راه ترقی

آخرين مطالب

نت‌های موفقیت چهارساله نهادی در صحنه موسیقی کشور فرهنگ و هنر

نت‌های موفقیت چهارساله نهادی در صحنه موسیقی کشور
  بزرگنمايي:

راه ترقی- دفتر موسیقی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان متولی سیاستگذاری‌های کلان حوزه موسیقی کشور دارای وظایف ستادی، هدایتی و حمایتی بوده که شاخص‌ترین آنها، تدوین سیاست‌های اجرایی، ‌هدایتی و حمایتی برای اعتلای موسیقی ایرانی، حمایت از پژوهش‌ها و مطالعات تخصصی و کاربردی برای شناخت امکانات و موانع رشد و توسعه موسیقی ایران، ارائه راهکارهای واقع بینانه برای شیوه تعامل با فرهنگ موسیقایی غیر ایرانی به گونه‌ای که ضمن آشنایی و برخورداری از امکانات این نوع موسیقی از احاطه و تسلط آن بر فرهنگ موسیقایی ایرانی پیشگیری شود، مطالعه و بررسی تکنولوژی‌های نوین در صنعت موسیقی جهان به منظور استفاده از آن برای اعتلای گسترش و روزآمدی موسیقی ایرانی است.

 تلاش برای پالایش ذوق زیبایی شناسی و سلیقه موسیقایی عامه در جهت درک و استقبال از موسیقی‌های سنتی و کلاسیک، برخورد فعال با موسیقی‌های متداول و جاری در سطح جامعه به گونه‌ای که ضمن رعایت شاخص‌های موسیقایی حداکثری از قالب‌های رایج برای ترویج ارزش‌های ایرانی و اسلامی استفاده شود، حمایت از برگزاری جشنواره‌های تخصصی و تلاش برای افزایش وجهه هنری آنها، شناسایی و معرفی جشنواره‌های معتبر خارجی و حمایت از اعزام گروه‌های موجه به این جشنواره‌ها، انجام امور نظارتی بر اجرای آثار صحنه‌ای و تولیدات موسیقی برای صیانت از هویت فرهنگ ایران اسلامی و جلوگیری از انحطاط فرهنگی، تشکیل بانک اطلاعاتی گروه‌ها و هنرمندان حوزه موسیقی کشور از دیگر وظایف ستادی این دفتر عنوان شده است.

این دفتر همچنین مسولیت تدوین مقررات مشخص و شفاف برای اجرای آثار صحنه‌ای و تولیدات موسیقایی و صدور مجوزهای مورد نیاز، تلاش برای جذب اعتبار و اخذ مجوزهای لازم برای حمایت از تاسیس سالن،‌ تالار استودیوهای تخصصی، تشکیل کارگاه های تخصصی آموزشی به منظور بهره گیری از تخصص و توان صاحب نظران و پیشکسوتان و انتقال آن به هنرمندان جوان، حمایت از گروه‌های موسیقی با استفاده از امکانات نرم‌افزاری و سخت افزاری، حمایت از تشکل‌های صنفی و فراهم ساختن سازوکار لازم برای رفع موانع فعالیت بخش خصوصی در عرصه‌های گوناگون فعالیت های مرتبط موسیقی را عهده دار است.

با توجه به وظایف تعریف شده این معاونت و زیر مجموعه آن دفتر موسیقی فعالیت های شاخصی بویژه در زمینه بهبود ساختارها و روش ها در طول چهار سال گذشته همزمان با دولت دوازدهم صورت گرفته است که هوشمندسازی و راه اندازی سامانه ها را می توان از مهمترین آنها برشمرد.

نت‌های موفقیت چهارساله نهادی در صحنه موسیقی کشور

در راستای تحقق اهداف دولت الکترونیک و همچنین تسهیل و تسریع در انجام ماموریت های سازمان و انجام بهینه خدمات معاونت امور هنری و نیل به یکی از کلان برنامه های مهم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، هوشمند سازی در حوزه الکترونیکی شدن فرآیندها و همچینین شناسایی و استفاده از قابلیت های فناوری اطلاعات و فضای مجازی در برنامه کار معاونت امور هنری قرار گرفت. همچنین پروژه اصلاح فرآیندها نیز با جهت گیری حداکثری هوشمند سازی کلیه فرآیندها انجام گرفته است.

