راه ترقی

آخرين مطالب

صدای آژیر خطر تغییر اقلیم بلندتر شد اجتماعی

صدای آژیر خطر تغییر اقلیم بلندتر شد
  بزرگنمايي:

راه ترقی - ایلنا /رئیس کمیته تخصصی سیلاب گفت: خشکسالی و سیلاب دو روی سکه تغییر اقلیم هستند. بررسی آمار و اطلاعات بارش و رواناب طی شصت سال گذشته در مناطق خشک و نیمه خشک همانند ایران، حاکی از آن است که سیلاب‌های بزرگ و ویرانگر عموما بلافاصله قبل و پس از دوره‌های خشکسالی طولانی و شدید به وقوع می‌پیوندند.
مصطفی فدایی‌فرد با اشاره به تاثیرپذیری مناطق دیگر جهان از جمله ایران از وقوع سیلاب در اروپا اظهار داشت: وقوع بارندگی شدید و سیلاب ویرانگر اخیر در غرب اروپا، آژیر خطر تغییر اقلیم را بیش از پیش برای جهان و به خصوص برای مناطق خشک و نیمه‌خشک مانند ایران به صدا در آورده است. در طوفان اخیر، بیش از 200 میلیمتر بارندگی در کمتر از 10 ساعت نازل شده و موجب افزایش دو متری سطح آب در رودخانه دانوب و وقوع سیلاب ویرانگر در کشورهای آلمان، بلژیک، هلند، سوییس و اتریش شده است، این میزان از بارندگی برای بسیاری از مناطق، معادل بارندگی حداکثر محتمل (Probable Maximum Precipitation) است.
مافیای معدن‌کاری و تخریب حوضه‌های آبریز
وی افزود: علیرغم این که وقوع بارشی با این شدت برای مناطق اروپایی با آن اقلیم یکنواخت، بسیار دور از انتظار بود ولی خسارات جانی و مالی شدید بوجود آمده، هیچ تناسبی با شدت و مقدار بارش شدید یاد شده ندارد! این موضوع حاکی از آن است که کشورهای توسعه‌یافته اروپایی نیز در طرح‌های شهرسازی و توسعه زیرساخت‌های خود، فاقد پیوست اصولی سیلاب هستند و در انتخاب سیلاب طراحی، دچار مشکلات اساسی هستند، ضمن این که حجم زیاد رسوب ورودی به شهرها و منازل مسکونی نیز نشان از آن دارد که مافیای معدن‌کاری و به خصوص برداشت غیراصولی شن و ماسه، همچنین تخریب حوضه‌های آبریز و از بین بردن پوشش گیاهی، مختص ایران نبوده و در اروپا نیز رواج دارد.
سیلاب در ایران چه شباهتی با اروپا دارد؟
رئیس کمیته تخصصی سیلاب تصریح کرد: بارندگی شدید، آبگرفتگی گسترده شهرها و رسوب وارد شده به منازل مسکونی در سیلاب جولای 2021 غرب اروپا، شباهت‌های بسیار زیادی با سیلاب فروردین ماه 1398 حوضه آبریز کشکان در استان لرستان ایران دارد. البته تلفات جانی شدیدتر در شهرهای اروپا نسبت به شهرهای پلدختر و معمولان، به دلیل تراکم بسیار بالاتر جمعیت در اروپاست. با توجه به این که صنعت بیمه در اروپا از توسعه اصولی و مناسبی برخوردار است، انتظار می‌رود در مدت زمانی کوتاه ضمن جبران خسارات، مناطق آسیب دیده با سرعت قابل قبولی مورد بازسازی و اصلاح قرار گرفته و دوباره زندگی در مناطق آسیب‌دیده جاری شود. بطور حتم وقوع این فاجعه ناگوار در اروپا نقطه عطفی خواهد شد برای توجه بیشتر به پدیده تغییر اقلیم و اصلاح ضوابط، دستورالعمل‌ها و استانداردهای مرتبط با سیلاب.
به بارندگی‌ها دل خوش نکنیم، از خشکسالی و فرونشست درس بگیریم
وی گفت: در هر حال در ایران چنین نیست، چرا که پس از وقوع سیلاب ویرانگر فروردین 98 و علیرغم تشکیل هیات ویژه تهیه گزارش ملی سیلاب‌ها به دستور مستقیم رئیس‌جمهور، متاسفانه هیچ فعالیت درخور و ارزشمندی برای مدیریت سیلاب و کاهش خسارات انجام نپذیرفت و وقوع سیلاب‌های آینده هم‌چنان خسارت‌بار خواهند بود. این در حالی است که به دلیل فقدان زیرساخت‌های لازم برای توسعه صنعت بیمه در ایران، خسارات سیلاب یاد شده نیز جبران نشده‌اند. اصولا تاکنون از تجارب بحران‌های پیش آمده بهره لازم را نبرده‌ و درس نگرفته‌ایم، کاش زین پس، دلخوش به وقوع چند بارندگی نشویم و از بحران‌های مرتبط با خشکسالی، فرونشست زمین، آتش‌سوزی‌ها و آشوب‌های مرتبط با کمبود آب و برق در این روزها درس بگیریم و تجارب مشقت‌بار آن، چراغ راه آینده شود.
احتمال سیل شدید در پاییز وزمستان 1400
فدایی‌فرد بیان داشت: خشکسالی و سیلاب دو روی سکه تغییر اقلیم هستند. بررسی آمار و اطلاعات بارش و رواناب طی شصت سال گذشته در مناطق خشک و نیمه خشک همانند ایران، حاکی از آن است که سیلاب‌های بزرگ و ویرانگر عموما بلافاصله قبل و پس از دوره‌های خشکسالی طولانی و شدید به وقوع می‌پیوندند. پدیده تغییر اقلیم نیز منجر به تشدید این وضعیت شده و انتظار وقوع سیلاب‌های بسیار شدید و خسارت‌بار در پاییز و زمستان 1400 دور از انتظار نیست.
تغییر اقلیم، باران‌های سیل‌آسا و فاجعه ملی
وی تاکید کرد: هشدار مهم این که شدت بارندگی فروردین 98 در حوضه آبریز کشکان فقط حدود نیمی از شدت بارندگی اخیر به وقوع پیوسته در آلمان بوده است و آن خسارات شدید را در استان لرستان در پی داشت، حال با توجه به تاثیرات پدیده تغییر اقلیم و احتمال وقوع بارندگی با شدت بیشتر و همانند بارش اخیر در اروپا، در حوضه‌های آبریز مختلف کشور و حتی در شهرهای بزرگ ایران، می‌تواند منجر به فاجعه ملی شود. بنابراین با توجه به فقدان اعتبارات مورد نیاز برای مدیریت حوضه‌های آبریز و به خصوص آزادسازی بستر و حریم رودخانه‌ها و سیلاب‌دشت‌ها برای مدیریت سیلاب و کاهش خسارات، فراهم کردن زیرساخت‌های لازم برای توسعه صنعت بیمه توسط بخش خصوصی می‌تواند بسیار موثر و راهگشا باشد. توسعه اصولی صنعت بیمه سیلاب، در اولین گام منجر به تعیین مناطق بسیار پر خطر در مناطق مختلف کشور شده و انتشار اصولی آن باعث افزایش آگاهی‌های عمومی و افزایش آمادگی در زمان هشدار سیل خواهد شد و در گام‌های بعدی، امکان جبران خسارات را نیز فراهم خواهد کرد.

