راه ترقی

آخرين مطالب

کم آبی و کام خشک حیات وحش اجتماعی

کم آبی و کام خشک حیات وحش
  بزرگنمايي:

راه ترقی - ایرنا / پیش‌بینی‌ها نشان می‌داد که امسال یکی از خشک‌ترین تابستان‌های پنج دهه اخیر ایران را سپری خواهیم کرد و این موضوع مشکلاتی را برای تامین آب مورد نیاز حیات وحش ایجاد می‌کند، باید مراقب آنها باشیم تا بتوانند از این تابستان سخت به سلامت عبور کنند.
کم آبی، کم بارشی و خشکسالی برای ما ایرانیان که در سرزمینی خشک و کم بارش زندگی می کنیم واژه های غریبی نیستند این شرایط همیشه با ایران و ایرانی همراه بوده و اجداد ما با روش های مختلف مانند حفر قنات و قناعت در مصرف داشته ها توانستند با این شرایط کنار بیایند اما امروزه و نسل ما بدون ملاحظه اینکه ایران خشک است و کم باران، بی رویه منابع آبی را مصرف که نه هدر می دهیم.
با این وضعیت سالی که آسمان بیش از گذشته نعمتش را از ما دریغ می کند کاسه چه کنم چه کنم به دست می گیریم و به هول و ولا می افتیم که حالا با این کمبود آب چه کنیم، این شرایط فقط دامن ما انسان ها را نمی گیرد بلکه در این میان حیات وحش بی گناه که هیچ نقشی در به وجود آمدن این شرایط ندارند هم باید پاسوز زیاده خواهی بشر شوند و در تابستان های داغ مانند امسال برای یک جرعه آب تن به خطر بدهند و به مزارع و باغات نزدیک شوند که در آنجا هم مشخص است چه سرنوشتی انتظارشان را می کشد.
پیش بینی شده که امسال یکی از خشک‌ترین تابستان‌های پنج دهه اخیر ایران را خواهیم داشت؛ هنوز که وارد مرداد ماه یعنی داغ ترین فصل سال نشده ایم اما این خشکی خودش را به شکل سختی نشان داده است به طوری که علاوه بر اینکه خود را به انسان ها نشان داده بلکه گلوی حیات وحش بی گناه را هم به سختی می فشارد، خشکسالی شدید حیات وحش را از زیستگاه‌هایشان بیرون آورده و برای یک قطره آب به آغوش مرگ می روند در حالی که طبیعت رنجور ایران دیگر تاب و توان تحمل این فشار را ندارد.
همچنین خشکسالی باعث شده که پوشش گیاهی و علوفه مورد نیاز حیوانات علفخوار مانند آهو، جبیر، قوچ و میش ، گل و بز زودتر از زمان طبیعی خود از بین برود بنابراین این حیوانات علاوه بر بی آبی باید کمبود علوفه را هم تحمل کنند که این مساله آنها را بیش از پیش به محل زندگی انسان ها نزدیک می کند و آنجا هم چیزی جز سایه مرگ انتظارشان را نمی کشد.
چندی پیش حسن هراتی رییس گروه برنامه ریزی و پشتیبانی تجهیزات مناطق حفاظت شده سازمان حفاظت محیط زیست گفته بود که با توجه به شرایط ویژه امسال و خشکسالی شدید درصددیم با اقدامات پیش بینی شده، منابع آبی مورد نیاز را در مناطق تحت مدیریت سازمان محیط زیست تامین کنیم.
وی گفته بود که امسال بیشتر نقاط کشور از لحاظ خشکی بحرانی است و تقریبا می توان گفت که اکثر استان ها با خشکسالی درگیر هستند که این مساله تلفات حیات وحش مانند قوچ، میش، کل و بز را افزایش می دهد. 
منوچهر فلاحی معاون یگان حفاظت محیط زیست روز پنجشنبه در این باره به خبرنگار محیط زیست ایرنا گفت: بحث کم آبی هر ساله در استان های جنوبی وجود داشت اما در استان های مختلف شدت و ضعف داشت اما امسال کم آبی و خشکی در بیشتر استان های کشور دیده می شود و همین مساله کار را دشوار کرده است.