در این مسیر دفتر موسیقی در سال 96 موفق به راه اندازی کامل سامانه صدور مجوز آثار صوتی و در دسترس قرار دادن این سامانه در کل کشور برای اخذ مجوز آلبوم­ های صوتی و جمع آوری و آماده سازی اطلس موسیقی نواحی ایران شد.

تکمیل فرآیندهای سامانه صدور مجوز شعر و ترانه، تبدیل آثار موسیقی آنالوگ انجمن موسیقی ایران به فایل های دیجیتال و راه­ اندازی و رونمایی از سامانۀ بامک (بانک اطلاعات موسیقی کشور) نیز از شاخص ترین اقدامات این دفتر در سال 97 بوده است.

در ادامه این مسیر دفتر موسیقی توانست در سال 98 موفق به تدوین بهینه فرایندهای صدور مجوز انتشار و اجرای آثار موسیقایی جهت راه ­اندازی سامانه جامع موسیقی، افزوده شدن امکان کارشناسی غیرحضوری در سامانه صدور مجوز شعر و ترانه و رونمایی سایت دو زبانه جشنواره موسیقی نواحی ایران شود.

در سال 99 نیز این دفتر توانست سند تحلیل محتوای سامانه جامع موسیقی (شامل کلیه فرآیندهای صدور مجوز انتشار و اجرای آثار موسیقی جهت انتقال به سامانه) را تهیه کند.

راه ­اندازی سامانه جامع موسیقی و دسترسی کلیه ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ­ها و متقاضیان به این سامانه، برگزاری 45 کنسرت آنلاین در خرداد، تیر و شهریور در گونه های موسیقی نواحی، ردیف دستگاهی و کلاسیک و فراهم آوری برگزاری کنسرت های موسیقی در فضای مجازی از اهم برنامه های تعریف شده این دفتر در سال جاری است.

نت‌های موفقیت چهارساله نهادی در صحنه موسیقی کشور

همچنین یکی از زیر مجموعه های دفتر موسیقی اداره کل موسیقی است که این نهاد نیز توانست در سال 96 دستاوردهایی از جمله اقدام جهت تنظیم و تدوین آیین ­نامه­ ها و دستورالعمل­ های جدید با توجه به این که دستورالعمل ­های قبلی از دهه­ هفتاد به بعد ویرایش نگردیده بود، حذف شورای بررسی و کارشناسی صدور مجوز انتشار آثار موسیقایی ردیف دستگاهی، نواحی و کلاسیک و تفویض اختیار صدور مجوز تاسیس موسسات تک منظوره موسیقی به استان ها را برای خود ثبت نماید.

اداره کل موسیقی همچنین در سال 97 موفق به ادغام تمام عناوین مجوزهای دفتر موسیقی (صدور مجوز آلبوم و تک آهنگ، صدور مجوز اجرای صحنه­ای، صدور مجوز آثار تصویری موسیقایی، تاییدیه شعر و ترانه و ...) و تصویب عنوان «صدور مجوز انتشار و اجرای آثار موسیقایی»، اقدام جهت تدوین دستورالعمل نحوه­ صدور مجوز «انتشار و اجرای آثار موسیقایی»، دائمی کردن پراونه ­های فعالیت استودیوهای صدابرداری با توجه به آیین ­نامه صدور مجوز تأسیس استودیوهای صدابرداری آثار صوتی و تدوین و تصویب آیین نامه جشنواره موسیقی فجر شد.

شناخت و اصلاح فرایندهای دفتر موسیقی و بازنگری در نحوه صدور مجوز رویدادها، جشنواره ها و ... در حوزه موسیقی و تجمیع آن در سامانه صدور مجوزها و نمایشگاه ها را می توان از شاخص ترین اقدامات و دستاوردهای این نهاد در سال 98 برشمرد.

این اداره کل در سال 99 نیز در ادامه جریان بهبود ساختارها توانست بازنگری نهایی در آیین ­نامه «نظارت بر انتشار و اجرای آثار موسیقایی» و ابلاغ آزمایشی آن، تدوین استانداردهای صادرات و واردات آثار فرهنگی وهنری در حوزه آثار موسیقایی، مشارکت در تدوین و استقرار فرایندهای بهینه، مشارکت در اصلاح اساسنامه انجمن موسیقی استان ها، یکسان سازی فرایندهای صدور مجوز در کل کشور و تدوین و تصویب ویراست دوم آیین نامه برگزاری جشواره موسیقی فجر به پیشنهاد شورای ارزیابی جشنواره را در کارنامه کاری خود به ثبت برساند.

