزار و 694 نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق‌شده در کشور به پنج‌میلیون و 242 هزار و 922 دوز رسید. تا 26 خرداد 1400 و بر‌اساس معیارهای قطعی تشخیصی، 10 هزار و 487 بیمار جدید مبتلا به کووید19 در کشور شناسایی شد که هزار‌ و 315 نفر از آنها بستری شدند. مجموع بیماران کووید19 در کشور به سه میلیون و 60 هزار و 135 نفر و مجموع جان‌باختگان این بیماری به 82 هزار و 480 نفر رسید. سه هزار و 346 نفر از بیماران مبتلا به کووید19 در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند. تاکنون 21 میلیون و 941 هزار و 648 آزمایش تشخیص کووید19 در کشور انجام شده است. در‌حال‌حاضر 13 شهر کشور در وضعیت قرمز، 208 شهر در وضعیت نارنجی، 227 شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

لینک کوتاه:
https://www.rahenou.ir/Fa/News/272454/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

تعصب خشک و غیرت بیجا در سریال زیر پای مادر

چهره‌ها/ دیدار یهویی لیندا کیانی با مادرش در پارک

جزئیات واکسیناسیون گروه‌های شغلی و دیابتی‌ها علیه کرونا

آخرین وضعیت مدت دوره آموزشی سربازی در شیوع کرونا

اپل در حال ساخت پردیس یک میلیارد دلاری در کارولینای شمالی است

فخری خواهر جذامی ارسلان را پیدا کرد

موزیک ویدئوی "سوژه هات تکراریه" با صدای سیروان خسروی

ورزش های هوازی موجب روند پیری سالم در مغز می شود

روایت منابع اهل سنت از " شب معراج پیامبر" و 4 مکان در عرش که نام "امام علی" بر آن حک شده بود

پیشروی های اخیر طالبان در افغانستان، واقعیت‌ها و موهومات

گاهی وقت ها ساده ترین راه رو نمی بینیم

خدا هیشکی رو اینجوری خوار و ذلیل نکنه

نیما شاهرخ شاهی مجری پرونده هفته شد

مادربزرگ دوست‌داشتنی سینما و تلویزیون را در «محاکات» ببینید

قول میدم طلاقش بدم، شما رو بگیرم!

هیچوقت اینجوری کسی رو دلداری ندین!

سریالی از سال 69 در آی فیلم

آیا از "تبلیغات وقت‌گیر بین سریال‌ها" هم سهم رایگانی به تولید ایرانی می‌رسد؟

«هرگز، گاهی، همیشه» به 2 جشنواره خارجی می‌رود

کار جوهر مرده نه اینکه آنقدر کار کنند که جوهر پس بدن!

چهره ها/ حال و هوای این روزهای سیما تیرانداز

تست بایرام با شعر حافظ برای حضور در رادیو

واکنش تند رضا عطاران و پرویز پرستویی به طرح صیانت از فضای مجازی

چهره ها/ عکس های تولد لاکچری مریم مومن با تم دارک

واکسن زدن حمید صفت در زندان

نامه سرگشاده رضاکیانیان برای رئیس مجلس

واکنش جالب ستاره هالیوودی با بازیگر فیلم «خورشید» در فستیوال ونیز

زادروز «جواد رضویان» هنرمند عزیز کشورمان

واکسیناسیون سینماگران از هفته آینده شروع می‌شود

اهمیت توجه به مسائل روزمره زندگی در نمایش «سفیدبرفی»

اینجا بود که فهیمه جان تبدیل شد به آبجی فهیمه

چهره ها/ رزیتا غفاری به شب های مافیا می آید

چهره ها/ تولد 35 سالگی متفاوت آناهیتا افشار با تبریک ازدواج هم بازی هایش

اینجوری شد که فرزانه کینه ی مرضیه رو به دل گرفت

حسن فتحی عزادار شد

سکانسی از نماز خواندن عباس بابایی در مقر فرماندهی آمریکا

چهره ها/ بهنام بانی از امام علی می گوید

اولین سریال تهمینه میلانی پروانه ساخت گرفت

«قبله عالم» دهم مرداد می‌آید؛ رونمایی از جدیدترین تصاویر سریال

رابعه مدنی مهمان عید غدیر برنامه «محاکات»

انتشار اولین تیزر از پشت صحنه «خائن کشی»

از گیشه های بی رمق تئاتر و سینما تا ترس از دست گرفتن کتاب در کلاکت

بخشی از نهمین قسمت سریال «زخم کاری»

چهره ها/ عکسی از پشت صحنه سریال «دودکش»

فریبا کوثرى سوار بر اسب در سریال «آهوى من مارال»

پایان برنامه استعدادیابی سایمون کاول بعد از 17 سال

به مناسبت زادروز مسعود کیمیایی

چهره ها/ تیپ تابستانی روزبه حصاری در آسمان خدا

وقتی کیانوش به جرم سیاسی دستگیر می شود

تصویری دیده نشده از شهرام کاشانی و مهرداد میناوند که هر دو از کرونا فوت کردند