وی افزود: برخی استان های جنوبی که همیشه مشکل کم آبی به ویژه در فصل تابستان را دارند ؛ یک سری آب انبارهایی برای تامین آب مورد نیاز حیات وحش در فصول گرم سال دارند یک سری استان هم که گاهی مانند امسال دچار کم آبی می شوند باید با تانکر آب به آبشخورها آب رسانده شود در واقع تلاش می شود به هر روشی تا حد امکان بخشی از آب مورد نیاز حیات وحش تامین شود.
فلاحی اظهار داشت: در مناطق چهارگانه و زیستگاه ها یک سری جاها هم هستند که صعب العبورند و امکان تردد وسیله نقلیه وجود ندارد که در آن مکان ها محیط بانان با ظرف های مختلف دستی آب را به آبشخورها می رسانند تا حیات وحش از آنها استفاده کنند و بدون آب نمانند.
وی گفت: امسال در بیشتر استان های کشور مشکل کم آبی داریم اما بیشترین مشکل در استان های جنوبی است که بحث کم آبی دارند که باید در کنار هم آب مورد نیاز حیات وحش را در مناطق چهارگانه تامین کنیم بر این اساس یک سری خیرین و سمن ها در کنار اداره کل محیط زیست استان ها در حال تامین آب مورد نیاز حیات وحش با تانکر و روش های مختلف هستند و هدفشان این است که تا حد امکان آب مورد نیاز را تامین کنند.
معاون یگان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: مثلا استانی مانند یزد آب انبار دارد و زمانی که آبشخورهای مناطق چهارگانه از آب خالی می شوند با روشی که میان آب انبار و ابشخور وجود دارد ، آب وارد آبشخور می شود و پر آب می شود که حیات وحش می تواند از آن استفاده کند اما برخی استان ها که آب انبار ندارند تانکرهایی را در زمین تعبیه کردند که مانند منبع آب آنرا پرآب می کنند و در زمان خالی شدن آبشخور با استفاده از تنظیم کننده ای که تعبیه شده دوباره پر آب می شوند.
وی گفت: استان های کویری که سابقه کم آبی داشتند این تجهیزات را دارند اما برخی استان ها که امسال به کم آبی گرفتار شدند باید این تانکرها را تهیه کنند که ادارات کل استانی با همکاری خیرین و سمن ها اقدام به این کار کرده اند و تانکرها را در فاصله مناسب از آبشخورها کار گذاشته اند که در برخی جاها هر روز و یک سری جاها هفته ای یکبار پر آب می شوند.
فلاحی درباره وضعیت علوفه حیات وحش توضیح داد که معمولا در بیشتر نقاط به ویژه مناطق کوهستانی در حوالی زاگرس مشکل علوفه نداشتیم معمولا در استان های جنوبی از لحاط علوفه مشکل داشتیم اما امسال همه جا این مشکل وجود دارد، مثلا الان در اصفهان مشکل اصلی ما علاوه بر کم آبی کمبود علوفه است.
وی افزود: حیات وحش به صورت غریزی می روند به سمت مکان هایی که علوفه باشد که در این شرایط ممکن است به مزارع و باغات نزدیک شوند که شاید تخلفاتی صورت گیرد و جانشان به خطر بیفتد اما برای اینکه این وضعیت پیش نیاید برخی مکان هایی که حیات وحش برای تهیه علوفه بیشتر در آنجاها جمع می شوند به صورت دستی علوفه می ریزیم که بیشتر از طرف خیرین و ادارات کل استان ها تامین می شوند.
معاون یگان حفاظت محیط زیست از هموطنان درخواست کرد با توجه به شرایط ویژه امسال از لحاظ کم آبی و کمبود علوفه ، بیشتر هوای حیات وحش را داشته باشیم و در صورت مشاهده آنها در مزارع و یا باغات محیط را امن کنیم تا حیوان بعد از سیراب شدن و رفع گرسنگی به سلامت به زیستگاه خود برگردد.