لینک کوتاه:
https://www.rahenou.ir/Fa/News/284096/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

«دودکش 2» روی شوخی‌های کلامی و تکیه کلام‌ها در جا نزد

یادی از سریال خاطره انگیز سلطان و شبان

حال و روز خواهری که برادرش را گم کرده باشد

«ناهید» آماده تور جهانی می‌شود

شعر کنایه آمیز کاویانی در پاسخ به انتقادها

یادی از آهنگی که موسیقی پاپ را تکان داد

میانکاله برای بیست و دومین بار طعمه حریق شد

افشای راز قتل دختر جوان در خانه نو

١٢ درصد از تصادفات به دلیل تغییر مسیر ناگهانی است

تولید حداقل یک میلیونی واکسن رازی از شهریور 1400

بامداد 6 مرداد به جستجوی شهاب‌های "دلتادلوی" بروید/ملاقات "ماخ‌هولز" و ماه در آغاز قرن پانزدهم

هلال پدر و پسر

نگاهی به اِشکال‌های گفتاری و نوشتاری امروز

می‌گویند درباره کافه رفتن ننویسید

سرمقاله خراسان/ این پنجره باز را دریابیم!

سرمقاله کیهان/ انشای پرغلط

سرمقاله وطن امروز/ رکوردشکنی تا سن‌پترزبورگ

سرمقاله فرهیختگان/ حمله داعش به ایران!

سرمقاله اعتماد/ در دوراهی امنیت و دموکراسی

سرمقاله ایران/ کرونای افسارگسیخته در شهر

سرمقاله دنیای اقتصاد/ ذی‌نفعان رانت سیمانی

سرمقاله حمایت/ مدافع حقوق مردم

سرمقاله جمهوری اسلامی/ شوخی با کرونا!

وانت 6×6 آپوکالیپس وارلرد مبتنی بر رم 1500 TRX معرفی شد

فعال‌ترین و مرگ‌بارترین گسل‌ زلزله خیز در قلب پایتخت

آغاز واکسیناسیون رانندگان تاکسی تهران

تو نیکی میکن و در دجله انداز

آهنگ جدید/ علی عبدالمالکی از "ستاره دنباله دار" خواند

بیماران ‌ام‌اس سرگردان در بازار سیاه دارو

هشدار قوه قضاییه درباره کلاهبرداری جدید پیامکی به اسم ابلاغیه قوه قضاییه

کاهش 20 درصدی زاد و ولد طی 3 سال گذشته

گفتگو با پدری که دختر 5 ساله اش را به قتل رساند!

فشردن حاج سید جلال

آموزش مهارت زندگی سوپاپ اطمینانی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی است

حقش نبود رسانه ملی نگاه "حذفی" به معاونت زنان داشته باشد

من تو کل زندگیم یک بار عاشق شدم!

هنوز زبونم سالمه خودم میتونم حرف بزنم!

لحظه لو رفتن عملیات نیروهای امنیتی در سریال گاندو

مجری رباط صلیبی پاره کرد

شما طرفدار کدام شخصیت روزی روزگاری هستید؟

خوشبین و امیدوار به آینده ی چهار پدیده

بهترین نقش‌آفرینی مهدی پاکدل در کدام فیلم بود؟

6 کارگردان جوان در سریال «تازه وارد»

پیام های جالب بینندگان عطسه

دل همیشه پر مادرها از خانواده‌ی شوهر!

دخترم میگه بیا خرجت رو بدم

آموزش کبدی در سریال طنز

وقتی به خاطر پیدا کردن کار مدیریتی جو گیر میشی

شیطان پیش جواهر باید شاگردی کنه!

زیرشلواری علی صادقی به دادش رسید