تصویب و ابلاغ آیین نامه نظارت بر انتشار و اجرای آثار موسیقایی، تدوین و تصویب وابلاغ دستورالعمل آیین نامه نظارت بر انتشار و اجرای آثار موسیقایی، تدوین و تصویب آیین نامه جشنواره موسیقی نواحی و تدوین آیین نامه جشنواره موسیقی جوان از مهمترین برنامه های تعریف شده این اداره کل در سال جاری است. همچنین در تازه‌ترین اقدام در سال جاری با حمایت دفتر موسیقی، پروژه کنسرت‌های برخط ماه و نوا در زمینه کنسرت آنلاین برگزار شد. بخش اول «برخط ماه و نوا» در چهار شب از 20 تا 24 خرداد برگزار شد. بخش دوم این کنسرت‌ها نیز قرار است در روزهای پایانی تیرماه برگزار شود.

لینک کوتاه:
https://www.rahenou.ir/Fa/News/284046/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

«دودکش 2» روی شوخی‌های کلامی و تکیه کلام‌ها در جا نزد

یادی از سریال خاطره انگیز سلطان و شبان

حال و روز خواهری که برادرش را گم کرده باشد

«ناهید» آماده تور جهانی می‌شود

شعر کنایه آمیز کاویانی در پاسخ به انتقادها

یادی از آهنگی که موسیقی پاپ را تکان داد

میانکاله برای بیست و دومین بار طعمه حریق شد

افشای راز قتل دختر جوان در خانه نو

١٢ درصد از تصادفات به دلیل تغییر مسیر ناگهانی است

تولید حداقل یک میلیونی واکسن رازی از شهریور 1400

بامداد 6 مرداد به جستجوی شهاب‌های "دلتادلوی" بروید/ملاقات "ماخ‌هولز" و ماه در آغاز قرن پانزدهم

هلال پدر و پسر

نگاهی به اِشکال‌های گفتاری و نوشتاری امروز

می‌گویند درباره کافه رفتن ننویسید

سرمقاله خراسان/ این پنجره باز را دریابیم!

سرمقاله کیهان/ انشای پرغلط

سرمقاله وطن امروز/ رکوردشکنی تا سن‌پترزبورگ

سرمقاله فرهیختگان/ حمله داعش به ایران!

سرمقاله اعتماد/ در دوراهی امنیت و دموکراسی

سرمقاله ایران/ کرونای افسارگسیخته در شهر

سرمقاله دنیای اقتصاد/ ذی‌نفعان رانت سیمانی

سرمقاله حمایت/ مدافع حقوق مردم

سرمقاله جمهوری اسلامی/ شوخی با کرونا!

وانت 6×6 آپوکالیپس وارلرد مبتنی بر رم 1500 TRX معرفی شد

فعال‌ترین و مرگ‌بارترین گسل‌ زلزله خیز در قلب پایتخت

آغاز واکسیناسیون رانندگان تاکسی تهران

تو نیکی میکن و در دجله انداز

آهنگ جدید/ علی عبدالمالکی از "ستاره دنباله دار" خواند

بیماران ‌ام‌اس سرگردان در بازار سیاه دارو

هشدار قوه قضاییه درباره کلاهبرداری جدید پیامکی به اسم ابلاغیه قوه قضاییه

کاهش 20 درصدی زاد و ولد طی 3 سال گذشته

گفتگو با پدری که دختر 5 ساله اش را به قتل رساند!

فشردن حاج سید جلال

آموزش مهارت زندگی سوپاپ اطمینانی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی است

حقش نبود رسانه ملی نگاه "حذفی" به معاونت زنان داشته باشد

من تو کل زندگیم یک بار عاشق شدم!

هنوز زبونم سالمه خودم میتونم حرف بزنم!

لحظه لو رفتن عملیات نیروهای امنیتی در سریال گاندو

مجری رباط صلیبی پاره کرد

شما طرفدار کدام شخصیت روزی روزگاری هستید؟

خوشبین و امیدوار به آینده ی چهار پدیده

بهترین نقش‌آفرینی مهدی پاکدل در کدام فیلم بود؟

6 کارگردان جوان در سریال «تازه وارد»

پیام های جالب بینندگان عطسه

دل همیشه پر مادرها از خانواده‌ی شوهر!

دخترم میگه بیا خرجت رو بدم

آموزش کبدی در سریال طنز

وقتی به خاطر پیدا کردن کار مدیریتی جو گیر میشی

شیطان پیش جواهر باید شاگردی کنه!

زیرشلواری علی صادقی به دادش رسید