لینک کوتاه:
https://www.rahenou.ir/Fa/News/284095/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

«دودکش 2» روی شوخی‌های کلامی و تکیه کلام‌ها در جا نزد

یادی از سریال خاطره انگیز سلطان و شبان

حال و روز خواهری که برادرش را گم کرده باشد

«ناهید» آماده تور جهانی می‌شود

شعر کنایه آمیز کاویانی در پاسخ به انتقادها

یادی از آهنگی که موسیقی پاپ را تکان داد

میانکاله برای بیست و دومین بار طعمه حریق شد

افشای راز قتل دختر جوان در خانه نو

١٢ درصد از تصادفات به دلیل تغییر مسیر ناگهانی است

تولید حداقل یک میلیونی واکسن رازی از شهریور 1400

بامداد 6 مرداد به جستجوی شهاب‌های "دلتادلوی" بروید/ملاقات "ماخ‌هولز" و ماه در آغاز قرن پانزدهم

هلال پدر و پسر

نگاهی به اِشکال‌های گفتاری و نوشتاری امروز

می‌گویند درباره کافه رفتن ننویسید

سرمقاله خراسان/ این پنجره باز را دریابیم!

سرمقاله کیهان/ انشای پرغلط

سرمقاله وطن امروز/ رکوردشکنی تا سن‌پترزبورگ

سرمقاله فرهیختگان/ حمله داعش به ایران!

سرمقاله اعتماد/ در دوراهی امنیت و دموکراسی

سرمقاله ایران/ کرونای افسارگسیخته در شهر

سرمقاله دنیای اقتصاد/ ذی‌نفعان رانت سیمانی

سرمقاله حمایت/ مدافع حقوق مردم

سرمقاله جمهوری اسلامی/ شوخی با کرونا!

وانت 6×6 آپوکالیپس وارلرد مبتنی بر رم 1500 TRX معرفی شد

فعال‌ترین و مرگ‌بارترین گسل‌ زلزله خیز در قلب پایتخت

آغاز واکسیناسیون رانندگان تاکسی تهران

تو نیکی میکن و در دجله انداز

آهنگ جدید/ علی عبدالمالکی از "ستاره دنباله دار" خواند

بیماران ‌ام‌اس سرگردان در بازار سیاه دارو

هشدار قوه قضاییه درباره کلاهبرداری جدید پیامکی به اسم ابلاغیه قوه قضاییه

کاهش 20 درصدی زاد و ولد طی 3 سال گذشته

گفتگو با پدری که دختر 5 ساله اش را به قتل رساند!

فشردن حاج سید جلال

آموزش مهارت زندگی سوپاپ اطمینانی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی است

حقش نبود رسانه ملی نگاه "حذفی" به معاونت زنان داشته باشد

من تو کل زندگیم یک بار عاشق شدم!

هنوز زبونم سالمه خودم میتونم حرف بزنم!

لحظه لو رفتن عملیات نیروهای امنیتی در سریال گاندو

مجری رباط صلیبی پاره کرد

شما طرفدار کدام شخصیت روزی روزگاری هستید؟

خوشبین و امیدوار به آینده ی چهار پدیده

بهترین نقش‌آفرینی مهدی پاکدل در کدام فیلم بود؟

6 کارگردان جوان در سریال «تازه وارد»

پیام های جالب بینندگان عطسه

دل همیشه پر مادرها از خانواده‌ی شوهر!

دخترم میگه بیا خرجت رو بدم

آموزش کبدی در سریال طنز

وقتی به خاطر پیدا کردن کار مدیریتی جو گیر میشی

شیطان پیش جواهر باید شاگردی کنه!

زیرشلواری علی صادقی به دادش رسید